Користувацький вхід

конспект заняття з народознавства в середній групі

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Заняття з народознавства в середній групі

Тема: СИМВОЛІКА КОЛЬОРОВИХ СТРІЧОК У ВІНОЧКУ
Програмовий зміст: поглибити і розширити знання дітей про український віночок, як оберег, як елемент традиційного українського національного жіночого одягу, про стрічки, які входять до віночка, та про їх символічне значення; виховувати повагу до традицій українського народу, відчуття красивого; розвивати увагу дрібну моторику рук. Розвивати зорове сприйняття та тактильне.
Словник: віночок, символ, кольорова стрічка, оберег, світло – коричнева, жовта, світло – зелена, блакитна стрічка.
Матеріал: український віночок, кольорові стрічки, квіти.
Хід заняття
Вихователь. Діти, погляньте, що це тут стоїть?
Так, це бабусина скринька, а чого це вона тут? Ану скрине, відкривайся! Як багато тут різних віночків!
Бабуся приготувала нам цю скриньку, щоб розповісти про віночок.
Сядемо у рядочок,
Сплетемо віночок,
Квіточка до квіточки,
Як і ми ось діточки.
Розповідь вихователя.
Ми поговоримо про український віночок. Він є невід’ємною частиною українського національного костюма. Український віночок – це не просто прикраса, а це оберіг, «знахар душі». В сиву давнину вінки носили тільки дівчата, починаючи з 3 років. А плели віночки з живих квітів волошки, мальви, чорнобривців,ромашки, барвінка, любистка, калини бо вважали, що в них є чаклунська сила, яка здатна захистити від будь – якого лиха. Ще до віночка в’язалися стрічки. І сором був тій дівчині, у якої вони були пов’язані недбало. Зараз ми познайомимося, як в давнину правильно вплітали кольорові стрічки і що вони символізували. Ув’язували 10 стрічок. У центрі «- світло –коричнева стрічка – символ землі – годувальниці»; «- жовта стрічка – символ сонця»; «- світло-зелена – символ краси і молодості»; «- синя стрічка – символ води»; «- червона стрічка – символ печалі і магічності»; «- жовтогаряча – символ хліба»; «- фіолетова стрічку – символ мудрості людини»; «- малинова – символ щирості»; «- рожева – символ достатку»; «- біла – символ чистоти».
Усі стрічки повинні бути довшими за косу, бо оберігають її.
Дівчатка одягали віночки у святкові дні.
Фізкультхвилинка Україночка Оленка»
До барвистого віночка –
(Обводять коло над головою, повертаючи шиєю праворуч-ліворуч.)
Вишиваночка сорочка,
(Проводять долонями від плечей до поясу.)
Фартушок і чобітки,
Беруться руками в боки і почергово притупують ніжками.)
Й різноколірні стрічки…
(Кінчики пальців – на потилиці, похитування головою.)
Це Оленка-українка,
(Розводять руки в сторони і підстрибують.)
Як сміються оченята!
(Діти підморгують і посміхаються.)
Як танцюють ноженята!
(Танцювальні рухи – ніжка на носочок – на п’ятку.)
Практична робота.
Вихователь пропонує дівчаткам давати по черзі всі кольорові стрічки, ознайомитись на дотик( гладенька, тонка, блискучі). Співвіднести кольорову стрічку з кольровими мотушками (матеріал Марії Монтессорі). «А зараз я вам покажу, як все це прикріпляли на віночку: - цю коричневу стрічку прикріпляли по середині віночка (накладає стрічку на різнокольоровий шаблон); - ці жовті стрічки в’язали з обох боків від коричневої» (пропонує ознайомитись на дотик).

Вихователь пропонує дитині самостійно прикріпити на шаблон «- ці зелені стрічки прикріплювали поряд з жовтими ( дитина накладає на шаблон, з права і зліва); - ці блакитні стрічки прикріплялися за жовтими ( дитина накладає на шаблон); - ці сині стрічки прикріплювали за блакитними (дитина накладає на шаблон); - ці жовтогарячі прикріплювали за синіми (дитина накладає на шаблон); - ці фіолетові прикріплювали за жовтогарячими (дитина накладає на шаблон); - ці малинові прикріплювали за фіолетовими дитина накладає на шаблон); - ці рожеві прикріплювали за малиновими ( дитина накладає на шаблон); - на лівому кінці білої стрічки золотими нитками вишивали сонце, а на правому срібними –місяць». В кінці розповіді всі кольорові стрічки прикріплені до віночка.
Вихователь показує кольорову стрічку і запитує у кожної дитини: «Який це колір?»; «Що він символізує у віночку?»; «Який найбільш подобається?»; «Яка кольорова стрічка є символом сонця?». Дітки вчаться уважно слухати відповіді один одного. Таким чином пасивний словниковий запас стає активним. Тепер діти знають предмет і його назву, його якість, колір, і символіку.
Вихователь пропонує дівчаткам приміряти віночок, прикрашений стрічками, помилуватись виконаною роботою.
Творча гра «Склади віршик».
(Діти добирають потрібні слова-рими і складають тематичні віршовані рядки.
Одягну український віночок –
Затанцюю веселий … (таночок).
Гарні хлопці стоять біля ганку,
А на них сорочки – … (вишиванки).
Я танцюю гопак залюбки,
Адже в мене зручні … (чобітки).
Вишиванку везу на гостинець:
Пам’ятайте, що я – ... (українець)!
Підсумок
Вихователь. От сьогодні ми ознайомилися із стрічками у віночку. Давайте подякуємо бабусі за її сюрприз.

Автор: 

Шинкаренко Оксана Володимирівна, вихователь НВК " ДНЗ - ЗОШ № 2" м. Первомайськ Миколоївська обл.

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі