Користувацький вхід

Тренінгове заняття для вихователів ДНЗ з профілактики емоційного вигорання "Пізнай себе"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тренінгове заняття для педагогів з профілактики емоційного вигорання на тему:
"Шлях до себе"
Мета: психопрофілактика психічного здоров’я педагогів, розвиток самоусвідомлення, саморефлексії, самоаналізу, як необхідних складових здоров’я педагога.

Хід заняття:

Вправа «Мене на роботі цінують за ...»

Кожен учасник по черзі називає своє ім’я і говорить фразу, починаючи зі слів: «Мене на роботі цінують за...» (передаючи один одному м’ячик, іграшку).

Правила роботи групи.

Психолог пропонує учасникам самостійно визначити правила заняття. Кожне з яких обговорюється і приймається всією тренінговою групою.

- Тут і зараз (говоримо у теперішньому часі).
- Конфіденційніть.
- Толерантність.
- Активність.
- Добровільність.

Вправа. Очікування «Острів очікувань».

Кожному учаснику даються паперові кораблики на яких вони пишуть свої очікування від заняття та кріплять на острів «Очікувань». На ватмані намальовані два острови, острів «Очікувань» і острів «Надій».
Психолог:
- Пропоную кожному учаснику написати свої побажання від заняття на кораблик і прикрипити на острів «Очікувань».

Міні-лекція.

СЕВ – стан емоційного та фізичного виснаження, зниження енергетичного потенціалу, яке супроводжується порушеннями емоційної сфери.
Фізичне – зміни маси тіла (у будь-яку сторону), безсоння, задуха, проблеми з АТ, тремтіння рук, стан фізичного виснаження, виникнення хвороб.
Емоційне – песимізм, безнадія, апатія, нехватка емоцій, почуття провини, спустошення, розгубленість, безсилля.
Інтелектуальне – зниження зацікавленості, непродуктивність мислення, формальне виконання роботи.
Соціальне – зменшення соціальних контактів, низька соціальна активність, нерозуміння інших, відчуття не достатньої підтримки з боку рідних та колег, відчуття професійної некомпетентності, виміщення негативу на близьких.
Причини:
- оточуюча середа – постійний шум, монотонність праці, затхле приміщення, постійно на «очах».
- ритм праці – перегрузка, одноманітність або неочікувані «сюрпризи».
- взаємовідносини – конфлікти.
- перспективи (точніше відсутність перспектив).
Еустрес – стан стресу, при якому людина збирається, щоб досягти чогось (позитивний).
Деустрес – стан стресу, який «вбиває».
Стадії СЕВ :
- Напруження – тривога, незадоволення роботою.
- Резістенція – неадекватність в емоційних проявах, моральна дезорганізація.
- Виснаження – відчуження, дефіцит емоцій, психосоматичні захворювання.

Вправа Самодіагностика «Асоціація на слово «робота».
На протязі 5 хвилин Вам необхідно розкрити тему «асоціація на слово – робота», використовуйте для цього 20 слів. Не намагайтеся відібрати правильні або неправильні, головні або другорядні відповіді. Пишить їх так, як вони приходять Вам у голову.
Питання для обговорення:
- Чи легко було передавати на папір власні асоціації?
- Чого більше гарного чи поганого?
Психолог:
- Тепер ще раз подивіться на свої відповіді. Зеленим кольором відмідьте ті асоціації, які на вашу думку допомогають вам у роботі. Червоним – ті які заважають, жовтим – які не впливають на вашу роботу.
- Яких відповідей у Вас більше? Зелених? Червоних? Жовтих?
Той колір, якого більше характерезує Ваше уявлення про власні можливості на роботі.
Зелений – Ви бажаєте домогтися більшого, впевнені у власних здібностях та успіху.
Червоний – на Вашу упевненість у собі негативно впливає думка інших та страх невдачі.
Жовтий – бажання досягти більшого на робаті має таку ж силу, як і страх невдачі.

Вправа з арт-терапії «Дерево».
Мета: створити можливість для учасників проаналізувати свої переживання, побачити образ свого «Я» на символічному рівні та умови для рефлексії своїх почуттів відносно роботи.
Психолог пропонує:
- Намалюйте три дерева, які символізують вашу роботу: 1 дерево – на початку дня; 2 дерево – у середині дня (кінець дня); 3 дерево – кінець тижня.
Обговорення: Як ви вважаєте, чому ваші дерева саме такі?

Вправа «Профілактика і корекція СЕВ».
Учасники об’єднуються у 2 групи.
Психолог пропонує учасникам вирішити яким чином можливо запобігти СЕВ, (що можна використати, прописати усі можливі варіанти). Наприклад: природа (дача, тварини, активний відпочинок), у всьому вбачати позитив, творчість, хобі, масаж, друзі, шопінг, медитація і таке ін. Кожна група вибравши спікера висловлює свої варіанти, вони обговорюються, приймаються до уваги, або не приймаються усією тренінговою групою.

Тест « Чи оптиміст Ви?».

1. День з ранку не склався, Ви:
- Відмічаю це, але нічого не міняю – 1б
- По можливості змінюю плани – 3б
- Зазвичай не замислююсь над цим – 2б

2. Ваші ранкові думки про роботу:
- Позитивні – 2б
- Швидше негативні – 1б
- Ранком ніяких думок про роботу – 3б

3. У пресі Ви у першу чергу читаєте про:
- Культурні події – 3б
- Трагічні події – 1б
- Політичні, ділові новини – 2б

4. Наближення дня народження наводить Вас на думки:
- Про незворотність часу – 1б
- Про веселий вечір – 3б
- Про турботи – 2б

5. У Вас на вибір декілька фільмів, Ви подивитесь:
- Легку комедію – 3б
- Фільм відомого режисера – 2б
- Фільм, про який чули схвальні відгуки – 1б

6. Відчуваєте Ви задоволення, дивлячись на себе у дзеркало?
- Рідко – 1б
- А як же, треба радіти тому, що є – 3б
- Перед виходом з дому – так – 2б

7. Як Ви реагуєте на недобру новину, яка не стосується Вас особисто:
- Думаю, як про інформацію – 2б
- Мене це не зачіпає – 1б
- Співчуваю, мене це бентежить – 3б

8. Ви не можете знайти потрібну адресу, Ваші дії:
- Питаю у перехожих – 3б
- Продовжую пошук – 1б
- Щоб такого не трапилось, заздалегідь дивлюся мапу – 2б

9. Зрозумівши, що у Вас щось болить, та заважає нормально жити, Ви:
- Йду до лікаря, потрібно з’ясувати, що трапилось – 2б
- Вип’ю знеболююче , може пройде – 3б
- Відкрию довідник і знайду, що ще може бути – 1б

10. На що Ви зважаєте, приймаючи важливе рішення?
- На себе – 2б
- На долю – 3б
- На об’єктивне положення справ – 1б

11. Чи візьмете Ви з собою теплі речі, збираючись літом до Африки?
- Так, бо там теж може бути прохолодно – 1б
- Ні, шуба в Африці – це з анегдоту -3б
- Пуховик ні, але джинси та кофтинку візьму – 2б

Ви набрали:

18 і менше. Ви завершений писеміст. Мало того, що Ви усе бачите у чорному кольорі, так ще й поширюєте такий настрій. Спілкування з Вами мука для оточуючих. При цьому працювати з Вами добре для справи – Ви завжди точно бачите усі недоліки і слабкі сторони проектів. Ваш супутник життя, або досконалий «пофігіст», або неспинний оптиміст – «середній» людині з Вами не вжитися.

Від 19 до 25б. Ви людина, яка скаже, що налито півстакана води, а не на скільки він повний чи порожній. Іншими словами Ви реаліст, дивитесь на все тверезо. Не літаєте в хмарах, розраховуєте лише на себе. Для кар’єрного зросту це дуже не погані якості, з якими часто стають керівниками. Хоча колеги можуть звинувачувати. У побуті реаліст майже завжди авторитарний, що зовсім не говорить про деспотичність.

26 і більше. Безумовно Ви оптиміст. Спілкуватися з Вами одне задоволення, завжди підтримаєте. Віра «у щасливе закінчення» допомагає Вам вистояти в самих складних ситуаціях. Ви не знаєте що таке неможливо, а тому якщо бажаєте доб’єтесь усього. Жити з Вами під одним дахом – все одно, що дихати свіжим повітрям, іноді голова іде обертом, але в цілому один лікувальний ефект.

Вправа «Ліцензія на щастя»
Психолог розповідає притчу:
«Усе у твоїх руках».
Мудрець передавав своєму учню всі таємниці буття. Це тривало багато років. Одного разу учень вирішив перевірити мудреця, наскільки той мудрий.
Тоді учень підійшов до вчителя зі стиснутими долонями, в яких був живий метелик, і запитав: «У мене в руках живе чи мертве?». Учень вирішив, що якщо мудрець скаже, що живе, він стисне долоні, й метелик помре. Якщо скаже, що мертве, - він розкриє долоні, й метелик полетить.
Відповідь мудреця була такою: «Усе у твоїх руках».
Отже, лише від Вас залежить, чи буде Ваша взаємодія з іншими живою, яскравою, плідною, чи навпаки.

Вправа «Острів Надій».
Психолог пропонує учасникам по колу підійти до свого кораблика і висловити свої думки з таких тем:
- що найбільше сподобалось, запам’яталося на занятті?
- чи потрібні, на Ваш погляд, подібні заняття?
- як Ви збираєтеся використовувати те, чого навчилися сьогодні?
Якщо Ваші очікування від заняття справдилися, хай Ваш кораблик «перепливе» на острів «Надій».

Підсумок. Заключне слово психолога.

Автор: 

Практичний психолог ДНЗ№13 "Гвоздичка" Гайдук І.М.

Джерело: 

посібники

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі