Користувацький вхід

Корекційно - розвивальна робота з дітьми з особливими освітніми потребами

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


1

Посібник
корекційно - розвивальна робота з дітьми
з особливими освітніми потребами :
«Активізація пізнавальної діяльності засобами сенсорних ігор та нетрадиційних методів впливу».
Розвивально-дидактичні сенсорні ігри та нетрадиційні види роботи (з досвіду роботи)

Вправи з прищіпками
Механічне здушування кінчиків пальців із використанням різнокольорових прищіпок спрямоване на активізацію незрілих клітин головного мозку. Спочатку показуємо дитині, як тримати прищіпку трьома пальцями. Кілька разів стискайте і розтискайте її. Потім вкладіть прищіпку в пальці дитини. Притримуючи її пальці своїми покажіть, як відкривається і закривається «рот» у прищіпки – «рибки». Утримувати прищіпку потрібно трьома пальцями : великим, вказівним і середнім. По черзі поприщіпувати дитині нігтьові фаланги (від вказівного пальця до мізинця і в зворотному напрямку), називаючи кожен палець. ІГРИ1.Навчаємо сортувати прищіпки за кольором.2.Вирізати з картону маленькі рибки відповідного кольору і прищепити прищіпки.3.Знімати та причіплювати прищіпки по краю коробок різної висоти.4.Знімати і прикріплювати по краю вирізаного картону кола – сонечко, веселий чоловічок, квіточка, сніжинка; квадрата – серветка, скатертинка, килимок, хустинка; прямокутника – рушничок, килимок, шарф, травичка. 5. Причіплювати по краях коробки таку кількість прищепок, яка відповідає написаним по краях цифрам або наклеєним кружечкам.6.Брати прищіпкою маленькі гумові іграшки з коробки. 7.За допомогою прищіпок складати предмети в пластикову пляшку, акуратно просовуючи їх в шийку пляшки.8.Причіплювати прищіпку до прищіпки за довгі колодочки – утворювати змійку, гусінь і т.д. Можна запропонувати причепити прищіпки до картонного зображення стовбура - створити ялинку, дощові краплинки –хмаринці, руки – сніговику, до шкарпеток, що лежать на столі.
Вправи з кольоровими скріпками
Невеликі за розміром скріпки - прекрасний тренажер для розвитку дрібної моторики. Доречно використовувати два розміри скріпок – великі та маленькі.
1.Знаходити скріпки в мисці з крупою; розкладати скріпки одного кольору і т.д. 2.Розкладати скріпки однакові за розміром, але різних кольорів, розміщуючи їх вертикально.3.Прикріпляти скріпки до цілої паперової тарілочки – промінчики сонечка, кульбабка, до квадрата, прямокутника. 4.З’єднювати ланцюжком між собою скріпки одного кольору, різних кольорів, чергуючи в довільному порядку. 5.Прикріплювати скріпки до контура куща, дерева певного кольору.6. Знімати з магніту по одній скріпці називаючи колір і розмір знятої скріпки.7.Збирати магнітом скріпки, які лежать нас толі та рахувати їх кількість.8.Роз’єднювати скріпки, з’єднані ланцюжком.
Вправи з папером

1.Знаходити іграшки, які заховані під шматочками газетного паперу. 2.Сортувати невеликі шматочки газетного і білого; газетного , білого та кольорового паперу. 3.Зминати шматочки гофрованого паперу .4.Приклеїти невеликі зім’яті шматочки серветок різного кольору на аркуш. 5.Розгортати зім’яті аркуші паперу знаходячи предмети та розрівнювати аркуші долонями.6.Зминати та розгладжувати аркуш паперу, чергуючи руки, одна тримає, інша розгладжує.7.Ставити відбитки вказівного пальця на аркуш паперу. Це завдання сприяє стимуляції ізольованих рухів вказівного пальця.8.Скручувати паперові серветки, складати аркуші паперу навпіл. 9.Обривання (відщипування) паперу

Ліплення : вправи з пластиліном , солоним тістом
Під час виконання вправ дитина розвиває гнучкість і рухливість пальців. Але найголовніше, коли дитина працює з пластиліном, пластилін працює з її мозком, розвиваючи мислення, уяву та мовлення.
1.Відщипувати великим і вказівним пальцями шматочки пластиліну та викладати з них доріжку.2.Відщипувати шматочки пластиліну певного кольору та прикріплювати їх до зображення дерева без листя – дерево весною та восени.3.Натискати спочатку вказівним пальцем ведучої руки, а потім іншої на пластилінові кульки та складати з них пірамідку.4.Розкочувати коловими рухами кульки з пластиліну і вставляти ватні палички.5.Розплющувати кульки пластиліну і натискувати справжньою монетою або штампом так, щоб отримати відбиток.6.Робити коротким олівцем(сірниками, паличками для лічби) отвори на сплющених кульках.7.Різати пластилінові ковбаски, пиріг пластиліновим ножем.8.Втикати в розмазаний по дощечці товстим шаром пластилін насіння гарбуза, соняшника, квасолини, макарони, порізані на частини трубочки для коктейлю, намистини, ґудзики, камінчики, палички. Бажано, щоб дитина працювала двома руками. 9.Ліпити з пластиліну каблучки і надягати на кожен палець.

Вправи з м’ячиками
Дуже корисні масажні м’ячики: м’ячик масажує кінчики пальців дитини шипиками, подразнюючи нервові закінчення, розвиваючи тактильні відчуття. Під час виконання цих вправ потрібно навчити дітей : захоплювати м’яч усією кистю і відпускати його; качати м’яч за годинниковою стрілкою; тримач однією рукою, а іншою виконувати рухи, ніби щось угвинчуєш, та пощипування.ІГРИ.1.Качати м’ячик між долонями, розміщеними горизонтально, чергуючи поперемінно положення рук.2.Притискувати м’ячик, що лежить у центрі долоні, долонею іншої руки. Стискувати м’ячик між долонями слід так,ніби намагаємося розчавити горішок. 3.Стискати м’ячик у долоні спочатку ведучої руки, а потім іншої. 4.Перекладати м’ячик з однієї руки в другу .5.Брати і стискувати м’ячик між великим і вказівним пальцями, потім між великим і середнім, великим і безіменним, між великим і мізинцем.6.Тримаючи в кожній руці по м’ячику стукати одним м’ячиком по іншому , чергуючи руки, та одночасно обома руками.7.Обліпити пластиліном м’ячик та обкачати в кукурудзяній крупі або пшоні.
Вправи із ґудзиками
Одним з інноваційних методів реалізації корекційно - розвивальної діяльності з дітьми з особливими потребами можна вважати ігри за допомогою ґудзиків. Ґудзикотерапія сприяє розвитку дрібної моторики. Ж.Гаврильчик пише, що заняття з ґудзиками – справжня гімнастична зала для тренування розуму. Головне завдання – розвиток практичного інтелекту навичок самостійності. ІГРИ 1.Опустити руки в коробку; проводити долонями по поверхні ґудзиків, захопити в кулаки, підняти і розтиснути кулаки;2.Занурюйте руки глибоко в «ґудзикове море» і поплавати в ньому; перетирати ґудзики між долонями; пересипати їх з долоні в долоню.3.Опустити руки в коробку і, чергуючи руки, брати щіпкою дрібні ґудзики.4.Пересипати ґудзики різного кольору, розміру з долоні в долоню.5.Перетирати дрібні ґудзики між долонями, розміщеними горизонтально.6.Знаходити серед колекції ґудзиків найбільший і найменший ґудзики.7.Викладати ґудзиками очі, ніс, рот, вуха - портрет дівчинки. 8.Пересувати всіма пальчиками або вказівними пальчиками по шнурку з однієї сторони в іншу.9.Опустити ,обидві руки в «ґудзикове море» і виловити всіх «рибок».10. Перекладати ґудзики великого розміру у велику коробку, середні – у середню, а маленькі – найменшу.11.Відібрати ґудзики жовтого кольору і викласти ними по контуру малюнка яскраве сонечко; голубого кольору – дощові краплинки, білого кольору – сніжинки. 12.Розклсти ґудзики в купки – одна – з гудзиками із чотирма дірочками, друга – із двома. 13. Розгортати обгортки «цукерок» (можна використати фольгу, кольорові папірчики) з ґудзиками, розгладжувати їх, акуратно складати одну в одну.14.Нанизати ґудзики на шнурок у довільному порядку.15.Викладати ґудзики по одному або скільки вміститься в порожні коробки з-під сірників.
Вправи з кольоровими шнурками,товстими нитками
1.Вибирати з купи шнурків шнурочки певного кольору, довжини, товсті шнурки. 2.Намотувати шнурки, товсті нитки на зім’яті аркуші паперу3.Наматувати білі, тонкі шнурки на іграшки, дерев’яну котушку,потім розмотувати. Намотувати нитку на клубок.4. Викладати з мотузки чи шнурка контур будинка , м’ячика і т.д. 5.Нанизувати на шнурок кільця для кріплення штор, великі макарони, кришечки від пляшок, соків із прорізаними всередині отворами.6.Ззав’язувати вузлики на шнурочку.7.Зав’язувати між собою два або більше шнурків.
Вправи з крупами, горохом, квасолею, бобами
1.Стискати та розтискати руки , опущені в « сухий круп’яний басейн ». «Сухий круп’яний басейн» - це коробка або широка миска, в яку насипано гречку, рис, горох, квасолю чи боби.2.Відшукати у басейні дрібні ііграшки.3.Розтирати крупу між долонями.4.Пересипати з долоньки в долоньку манну, яєчну, кукурудзяну, гречану крупи.5.Притискати до столу горошину, ядро гречки, квасолину кожним пальцем обох рук.6.Качати між вказівним і великим пальцями ядро гречки, квасолинку, горошинку.7.Розсипати великим, вказівним і середнім пальцями щіпкою гречку, рис, пшоно наприклад імітуючи дощ.8.Насипати в тарілочку будь-яку крупу.9.Вказівним пальцем ведучої руки, трубочкою для коктейлів, товстим олівцем намалювати на розсипаній на підносі манній, яєчній, кукурудзяній крупі прямі, хвилеподібні, спіральні лінії.10.Якщо малювати по манній крупі ,то можна запропонувати засипати гречкою, беручи крупу щіпкою.11.Пересипати крупу пальцями або ложкою з однієї посудини в іншу.12.Перкладати сухий горох по одній горошині з однієї кружки в іншу вказівним і середнім пальцями, спочатку ведучою рукою, а потім –іншою.13.Наповнити квасолею, горохом, бобами пластикову прозору пляшку.14.Складати горох, квасолю, намистинки в стаканчик із кришечкою,кий використовується для промивання пензликів. Запропонуйте поторохтіти тихо, голосно, швидко, повільно, постукати по поверхні столу.15.Відокремлювати горох від квасолі, квасолю від бобів великим і середнім пальцями, великим і безіменним, двома руками одночасно.16.Перебирати квасолю двох, трьох кольорів, заздалегідь перемішану.17.Нанизувати на шнурок макарони різної форми.18.Гречку, горох, квасолю можна використовувати для викладання картинок, так само як і палички для лічби, ґудзики і ватні палички.19.Викладати квасолю, горох, гречку по контуру предмета.
Макарони – 1.Можна зробити доріжку довгу і коротку ,2.“Сортування” - крупи дві посудини – перебираня круп. 3.“Веселі звуки” –крупа (горох, квасоля пляшка із кришкою.4. “Скарби” ховає в горох різні дрібні предмети. “Дощик “
Вправи з носовичками
1.Знаходити заховані предмети під однією хусточкою, декількома хусточками.2.Зминати носову хустинку так, щоб вони вміщалися в кулаці.3. Розв’язувати та зав’язувати вузлики на куточках хустинки. 4. Розв’язувати та зав’язувати між собою декілька хустинок за один куточок.5.Складати навпіл хустинки .
Вправи з лічильними паличками,
олівцями різної довжини
1.Перекладати паличку, олівець або декілька паличок з долоні в долоню.2.Прокочувати шестигранний олівець між долонями, розміщеними горизонтально, чергуючи положення рук: ту, що зверху, потім розмістити знизу, і навпаки – «добуваємо вогонь».3.Перебирати всіма пальцями олівець, рухаючись від одного кінця іншого.4.Викладати довгі та короткі палички, розміщуючи їх ланцюжками зверху до низу аркуша від зображення хмаринки – дощ сильний та дрібний. 5.Брати лічильні палички подушечками пальців обох рук : двома вказівними, двома середніми.6. Викладати з паличок геометричні фігури, візерунки, літери, цифри.
Вправи з пінцетом (пластмасовим)
1.Переносити невеликі шматочки поролону, пінопласту, коркової пробки, паперові або ватні кульки за допомогою пінцету у коробку.2.Відривати пінцетом шматочки вати, регулюючи силу рухів.3.Перекладати квасолини, боби пінцетом.4.Переносити пінцетом носові хустинки, клаптики бавовняної, ситцевої тканини.
Вправи з волоським горіхом
Досвід показав, що ефективним є горіховий масаж. Волоський горіх чудово усуває стрес, позитивно впливає на точки, що сприяють розвитку мовної активності та дрібної моторики.
1.Стискати і розтискати кулачок, у якому захований волоський горіх.2.Качати горішок по серветці із шорсткої тканини.3.Перекладати горішки з однієї коробки в іншу.4.Відшукати всі волоські горіхи, які купаються у «басейні» з гороху, квасолі.5.Качати із зусиллям між розміщеними горизонтально долонями волоський горіх. необхідно змінювати положення рук: ту руку, яка була зверху,потім розміщуємо знизу, і навпаки.6.Качати горіх від кінчиків пальчиків до зап’ястка і назад о руці, притиснутій до столу тильною стороною долоні – спускання з гірки.7.Перекочувати пальцями ведучої руки два невеличких волоських горішки один навколо іншого.
Вправи з намистинками
1.Качати намистинки між долоньками.2.Пересипати намистинки з однієї руки в іншу, і навпаки.3.Перекладати великі намистинки з тарілочки в руку.4.Складати намистинки в стаканчик із кришечкою.5.Нанизувати намистинки на кольоровий дріт, зубочистку, шпажку.

Вправи з пір’ям
1.Кінчиком пір’їни водити по поверхні долоні і тильній її стороні.2.Протягнути пір’їну між пальцями.3.Витягнути пір’їну з кулачка.

Вправи з технічними приладами
Можна використовувати д ля виконання завдань технічні прилади (телефони звичайні й стільникові, калькулятори), що вийшли з ладу.
1.Наклеїти на кнопки круги, квадрати, трикутники, прямокутники і запропонувати показати всі круги і т.д.2.Наклеїти смайлики.3.Натискати кнопки в певному порядку.4.Обертати диск телефону вказівним пальцем спочатку ведучої руки, а потім – іншої.

Вправи з кришками, пляшками, трубочки
(від паперових рушників), кольорові гумки
Трубочки розмалювати в різні кольори або обклеїти кольоровим папером. Назвати кольори трубочок. На них одягати кольорові гумки такого самого кольору.
1.Розкладати кришки за кольором, розміром, які лежать на столі.2.Покласти кришки різьбою догори та, вклавши в них квасолини, боби, ґудзики рухати ними по поверхні столу.3.Перевертати кришки, що лежать дном догори, ставлячи їх на основу, та «ходити» вказівним і середнім пальцями по них.4.Викладати з кришок рівні, хвилясті доріжки, геометричні фігури.5.В кришки покласти невеликі шматочки пластиліну, то можна «ходити», «танцювати» такими ніжками.6.Добирати кришки відповідно до кольорів світлофора та накласти на контурне зображення світлофора.7. Вправа «Продовжимо візерунок»(синя кришечка-зелена-синя – зелена і т.д.)

Ниткографія
Викладання за допомогою мотузки або грубої нитки контурних зображень різних предметів тобто “ малювання” за допомогою нитки.
Вправи : 1.«Клубочок-художник" :аркуш паперу складаємо вдвічі, потім розгортаємо і в середину однієї із сторін аркуша укладається нитка, наполовину змочена у фарбу. Чистий кінець нитки виводиться назовні. 2.Притискаємо аркуш паперу один бік до одного і тягнемо за нитку. 3.Намотування ниток на катушку , клубок.
Ігри з манкою
Ігри з манкою дають такий ефект : розвивають тактильно - кінестетичну чутливість і дрібну моторику рук; знімають м’язове напруження; розвивають активність; вдосконалюють зорово – просторове орієнтування, мовленнєві навички; сприяють розширенню словникового запасу; допомагають у вивченні букв, засвоєнні навичок читання і письма.
1.Вправа «Чутливі долоньки» : покласти долоні на манку, заплющити очі,і відчути яка вона.2.Ковзати по поверхні манки.3.Пройтися долоньками, як слон, як маленьке слоненя, як швидкий зайчик.4.Залишити відбитки долоньок, кулачків, ребер долонь.5.Створити візерунки та малюнки : сонечко, метелик, букву А або ціле слово.6.Пройтися по манці кожним пальчиком правої і лівої руки по черзі.7.Просіяти манку крізь пальці або висійте доріжку з манки.8.Розкласти на манці камінці та природні матеріали.9.Можна «погратися» на поверхні манки, як на піаніно або клавіатурі комп’ютера.9.Писати слова на манці друкованими та прописними буквами спочатку пальчиком,потім паличкою.10.Вправа «Доріжки з манки» : набрати у жменю манку і повільно висипати, створюючи різні форми.11.Вправа «Незвичайні сліди» - кулачками і долонями надавлювати на манку.12. «Стрибки» - кінчиками пальців вдаряти по поверхні манки, рухаючись у різних напрямках.13.Вправа «Змійка» : розслабленими - напруженими пальцями рук робити поверхню манки хвилястою (у різних напрямках).14. «Жучки вітаються» - рухати всіма пальцями, імітуючи рух комах(можна повністю занурити руки манку, зустрічаючись під манкою руками одне з одним. 15.Аплікація з манки : клеєм нанести на картон малюнок і посипати манкою. Струсити зайве, манку можна розфарбувати. Манку можна підфарбувати натертою кольоровою крейдою.

Креативні методики малювання
Заняття з малювання, особливо в разі використання креативних методик, відкривають великі можливості не тільки для розвитку творчого мислення, уяви та фантазії, але й дають змогу виконувати важливі корекційні завдання: розвиток моторики;розвиток мовленнєвого дихання;розвиток слухо - мовленнєвої уваги та пам'яті;збагачувати лексичний запас дитини;закріплювати вимову поставлених звуків;закріплювати правильне вживання лексико-граматичних категорій.
Техніка плямографії. "Чарівні плями" : Піпеткою на аркуші наносимо пляму, потім за допомогою трубочки для коктейлю дмухаємо пляму у різні боки. Пензликом або пожмаканим папером домальовуємо різні деталі.
Техніка "Пальцевий живопис". "Як пальчики та фарби стали друзями" : Дитина вмочує в фарбу ребро долоньки, долоньку чи пальчики і віддруковує на папері необхідний малюнок.
Кляксографія - на аркуші ставиться клякла , їй помагають розтектися по листочку, відкриваючи його. В цей час шукаємо образ – на що вона схожа. Пізніше клякса розмальовується, частіше всього фломастерами. 2.Аркуш паперу складаємо пополам, на одну половину ставимо кляксу (краще, щоб вона була різнокольорова), потім аркуш складаємо і відкриваємо знову. Клякса домальовується.
Малювання кусочками поролона - спочатку намочуємо поролоном з водою аркуш паперу рівномірно. Коли вода впитається в папір і трошки просохне (2-3 хв), тоді починаємо писати. Мазки фарби, лягаючи на вологу поверхню, розпливаються, зливаються один з одним, роблячи плавні переходи.
Малювання : розфарбовування;розфарбовування із завданнями (добирання кольору відповідно до цифри; розфарбовування деталей за крапками); домальовування (половини зображення; частин, що бракує; за зразком); малювання штампами; малювання пальчиками, долоньками (фарбою, на солі, на крупах); калькування; малювання губками.
Графічні вправи :графічні диктанти (по клітинках); обведення за штрихами (по крапках); обведення за контуром;обведення за трафаретом;робота з лінійкою;штрихування у різних напрямках;вправи – лабіринти .

Пальчикові ігри та вправи (гімнастика),
пальчикові картинки .
Відомо, що рухи рук людини пов’язані з розвитком її мовлення, що вправи для пальців стимулюють роботу мозку. В педагогіці відомо і широко застосовується такий ефективний засіб для розвитку дрібної моторики, як пальчикові ігри і вправи. Використання різноманітних видів роботи пальчикової гімнастики не лише стимулює функцію руки, а й впливає на корекцію мислення, пам’яті (діти співвідносять картинки із символами руки, їх запам’ятовують), зосереджують увагу.
Гімнастика для пальців рук ( за Н.П. Бутовою)
1.Поставити руки на стіл, обертати кисті рук у різних напрямках.2.Скласти долоні разом, зводити і розводити складені пальці рук.3.Зімкнути пальці рук, обертати великі пальці один навколо іншого.4.Випрямити долоні, вказівним пальцем однієї руки натискати на першу флангу пальців іншої руки, піднімаючи та опускаючи її.
Масаж пальців рук (пальчикова терапія)
Заохочувати дітей частіше рухати великими пальцями в боки, по колу, торкатися ними долоньки. Щоб у дитини кисть була гнучкою для цього поперемінно стисніть її кулачок на одній руці і розслабте, потім на другій. Тоді розсуньте пальці віялом, «походіть» пальчиками по столу. Щоденно робіть дитині гімнастику пальців, починаючи з мізинця. Натискайте на фаланги пальців, це поліпшує розвиток мозку. Постукайте пучками своїх по пальчиках дитини. Потім постукайте пальцями дитини по столу. Обов’язково обома руками.
Вправи для суглобів рук : кисті : стиснути - розтиснути (кілька разів, швидко); повертати в обидва боки в променевозап’ястковому суглобі ; кисті ( з випрямленими пальцями) згинають праворуч-ліворуч, вперед-назад; ліктьових суглобів : плечі і плечові суглоби нерухомі, руки звисають, лікті вільні роблять коливальні рухи; плечових суглобів : рука вільно опущена, потім починаємо її повертати перед собою. Тренуємо почергово обидва плеча. Кожну руку повертаємо за годинниковою стрілкою, потім – у зворотному напрямку.
Прості рухи допомагають усунути напруженість не лише в руках і губах, а й розумову втому, поліпшують стан організму, а найголовніше – розвивають і коригують мову дитини.

Приклади масажу
1.Масаж пальців потрібно починати з великого пальця, потім вільно опуститися вниз по пальцю.
2.Масаж долонь кам’яними, металевими або скляними різнобарвними кульками : перекочувати кульки або горіхи від мізинця до вказівного пальця на долоню й назад; ритмічно здавлювати кульки або горіхи в долоні: покачати кульки або горіхи по долоньках; покласти кульку на одну долоню, а іншою рукою намагатися підняти кульки, захопивши їх вказівним і середнім пальцями одну, а іншу – між безіменним і мізинцем. Спробувати постукати ними; утримувати кілька кульок або горіхів між пальцями; покачати горіх долонею по будь-якій поверхні; покачати кульку або горіх між долонями.
3.Масаж долонь сухою ялинковою шишкою : розчепірені сухі лусочки шишки, які котять по долонях, активізують нервові закінчення, позитивно впливають на роботу серця, шлунково-кишкового тракту та інші органи організму.
4.Масаж шестигранним олівцем : активізує нервові закінчення, усуває напруження; використовувати різні техніки масажу – тиск, защипування,розтирання, обертальні (колові) рухи. Виконувати різні дії з олівцем – пропустити олівець між одним, двома або трьома пальцями; утримувати його в певному положенні у правій і лівій руці.
Шишковий масаж
Перекладати шишки, перекочувати між двома долоньками; перекочувати між пальчиками однієї руки.1.Перекладати шишки.2.Перекочувати між двома долонями.3.Перекочувати між пальчиками однієї руки.
Су-Джок терапія
В своїй роботі я використовую масажери Су-Джок, за допомогою яких проводжу масаж пальців і кистей рук. Стимулюючи тим самим точки, що сприяють розвиткові мовлення дитини. Головні переваги Су-Джок терапії:1.Висока ефективність. При правильному застосуванні виражений ефект часто наступає уже через декілька хвилин, іноді секунд.
2.Абсолютна безпека застосування. Ця лікувальна система створена не людиною, а самою природою. В цьому причина її сили та безпеки. Стимуляція точок відповідності призводить до одужання. Неправильне застосування ніколи не завдасть людині шкоди – це просто буде неефективним. 3. Універсальність методу. За допомогою Су-джок терапії можна лікувати будь-яку частину тіла, будь-який орган чи суглоб.
4.Доступність методу для кожної людини.
5. Масаж долоней; масаж кожного пальця кільцем. Простота застосування.
Комплекс вправ зі щіткою
Масаж щіткою «Їжачок» :Використання щітки можливе в двох положеннях: зубцями до долоньки; гладенькою поверхнею щітки до долоньки. І .1.Вправа «Гра на піаніно»: кожен пальчик із силою натискаємо на щіточку;2.Вправа «Віджим» : упор рук на щіточки – віджимаємось від щіточки.3.Погладжування від кисті до ліктя.4.Поплескування по долоні.5.Погладжування та поплескування в різному темпі та ритмі. ІІ.Обличчя:1Скроні;2 над дугами брів;3центр між бровами «третє око»;4збоку основи носа ;5 збоку куточків губ;6 над верхньою губою під носом;7.На підборідді;8 біля вух;9 по вухах – із посиленою інтенсивністю. ІІІ. Шия.
Масаж олівцями
Масажні рухи виконуються за допомогою добре знайомого дітям предмета -олівця. А якщо перед малюванням запропонувати дитині пограти олівцями, помасажувати долоні і пальці?Навчити дітей самомасажу рук нескладно. За допомогою граневих олівців дитина масажує зап’ястя, кисті рук: пальці, долоні, зворотні поверхні долоней , міжпальцеві зони. Такий масаж і ігри з олівцями будуть стимулювати мовний розвиток дитини, сприяти оволодінню тонкими рухами пальців, покращує трофіку тканин і кровопостачання пальців рук. Особливий інтерес викликають у дітей масажні вправи, якщо їх виконання супроводжується промовлянням коротких віршиків і римовок.
Вправи :1.Праска: Прокочування олівця по поверхні столу. Взяти товстий олівець. Покласти його на стіл. «Пропрасувати» олівець спочатку однією долонею, потім іншою. Покачати олівець по столу.2.Здобування вогню : прокочування олівця між долонями. Покласти олівець на одну долоньку, прикрити його іншою. Прокочувати олівець між долонями спочатку повільно, а потім швидше, від кінчиків пальчиків до зап’ястя.3.Піаніно:Почергове натискання на олівець кінчиками пальців. Притискати олівець, що лежить на столі, кінчиком кожного пальця. 4.Піжмурки:Стискання олівця в кулачку. Взяти короткий олівчик і зіжмати його в кулачку, заховати. А потім заховати його в іншій руці.
Стоун - терапія - вид гри з елементами масажу.
Діти з раннього віку мають змогу гратися з камінцями . Вони використовують для будівництва веж, перекладають з руки в руку, перебирають пальцями, гладять, зігрівають своїм теплом. Камінці гладенькі,шорсткі, різні за формою, кольором і розміром.

Масаж і пасивні вправи кистей і пальців рук :
Погладжувальні, спіралеподібні, розтиральні рухи кожного пальця від кінчика до основи;
Поплескування, поколювання, перетирання кінчиків пальців, а також області між основами пальців;
Погладжу вальної і поплескування тильної поверхні кисті та руки (від пальців до ліктя). Поплескування кистю дитини по руці логопеда, по м’які і твердій поверхнях. Обертання пальців (кожного окремо). Кругові повороти кисті. Відведення – приведення кисті ( праворуч –ліворуч);
Рухи супінарії (поворот руки долонею вгору) - пронації (долонею вниз, великий палець усередину) (супінація кисті та передпліччя полегшує розкриття долоні й відведення великого пальця (ігри «Покажи долоні», «Поверни ключ», «Вимкни світло»);
Почергове розгинання пальців кисті, а потім згинання пальців (великий палець розташовується зверху);
Щітковий масаж (тильною поверхнею кисті від кінчиків пальців до променевозап’ясного суглоба, а також кінчиків пальців); можна використовувати щітки різної жорсткості;
Протиставлення великого пальця іншим (кільця з пальців). Протиставлення(з’єднання) долонь і пальців обох рук.
Починати і закінчувати виконання вправ потрібно прогладжуванням. Усі рухи тренуються спочатку повільно пасивно, потім пасивно-активно і, нарешті, активно, як на заняттях, так і в повсякденному житті. Діти з досить розвиненими рухами і саморегуляцією можуть виконувати вправи на розслаблення самостійно, за словесною інструкцією логопеда, а в подальшому з батьками.

Масаж кистей рук і верхніх кінцівок у поєднанні з пасивною гімнастикою (невропатолог Т.І.Серганова)
1.Погладжування по тильній поверхні руки від кінчиків пальців уздовж руки до променевозап’ясного, ліктьового і плечового суглобів.
2.Струшування руки за методикою У.М. Фелпса.3.Відведення – приведення кисті праворуч –ліворуч.4.Спіралеподібні рухи на пальцях від кінчиків до основи.5.Обертання пальців кисті (окремо кожного).
6.Згинання пальців у кулачок (перший палець виведений із положення долонної флексії, розташований зверху). Потім кожен палець розгинається окремо.7.Погладжування кожного пальця від кінчика до основи з чотирьох боків.8.Кругові рухи пальцями по тильній поверхні кисті дитини з натискуванням по зовнішній стороні руки і легким прогладжуванням.9.Погладжування тильної поверхні кисті від пальців до ліктя із внутрішньої сторони.
10.Розтирання кожного пальця вгору-вниз.11.Кругові повороти кисті, прокручування при фіксованому ліктьовому суглобі (долонею захоплюється кисть дитини з боку долоні).
12.Відведення і приведення всіх пальців.13.Згинання пальців по флангах.
14.Протиставлення одного пальця іншим («каблучки») з пальців).
15.З’єднання долоні з долонею, пальців із пальцями.
16. «Дуля» між усіма пальцями.
17.Розслаблення кисті струшуванням, при цьому рука логопеда фіксує руку дитини в області ліктя.
18.Поплескування кисті дитини по руці логопеда.
19.протиставлення пальців обох рук і постукування пальчика об пальчик, нігтика об нігтик.
20.Інтенсивний масаж кінчиків пальців із зісковзуванням між двома пальцями логопеда з нігтьової фланги.
21.Використання щіткового масажу.
22.Погладжування від кінчиків пальців угору по руці.

Самомасаж кистей і пальців рук
(рекомендований В.В. Коноваленко і С.В. Коноваленко.)
1.Надавлювання сильно стиснутими чотирма пальцями однієї руки на основу великого пальця, середину долоні, основу пальців іншої руки.
2.Розтирання долонь шестигранним олівцем із поступовим збільшенням зусиль.
3.Розтирання долонь рухами вгору і вниз.
4.Розтирання бічних поверхонь зчеплених пальців.
5.Розминання , потім розтирання кожного пальця вздовж, потім упоперек.
6.Масаж волоським горіхом : поклавши горіх між долонями, робити кругові рухи, поступово збільшуючи натиск і темп. Можна виконувати вправу з двома волоськими горіхами, переконуючи один через інший, однією рукою, потім іншою.
7.Натиснення неструганим олівцем на больові точки долоні, потім обертання олівця праворуч і ліворуч.
8.Розминання кисті правої (лівої) руки пальцями лівої (правої) , і навпаки, потім почергове розтирання.
Існують найрізноманітніші форми роботи з розвитку рухів пальців, що виставлені в сучасній спеціальній літературі. Так комплекси пальчикової гімнастики широко представлені в літературі роботами В. Цвинтарного, І.Лопухиної, М.С. Рузине, Н.В. Новотворцева та ін.
Оскільки дітям віжко повертати руки в зап’ястку, тому вони й замінюють ці рухи руками всієї руки від плеча. Щоб дрібні рухи були точнішими й економнішими , щоб вони не вимагали від дітей надмірних витрат енергії. Їм необхідно опановувати різні рухи зап’ястка.

Доцільно використовувати в роботі комплекс вправ (рекомендований М.В. Іпполітовою, Р.Д. Бабенковою і
О.М. Мастюковою.)
1.Розгладити аркуш паперу долонею правої (лівої) руки, притримуючи його лівою (правою), і навпаки.
2.Постукати по столу розслабленою кистю правої (лівої) руки.
3.Повернути праву (ліву) руку на ребро, зігнути пальці в кулак, випрямити, покласти руку на долоню. Зробити те ж саме лівою (правою) рукою.
4.Руки напівзігнуті, опора на лікті – струшувати по черзі кистями («дзвінок»).
5.Руки перед собою, опора на передпліччя, почергово змінювати положення правої та лівої кистей (зімкнути – розімкнути, повернути долонею до обличчя – до столу).
6.Фіксувати лівою рукою правий зап’ясток, погладжувати долонею правої руки, постукати долонею по столу.
Японська методика пальцевого масажу
У всіх дошкільних закладах Японії, починаючи з двохрічного віку, застосовується методика пальцевого масажу і самомасажу. Японський вчений Намікоши Такухіро вважає, що масаж кожного пальця позитивно впливає на певний орган:
-масаж великого пальця – підвищує активність мозку;
-масаж вказівного пальця – стимулює шлунок і підшлункову залозу;
-масаж середнього пальця – покращує роботу кишечника;
-масаж безіменного пальця – стимулює печінку;
-масаж мізинця – сприяє покращенню серцевої діяльності, знімає психічне і нервове напруження.
Оскільки нервові закінчення на пальцях безпосередньо пов’язані з мозком, то робота рук: сприяє психічному заспокоєнню; попереджає розвиток втоми в мозкових центрах. Японський вчений Йосіро Цуцумі розробив систему вправ для самомасажу: Масаж пальців, починаючи з великого і до мізинця. Розтирають спочатку подушечку пальця, а потім повільно піднімаються до його основи. Такий масаж бажано супроводжувати веселими віршиками.
Масаж долонних поверхонь кам’яними, металевими чи скляними різнокольоровими кульками їх можна: Вертіти в руках; Клацати по них пальцями; «Стріляти»; Масаж «чотками». Перебирання «чоток» розвиває пальчики, заспокоює нерви. Перебирання супроводжують прямою та зворотною лічбою.
Масаж для очей
1.Заплющити очі та вказівними пальцями погладити повіки
2. «Походити» вказівними пальцями по очах
3. «Пожаліти» оченята
4.Повільно заплющити очі т розплющити їх – спляча красуня»

Аурікулотерапія
Принцип дії аурікулотерапія такий - впливаючи на вушну раковину, а точніше на певні активні точки на ній, ми "запускаємо" багато активних елементів в організмі. Іншими словами, аурікулотерапія - це активізація роботи органів і систем людської суті через вухо. У вусі знаходиться безліч нервових закінчень і активних точок (більше двохсот), які дуже чутливо "чують" нас через безпосередній вплив на них, наприклад, масаж пальцями . Застосовувати знання про точки на вушній раковині можна на логопедичних заняттях, на будь-якому уроці під час фізкультпаузи запропонувати дітям самомасаж вух. Його можна супроводжувати промовлянням такого віршика:
Нумо, друзі, усміхнемось і за вуха всі візмемось.
Вниз потягнем свої вуха, щоби добре могли слухать.
Тепер в гору потягнемо – аж до неба доростемо!
Вуха в сторони потягнем – ніби Чебурашки, станем.
Вперед вуха закрутимо і назад їх покрутимо,
Розітремо, посміхнемось до роботи повернемось.
Вправи для вух
1.Потягти двома пальцями за пипки вух (5-6 разів) 2.Вказівним та великим пальцем покрутити козелець угору-вниз (5-6разів у різні боки).3.Вставити мізинець у вухо і вібрувати ним (10-20 с у кожному вусі).4.Зімкнути пучки середнього та вказівного пальців на обох руках і закрити ними вушні раковини, зігнувши їх у напрямку до верхніх щелеп так, щоб не було чути сторонніх звуків. Різко забрати пальці (5-6разів).5.Потерти вушні раковини до почервоніння.6.Злегка поплескати по вухах (7-10 разів).7.Закрити вухо долонею і постукати по ній пальцями іншої руки (6-7 разів). Те саме зробити з другим вухом.

Масаж вушних раковин
1.Розігрівання долонь : 1-2хв. Інтенсивно терти долоню об долоню.2.Притиснути долоню до вуха, пальцями взяти вушну раковину ззаду і притиснути до долоні так, щоб вухо опинилось затиснутим у долоні.3.Спочатку обережно, а потім інтенсивно піднімати руками вгору і опускати вниз вушну раковину.4.Відгинати вушну раковину вперед- «закривати» вухо.5.Інтенсивними рухами долонь розтерти вушну раковину.6.Помасажуйте мочки вух, потім всю вушну раковину. Наприкінці вправи розітріть вуха руками.7.На завершення погладити розчервонілі вуха.

Сенсорна стимуляція
Сприяти розвитку динамічної координації пальців, м’язево - рухової чуттєвості, температурних відчуттів, розрізненню предметів за формою, величиною, фактурою, матеріалом, формуванню понять мокре-сухе,
легке-важке, гладке, пухнасте, шершаве; розвивати пам’ять, зорову увагу, координацію рухів, дрібну моторику, пізнавальні процеси .
Види вправ : насипати в миску гречану крупу( квасолю, рис), які потрібно перебирати, знаходити заховані предмети, пересипати їх руками;малювання пальцями на папері, вмочуючи руки у фарбу; ліпити, розминати пальцями ; гратися з дрібними матеріалами різної фактури (гладка, пухнаста, гумова , шершава, тверда, м’яка поверхня);
Сенсорна стимуляція запахами - знайомство з характерними запахами реальних предметів та об’єктів живої і неживої природи, означення їх словами (так пахнуть квіти, огірок, хліб, квас).
Сенсорна стимуляція звуками : знайомство із музичними інструментами, із звуками, які видають тварини, птахи, із звуками предметів навколишнього середовища.
Сенсорна стимуляція смаковими відчуттями : визначати на смак продукти(варене-сире), смак води, вміння співвідносити два подібних об’єкта різних за смаком (лимон-апельсин).

Точковий масаж для усунення підвищеної салівації
Всі рухи виконуються вказівними пальцями. Точки масажуються сім разів за годинниковою стрілкою та сім разів проти.1.Під носом, на початку носо-губної складки, в ямочці.2.Підборіддя, підборідочна кістка, в ямочці. 3.Прощупування ясен через щічки по верхній та нижній щелепі, починаючи від передньої лінії губ і до жувального м’яза.4.Мочки вуха.5.Рука, де сходяться кістки великого та вказівного пальців, в ямочці.
ВИКОРИСТАННЯ ПРИЙОМІВ САМОМАСАЖА В ЛОГОПЕДИЧНІЙ ПРАКТИЦІ
Самомасаж - це масаж,виконуваний самою дитиною (підлітком або дорослим), що страждають мовною патологією. Самомасаж є засобом, що доповнює дію основного масажу, який виконується логопедом.Метою логопедичного самомасажу є в першу чергу стимуляція кінестетичних відчуттів м'язів, що беруть участь в роботі периферичного мовного апарату, а також певною мірою і нормалізацію м'язового тонусу даних м'язів. У практиці логопедичної роботи використання прийомів самомасажу вельми корисно з кількох причин. На відміну від логопедичного масажу, проведеного логопедом, самомасаж можна проводити індивідуально. Крім цього самомасаж можна використовувати багаторазово протягом дня. Самомасаж також може бути включений в логопедичне заняття, при цьому прийоми самомасажу можуть випереджати або завершувати артикуляционную гімнастику.
Кожен рух виконується в середньому 4 - 6 разів. В один сеанс самомасажу може бути включено лише кілька із запропонованих прийомів. Причому вони можуть змінюватись протягом дня. Природно, що перед проведенням самомасажу дитина повинна бути ретельно вмита.
Діти навчаються прийомам самомасажу під керівництвом логопеда. Перед виконанням прийомів самомасажу діти повинні прийняти спокійну, розслаблену позу. Навчаючи дітей самомасажу, логопед показує кожний прийом на собі і коментує його.Діти виконують масажний прийом самостійно, спочатку при наявності зорового контролю (дзеркало), а потім і без нього. Коли прийоми самомасажу будуть освоєні дітьми, можливе проведення рухів під віршований текст або спеціально підібрану тиху музику в повільному ритмі. Цей метод особливо корисний, оскільки забезпечує тактильно-проприоцептивну стимуляцію в певному ритмі, що в цілому сприяє формуванню почуття ритму, яке в своїй основі має моторну природу.Процедура самомасажу проводиться, як правило, в ігровій формі за рекомендованою педагогом схемою: масаж голови, мімічних м'язів обличчя, губ, язика.Під час виконання рухів у дитини не повинно бути відчуттів дискомфорту, навпаки, всі рухи самомасажу повинні приносити дитині задоволення.

Якщо запропоновані вправи дитині виконати важко, то необхідно потренуватися, виконуючи вправи сидячи поруч, а не навпроти дитини. Так дитині буде легше копіювати положення пальців рук дорослого. Під час проведення як масажу рук, так і пасивної гімнастики необхідно пам’ятати про головне – дітям повинно бути цікаво ! У дітей має бути сформована позитивна мотивація для занять із розвитку дрібної моторики. Для того, щоб робота була ефективною й дала очікувані результати, необхідно завдання з розвитку дрібної моторики пропонувати у вигляді захопливих ігор, спонукаючи дітей до підсвідомого виконання бажаних активних рухів. Почуття радості, відчуття самостійності – головні джерела активності дітей. Необхідно часто хвалити дітей навіть за найменші досягнення. Не слід постійно вказувати дітям на їхні помилки та неправильні рухи. Потрібно говорити спокійно, без дратування, коментуючи дії дитини, чітко формулювати запитання, витримуючи паузи між своїми запитаннями і відповідями дитини. Запитання треба ставити з урахуванням індивідуальних мовленнєвих можливостей кожної дитини. А кожну однослівну відповідь дитини потрібно повторити розгорнутою фразою . Словесно заохочуйте дитину за правильну, швидко знайдену відповідь. Завжди треба хвалити дитину за старанність і працьовитість. Нехай відчує, що йому є чим пишатися ! Досвід роботи переконує, що найпростіші прийоми для розвитку дрібної моторики виявляються найефективнішими.
Запропоновані вправи призначені для того, щоб продемонструвати нескінченне число можливостей, які можна творчо використовувати в корекційній роботі із дітьми з особливими освітніми потребами.

Посібник
корекційно - розвивальна робота з дітьми
з особливими освітніми потребами :
«Активізація пізнавальної діяльності засобами сенсорних ігор та нетрадиційних методів впливу».
Розвивально-дидактичні сенсорні ігри та нетрадиційні види роботи (з досвіду роботи)

Вправи з прищіпками
Механічне здушування кінчиків пальців із використанням різнокольорових прищіпок спрямоване на активізацію незрілих клітин головного мозку. Спочатку показуємо дитині, як тримати прищіпку трьома пальцями. Кілька разів стискайте і розтискайте її. Потім вкладіть прищіпку в пальці дитини. Притримуючи її пальці своїми покажіть, як відкривається і закривається «рот» у прищіпки – «рибки». Утримувати прищіпку потрібно трьома пальцями : великим, вказівним і середнім. По черзі поприщіпувати дитині нігтьові фаланги (від вказівного пальця до мізинця і в зворотному напрямку), називаючи кожен палець. ІГРИ1.Навчаємо сортувати прищіпки за кольором.2.Вирізати з картону маленькі рибки відповідного кольору і прищепити прищіпки.3.Знімати та причіплювати прищіпки по краю коробок різної висоти.4.Знімати і прикріплювати по краю вирізаного картону кола – сонечко, веселий чоловічок, квіточка, сніжинка; квадрата – серветка, скатертинка, килимок, хустинка; прямокутника – рушничок, килимок, шарф, травичка. 5. Причіплювати по краях коробки таку кількість прищепок, яка відповідає написаним по краях цифрам або наклеєним кружечкам.6.Брати прищіпкою маленькі гумові іграшки з коробки. 7.За допомогою прищіпок складати предмети в пластикову пляшку, акуратно просовуючи їх в шийку пляшки.8.Причіплювати прищіпку до прищіпки за довгі колодочки – утворювати змійку, гусінь і т.д. Можна запропонувати причепити прищіпки до картонного зображення стовбура - створити ялинку, дощові краплинки –хмаринці, руки – сніговику, до шкарпеток, що лежать на столі.
Вправи з кольоровими скріпками
Невеликі за розміром скріпки - прекрасний тренажер для розвитку дрібної моторики. Доречно використовувати два розміри скріпок – великі та маленькі.
1.Знаходити скріпки в мисці з крупою; розкладати скріпки одного кольору і т.д. 2.Розкладати скріпки однакові за розміром, але різних кольорів, розміщуючи їх вертикально.3.Прикріпляти скріпки до цілої паперової тарілочки – промінчики сонечка, кульбабка, до квадрата, прямокутника. 4.З’єднювати ланцюжком між собою скріпки одного кольору, різних кольорів, чергуючи в довільному порядку. 5.Прикріплювати скріпки до контура куща, дерева певного кольору.6. Знімати з магніту по одній скріпці називаючи колір і розмір знятої скріпки.7.Збирати магнітом скріпки, які лежать нас толі та рахувати їх кількість.8.Роз’єднювати скріпки, з’єднані ланцюжком.
Вправи з папером

1.Знаходити іграшки, які заховані під шматочками газетного паперу. 2.Сортувати невеликі шматочки газетного і білого; газетного , білого та кольорового паперу. 3.Зминати шматочки гофрованого паперу .4.Приклеїти невеликі зім’яті шматочки серветок різного кольору на аркуш. 5.Розгортати зім’яті аркуші паперу знаходячи предмети та розрівнювати аркуші долонями.6.Зминати та розгладжувати аркуш паперу, чергуючи руки, одна тримає, інша розгладжує.7.Ставити відбитки вказівного пальця на аркуш паперу. Це завдання сприяє стимуляції ізольованих рухів вказівного пальця.8.Скручувати паперові серветки, складати аркуші паперу навпіл. 9.Обривання (відщипування) паперу

Ліплення : вправи з пластиліном , солоним тістом
Під час виконання вправ дитина розвиває гнучкість і рухливість пальців. Але найголовніше, коли дитина працює з пластиліном, пластилін працює з її мозком, розвиваючи мислення, уяву та мовлення.
1.Відщипувати великим і вказівним пальцями шматочки пластиліну та викладати з них доріжку.2.Відщипувати шматочки пластиліну певного кольору та прикріплювати їх до зображення дерева без листя – дерево весною та восени.3.Натискати спочатку вказівним пальцем ведучої руки, а потім іншої на пластилінові кульки та складати з них пірамідку.4.Розкочувати коловими рухами кульки з пластиліну і вставляти ватні палички.5.Розплющувати кульки пластиліну і натискувати справжньою монетою або штампом так, щоб отримати відбиток.6.Робити коротким олівцем(сірниками, паличками для лічби) отвори на сплющених кульках.7.Різати пластилінові ковбаски, пиріг пластиліновим ножем.8.Втикати в розмазаний по дощечці товстим шаром пластилін насіння гарбуза, соняшника, квасолини, макарони, порізані на частини трубочки для коктейлю, намистини, ґудзики, камінчики, палички. Бажано, щоб дитина працювала двома руками. 9.Ліпити з пластиліну каблучки і надягати на кожен палець.

Вправи з м’ячиками
Дуже корисні масажні м’ячики: м’ячик масажує кінчики пальців дитини шипиками, подразнюючи нервові закінчення, розвиваючи тактильні відчуття. Під час виконання цих вправ потрібно навчити дітей : захоплювати м’яч усією кистю і відпускати його; качати м’яч за годинниковою стрілкою; тримач однією рукою, а іншою виконувати рухи, ніби щось угвинчуєш, та пощипування.ІГРИ.1.Качати м’ячик між долонями, розміщеними горизонтально, чергуючи поперемінно положення рук.2.Притискувати м’ячик, що лежить у центрі долоні, долонею іншої руки. Стискувати м’ячик між долонями слід так,ніби намагаємося розчавити горішок. 3.Стискати м’ячик у долоні спочатку ведучої руки, а потім іншої. 4.Перекладати м’ячик з однієї руки в другу .5.Брати і стискувати м’ячик між великим і вказівним пальцями, потім між великим і середнім, великим і безіменним, між великим і мізинцем.6.Тримаючи в кожній руці по м’ячику стукати одним м’ячиком по іншому , чергуючи руки, та одночасно обома руками.7.Обліпити пластиліном м’ячик та обкачати в кукурудзяній крупі або пшоні.
Вправи із ґудзиками
Одним з інноваційних методів реалізації корекційно - розвивальної діяльності з дітьми з особливими потребами можна вважати ігри за допомогою ґудзиків. Ґудзикотерапія сприяє розвитку дрібної моторики. Ж.Гаврильчик пише, що заняття з ґудзиками – справжня гімнастична зала для тренування розуму. Головне завдання – розвиток практичного інтелекту навичок самостійності. ІГРИ 1.Опустити руки в коробку; проводити долонями по поверхні ґудзиків, захопити в кулаки, підняти і розтиснути кулаки;2.Занурюйте руки глибоко в «ґудзикове море» і поплавати в ньому; перетирати ґудзики між долонями; пересипати їх з долоні в долоню.3.Опустити руки в коробку і, чергуючи руки, брати щіпкою дрібні ґудзики.4.Пересипати ґудзики різного кольору, розміру з долоні в долоню.5.Перетирати дрібні ґудзики між долонями, розміщеними горизонтально.6.Знаходити серед колекції ґудзиків найбільший і найменший ґудзики.7.Викладати ґудзиками очі, ніс, рот, вуха - портрет дівчинки. 8.Пересувати всіма пальчиками або вказівними пальчиками по шнурку з однієї сторони в іншу.9.Опустити ,обидві руки в «ґудзикове море» і виловити всіх «рибок».10. Перекладати ґудзики великого розміру у велику коробку, середні – у середню, а маленькі – найменшу.11.Відібрати ґудзики жовтого кольору і викласти ними по контуру малюнка яскраве сонечко; голубого кольору – дощові краплинки, білого кольору – сніжинки. 12.Розклсти ґудзики в купки – одна – з гудзиками із чотирма дірочками, друга – із двома. 13. Розгортати обгортки «цукерок» (можна використати фольгу, кольорові папірчики) з ґудзиками, розгладжувати їх, акуратно складати одну в одну.14.Нанизати ґудзики на шнурок у довільному порядку.15.Викладати ґудзики по одному або скільки вміститься в порожні коробки з-під сірників.
Вправи з кольоровими шнурками,товстими нитками
1.Вибирати з купи шнурків шнурочки певного кольору, довжини, товсті шнурки. 2.Намотувати шнурки, товсті нитки на зім’яті аркуші паперу3.Наматувати білі, тонкі шнурки на іграшки, дерев’яну котушку,потім розмотувати. Намотувати нитку на клубок.4. Викладати з мотузки чи шнурка контур будинка , м’ячика і т.д. 5.Нанизувати на шнурок кільця для кріплення штор, великі макарони, кришечки від пляшок, соків із прорізаними всередині отворами.6.Ззав’язувати вузлики на шнурочку.7.Зав’язувати між собою два або більше шнурків.
Вправи з крупами, горохом, квасолею, бобами
1.Стискати та розтискати руки , опущені в « сухий круп’яний басейн ». «Сухий круп’яний басейн» - це коробка або широка миска, в яку насипано гречку, рис, горох, квасолю чи боби.2.Відшукати у басейні дрібні ііграшки.3.Розтирати крупу між долонями.4.Пересипати з долоньки в долоньку манну, яєчну, кукурудзяну, гречану крупи.5.Притискати до столу горошину, ядро гречки, квасолину кожним пальцем обох рук.6.Качати між вказівним і великим пальцями ядро гречки, квасолинку, горошинку.7.Розсипати великим, вказівним і середнім пальцями щіпкою гречку, рис, пшоно наприклад імітуючи дощ.8.Насипати в тарілочку будь-яку крупу.9.Вказівним пальцем ведучої руки, трубочкою для коктейлів, товстим олівцем намалювати на розсипаній на підносі манній, яєчній, кукурудзяній крупі прямі, хвилеподібні, спіральні лінії.10.Якщо малювати по манній крупі ,то можна запропонувати засипати гречкою, беручи крупу щіпкою.11.Пересипати крупу пальцями або ложкою з однієї посудини в іншу.12.Перкладати сухий горох по одній горошині з однієї кружки в іншу вказівним і середнім пальцями, спочатку ведучою рукою, а потім –іншою.13.Наповнити квасолею, горохом, бобами пластикову прозору пляшку.14.Складати горох, квасолю, намистинки в стаканчик із кришечкою,кий використовується для промивання пензликів. Запропонуйте поторохтіти тихо, голосно, швидко, повільно, постукати по поверхні столу.15.Відокремлювати горох від квасолі, квасолю від бобів великим і середнім пальцями, великим і безіменним, двома руками одночасно.16.Перебирати квасолю двох, трьох кольорів, заздалегідь перемішану.17.Нанизувати на шнурок макарони різної форми.18.Гречку, горох, квасолю можна використовувати для викладання картинок, так само як і палички для лічби, ґудзики і ватні палички.19.Викладати квасолю, горох, гречку по контуру предмета.
Макарони – 1.Можна зробити доріжку довгу і коротку ,2.“Сортування” - крупи дві посудини – перебираня круп. 3.“Веселі звуки” –крупа (горох, квасоля пляшка із кришкою.4. “Скарби” ховає в горох різні дрібні предмети. “Дощик “
Вправи з носовичками
1.Знаходити заховані предмети під однією хусточкою, декількома хусточками.2.Зминати носову хустинку так, щоб вони вміщалися в кулаці.3. Розв’язувати та зав’язувати вузлики на куточках хустинки. 4. Розв’язувати та зав’язувати між собою декілька хустинок за один куточок.5.Складати навпіл хустинки .
Вправи з лічильними паличками,
олівцями різної довжини
1.Перекладати паличку, олівець або декілька паличок з долоні в долоню.2.Прокочувати шестигранний олівець між долонями, розміщеними горизонтально, чергуючи положення рук: ту, що зверху, потім розмістити знизу, і навпаки – «добуваємо вогонь».3.Перебирати всіма пальцями олівець, рухаючись від одного кінця іншого.4.Викладати довгі та короткі палички, розміщуючи їх ланцюжками зверху до низу аркуша від зображення хмаринки – дощ сильний та дрібний. 5.Брати лічильні палички подушечками пальців обох рук : двома вказівними, двома середніми.6. Викладати з паличок геометричні фігури, візерунки, літери, цифри.
Вправи з пінцетом (пластмасовим)
1.Переносити невеликі шматочки поролону, пінопласту, коркової пробки, паперові або ватні кульки за допомогою пінцету у коробку.2.Відривати пінцетом шматочки вати, регулюючи силу рухів.3.Перекладати квасолини, боби пінцетом.4.Переносити пінцетом носові хустинки, клаптики бавовняної, ситцевої тканини.
Вправи з волоським горіхом
Досвід показав, що ефективним є горіховий масаж. Волоський горіх чудово усуває стрес, позитивно впливає на точки, що сприяють розвитку мовної активності та дрібної моторики.
1.Стискати і розтискати кулачок, у якому захований волоський горіх.2.Качати горішок по серветці із шорсткої тканини.3.Перекладати горішки з однієї коробки в іншу.4.Відшукати всі волоські горіхи, які купаються у «басейні» з гороху, квасолі.5.Качати із зусиллям між розміщеними горизонтально долонями волоський горіх. необхідно змінювати положення рук: ту руку, яка була зверху,потім розміщуємо знизу, і навпаки.6.Качати горіх від кінчиків пальчиків до зап’ястка і назад о руці, притиснутій до столу тильною стороною долоні – спускання з гірки.7.Перекочувати пальцями ведучої руки два невеличких волоських горішки один навколо іншого.
Вправи з намистинками
1.Качати намистинки між долоньками.2.Пересипати намистинки з однієї руки в іншу, і навпаки.3.Перекладати великі намистинки з тарілочки в руку.4.Складати намистинки в стаканчик із кришечкою.5.Нанизувати намистинки на кольоровий дріт, зубочистку, шпажку.

Вправи з пір’ям
1.Кінчиком пір’їни водити по поверхні долоні і тильній її стороні.2.Протягнути пір’їну між пальцями.3.Витягнути пір’їну з кулачка.

Вправи з технічними приладами
Можна використовувати д ля виконання завдань технічні прилади (телефони звичайні й стільникові, калькулятори), що вийшли з ладу.
1.Наклеїти на кнопки круги, квадрати, трикутники, прямокутники і запропонувати показати всі круги і т.д.2.Наклеїти смайлики.3.Натискати кнопки в певному порядку.4.Обертати диск телефону вказівним пальцем спочатку ведучої руки, а потім – іншої.

Вправи з кришками, пляшками, трубочки
(від паперових рушників), кольорові гумки
Трубочки розмалювати в різні кольори або обклеїти кольоровим папером. Назвати кольори трубочок. На них одягати кольорові гумки такого самого кольору.
1.Розкладати кришки за кольором, розміром, які лежать на столі.2.Покласти кришки різьбою догори та, вклавши в них квасолини, боби, ґудзики рухати ними по поверхні столу.3.Перевертати кришки, що лежать дном догори, ставлячи їх на основу, та «ходити» вказівним і середнім пальцями по них.4.Викладати з кришок рівні, хвилясті доріжки, геометричні фігури.5.В кришки покласти невеликі шматочки пластиліну, то можна «ходити», «танцювати» такими ніжками.6.Добирати кришки відповідно до кольорів світлофора та накласти на контурне зображення світлофора.7. Вправа «Продовжимо візерунок»(синя кришечка-зелена-синя – зелена і т.д.)

Ниткографія
Викладання за допомогою мотузки або грубої нитки контурних зображень різних предметів тобто “ малювання” за допомогою нитки.
Вправи : 1.«Клубочок-художник" :аркуш паперу складаємо вдвічі, потім розгортаємо і в середину однієї із сторін аркуша укладається нитка, наполовину змочена у фарбу. Чистий кінець нитки виводиться назовні. 2.Притискаємо аркуш паперу один бік до одного і тягнемо за нитку. 3.Намотування ниток на катушку , клубок.
Ігри з манкою
Ігри з манкою дають такий ефект : розвивають тактильно - кінестетичну чутливість і дрібну моторику рук; знімають м’язове напруження; розвивають активність; вдосконалюють зорово – просторове орієнтування, мовленнєві навички; сприяють розширенню словникового запасу; допомагають у вивченні букв, засвоєнні навичок читання і письма.
1.Вправа «Чутливі долоньки» : покласти долоні на манку, заплющити очі,і відчути яка вона.2.Ковзати по поверхні манки.3.Пройтися долоньками, як слон, як маленьке слоненя, як швидкий зайчик.4.Залишити відбитки долоньок, кулачків, ребер долонь.5.Створити візерунки та малюнки : сонечко, метелик, букву А або ціле слово.6.Пройтися по манці кожним пальчиком правої і лівої руки по черзі.7.Просіяти манку крізь пальці або висійте доріжку з манки.8.Розкласти на манці камінці та природні матеріали.9.Можна «погратися» на поверхні манки, як на піаніно або клавіатурі комп’ютера.9.Писати слова на манці друкованими та прописними буквами спочатку пальчиком,потім паличкою.10.Вправа «Доріжки з манки» : набрати у жменю манку і повільно висипати, створюючи різні форми.11.Вправа «Незвичайні сліди» - кулачками і долонями надавлювати на манку.12. «Стрибки» - кінчиками пальців вдаряти по поверхні манки, рухаючись у різних напрямках.13.Вправа «Змійка» : розслабленими - напруженими пальцями рук робити поверхню манки хвилястою (у різних напрямках).14. «Жучки вітаються» - рухати всіма пальцями, імітуючи рух комах(можна повністю занурити руки манку, зустрічаючись під манкою руками одне з одним. 15.Аплікація з манки : клеєм нанести на картон малюнок і посипати манкою. Струсити зайве, манку можна розфарбувати. Манку можна підфарбувати натертою кольоровою крейдою.

Креативні методики малювання
Заняття з малювання, особливо в разі використання креативних методик, відкривають великі можливості не тільки для розвитку творчого мислення, уяви та фантазії, але й дають змогу виконувати важливі корекційні завдання: розвиток моторики;розвиток мовленнєвого дихання;розвиток слухо - мовленнєвої уваги та пам'яті;збагачувати лексичний запас дитини;закріплювати вимову поставлених звуків;закріплювати правильне вживання лексико-граматичних категорій.
Техніка плямографії. "Чарівні плями" : Піпеткою на аркуші наносимо пляму, потім за допомогою трубочки для коктейлю дмухаємо пляму у різні боки. Пензликом або пожмаканим папером домальовуємо різні деталі.
Техніка "Пальцевий живопис". "Як пальчики та фарби стали друзями" : Дитина вмочує в фарбу ребро долоньки, долоньку чи пальчики і віддруковує на папері необхідний малюнок.
Кляксографія - на аркуші ставиться клякла , їй помагають розтектися по листочку, відкриваючи його. В цей час шукаємо образ – на що вона схожа. Пізніше клякса розмальовується, частіше всього фломастерами. 2.Аркуш паперу складаємо пополам, на одну половину ставимо кляксу (краще, щоб вона була різнокольорова), потім аркуш складаємо і відкриваємо знову. Клякса домальовується.
Малювання кусочками поролона - спочатку намочуємо поролоном з водою аркуш паперу рівномірно. Коли вода впитається в папір і трошки просохне (2-3 хв), тоді починаємо писати. Мазки фарби, лягаючи на вологу поверхню, розпливаються, зливаються один з одним, роблячи плавні переходи.
Малювання : розфарбовування;розфарбовування із завданнями (добирання кольору відповідно до цифри; розфарбовування деталей за крапками); домальовування (половини зображення; частин, що бракує; за зразком); малювання штампами; малювання пальчиками, долоньками (фарбою, на солі, на крупах); калькування; малювання губками.
Графічні вправи :графічні диктанти (по клітинках); обведення за штрихами (по крапках); обведення за контуром;обведення за трафаретом;робота з лінійкою;штрихування у різних напрямках;вправи – лабіринти .

Пальчикові ігри та вправи (гімнастика),
пальчикові картинки .
Відомо, що рухи рук людини пов’язані з розвитком її мовлення, що вправи для пальців стимулюють роботу мозку. В педагогіці відомо і широко застосовується такий ефективний засіб для розвитку дрібної моторики, як пальчикові ігри і вправи. Використання різноманітних видів роботи пальчикової гімнастики не лише стимулює функцію руки, а й впливає на корекцію мислення, пам’яті (діти співвідносять картинки із символами руки, їх запам’ятовують), зосереджують увагу.
Гімнастика для пальців рук ( за Н.П. Бутовою)
1.Поставити руки на стіл, обертати кисті рук у різних напрямках.2.Скласти долоні разом, зводити і розводити складені пальці рук.3.Зімкнути пальці рук, обертати великі пальці один навколо іншого.4.Випрямити долоні, вказівним пальцем однієї руки натискати на першу флангу пальців іншої руки, піднімаючи та опускаючи її.
Масаж пальців рук (пальчикова терапія)
Заохочувати дітей частіше рухати великими пальцями в боки, по колу, торкатися ними долоньки. Щоб у дитини кисть була гнучкою для цього поперемінно стисніть її кулачок на одній руці і розслабте, потім на другій. Тоді розсуньте пальці віялом, «походіть» пальчиками по столу. Щоденно робіть дитині гімнастику пальців, починаючи з мізинця. Натискайте на фаланги пальців, це поліпшує розвиток мозку. Постукайте пучками своїх по пальчиках дитини. Потім постукайте пальцями дитини по столу. Обов’язково обома руками.
Вправи для суглобів рук : кисті : стиснути - розтиснути (кілька разів, швидко); повертати в обидва боки в променевозап’ястковому суглобі ; кисті ( з випрямленими пальцями) згинають праворуч-ліворуч, вперед-назад; ліктьових суглобів : плечі і плечові суглоби нерухомі, руки звисають, лікті вільні роблять коливальні рухи; плечових суглобів : рука вільно опущена, потім починаємо її повертати перед собою. Тренуємо почергово обидва плеча. Кожну руку повертаємо за годинниковою стрілкою, потім – у зворотному напрямку.
Прості рухи допомагають усунути напруженість не лише в руках і губах, а й розумову втому, поліпшують стан організму, а найголовніше – розвивають і коригують мову дитини.

Приклади масажу
1.Масаж пальців потрібно починати з великого пальця, потім вільно опуститися вниз по пальцю.
2.Масаж долонь кам’яними, металевими або скляними різнобарвними кульками : перекочувати кульки або горіхи від мізинця до вказівного пальця на долоню й назад; ритмічно здавлювати кульки або горіхи в долоні: покачати кульки або горіхи по долоньках; покласти кульку на одну долоню, а іншою рукою намагатися підняти кульки, захопивши їх вказівним і середнім пальцями одну, а іншу – між безіменним і мізинцем. Спробувати постукати ними; утримувати кілька кульок або горіхів між пальцями; покачати горіх долонею по будь-якій поверхні; покачати кульку або горіх між долонями.
3.Масаж долонь сухою ялинковою шишкою : розчепірені сухі лусочки шишки, які котять по долонях, активізують нервові закінчення, позитивно впливають на роботу серця, шлунково-кишкового тракту та інші органи організму.
4.Масаж шестигранним олівцем : активізує нервові закінчення, усуває напруження; використовувати різні техніки масажу – тиск, защипування,розтирання, обертальні (колові) рухи. Виконувати різні дії з олівцем – пропустити олівець між одним, двома або трьома пальцями; утримувати його в певному положенні у правій і лівій руці.
Шишковий масаж
Перекладати шишки, перекочувати між двома долоньками; перекочувати між пальчиками однієї руки.1.Перекладати шишки.2.Перекочувати між двома долонями.3.Перекочувати між пальчиками однієї руки.
Су-Джок терапія
В своїй роботі я використовую масажери Су-Джок, за допомогою яких проводжу масаж пальців і кистей рук. Стимулюючи тим самим точки, що сприяють розвиткові мовлення дитини. Головні переваги Су-Джок терапії:1.Висока ефективність. При правильному застосуванні виражений ефект часто наступає уже через декілька хвилин, іноді секунд.
2.Абсолютна безпека застосування. Ця лікувальна система створена не людиною, а самою природою. В цьому причина її сили та безпеки. Стимуляція точок відповідності призводить до одужання. Неправильне застосування ніколи не завдасть людині шкоди – це просто буде неефективним. 3. Універсальність методу. За допомогою Су-джок терапії можна лікувати будь-яку частину тіла, будь-який орган чи суглоб.
4.Доступність методу для кожної людини.
5. Масаж долоней; масаж кожного пальця кільцем. Простота застосування.
Комплекс вправ зі щіткою
Масаж щіткою «Їжачок» :Використання щітки можливе в двох положеннях: зубцями до долоньки; гладенькою поверхнею щітки до долоньки. І .1.Вправа «Гра на піаніно»: кожен пальчик із силою натискаємо на щіточку;2.Вправа «Віджим» : упор рук на щіточки – віджимаємось від щіточки.3.Погладжування від кисті до ліктя.4.Поплескування по долоні.5.Погладжування та поплескування в різному темпі та ритмі. ІІ.Обличчя:1Скроні;2 над дугами брів;3центр між бровами «третє око»;4збоку основи носа ;5 збоку куточків губ;6 над верхньою губою під носом;7.На підборідді;8 біля вух;9 по вухах – із посиленою інтенсивністю. ІІІ. Шия.
Масаж олівцями
Масажні рухи виконуються за допомогою добре знайомого дітям предмета -олівця. А якщо перед малюванням запропонувати дитині пограти олівцями, помасажувати долоні і пальці?Навчити дітей самомасажу рук нескладно. За допомогою граневих олівців дитина масажує зап’ястя, кисті рук: пальці, долоні, зворотні поверхні долоней , міжпальцеві зони. Такий масаж і ігри з олівцями будуть стимулювати мовний розвиток дитини, сприяти оволодінню тонкими рухами пальців, покращує трофіку тканин і кровопостачання пальців рук. Особливий інтерес викликають у дітей масажні вправи, якщо їх виконання супроводжується промовлянням коротких віршиків і римовок.
Вправи :1.Праска: Прокочування олівця по поверхні столу. Взяти товстий олівець. Покласти його на стіл. «Пропрасувати» олівець спочатку однією долонею, потім іншою. Покачати олівець по столу.2.Здобування вогню : прокочування олівця між долонями. Покласти олівець на одну долоньку, прикрити його іншою. Прокочувати олівець між долонями спочатку повільно, а потім швидше, від кінчиків пальчиків до зап’ястя.3.Піаніно:Почергове натискання на олівець кінчиками пальців. Притискати олівець, що лежить на столі, кінчиком кожного пальця. 4.Піжмурки:Стискання олівця в кулачку. Взяти короткий олівчик і зіжмати його в кулачку, заховати. А потім заховати його в іншій руці.
Стоун - терапія - вид гри з елементами масажу.
Діти з раннього віку мають змогу гратися з камінцями . Вони використовують для будівництва веж, перекладають з руки в руку, перебирають пальцями, гладять, зігрівають своїм теплом. Камінці гладенькі,шорсткі, різні за формою, кольором і розміром.

Масаж і пасивні вправи кистей і пальців рук :
Погладжувальні, спіралеподібні, розтиральні рухи кожного пальця від кінчика до основи;
Поплескування, поколювання, перетирання кінчиків пальців, а також області між основами пальців;
Погладжу вальної і поплескування тильної поверхні кисті та руки (від пальців до ліктя). Поплескування кистю дитини по руці логопеда, по м’які і твердій поверхнях. Обертання пальців (кожного окремо). Кругові повороти кисті. Відведення – приведення кисті ( праворуч –ліворуч);
Рухи супінарії (поворот руки долонею вгору) - пронації (долонею вниз, великий палець усередину) (супінація кисті та передпліччя полегшує розкриття долоні й відведення великого пальця (ігри «Покажи долоні», «Поверни ключ», «Вимкни світло»);
Почергове розгинання пальців кисті, а потім згинання пальців (великий палець розташовується зверху);
Щітковий масаж (тильною поверхнею кисті від кінчиків пальців до променевозап’ясного суглоба, а також кінчиків пальців); можна використовувати щітки різної жорсткості;
Протиставлення великого пальця іншим (кільця з пальців). Протиставлення(з’єднання) долонь і пальців обох рук.
Починати і закінчувати виконання вправ потрібно прогладжуванням. Усі рухи тренуються спочатку повільно пасивно, потім пасивно-активно і, нарешті, активно, як на заняттях, так і в повсякденному житті. Діти з досить розвиненими рухами і саморегуляцією можуть виконувати вправи на розслаблення самостійно, за словесною інструкцією логопеда, а в подальшому з батьками.

Масаж кистей рук і верхніх кінцівок у поєднанні з пасивною гімнастикою (невропатолог Т.І.Серганова)
1.Погладжування по тильній поверхні руки від кінчиків пальців уздовж руки до променевозап’ясного, ліктьового і плечового суглобів.
2.Струшування руки за методикою У.М. Фелпса.3.Відведення – приведення кисті праворуч –ліворуч.4.Спіралеподібні рухи на пальцях від кінчиків до основи.5.Обертання пальців кисті (окремо кожного).
6.Згинання пальців у кулачок (перший палець виведений із положення долонної флексії, розташований зверху). Потім кожен палець розгинається окремо.7.Погладжування кожного пальця від кінчика до основи з чотирьох боків.8.Кругові рухи пальцями по тильній поверхні кисті дитини з натискуванням по зовнішній стороні руки і легким прогладжуванням.9.Погладжування тильної поверхні кисті від пальців до ліктя із внутрішньої сторони.
10.Розтирання кожного пальця вгору-вниз.11.Кругові повороти кисті, прокручування при фіксованому ліктьовому суглобі (долонею захоплюється кисть дитини з боку долоні).
12.Відведення і приведення всіх пальців.13.Згинання пальців по флангах.
14.Протиставлення одного пальця іншим («каблучки») з пальців).
15.З’єднання долоні з долонею, пальців із пальцями.
16. «Дуля» між усіма пальцями.
17.Розслаблення кисті струшуванням, при цьому рука логопеда фіксує руку дитини в області ліктя.
18.Поплескування кисті дитини по руці логопеда.
19.протиставлення пальців обох рук і постукування пальчика об пальчик, нігтика об нігтик.
20.Інтенсивний масаж кінчиків пальців із зісковзуванням між двома пальцями логопеда з нігтьової фланги.
21.Використання щіткового масажу.
22.Погладжування від кінчиків пальців угору по руці.

Самомасаж кистей і пальців рук
(рекомендований В.В. Коноваленко і С.В. Коноваленко.)
1.Надавлювання сильно стиснутими чотирма пальцями однієї руки на основу великого пальця, середину долоні, основу пальців іншої руки.
2.Розтирання долонь шестигранним олівцем із поступовим збільшенням зусиль.
3.Розтирання долонь рухами вгору і вниз.
4.Розтирання бічних поверхонь зчеплених пальців.
5.Розминання , потім розтирання кожного пальця вздовж, потім упоперек.
6.Масаж волоським горіхом : поклавши горіх між долонями, робити кругові рухи, поступово збільшуючи натиск і темп. Можна виконувати вправу з двома волоськими горіхами, переконуючи один через інший, однією рукою, потім іншою.
7.Натиснення неструганим олівцем на больові точки долоні, потім обертання олівця праворуч і ліворуч.
8.Розминання кисті правої (лівої) руки пальцями лівої (правої) , і навпаки, потім почергове розтирання.
Існують найрізноманітніші форми роботи з розвитку рухів пальців, що виставлені в сучасній спеціальній літературі. Так комплекси пальчикової гімнастики широко представлені в літературі роботами В. Цвинтарного, І.Лопухиної, М.С. Рузине, Н.В. Новотворцева та ін.
Оскільки дітям віжко повертати руки в зап’ястку, тому вони й замінюють ці рухи руками всієї руки від плеча. Щоб дрібні рухи були точнішими й економнішими , щоб вони не вимагали від дітей надмірних витрат енергії. Їм необхідно опановувати різні рухи зап’ястка.

Доцільно використовувати в роботі комплекс вправ (рекомендований М.В. Іпполітовою, Р.Д. Бабенковою і
О.М. Мастюковою.)
1.Розгладити аркуш паперу долонею правої (лівої) руки, притримуючи його лівою (правою), і навпаки.
2.Постукати по столу розслабленою кистю правої (лівої) руки.
3.Повернути праву (ліву) руку на ребро, зігнути пальці в кулак, випрямити, покласти руку на долоню. Зробити те ж саме лівою (правою) рукою.
4.Руки напівзігнуті, опора на лікті – струшувати по черзі кистями («дзвінок»).
5.Руки перед собою, опора на передпліччя, почергово змінювати положення правої та лівої кистей (зімкнути – розімкнути, повернути долонею до обличчя – до столу).
6.Фіксувати лівою рукою правий зап’ясток, погладжувати долонею правої руки, постукати долонею по столу.
Японська методика пальцевого масажу
У всіх дошкільних закладах Японії, починаючи з двохрічного віку, застосовується методика пальцевого масажу і самомасажу. Японський вчений Намікоши Такухіро вважає, що масаж кожного пальця позитивно впливає на певний орган:
-масаж великого пальця – підвищує активність мозку;
-масаж вказівного пальця – стимулює шлунок і підшлункову залозу;
-масаж середнього пальця – покращує роботу кишечника;
-масаж безіменного пальця – стимулює печінку;
-масаж мізинця – сприяє покращенню серцевої діяльності, знімає психічне і нервове напруження.
Оскільки нервові закінчення на пальцях безпосередньо пов’язані з мозком, то робота рук: сприяє психічному заспокоєнню; попереджає розвиток втоми в мозкових центрах. Японський вчений Йосіро Цуцумі розробив систему вправ для самомасажу: Масаж пальців, починаючи з великого і до мізинця. Розтирають спочатку подушечку пальця, а потім повільно піднімаються до його основи. Такий масаж бажано супроводжувати веселими віршиками.
Масаж долонних поверхонь кам’яними, металевими чи скляними різнокольоровими кульками їх можна: Вертіти в руках; Клацати по них пальцями; «Стріляти»; Масаж «чотками». Перебирання «чоток» розвиває пальчики, заспокоює нерви. Перебирання супроводжують прямою та зворотною лічбою.
Масаж для очей
1.Заплющити очі та вказівними пальцями погладити повіки
2. «Походити» вказівними пальцями по очах
3. «Пожаліти» оченята
4.Повільно заплющити очі т розплющити їх – спляча красуня»

Аурікулотерапія
Принцип дії аурікулотерапія такий - впливаючи на вушну раковину, а точніше на певні активні точки на ній, ми "запускаємо" багато активних елементів в організмі. Іншими словами, аурікулотерапія - це активізація роботи органів і систем людської суті через вухо. У вусі знаходиться безліч нервових закінчень і активних точок (більше двохсот), які дуже чутливо "чують" нас через безпосередній вплив на них, наприклад, масаж пальцями . Застосовувати знання про точки на вушній раковині можна на логопедичних заняттях, на будь-якому уроці під час фізкультпаузи запропонувати дітям самомасаж вух. Його можна супроводжувати промовлянням такого віршика:
Нумо, друзі, усміхнемось і за вуха всі візмемось.
Вниз потягнем свої вуха, щоби добре могли слухать.
Тепер в гору потягнемо – аж до неба доростемо!
Вуха в сторони потягнем – ніби Чебурашки, станем.
Вперед вуха закрутимо і назад їх покрутимо,
Розітремо, посміхнемось до роботи повернемось.
Вправи для вух
1.Потягти двома пальцями за пипки вух (5-6 разів) 2.Вказівним та великим пальцем покрутити козелець угору-вниз (5-6разів у різні боки).3.Вставити мізинець у вухо і вібрувати ним (10-20 с у кожному вусі).4.Зімкнути пучки середнього та вказівного пальців на обох руках і закрити ними вушні раковини, зігнувши їх у напрямку до верхніх щелеп так, щоб не було чути сторонніх звуків. Різко забрати пальці (5-6разів).5.Потерти вушні раковини до почервоніння.6.Злегка поплескати по вухах (7-10 разів).7.Закрити вухо долонею і постукати по ній пальцями іншої руки (6-7 разів). Те саме зробити з другим вухом.

Масаж вушних раковин
1.Розігрівання долонь : 1-2хв. Інтенсивно терти долоню об долоню.2.Притиснути долоню до вуха, пальцями взяти вушну раковину ззаду і притиснути до долоні так, щоб вухо опинилось затиснутим у долоні.3.Спочатку обережно, а потім інтенсивно піднімати руками вгору і опускати вниз вушну раковину.4.Відгинати вушну раковину вперед- «закривати» вухо.5.Інтенсивними рухами долонь розтерти вушну раковину.6.Помасажуйте мочки вух, потім всю вушну раковину. Наприкінці вправи розітріть вуха руками.7.На завершення погладити розчервонілі вуха.

Сенсорна стимуляція
Сприяти розвитку динамічної координації пальців, м’язево - рухової чуттєвості, температурних відчуттів, розрізненню предметів за формою, величиною, фактурою, матеріалом, формуванню понять мокре-сухе,
легке-важке, гладке, пухнасте, шершаве; розвивати пам’ять, зорову увагу, координацію рухів, дрібну моторику, пізнавальні процеси .
Види вправ : насипати в миску гречану крупу( квасолю, рис), які потрібно перебирати, знаходити заховані предмети, пересипати їх руками;малювання пальцями на папері, вмочуючи руки у фарбу; ліпити, розминати пальцями ; гратися з дрібними матеріалами різної фактури (гладка, пухнаста, гумова , шершава, тверда, м’яка поверхня);
Сенсорна стимуляція запахами - знайомство з характерними запахами реальних предметів та об’єктів живої і неживої природи, означення їх словами (так пахнуть квіти, огірок, хліб, квас).
Сенсорна стимуляція звуками : знайомство із музичними інструментами, із звуками, які видають тварини, птахи, із звуками предметів навколишнього середовища.
Сенсорна стимуляція смаковими відчуттями : визначати на смак продукти(варене-сире), смак води, вміння співвідносити два подібних об’єкта різних за смаком (лимон-апельсин).

Точковий масаж для усунення підвищеної салівації
Всі рухи виконуються вказівними пальцями. Точки масажуються сім разів за годинниковою стрілкою та сім разів проти.1.Під носом, на початку носо-губної складки, в ямочці.2.Підборіддя, підборідочна кістка, в ямочці. 3.Прощупування ясен через щічки по верхній та нижній щелепі, починаючи від передньої лінії губ і до жувального м’яза.4.Мочки вуха.5.Рука, де сходяться кістки великого та вказівного пальців, в ямочці.
ВИКОРИСТАННЯ ПРИЙОМІВ САМОМАСАЖА В ЛОГОПЕДИЧНІЙ ПРАКТИЦІ
Самомасаж - це масаж,виконуваний самою дитиною (підлітком або дорослим), що страждають мовною патологією. Самомасаж є засобом, що доповнює дію основного масажу, який виконується логопедом.Метою логопедичного самомасажу є в першу чергу стимуляція кінестетичних відчуттів м'язів, що беруть участь в роботі периферичного мовного апарату, а також певною мірою і нормалізацію м'язового тонусу даних м'язів. У практиці логопедичної роботи використання прийомів самомасажу вельми корисно з кількох причин. На відміну від логопедичного масажу, проведеного логопедом, самомасаж можна проводити індивідуально. Крім цього самомасаж можна використовувати багаторазово протягом дня. Самомасаж також може бути включений в логопедичне заняття, при цьому прийоми самомасажу можуть випереджати або завершувати артикуляционную гімнастику.
Кожен рух виконується в середньому 4 - 6 разів. В один сеанс самомасажу може бути включено лише кілька із запропонованих прийомів. Причому вони можуть змінюватись протягом дня. Природно, що перед проведенням самомасажу дитина повинна бути ретельно вмита.
Діти навчаються прийомам самомасажу під керівництвом логопеда. Перед виконанням прийомів самомасажу діти повинні прийняти спокійну, розслаблену позу. Навчаючи дітей самомасажу, логопед показує кожний прийом на собі і коментує його.Діти виконують масажний прийом самостійно, спочатку при наявності зорового контролю (дзеркало), а потім і без нього. Коли прийоми самомасажу будуть освоєні дітьми, можливе проведення рухів під віршований текст або спеціально підібрану тиху музику в повільному ритмі. Цей метод особливо корисний, оскільки забезпечує тактильно-проприоцептивну стимуляцію в певному ритмі, що в цілому сприяє формуванню почуття ритму, яке в своїй основі має моторну природу.Процедура самомасажу проводиться, як правило, в ігровій формі за рекомендованою педагогом схемою: масаж голови, мімічних м'язів обличчя, губ, язика.Під час виконання рухів у дитини не повинно бути відчуттів дискомфорту, навпаки, всі рухи самомасажу повинні приносити дитині задоволення.

Якщо запропоновані вправи дитині виконати важко, то необхідно потренуватися, виконуючи вправи сидячи поруч, а не навпроти дитини. Так дитині буде легше копіювати положення пальців рук дорослого. Під час проведення як масажу рук, так і пасивної гімнастики необхідно пам’ятати про головне – дітям повинно бути цікаво ! У дітей має бути сформована позитивна мотивація для занять із розвитку дрібної моторики. Для того, щоб робота була ефективною й дала очікувані результати, необхідно завдання з розвитку дрібної моторики пропонувати у вигляді захопливих ігор, спонукаючи дітей до підсвідомого виконання бажаних активних рухів. Почуття радості, відчуття самостійності – головні джерела активності дітей. Необхідно часто хвалити дітей навіть за найменші досягнення. Не слід постійно вказувати дітям на їхні помилки та неправильні рухи. Потрібно говорити спокійно, без дратування, коментуючи дії дитини, чітко формулювати запитання, витримуючи паузи між своїми запитаннями і відповідями дитини. Запитання треба ставити з урахуванням індивідуальних мовленнєвих можливостей кожної дитини. А кожну однослівну відповідь дитини потрібно повторити розгорнутою фразою . Словесно заохочуйте дитину за правильну, швидко знайдену відповідь. Завжди треба хвалити дитину за старанність і працьовитість. Нехай відчує, що йому є чим пишатися ! Досвід роботи переконує, що найпростіші прийоми для розвитку дрібної моторики виявляються найефективнішими.
Запропоновані вправи призначені для того, щоб продемонструвати нескінченне число можливостей, які можна творчо використовувати в корекційній роботі із дітьми з особливими освітніми потребами.

Посібник
корекційно - розвивальна робота з дітьми
з особливими освітніми потребами :
«Активізація пізнавальної діяльності засобами сенсорних ігор та нетрадиційних методів впливу».
Розвивально-дидактичні сенсорні ігри та нетрадиційні види роботи (з досвіду роботи)

Вправи з прищіпками
Механічне здушування кінчиків пальців із використанням різнокольорових прищіпок спрямоване на активізацію незрілих клітин головного мозку. Спочатку показуємо дитині, як тримати прищіпку трьома пальцями. Кілька разів стискайте і розтискайте її. Потім вкладіть прищіпку в пальці дитини. Притримуючи її пальці своїми покажіть, як відкривається і закривається «рот» у прищіпки – «рибки». Утримувати прищіпку потрібно трьома пальцями : великим, вказівним і середнім. По черзі поприщіпувати дитині нігтьові фаланги (від вказівного пальця до мізинця і в зворотному напрямку), називаючи кожен палець. ІГРИ1.Навчаємо сортувати прищіпки за кольором.2.Вирізати з картону маленькі рибки відповідного кольору і прищепити прищіпки.3.Знімати та причіплювати прищіпки по краю коробок різної висоти.4.Знімати і прикріплювати по краю вирізаного картону кола – сонечко, веселий чоловічок, квіточка, сніжинка; квадрата – серветка, скатертинка, килимок, хустинка; прямокутника – рушничок, килимок, шарф, травичка. 5. Причіплювати по краях коробки таку кількість прищепок, яка відповідає написаним по краях цифрам або наклеєним кружечкам.6.Брати прищіпкою маленькі гумові іграшки з коробки. 7.За допомогою прищіпок складати предмети в пластикову пляшку, акуратно просовуючи їх в шийку пляшки.8.Причіплювати прищіпку до прищіпки за довгі колодочки – утворювати змійку, гусінь і т.д. Можна запропонувати причепити прищіпки до картонного зображення стовбура - створити ялинку, дощові краплинки –хмаринці, руки – сніговику, до шкарпеток, що лежать на столі.
Вправи з кольоровими скріпками
Невеликі за розміром скріпки - прекрасний тренажер для розвитку дрібної моторики. Доречно використовувати два розміри скріпок – великі та маленькі.
1.Знаходити скріпки в мисці з крупою; розкладати скріпки одного кольору і т.д. 2.Розкладати скріпки однакові за розміром, але різних кольорів, розміщуючи їх вертикально.3.Прикріпляти скріпки до цілої паперової тарілочки – промінчики сонечка, кульбабка, до квадрата, прямокутника. 4.З’єднювати ланцюжком між собою скріпки одного кольору, різних кольорів, чергуючи в довільному порядку. 5.Прикріплювати скріпки до контура куща, дерева певного кольору.6. Знімати з магніту по одній скріпці називаючи колір і розмір знятої скріпки.7.Збирати магнітом скріпки, які лежать нас толі та рахувати їх кількість.8.Роз’єднювати скріпки, з’єднані ланцюжком.
Вправи з папером

1.Знаходити іграшки, які заховані під шматочками газетного паперу. 2.Сортувати невеликі шматочки газетного і білого; газетного , білого та кольорового паперу. 3.Зминати шматочки гофрованого паперу .4.Приклеїти невеликі зім’яті шматочки серветок різного кольору на аркуш. 5.Розгортати зім’яті аркуші паперу знаходячи предмети та розрівнювати аркуші долонями.6.Зминати та розгладжувати аркуш паперу, чергуючи руки, одна тримає, інша розгладжує.7.Ставити відбитки вказівного пальця на аркуш паперу. Це завдання сприяє стимуляції ізольованих рухів вказівного пальця.8.Скручувати паперові серветки, складати аркуші паперу навпіл. 9.Обривання (відщипування) паперу

Ліплення : вправи з пластиліном , солоним тістом
Під час виконання вправ дитина розвиває гнучкість і рухливість пальців. Але найголовніше, коли дитина працює з пластиліном, пластилін працює з її мозком, розвиваючи мислення, уяву та мовлення.
1.Відщипувати великим і вказівним пальцями шматочки пластиліну та викладати з них доріжку.2.Відщипувати шматочки пластиліну певного кольору та прикріплювати їх до зображення дерева без листя – дерево весною та восени.3.Натискати спочатку вказівним пальцем ведучої руки, а потім іншої на пластилінові кульки та складати з них пірамідку.4.Розкочувати коловими рухами кульки з пластиліну і вставляти ватні палички.5.Розплющувати кульки пластиліну і натискувати справжньою монетою або штампом так, щоб отримати відбиток.6.Робити коротким олівцем(сірниками, паличками для лічби) отвори на сплющених кульках.7.Різати пластилінові ковбаски, пиріг пластиліновим ножем.8.Втикати в розмазаний по дощечці товстим шаром пластилін насіння гарбуза, соняшника, квасолини, макарони, порізані на частини трубочки для коктейлю, намистини, ґудзики, камінчики, палички. Бажано, щоб дитина працювала двома руками. 9.Ліпити з пластиліну каблучки і надягати на кожен палець.

Вправи з м’ячиками
Дуже корисні масажні м’ячики: м’ячик масажує кінчики пальців дитини шипиками, подразнюючи нервові закінчення, розвиваючи тактильні відчуття. Під час виконання цих вправ потрібно навчити дітей : захоплювати м’яч усією кистю і відпускати його; качати м’яч за годинниковою стрілкою; тримач однією рукою, а іншою виконувати рухи, ніби щось угвинчуєш, та пощипування.ІГРИ.1.Качати м’ячик між долонями, розміщеними горизонтально, чергуючи поперемінно положення рук.2.Притискувати м’ячик, що лежить у центрі долоні, долонею іншої руки. Стискувати м’ячик між долонями слід так,ніби намагаємося розчавити горішок. 3.Стискати м’ячик у долоні спочатку ведучої руки, а потім іншої. 4.Перекладати м’ячик з однієї руки в другу .5.Брати і стискувати м’ячик між великим і вказівним пальцями, потім між великим і середнім, великим і безіменним, між великим і мізинцем.6.Тримаючи в кожній руці по м’ячику стукати одним м’ячиком по іншому , чергуючи руки, та одночасно обома руками.7.Обліпити пластиліном м’ячик та обкачати в кукурудзяній крупі або пшоні.
Вправи із ґудзиками
Одним з інноваційних методів реалізації корекційно - розвивальної діяльності з дітьми з особливими потребами можна вважати ігри за допомогою ґудзиків. Ґудзикотерапія сприяє розвитку дрібної моторики. Ж.Гаврильчик пише, що заняття з ґудзиками – справжня гімнастична зала для тренування розуму. Головне завдання – розвиток практичного інтелекту навичок самостійності. ІГРИ 1.Опустити руки в коробку; проводити долонями по поверхні ґудзиків, захопити в кулаки, підняти і розтиснути кулаки;2.Занурюйте руки глибоко в «ґудзикове море» і поплавати в ньому; перетирати ґудзики між долонями; пересипати їх з долоні в долоню.3.Опустити руки в коробку і, чергуючи руки, брати щіпкою дрібні ґудзики.4.Пересипати ґудзики різного кольору, розміру з долоні в долоню.5.Перетирати дрібні ґудзики між долонями, розміщеними горизонтально.6.Знаходити серед колекції ґудзиків найбільший і найменший ґудзики.7.Викладати ґудзиками очі, ніс, рот, вуха - портрет дівчинки. 8.Пересувати всіма пальчиками або вказівними пальчиками по шнурку з однієї сторони в іншу.9.Опустити ,обидві руки в «ґудзикове море» і виловити всіх «рибок».10. Перекладати ґудзики великого розміру у велику коробку, середні – у середню, а маленькі – найменшу.11.Відібрати ґудзики жовтого кольору і викласти ними по контуру малюнка яскраве сонечко; голубого кольору – дощові краплинки, білого кольору – сніжинки. 12.Розклсти ґудзики в купки – одна – з гудзиками із чотирма дірочками, друга – із двома. 13. Розгортати обгортки «цукерок» (можна використати фольгу, кольорові папірчики) з ґудзиками, розгладжувати їх, акуратно складати одну в одну.14.Нанизати ґудзики на шнурок у довільному порядку.15.Викладати ґудзики по одному або скільки вміститься в порожні коробки з-під сірників.
Вправи з кольоровими шнурками,товстими нитками
1.Вибирати з купи шнурків шнурочки певного кольору, довжини, товсті шнурки. 2.Намотувати шнурки, товсті нитки на зім’яті аркуші паперу3.Наматувати білі, тонкі шнурки на іграшки, дерев’яну котушку,потім розмотувати. Намотувати нитку на клубок.4. Викладати з мотузки чи шнурка контур будинка , м’ячика і т.д. 5.Нанизувати на шнурок кільця для кріплення штор, великі макарони, кришечки від пляшок, соків із прорізаними всередині отворами.6.Ззав’язувати вузлики на шнурочку.7.Зав’язувати між собою два або більше шнурків.
Вправи з крупами, горохом, квасолею, бобами
1.Стискати та розтискати руки , опущені в « сухий круп’яний басейн ». «Сухий круп’яний басейн» - це коробка або широка миска, в яку насипано гречку, рис, горох, квасолю чи боби.2.Відшукати у басейні дрібні ііграшки.3.Розтирати крупу між долонями.4.Пересипати з долоньки в долоньку манну, яєчну, кукурудзяну, гречану крупи.5.Притискати до столу горошину, ядро гречки, квасолину кожним пальцем обох рук.6.Качати між вказівним і великим пальцями ядро гречки, квасолинку, горошинку.7.Розсипати великим, вказівним і середнім пальцями щіпкою гречку, рис, пшоно наприклад імітуючи дощ.8.Насипати в тарілочку будь-яку крупу.9.Вказівним пальцем ведучої руки, трубочкою для коктейлів, товстим олівцем намалювати на розсипаній на підносі манній, яєчній, кукурудзяній крупі прямі, хвилеподібні, спіральні лінії.10.Якщо малювати по манній крупі ,то можна запропонувати засипати гречкою, беручи крупу щіпкою.11.Пересипати крупу пальцями або ложкою з однієї посудини в іншу.12.Перкладати сухий горох по одній горошині з однієї кружки в іншу вказівним і середнім пальцями, спочатку ведучою рукою, а потім –іншою.13.Наповнити квасолею, горохом, бобами пластикову прозору пляшку.14.Складати горох, квасолю, намистинки в стаканчик із кришечкою,кий використовується для промивання пензликів. Запропонуйте поторохтіти тихо, голосно, швидко, повільно, постукати по поверхні столу.15.Відокремлювати горох від квасолі, квасолю від бобів великим і середнім пальцями, великим і безіменним, двома руками одночасно.16.Перебирати квасолю двох, трьох кольорів, заздалегідь перемішану.17.Нанизувати на шнурок макарони різної форми.18.Гречку, горох, квасолю можна використовувати для викладання картинок, так само як і палички для лічби, ґудзики і ватні палички.19.Викладати квасолю, горох, гречку по контуру предмета.
Макарони – 1.Можна зробити доріжку довгу і коротку ,2.“Сортування” - крупи дві посудини – перебираня круп. 3.“Веселі звуки” –крупа (горох, квасоля пляшка із кришкою.4. “Скарби” ховає в горох різні дрібні предмети. “Дощик “
Вправи з носовичками
1.Знаходити заховані предмети під однією хусточкою, декількома хусточками.2.Зминати носову хустинку так, щоб вони вміщалися в кулаці.3. Розв’язувати та зав’язувати вузлики на куточках хустинки. 4. Розв’язувати та зав’язувати між собою декілька хустинок за один куточок.5.Складати навпіл хустинки .
Вправи з лічильними паличками,
олівцями різної довжини
1.Перекладати паличку, олівець або декілька паличок з долоні в долоню.2.Прокочувати шестигранний олівець між долонями, розміщеними горизонтально, чергуючи положення рук: ту, що зверху, потім розмістити знизу, і навпаки – «добуваємо вогонь».3.Перебирати всіма пальцями олівець, рухаючись від одного кінця іншого.4.Викладати довгі та короткі палички, розміщуючи їх ланцюжками зверху до низу аркуша від зображення хмаринки – дощ сильний та дрібний. 5.Брати лічильні палички подушечками пальців обох рук : двома вказівними, двома середніми.6. Викладати з паличок геометричні фігури, візерунки, літери, цифри.
Вправи з пінцетом (пластмасовим)
1.Переносити невеликі шматочки поролону, пінопласту, коркової пробки, паперові або ватні кульки за допомогою пінцету у коробку.2.Відривати пінцетом шматочки вати, регулюючи силу рухів.3.Перекладати квасолини, боби пінцетом.4.Переносити пінцетом носові хустинки, клаптики бавовняної, ситцевої тканини.
Вправи з волоським горіхом
Досвід показав, що ефективним є горіховий масаж. Волоський горіх чудово усуває стрес, позитивно впливає на точки, що сприяють розвитку мовної активності та дрібної моторики.
1.Стискати і розтискати кулачок, у якому захований волоський горіх.2.Качати горішок по серветці із шорсткої тканини.3.Перекладати горішки з однієї коробки в іншу.4.Відшукати всі волоські горіхи, які купаються у «басейні» з гороху, квасолі.5.Качати із зусиллям між розміщеними горизонтально долонями волоський горіх. необхідно змінювати положення рук: ту руку, яка була зверху,потім розміщуємо знизу, і навпаки.6.Качати горіх від кінчиків пальчиків до зап’ястка і назад о руці, притиснутій до столу тильною стороною долоні – спускання з гірки.7.Перекочувати пальцями ведучої руки два невеличких волоських горішки один навколо іншого.
Вправи з намистинками
1.Качати намистинки між долоньками.2.Пересипати намистинки з однієї руки в іншу, і навпаки.3.Перекладати великі намистинки з тарілочки в руку.4.Складати намистинки в стаканчик із кришечкою.5.Нанизувати намистинки на кольоровий дріт, зубочистку, шпажку.

Вправи з пір’ям
1.Кінчиком пір’їни водити по поверхні долоні і тильній її стороні.2.Протягнути пір’їну між пальцями.3.Витягнути пір’їну з кулачка.

Вправи з технічними приладами
Можна використовувати д ля виконання завдань технічні прилади (телефони звичайні й стільникові, калькулятори), що вийшли з ладу.
1.Наклеїти на кнопки круги, квадрати, трикутники, прямокутники і запропонувати показати всі круги і т.д.2.Наклеїти смайлики.3.Натискати кнопки в певному порядку.4.Обертати диск телефону вказівним пальцем спочатку ведучої руки, а потім – іншої.

Вправи з кришками, пляшками, трубочки
(від паперових рушників), кольорові гумки
Трубочки розмалювати в різні кольори або обклеїти кольоровим папером. Назвати кольори трубочок. На них одягати кольорові гумки такого самого кольору.
1.Розкладати кришки за кольором, розміром, які лежать на столі.2.Покласти кришки різьбою догори та, вклавши в них квасолини, боби, ґудзики рухати ними по поверхні столу.3.Перевертати кришки, що лежать дном догори, ставлячи їх на основу, та «ходити» вказівним і середнім пальцями по них.4.Викладати з кришок рівні, хвилясті доріжки, геометричні фігури.5.В кришки покласти невеликі шматочки пластиліну, то можна «ходити», «танцювати» такими ніжками.6.Добирати кришки відповідно до кольорів світлофора та накласти на контурне зображення світлофора.7. Вправа «Продовжимо візерунок»(синя кришечка-зелена-синя – зелена і т.д.)

Ниткографія
Викладання за допомогою мотузки або грубої нитки контурних зображень різних предметів тобто “ малювання” за допомогою нитки.
Вправи : 1.«Клубочок-художник" :аркуш паперу складаємо вдвічі, потім розгортаємо і в середину однієї із сторін аркуша укладається нитка, наполовину змочена у фарбу. Чистий кінець нитки виводиться назовні. 2.Притискаємо аркуш паперу один бік до одного і тягнемо за нитку. 3.Намотування ниток на катушку , клубок.
Ігри з манкою
Ігри з манкою дають такий ефект : розвивають тактильно - кінестетичну чутливість і дрібну моторику рук; знімають м’язове напруження; розвивають активність; вдосконалюють зорово – просторове орієнтування, мовленнєві навички; сприяють розширенню словникового запасу; допомагають у вивченні букв, засвоєнні навичок читання і письма.
1.Вправа «Чутливі долоньки» : покласти долоні на манку, заплющити очі,і відчути яка вона.2.Ковзати по поверхні манки.3.Пройтися долоньками, як слон, як маленьке слоненя, як швидкий зайчик.4.Залишити відбитки долоньок, кулачків, ребер долонь.5.Створити візерунки та малюнки : сонечко, метелик, букву А або ціле слово.6.Пройтися по манці кожним пальчиком правої і лівої руки по черзі.7.Просіяти манку крізь пальці або висійте доріжку з манки.8.Розкласти на манці камінці та природні матеріали.9.Можна «погратися» на поверхні манки, як на піаніно або клавіатурі комп’ютера.9.Писати слова на манці друкованими та прописними буквами спочатку пальчиком,потім паличкою.10.Вправа «Доріжки з манки» : набрати у жменю манку і повільно висипати, створюючи різні форми.11.Вправа «Незвичайні сліди» - кулачками і долонями надавлювати на манку.12. «Стрибки» - кінчиками пальців вдаряти по поверхні манки, рухаючись у різних напрямках.13.Вправа «Змійка» : розслабленими - напруженими пальцями рук робити поверхню манки хвилястою (у різних напрямках).14. «Жучки вітаються» - рухати всіма пальцями, імітуючи рух комах(можна повністю занурити руки манку, зустрічаючись під манкою руками одне з одним. 15.Аплікація з манки : клеєм нанести на картон малюнок і посипати манкою. Струсити зайве, манку можна розфарбувати. Манку можна підфарбувати натертою кольоровою крейдою.

Креативні методики малювання
Заняття з малювання, особливо в разі використання креативних методик, відкривають великі можливості не тільки для розвитку творчого мислення, уяви та фантазії, але й дають змогу виконувати важливі корекційні завдання: розвиток моторики;розвиток мовленнєвого дихання;розвиток слухо - мовленнєвої уваги та пам'яті;збагачувати лексичний запас дитини;закріплювати вимову поставлених звуків;закріплювати правильне вживання лексико-граматичних категорій.
Техніка плямографії. "Чарівні плями" : Піпеткою на аркуші наносимо пляму, потім за допомогою трубочки для коктейлю дмухаємо пляму у різні боки. Пензликом або пожмаканим папером домальовуємо різні деталі.
Техніка "Пальцевий живопис". "Як пальчики та фарби стали друзями" : Дитина вмочує в фарбу ребро долоньки, долоньку чи пальчики і віддруковує на папері необхідний малюнок.
Кляксографія - на аркуші ставиться клякла , їй помагають розтектися по листочку, відкриваючи його. В цей час шукаємо образ – на що вона схожа. Пізніше клякса розмальовується, частіше всього фломастерами. 2.Аркуш паперу складаємо пополам, на одну половину ставимо кляксу (краще, щоб вона була різнокольорова), потім аркуш складаємо і відкриваємо знову. Клякса домальовується.
Малювання кусочками поролона - спочатку намочуємо поролоном з водою аркуш паперу рівномірно. Коли вода впитається в папір і трошки просохне (2-3 хв), тоді починаємо писати. Мазки фарби, лягаючи на вологу поверхню, розпливаються, зливаються один з одним, роблячи плавні переходи.
Малювання : розфарбовування;розфарбовування із завданнями (добирання кольору відповідно до цифри; розфарбовування деталей за крапками); домальовування (половини зображення; частин, що бракує; за зразком); малювання штампами; малювання пальчиками, долоньками (фарбою, на солі, на крупах); калькування; малювання губками.
Графічні вправи :графічні диктанти (по клітинках); обведення за штрихами (по крапках); обведення за контуром;обведення за трафаретом;робота з лінійкою;штрихування у різних напрямках;вправи – лабіринти .

Пальчикові ігри та вправи (гімнастика),
пальчикові картинки .
Відомо, що рухи рук людини пов’язані з розвитком її мовлення, що вправи для пальців стимулюють роботу мозку. В педагогіці відомо і широко застосовується такий ефективний засіб для розвитку дрібної моторики, як пальчикові ігри і вправи. Використання різноманітних видів роботи пальчикової гімнастики не лише стимулює функцію руки, а й впливає на корекцію мислення, пам’яті (діти співвідносять картинки із символами руки, їх запам’ятовують), зосереджують увагу.
Гімнастика для пальців рук ( за Н.П. Бутовою)
1.Поставити руки на стіл, обертати кисті рук у різних напрямках.2.Скласти долоні разом, зводити і розводити складені пальці рук.3.Зімкнути пальці рук, обертати великі пальці один навколо іншого.4.Випрямити долоні, вказівним пальцем однієї руки натискати на першу флангу пальців іншої руки, піднімаючи та опускаючи її.
Масаж пальців рук (пальчикова терапія)
Заохочувати дітей частіше рухати великими пальцями в боки, по колу, торкатися ними долоньки. Щоб у дитини кисть була гнучкою для цього поперемінно стисніть її кулачок на одній руці і розслабте, потім на другій. Тоді розсуньте пальці віялом, «походіть» пальчиками по столу. Щоденно робіть дитині гімнастику пальців, починаючи з мізинця. Натискайте на фаланги пальців, це поліпшує розвиток мозку. Постукайте пучками своїх по пальчиках дитини. Потім постукайте пальцями дитини по столу. Обов’язково обома руками.
Вправи для суглобів рук : кисті : стиснути - розтиснути (кілька разів, швидко); повертати в обидва боки в променевозап’ястковому суглобі ; кисті ( з випрямленими пальцями) згинають праворуч-ліворуч, вперед-назад; ліктьових суглобів : плечі і плечові суглоби нерухомі, руки звисають, лікті вільні роблять коливальні рухи; плечових суглобів : рука вільно опущена, потім починаємо її повертати перед собою. Тренуємо почергово обидва плеча. Кожну руку повертаємо за годинниковою стрілкою, потім – у зворотному напрямку.
Прості рухи допомагають усунути напруженість не лише в руках і губах, а й розумову втому, поліпшують стан організму, а найголовніше – розвивають і коригують мову дитини.

Приклади масажу
1.Масаж пальців потрібно починати з великого пальця, потім вільно опуститися вниз по пальцю.
2.Масаж долонь кам’яними, металевими або скляними різнобарвними кульками : перекочувати кульки або горіхи від мізинця до вказівного пальця на долоню й назад; ритмічно здавлювати кульки або горіхи в долоні: покачати кульки або горіхи по долоньках; покласти кульку на одну долоню, а іншою рукою намагатися підняти кульки, захопивши їх вказівним і середнім пальцями одну, а іншу – між безіменним і мізинцем. Спробувати постукати ними; утримувати кілька кульок або горіхів між пальцями; покачати горіх долонею по будь-якій поверхні; покачати кульку або горіх між долонями.
3.Масаж долонь сухою ялинковою шишкою : розчепірені сухі лусочки шишки, які котять по долонях, активізують нервові закінчення, позитивно впливають на роботу серця, шлунково-кишкового тракту та інші органи організму.
4.Масаж шестигранним олівцем : активізує нервові закінчення, усуває напруження; використовувати різні техніки масажу – тиск, защипування,розтирання, обертальні (колові) рухи. Виконувати різні дії з олівцем – пропустити олівець між одним, двома або трьома пальцями; утримувати його в певному положенні у правій і лівій руці.
Шишковий масаж
Перекладати шишки, перекочувати між двома долоньками; перекочувати між пальчиками однієї руки.1.Перекладати шишки.2.Перекочувати між двома долонями.3.Перекочувати між пальчиками однієї руки.
Су-Джок терапія
В своїй роботі я використовую масажери Су-Джок, за допомогою яких проводжу масаж пальців і кистей рук. Стимулюючи тим самим точки, що сприяють розвиткові мовлення дитини. Головні переваги Су-Джок терапії:1.Висока ефективність. При правильному застосуванні виражений ефект часто наступає уже через декілька хвилин, іноді секунд.
2.Абсолютна безпека застосування. Ця лікувальна система створена не людиною, а самою природою. В цьому причина її сили та безпеки. Стимуляція точок відповідності призводить до одужання. Неправильне застосування ніколи не завдасть людині шкоди – це просто буде неефективним. 3. Універсальність методу. За допомогою Су-джок терапії можна лікувати будь-яку частину тіла, будь-який орган чи суглоб.
4.Доступність методу для кожної людини.
5. Масаж долоней; масаж кожного пальця кільцем. Простота застосування.
Комплекс вправ зі щіткою
Масаж щіткою «Їжачок» :Використання щітки можливе в двох положеннях: зубцями до долоньки; гладенькою поверхнею щітки до долоньки. І .1.Вправа «Гра на піаніно»: кожен пальчик із силою натискаємо на щіточку;2.Вправа «Віджим» : упор рук на щіточки – віджимаємось від щіточки.3.Погладжування від кисті до ліктя.4.Поплескування по долоні.5.Погладжування та поплескування в різному темпі та ритмі. ІІ.Обличчя:1Скроні;2 над дугами брів;3центр між бровами «третє око»;4збоку основи носа ;5 збоку куточків губ;6 над верхньою губою під носом;7.На підборідді;8 біля вух;9 по вухах – із посиленою інтенсивністю. ІІІ. Шия.
Масаж олівцями
Масажні рухи виконуються за допомогою добре знайомого дітям предмета -олівця. А якщо перед малюванням запропонувати дитині пограти олівцями, помасажувати долоні і пальці?Навчити дітей самомасажу рук нескладно. За допомогою граневих олівців дитина масажує зап’ястя, кисті рук: пальці, долоні, зворотні поверхні долоней , міжпальцеві зони. Такий масаж і ігри з олівцями будуть стимулювати мовний розвиток дитини, сприяти оволодінню тонкими рухами пальців, покращує трофіку тканин і кровопостачання пальців рук. Особливий інтерес викликають у дітей масажні вправи, якщо їх виконання супроводжується промовлянням коротких віршиків і римовок.
Вправи :1.Праска: Прокочування олівця по поверхні столу. Взяти товстий олівець. Покласти його на стіл. «Пропрасувати» олівець спочатку однією долонею, потім іншою. Покачати олівець по столу.2.Здобування вогню : прокочування олівця між долонями. Покласти олівець на одну долоньку, прикрити його іншою. Прокочувати олівець між долонями спочатку повільно, а потім швидше, від кінчиків пальчиків до зап’ястя.3.Піаніно:Почергове натискання на олівець кінчиками пальців. Притискати олівець, що лежить на столі, кінчиком кожного пальця. 4.Піжмурки:Стискання олівця в кулачку. Взяти короткий олівчик і зіжмати його в кулачку, заховати. А потім заховати його в іншій руці.
Стоун - терапія - вид гри з елементами масажу.
Діти з раннього віку мають змогу гратися з камінцями . Вони використовують для будівництва веж, перекладають з руки в руку, перебирають пальцями, гладять, зігрівають своїм теплом. Камінці гладенькі,шорсткі, різні за формою, кольором і розміром.

Масаж і пасивні вправи кистей і пальців рук :
Погладжувальні, спіралеподібні, розтиральні рухи кожного пальця від кінчика до основи;
Поплескування, поколювання, перетирання кінчиків пальців, а також області між основами пальців;
Погладжу вальної і поплескування тильної поверхні кисті та руки (від пальців до ліктя). Поплескування кистю дитини по руці логопеда, по м’які і твердій поверхнях. Обертання пальців (кожного окремо). Кругові повороти кисті. Відведення – приведення кисті ( праворуч –ліворуч);
Рухи супінарії (поворот руки долонею вгору) - пронації (долонею вниз, великий палець усередину) (супінація кисті та передпліччя полегшує розкриття долоні й відведення великого пальця (ігри «Покажи долоні», «Поверни ключ», «Вимкни світло»);
Почергове розгинання пальців кисті, а потім згинання пальців (великий палець розташовується зверху);
Щітковий масаж (тильною поверхнею кисті від кінчиків пальців до променевозап’ясного суглоба, а також кінчиків пальців); можна використовувати щітки різної жорсткості;
Протиставлення великого пальця іншим (кільця з пальців). Протиставлення(з’єднання) долонь і пальців обох рук.
Починати і закінчувати виконання вправ потрібно прогладжуванням. Усі рухи тренуються спочатку повільно пасивно, потім пасивно-активно і, нарешті, активно, як на заняттях, так і в повсякденному житті. Діти з досить розвиненими рухами і саморегуляцією можуть виконувати вправи на розслаблення самостійно, за словесною інструкцією логопеда, а в подальшому з батьками.

Масаж кистей рук і верхніх кінцівок у поєднанні з пасивною гімнастикою (невропатолог Т.І.Серганова)
1.Погладжування по тильній поверхні руки від кінчиків пальців уздовж руки до променевозап’ясного, ліктьового і плечового суглобів.
2.Струшування руки за методикою У.М. Фелпса.3.Відведення – приведення кисті праворуч –ліворуч.4.Спіралеподібні рухи на пальцях від кінчиків до основи.5.Обертання пальців кисті (окремо кожного).
6.Згинання пальців у кулачок (перший палець виведений із положення долонної флексії, розташований зверху). Потім кожен палець розгинається окремо.7.Погладжування кожного пальця від кінчика до основи з чотирьох боків.8.Кругові рухи пальцями по тильній поверхні кисті дитини з натискуванням по зовнішній стороні руки і легким прогладжуванням.9.Погладжування тильної поверхні кисті від пальців до ліктя із внутрішньої сторони.
10.Розтирання кожного пальця вгору-вниз.11.Кругові повороти кисті, прокручування при фіксованому ліктьовому суглобі (долонею захоплюється кисть дитини з боку долоні).
12.Відведення і приведення всіх пальців.13.Згинання пальців по флангах.
14.Протиставлення одного пальця іншим («каблучки») з пальців).
15.З’єднання долоні з долонею, пальців із пальцями.
16. «Дуля» між усіма пальцями.
17.Розслаблення кисті струшуванням, при цьому рука логопеда фіксує руку дитини в області ліктя.
18.Поплескування кисті дитини по руці логопеда.
19.протиставлення пальців обох рук і постукування пальчика об пальчик, нігтика об нігтик.
20.Інтенсивний масаж кінчиків пальців із зісковзуванням між двома пальцями логопеда з нігтьової фланги.
21.Використання щіткового масажу.
22.Погладжування від кінчиків пальців угору по руці.

Самомасаж кистей і пальців рук
(рекомендований В.В. Коноваленко і С.В. Коноваленко.)
1.Надавлювання сильно стиснутими чотирма пальцями однієї руки на основу великого пальця, середину долоні, основу пальців іншої руки.
2.Розтирання долонь шестигранним олівцем із поступовим збільшенням зусиль.
3.Розтирання долонь рухами вгору і вниз.
4.Розтирання бічних поверхонь зчеплених пальців.
5.Розминання , потім розтирання кожного пальця вздовж, потім упоперек.
6.Масаж волоським горіхом : поклавши горіх між долонями, робити кругові рухи, поступово збільшуючи натиск і темп. Можна виконувати вправу з двома волоськими горіхами, переконуючи один через інший, однією рукою, потім іншою.
7.Натиснення неструганим олівцем на больові точки долоні, потім обертання олівця праворуч і ліворуч.
8.Розминання кисті правої (лівої) руки пальцями лівої (правої) , і навпаки, потім почергове розтирання.
Існують найрізноманітніші форми роботи з розвитку рухів пальців, що виставлені в сучасній спеціальній літературі. Так комплекси пальчикової гімнастики широко представлені в літературі роботами В. Цвинтарного, І.Лопухиної, М.С. Рузине, Н.В. Новотворцева та ін.
Оскільки дітям віжко повертати руки в зап’ястку, тому вони й замінюють ці рухи руками всієї руки від плеча. Щоб дрібні рухи були точнішими й економнішими , щоб вони не вимагали від дітей надмірних витрат енергії. Їм необхідно опановувати різні рухи зап’ястка.

Доцільно використовувати в роботі комплекс вправ (рекомендований М.В. Іпполітовою, Р.Д. Бабенковою і
О.М. Мастюковою.)
1.Розгладити аркуш паперу долонею правої (лівої) руки, притримуючи його лівою (правою), і навпаки.
2.Постукати по столу розслабленою кистю правої (лівої) руки.
3.Повернути праву (ліву) руку на ребро, зігнути пальці в кулак, випрямити, покласти руку на долоню. Зробити те ж саме лівою (правою) рукою.
4.Руки напівзігнуті, опора на лікті – струшувати по черзі кистями («дзвінок»).
5.Руки перед собою, опора на передпліччя, почергово змінювати положення правої та лівої кистей (зімкнути – розімкнути, повернути долонею до обличчя – до столу).
6.Фіксувати лівою рукою правий зап’ясток, погладжувати долонею правої руки, постукати долонею по столу.
Японська методика пальцевого масажу
У всіх дошкільних закладах Японії, починаючи з двохрічного віку, застосовується методика пальцевого масажу і самомасажу. Японський вчений Намікоши Такухіро вважає, що масаж кожного пальця позитивно впливає на певний орган:
-масаж великого пальця – підвищує активність мозку;
-масаж вказівного пальця – стимулює шлунок і підшлункову залозу;
-масаж середнього пальця – покращує роботу кишечника;
-масаж безіменного пальця – стимулює печінку;
-масаж мізинця – сприяє покращенню серцевої діяльності, знімає психічне і нервове напруження.
Оскільки нервові закінчення на пальцях безпосередньо пов’язані з мозком, то робота рук: сприяє психічному заспокоєнню; попереджає розвиток втоми в мозкових центрах. Японський вчений Йосіро Цуцумі розробив систему вправ для самомасажу: Масаж пальців, починаючи з великого і до мізинця. Розтирають спочатку подушечку пальця, а потім повільно піднімаються до його основи. Такий масаж бажано супроводжувати веселими віршиками.
Масаж долонних поверхонь кам’яними, металевими чи скляними різнокольоровими кульками їх можна: Вертіти в руках; Клацати по них пальцями; «Стріляти»; Масаж «чотками». Перебирання «чоток» розвиває пальчики, заспокоює нерви. Перебирання супроводжують прямою та зворотною лічбою.
Масаж для очей
1.Заплющити очі та вказівними пальцями погладити повіки
2. «Походити» вказівними пальцями по очах
3. «Пожаліти» оченята
4.Повільно заплющити очі т розплющити їх – спляча красуня»

Аурікулотерапія
Принцип дії аурікулотерапія такий - впливаючи на вушну раковину, а точніше на певні активні точки на ній, ми "запускаємо" багато активних елементів в організмі. Іншими словами, аурікулотерапія - це активізація роботи органів і систем людської суті через вухо. У вусі знаходиться безліч нервових закінчень і активних точок (більше двохсот), які дуже чутливо "чують" нас через безпосередній вплив на них, наприклад, масаж пальцями . Застосовувати знання про точки на вушній раковині можна на логопедичних заняттях, на будь-якому уроці під час фізкультпаузи запропонувати дітям самомасаж вух. Його можна супроводжувати промовлянням такого віршика:
Нумо, друзі, усміхнемось і за вуха всі візмемось.
Вниз потягнем свої вуха, щоби добре могли слухать.
Тепер в гору потягнемо – аж до неба доростемо!
Вуха в сторони потягнем – ніби Чебурашки, станем.
Вперед вуха закрутимо і назад їх покрутимо,
Розітремо, посміхнемось до роботи повернемось.
Вправи для вух
1.Потягти двома пальцями за пипки вух (5-6 разів) 2.Вказівним та великим пальцем покрутити козелець угору-вниз (5-6разів у різні боки).3.Вставити мізинець у вухо і вібрувати ним (10-20 с у кожному вусі).4.Зімкнути пучки середнього та вказівного пальців на обох руках і закрити ними вушні раковини, зігнувши їх у напрямку до верхніх щелеп так, щоб не було чути сторонніх звуків. Різко забрати пальці (5-6разів).5.Потерти вушні раковини до почервоніння.6.Злегка поплескати по вухах (7-10 разів).7.Закрити вухо долонею і постукати по ній пальцями іншої руки (6-7 разів). Те саме зробити з другим вухом.

Масаж вушних раковин
1.Розігрівання долонь : 1-2хв. Інтенсивно терти долоню об долоню.2.Притиснути долоню до вуха, пальцями взяти вушну раковину ззаду і притиснути до долоні так, щоб вухо опинилось затиснутим у долоні.3.Спочатку обережно, а потім інтенсивно піднімати руками вгору і опускати вниз вушну раковину.4.Відгинати вушну раковину вперед- «закривати» вухо.5.Інтенсивними рухами долонь розтерти вушну раковину.6.Помасажуйте мочки вух, потім всю вушну раковину. Наприкінці вправи розітріть вуха руками.7.На завершення погладити розчервонілі вуха.

Сенсорна стимуляція
Сприяти розвитку динамічної координації пальців, м’язево - рухової чуттєвості, температурних відчуттів, розрізненню предметів за формою, величиною, фактурою, матеріалом, формуванню понять мокре-сухе,
легке-важке, гладке, пухнасте, шершаве; розвивати пам’ять, зорову увагу, координацію рухів, дрібну моторику, пізнавальні процеси .
Види вправ : насипати в миску гречану крупу( квасолю, рис), які потрібно перебирати, знаходити заховані предмети, пересипати їх руками;малювання пальцями на папері, вмочуючи руки у фарбу; ліпити, розминати пальцями ; гратися з дрібними матеріалами різної фактури (гладка, пухнаста, гумова , шершава, тверда, м’яка поверхня);
Сенсорна стимуляція запахами - знайомство з характерними запахами реальних предметів та об’єктів живої і неживої природи, означення їх словами (так пахнуть квіти, огірок, хліб, квас).
Сенсорна стимуляція звуками : знайомство із музичними інструментами, із звуками, які видають тварини, птахи, із звуками предметів навколишнього середовища.
Сенсорна стимуляція смаковими відчуттями : визначати на смак продукти(варене-сире), смак води, вміння співвідносити два подібних об’єкта різних за смаком (лимон-апельсин).

Точковий масаж для усунення підвищеної салівації
Всі рухи виконуються вказівними пальцями. Точки масажуються сім разів за годинниковою стрілкою та сім разів проти.1.Під носом, на початку носо-губної складки, в ямочці.2.Підборіддя, підборідочна кістка, в ямочці. 3.Прощупування ясен через щічки по верхній та нижній щелепі, починаючи від передньої лінії губ і до жувального м’яза.4.Мочки вуха.5.Рука, де сходяться кістки великого та вказівного пальців, в ямочці.
ВИКОРИСТАННЯ ПРИЙОМІВ САМОМАСАЖА В ЛОГОПЕДИЧНІЙ ПРАКТИЦІ
Самомасаж - це масаж,виконуваний самою дитиною (підлітком або дорослим), що страждають мовною патологією. Самомасаж є засобом, що доповнює дію основного масажу, який виконується логопедом.Метою логопедичного самомасажу є в першу чергу стимуляція кінестетичних відчуттів м'язів, що беруть участь в роботі периферичного мовного апарату, а також певною мірою і нормалізацію м'язового тонусу даних м'язів. У практиці логопедичної роботи використання прийомів самомасажу вельми корисно з кількох причин. На відміну від логопедичного масажу, проведеного логопедом, самомасаж можна проводити індивідуально. Крім цього самомасаж можна використовувати багаторазово протягом дня. Самомасаж також може бути включений в логопедичне заняття, при цьому прийоми самомасажу можуть випереджати або завершувати артикуляционную гімнастику.
Кожен рух виконується в середньому 4 - 6 разів. В один сеанс самомасажу може бути включено лише кілька із запропонованих прийомів. Причому вони можуть змінюватись протягом дня. Природно, що перед проведенням самомасажу дитина повинна бути ретельно вмита.
Діти навчаються прийомам самомасажу під керівництвом логопеда. Перед виконанням прийомів самомасажу діти повинні прийняти спокійну, розслаблену позу. Навчаючи дітей самомасажу, логопед показує кожний прийом на собі і коментує його.Діти виконують масажний прийом самостійно, спочатку при наявності зорового контролю (дзеркало), а потім і без нього. Коли прийоми самомасажу будуть освоєні дітьми, можливе проведення рухів під віршований текст або спеціально підібрану тиху музику в повільному ритмі. Цей метод особливо корисний, оскільки забезпечує тактильно-проприоцептивну стимуляцію в певному ритмі, що в цілому сприяє формуванню почуття ритму, яке в своїй основі має моторну природу.Процедура самомасажу проводиться, як правило, в ігровій формі за рекомендованою педагогом схемою: масаж голови, мімічних м'язів обличчя, губ, язика.Під час виконання рухів у дитини не повинно бути відчуттів дискомфорту, навпаки, всі рухи самомасажу повинні приносити дитині задоволення.

Якщо запропоновані вправи дитині виконати важко, то необхідно потренуватися, виконуючи вправи сидячи поруч, а не навпроти дитини. Так дитині буде легше копіювати положення пальців рук дорослого. Під час проведення як масажу рук, так і пасивної гімнастики необхідно пам’ятати про головне – дітям повинно бути цікаво ! У дітей має бути сформована позитивна мотивація для занять із розвитку дрібної моторики. Для того, щоб робота була ефективною й дала очікувані результати, необхідно завдання з розвитку дрібної моторики пропонувати у вигляді захопливих ігор, спонукаючи дітей до підсвідомого виконання бажаних активних рухів. Почуття радості, відчуття самостійності – головні джерела активності дітей. Необхідно часто хвалити дітей навіть за найменші досягнення. Не слід постійно вказувати дітям на їхні помилки та неправильні рухи. Потрібно говорити спокійно, без дратування, коментуючи дії дитини, чітко формулювати запитання, витримуючи паузи між своїми запитаннями і відповідями дитини. Запитання треба ставити з урахуванням індивідуальних мовленнєвих можливостей кожної дитини. А кожну однослівну відповідь дитини потрібно повторити розгорнутою фразою . Словесно заохочуйте дитину за правильну, швидко знайдену відповідь. Завжди треба хвалити дитину за старанність і працьовитість. Нехай відчує, що йому є чим пишатися ! Досвід роботи переконує, що найпростіші прийоми для розвитку дрібної моторики виявляються найефективнішими.
Запропоновані вправи призначені для того, щоб продемонструвати нескінченне число можливостей, які можна творчо використовувати в корекційній роботі із дітьми з особливими освітніми потребами.

Посібник
корекційно - розвивальна робота з дітьми
з особливими освітніми потребами :
«Активізація пізнавальної діяльності засобами сенсорних ігор та нетрадиційних методів впливу».
Розвивально-дидактичні сенсорні ігри та нетрадиційні види роботи (з досвіду роботи)

Вправи з прищіпками
Механічне здушування кінчиків пальців із використанням різнокольорових прищіпок спрямоване на активізацію незрілих клітин головного мозку. Спочатку показуємо дитині, як тримати прищіпку трьома пальцями. Кілька разів стискайте і розтискайте її. Потім вкладіть прищіпку в пальці дитини. Притримуючи її пальці своїми покажіть, як відкривається і закривається «рот» у прищіпки – «рибки». Утримувати прищіпку потрібно трьома пальцями : великим, вказівним і середнім. По черзі поприщіпувати дитині нігтьові фаланги (від вказівного пальця до мізинця і в зворотному напрямку), називаючи кожен палець. ІГРИ1.Навчаємо сортувати прищіпки за кольором.2.Вирізати з картону маленькі рибки відповідного кольору і прищепити прищіпки.3.Знімати та причіплювати прищіпки по краю коробок різної висоти.4.Знімати і прикріплювати по краю вирізаного картону кола – сонечко, веселий чоловічок, квіточка, сніжинка; квадрата – серветка, скатертинка, килимок, хустинка; прямокутника – рушничок, килимок, шарф, травичка. 5. Причіплювати по краях коробки таку кількість прищепок, яка відповідає написаним по краях цифрам або наклеєним кружечкам.6.Брати прищіпкою маленькі гумові іграшки з коробки. 7.За допомогою прищіпок складати предмети в пластикову пляшку, акуратно просовуючи їх в шийку пляшки.8.Причіплювати прищіпку до прищіпки за довгі колодочки – утворювати змійку, гусінь і т.д. Можна запропонувати причепити прищіпки до картонного зображення стовбура - створити ялинку, дощові краплинки –хмаринці, руки – сніговику, до шкарпеток, що лежать на столі.
Вправи з кольоровими скріпками
Невеликі за розміром скріпки - прекрасний тренажер для розвитку дрібної моторики. Доречно використовувати два розміри скріпок – великі та маленькі.
1.Знаходити скріпки в мисці з крупою; розкладати скріпки одного кольору і т.д. 2.Розкладати скріпки однакові за розміром, але різних кольорів, розміщуючи їх вертикально.3.Прикріпляти скріпки до цілої паперової тарілочки – промінчики сонечка, кульбабка, до квадрата, прямокутника. 4.З’єднювати ланцюжком між собою скріпки одного кольору, різних кольорів, чергуючи в довільному порядку. 5.Прикріплювати скріпки до контура куща, дерева певного кольору.6. Знімати з магніту по одній скріпці називаючи колір і розмір знятої скріпки.7.Збирати магнітом скріпки, які лежать нас толі та рахувати їх кількість.8.Роз’єднювати скріпки, з’єднані ланцюжком.
Вправи з папером

1.Знаходити іграшки, які заховані під шматочками газетного паперу. 2.Сортувати невеликі шматочки газетного і білого; газетного , білого та кольорового паперу. 3.Зминати шматочки гофрованого паперу .4.Приклеїти невеликі зім’яті шматочки серветок різного кольору на аркуш. 5.Розгортати зім’яті аркуші паперу знаходячи предмети та розрівнювати аркуші долонями.6.Зминати та розгладжувати аркуш паперу, чергуючи руки, одна тримає, інша розгладжує.7.Ставити відбитки вказівного пальця на аркуш паперу. Це завдання сприяє стимуляції ізольованих рухів вказівного пальця.8.Скручувати паперові серветки, складати аркуші паперу навпіл. 9.Обривання (відщипування) паперу

Ліплення : вправи з пластиліном , солоним тістом
Під час виконання вправ дитина розвиває гнучкість і рухливість пальців. Але найголовніше, коли дитина працює з пластиліном, пластилін працює з її мозком, розвиваючи мислення, уяву та мовлення.
1.Відщипувати великим і вказівним пальцями шматочки пластиліну та викладати з них доріжку.2.Відщипувати шматочки пластиліну певного кольору та прикріплювати їх до зображення дерева без листя – дерево весною та восени.3.Натискати спочатку вказівним пальцем ведучої руки, а потім іншої на пластилінові кульки та складати з них пірамідку.4.Розкочувати коловими рухами кульки з пластиліну і вставляти ватні палички.5.Розплющувати кульки пластиліну і натискувати справжньою монетою або штампом так, щоб отримати відбиток.6.Робити коротким олівцем(сірниками, паличками для лічби) отвори на сплющених кульках.7.Різати пластилінові ковбаски, пиріг пластиліновим ножем.8.Втикати в розмазаний по дощечці товстим шаром пластилін насіння гарбуза, соняшника, квасолини, макарони, порізані на частини трубочки для коктейлю, намистини, ґудзики, камінчики, палички. Бажано, щоб дитина працювала двома руками. 9.Ліпити з пластиліну каблучки і надягати на кожен палець.

Вправи з м’ячиками
Дуже корисні масажні м’ячики: м’ячик масажує кінчики пальців дитини шипиками, подразнюючи нервові закінчення, розвиваючи тактильні відчуття. Під час виконання цих вправ потрібно навчити дітей : захоплювати м’яч усією кистю і відпускати його; качати м’яч за годинниковою стрілкою; тримач однією рукою, а іншою виконувати рухи, ніби щось угвинчуєш, та пощипування.ІГРИ.1.Качати м’ячик між долонями, розміщеними горизонтально, чергуючи поперемінно положення рук.2.Притискувати м’ячик, що лежить у центрі долоні, долонею іншої руки. Стискувати м’ячик між долонями слід так,ніби намагаємося розчавити горішок. 3.Стискати м’ячик у долоні спочатку ведучої руки, а потім іншої. 4.Перекладати м’ячик з однієї руки в другу .5.Брати і стискувати м’ячик між великим і вказівним пальцями, потім між великим і середнім, великим і безіменним, між великим і мізинцем.6.Тримаючи в кожній руці по м’ячику стукати одним м’ячиком по іншому , чергуючи руки, та одночасно обома руками.7.Обліпити пластиліном м’ячик та обкачати в кукурудзяній крупі або пшоні.
Вправи із ґудзиками
Одним з інноваційних методів реалізації корекційно - розвивальної діяльності з дітьми з особливими потребами можна вважати ігри за допомогою ґудзиків. Ґудзикотерапія сприяє розвитку дрібної моторики. Ж.Гаврильчик пише, що заняття з ґудзиками – справжня гімнастична зала для тренування розуму. Головне завдання – розвиток практичного інтелекту навичок самостійності. ІГРИ 1.Опустити руки в коробку; проводити долонями по поверхні ґудзиків, захопити в кулаки, підняти і розтиснути кулаки;2.Занурюйте руки глибоко в «ґудзикове море» і поплавати в ньому; перетирати ґудзики між долонями; пересипати їх з долоні в долоню.3.Опустити руки в коробку і, чергуючи руки, брати щіпкою дрібні ґудзики.4.Пересипати ґудзики різного кольору, розміру з долоні в долоню.5.Перетирати дрібні ґудзики між долонями, розміщеними горизонтально.6.Знаходити серед колекції ґудзиків найбільший і найменший ґудзики.7.Викладати ґудзиками очі, ніс, рот, вуха - портрет дівчинки. 8.Пересувати всіма пальчиками або вказівними пальчиками по шнурку з однієї сторони в іншу.9.Опустити ,обидві руки в «ґудзикове море» і виловити всіх «рибок».10. Перекладати ґудзики великого розміру у велику коробку, середні – у середню, а маленькі – найменшу.11.Відібрати ґудзики жовтого кольору і викласти ними по контуру малюнка яскраве сонечко; голубого кольору – дощові краплинки, білого кольору – сніжинки. 12.Розклсти ґудзики в купки – одна – з гудзиками із чотирма дірочками, друга – із двома. 13. Розгортати обгортки «цукерок» (можна використати фольгу, кольорові папірчики) з ґудзиками, розгладжувати їх, акуратно складати одну в одну.14.Нанизати ґудзики на шнурок у довільному порядку.15.Викладати ґудзики по одному або скільки вміститься в порожні коробки з-під сірників.
Вправи з кольоровими шнурками,товстими нитками
1.Вибирати з купи шнурків шнурочки певного кольору, довжини, товсті шнурки. 2.Намотувати шнурки, товсті нитки на зім’яті аркуші паперу3.Наматувати білі, тонкі шнурки на іграшки, дерев’яну котушку,потім розмотувати. Намотувати нитку на клубок.4. Викладати з мотузки чи шнурка контур будинка , м’ячика і т.д. 5.Нанизувати на шнурок кільця для кріплення штор, великі макарони, кришечки від пляшок, соків із прорізаними всередині отворами.6.Ззав’язувати вузлики на шнурочку.7.Зав’язувати між собою два або більше шнурків.
Вправи з крупами, горохом, квасолею, бобами
1.Стискати та розтискати руки , опущені в « сухий круп’яний басейн ». «Сухий круп’яний басейн» - це коробка або широка миска, в яку насипано гречку, рис, горох, квасолю чи боби.2.Відшукати у басейні дрібні ііграшки.3.Розтирати крупу між долонями.4.Пересипати з долоньки в долоньку манну, яєчну, кукурудзяну, гречану крупи.5.Притискати до столу горошину, ядро гречки, квасолину кожним пальцем обох рук.6.Качати між вказівним і великим пальцями ядро гречки, квасолинку, горошинку.7.Розсипати великим, вказівним і середнім пальцями щіпкою гречку, рис, пшоно наприклад імітуючи дощ.8.Насипати в тарілочку будь-яку крупу.9.Вказівним пальцем ведучої руки, трубочкою для коктейлів, товстим олівцем намалювати на розсипаній на підносі манній, яєчній, кукурудзяній крупі прямі, хвилеподібні, спіральні лінії.10.Якщо малювати по манній крупі ,то можна запропонувати засипати гречкою, беручи крупу щіпкою.11.Пересипати крупу пальцями або ложкою з однієї посудини в іншу.12.Перкладати сухий горох по одній горошині з однієї кружки в іншу вказівним і середнім пальцями, спочатку ведучою рукою, а потім –іншою.13.Наповнити квасолею, горохом, бобами пластикову прозору пляшку.14.Складати горох, квасолю, намистинки в стаканчик із кришечкою,кий використовується для промивання пензликів. Запропонуйте поторохтіти тихо, голосно, швидко, повільно, постукати по поверхні столу.15.Відокремлювати горох від квасолі, квасолю від бобів великим і середнім пальцями, великим і безіменним, двома руками одночасно.16.Перебирати квасолю двох, трьох кольорів, заздалегідь перемішану.17.Нанизувати на шнурок макарони різної форми.18.Гречку, горох, квасолю можна використовувати для викладання картинок, так само як і палички для лічби, ґудзики і ватні палички.19.Викладати квасолю, горох, гречку по контуру предмета.
Макарони – 1.Можна зробити доріжку довгу і коротку ,2.“Сортування” - крупи дві посудини – перебираня круп. 3.“Веселі звуки” –крупа (горох, квасоля пляшка із кришкою.4. “Скарби” ховає в горох різні дрібні предмети. “Дощик “
Вправи з носовичками
1.Знаходити заховані предмети під однією хусточкою, декількома хусточками.2.Зминати носову хустинку так, щоб вони вміщалися в кулаці.3. Розв’язувати та зав’язувати вузлики на куточках хустинки. 4. Розв’язувати та зав’язувати між собою декілька хустинок за один куточок.5.Складати навпіл хустинки .
Вправи з лічильними паличками,
олівцями різної довжини
1.Перекладати паличку, олівець або декілька паличок з долоні в долоню.2.Прокочувати шестигранний олівець між долонями, розміщеними горизонтально, чергуючи положення рук: ту, що зверху, потім розмістити знизу, і навпаки – «добуваємо вогонь».3.Перебирати всіма пальцями олівець, рухаючись від одного кінця іншого.4.Викладати довгі та короткі палички, розміщуючи їх ланцюжками зверху до низу аркуша від зображення хмаринки – дощ сильний та дрібний. 5.Брати лічильні палички подушечками пальців обох рук : двома вказівними, двома середніми.6. Викладати з паличок геометричні фігури, візерунки, літери, цифри.
Вправи з пінцетом (пластмасовим)
1.Переносити невеликі шматочки поролону, пінопласту, коркової пробки, паперові або ватні кульки за допомогою пінцету у коробку.2.Відривати пінцетом шматочки вати, регулюючи силу рухів.3.Перекладати квасолини, боби пінцетом.4.Переносити пінцетом носові хустинки, клаптики бавовняної, ситцевої тканини.
Вправи з волоським горіхом
Досвід показав, що ефективним є горіховий масаж. Волоський горіх чудово усуває стрес, позитивно впливає на точки, що сприяють розвитку мовної активності та дрібної моторики.
1.Стискати і розтискати кулачок, у якому захований волоський горіх.2.Качати горішок по серветці із шорсткої тканини.3.Перекладати горішки з однієї коробки в іншу.4.Відшукати всі волоські горіхи, які купаються у «басейні» з гороху, квасолі.5.Качати із зусиллям між розміщеними горизонтально долонями волоський горіх. необхідно змінювати положення рук: ту руку, яка була зверху,потім розміщуємо знизу, і навпаки.6.Качати горіх від кінчиків пальчиків до зап’ястка і назад о руці, притиснутій до столу тильною стороною долоні – спускання з гірки.7.Перекочувати пальцями ведучої руки два невеличких волоських горішки один навколо іншого.
Вправи з намистинками
1.Качати намистинки між долоньками.2.Пересипати намистинки з однієї руки в іншу, і навпаки.3.Перекладати великі намистинки з тарілочки в руку.4.Складати намистинки в стаканчик із кришечкою.5.Нанизувати намистинки на кольоровий дріт, зубочистку, шпажку.

Вправи з пір’ям
1.Кінчиком пір’їни водити по поверхні долоні і тильній її стороні.2.Протягнути пір’їну між пальцями.3.Витягнути пір’їну з кулачка.

Вправи з технічними приладами
Можна використовувати д ля виконання завдань технічні прилади (телефони звичайні й стільникові, калькулятори), що вийшли з ладу.
1.Наклеїти на кнопки круги, квадрати, трикутники, прямокутники і запропонувати показати всі круги і т.д.2.Наклеїти смайлики.3.Натискати кнопки в певному порядку.4.Обертати диск телефону вказівним пальцем спочатку ведучої руки, а потім – іншої.

Вправи з кришками, пляшками, трубочки
(від паперових рушників), кольорові гумки
Трубочки розмалювати в різні кольори або обклеїти кольоровим папером. Назвати кольори трубочок. На них одягати кольорові гумки такого самого кольору.
1.Розкладати кришки за кольором, розміром, які лежать на столі.2.Покласти кришки різьбою догори та, вклавши в них квасолини, боби, ґудзики рухати ними по поверхні столу.3.Перевертати кришки, що лежать дном догори, ставлячи їх на основу, та «ходити» вказівним і середнім пальцями по них.4.Викладати з кришок рівні, хвилясті доріжки, геометричні фігури.5.В кришки покласти невеликі шматочки пластиліну, то можна «ходити», «танцювати» такими ніжками.6.Добирати кришки відповідно до кольорів світлофора та накласти на контурне зображення світлофора.7. Вправа «Продовжимо візерунок»(синя кришечка-зелена-синя – зелена і т.д.)

Ниткографія
Викладання за допомогою мотузки або грубої нитки контурних зображень різних предметів тобто “ малювання” за допомогою нитки.
Вправи : 1.«Клубочок-художник" :аркуш паперу складаємо вдвічі, потім розгортаємо і в середину однієї із сторін аркуша укладається нитка, наполовину змочена у фарбу. Чистий кінець нитки виводиться назовні. 2.Притискаємо аркуш паперу один бік до одного і тягнемо за нитку. 3.Намотування ниток на катушку , клубок.
Ігри з манкою
Ігри з манкою дають такий ефект : розвивають тактильно - кінестетичну чутливість і дрібну моторику рук; знімають м’язове напруження; розвивають активність; вдосконалюють зорово – просторове орієнтування, мовленнєві навички; сприяють розширенню словникового запасу; допомагають у вивченні букв, засвоєнні навичок читання і письма.
1.Вправа «Чутливі долоньки» : покласти долоні на манку, заплющити очі,і відчути яка вона.2.Ковзати по поверхні манки.3.Пройтися долоньками, як слон, як маленьке слоненя, як швидкий зайчик.4.Залишити відбитки долоньок, кулачків, ребер долонь.5.Створити візерунки та малюнки : сонечко, метелик, букву А або ціле слово.6.Пройтися по манці кожним пальчиком правої і лівої руки по черзі.7.Просіяти манку крізь пальці або висійте доріжку з манки.8.Розкласти на манці камінці та природні матеріали.9.Можна «погратися» на поверхні манки, як на піаніно або клавіатурі комп’ютера.9.Писати слова на манці друкованими та прописними буквами спочатку пальчиком,потім паличкою.10.Вправа «Доріжки з манки» : набрати у жменю манку і повільно висипати, створюючи різні форми.11.Вправа «Незвичайні сліди» - кулачками і долонями надавлювати на манку.12. «Стрибки» - кінчиками пальців вдаряти по поверхні манки, рухаючись у різних напрямках.13.Вправа «Змійка» : розслабленими - напруженими пальцями рук робити поверхню манки хвилястою (у різних напрямках).14. «Жучки вітаються» - рухати всіма пальцями, імітуючи рух комах(можна повністю занурити руки манку, зустрічаючись під манкою руками одне з одним. 15.Аплікація з манки : клеєм нанести на картон малюнок і посипати манкою. Струсити зайве, манку можна розфарбувати. Манку можна підфарбувати натертою кольоровою крейдою.

Креативні методики малювання
Заняття з малювання, особливо в разі використання креативних методик, відкривають великі можливості не тільки для розвитку творчого мислення, уяви та фантазії, але й дають змогу виконувати важливі корекційні завдання: розвиток моторики;розвиток мовленнєвого дихання;розвиток слухо - мовленнєвої уваги та пам'яті;збагачувати лексичний запас дитини;закріплювати вимову поставлених звуків;закріплювати правильне вживання лексико-граматичних категорій.
Техніка плямографії. "Чарівні плями" : Піпеткою на аркуші наносимо пляму, потім за допомогою трубочки для коктейлю дмухаємо пляму у різні боки. Пензликом або пожмаканим папером домальовуємо різні деталі.
Техніка "Пальцевий живопис". "Як пальчики та фарби стали друзями" : Дитина вмочує в фарбу ребро долоньки, долоньку чи пальчики і віддруковує на папері необхідний малюнок.
Кляксографія - на аркуші ставиться клякла , їй помагають розтектися по листочку, відкриваючи його. В цей час шукаємо образ – на що вона схожа. Пізніше клякса розмальовується, частіше всього фломастерами. 2.Аркуш паперу складаємо пополам, на одну половину ставимо кляксу (краще, щоб вона була різнокольорова), потім аркуш складаємо і відкриваємо знову. Клякса домальовується.
Малювання кусочками поролона - спочатку намочуємо поролоном з водою аркуш паперу рівномірно. Коли вода впитається в папір і трошки просохне (2-3 хв), тоді починаємо писати. Мазки фарби, лягаючи на вологу поверхню, розпливаються, зливаються один з одним, роблячи плавні переходи.
Малювання : розфарбовування;розфарбовування із завданнями (добирання кольору відповідно до цифри; розфарбовування деталей за крапками); домальовування (половини зображення; частин, що бракує; за зразком); малювання штампами; малювання пальчиками, долоньками (фарбою, на солі, на крупах); калькування; малювання губками.
Графічні вправи :графічні диктанти (по клітинках); обведення за штрихами (по крапках); обведення за контуром;обведення за трафаретом;робота з лінійкою;штрихування у різних напрямках;вправи – лабіринти .

Пальчикові ігри та вправи (гімнастика),
пальчикові картинки .
Відомо, що рухи рук людини пов’язані з розвитком її мовлення, що вправи для пальців стимулюють роботу мозку. В педагогіці відомо і широко застосовується такий ефективний засіб для розвитку дрібної моторики, як пальчикові ігри і вправи. Використання різноманітних видів роботи пальчикової гімнастики не лише стимулює функцію руки, а й впливає на корекцію мислення, пам’яті (діти співвідносять картинки із символами руки, їх запам’ятовують), зосереджують увагу.
Гімнастика для пальців рук ( за Н.П. Бутовою)
1.Поставити руки на стіл, обертати кисті рук у різних напрямках.2.Скласти долоні разом, зводити і розводити складені пальці рук.3.Зімкнути пальці рук, обертати великі пальці один навколо іншого.4.Випрямити долоні, вказівним пальцем однієї руки натискати на першу флангу пальців іншої руки, піднімаючи та опускаючи її.
Масаж пальців рук (пальчикова терапія)
Заохочувати дітей частіше рухати великими пальцями в боки, по колу, торкатися ними долоньки. Щоб у дитини кисть була гнучкою для цього поперемінно стисніть її кулачок на одній руці і розслабте, потім на другій. Тоді розсуньте пальці віялом, «походіть» пальчиками по столу. Щоденно робіть дитині гімнастику пальців, починаючи з мізинця. Натискайте на фаланги пальців, це поліпшує розвиток мозку. Постукайте пучками своїх по пальчиках дитини. Потім постукайте пальцями дитини по столу. Обов’язково обома руками.
Вправи для суглобів рук : кисті : стиснути - розтиснути (кілька разів, швидко); повертати в обидва боки в променевозап’ястковому суглобі ; кисті ( з випрямленими пальцями) згинають праворуч-ліворуч, вперед-назад; ліктьових суглобів : плечі і плечові суглоби нерухомі, руки звисають, лікті вільні роблять коливальні рухи; плечових суглобів : рука вільно опущена, потім починаємо її повертати перед собою. Тренуємо почергово обидва плеча. Кожну руку повертаємо за годинниковою стрілкою, потім – у зворотному напрямку.
Прості рухи допомагають усунути напруженість не лише в руках і губах, а й розумову втому, поліпшують стан організму, а найголовніше – розвивають і коригують мову дитини.

Приклади масажу
1.Масаж пальців потрібно починати з великого пальця, потім вільно опуститися вниз по пальцю.
2.Масаж долонь кам’яними, металевими або скляними різнобарвними кульками : перекочувати кульки або горіхи від мізинця до вказівного пальця на долоню й назад; ритмічно здавлювати кульки або горіхи в долоні: покачати кульки або горіхи по долоньках; покласти кульку на одну долоню, а іншою рукою намагатися підняти кульки, захопивши їх вказівним і середнім пальцями одну, а іншу – між безіменним і мізинцем. Спробувати постукати ними; утримувати кілька кульок або горіхів між пальцями; покачати горіх долонею по будь-якій поверхні; покачати кульку або горіх між долонями.
3.Масаж долонь сухою ялинковою шишкою : розчепірені сухі лусочки шишки, які котять по долонях, активізують нервові закінчення, позитивно впливають на роботу серця, шлунково-кишкового тракту та інші органи організму.
4.Масаж шестигранним олівцем : активізує нервові закінчення, усуває напруження; використовувати різні техніки масажу – тиск, защипування,розтирання, обертальні (колові) рухи. Виконувати різні дії з олівцем – пропустити олівець між одним, двома або трьома пальцями; утримувати його в певному положенні у правій і лівій руці.
Шишковий масаж
Перекладати шишки, перекочувати між двома долоньками; перекочувати між пальчиками однієї руки.1.Перекладати шишки.2.Перекочувати між двома долонями.3.Перекочувати між пальчиками однієї руки.
Су-Джок терапія
В своїй роботі я використовую масажери Су-Джок, за допомогою яких проводжу масаж пальців і кистей рук. Стимулюючи тим самим точки, що сприяють розвиткові мовлення дитини. Головні переваги Су-Джок терапії:1.Висока ефективність. При правильному застосуванні виражений ефект часто наступає уже через декілька хвилин, іноді секунд.
2.Абсолютна безпека застосування. Ця лікувальна система створена не людиною, а самою природою. В цьому причина її сили та безпеки. Стимуляція точок відповідності призводить до одужання. Неправильне застосування ніколи не завдасть людині шкоди – це просто буде неефективним. 3. Універсальність методу. За допомогою Су-джок терапії можна лікувати будь-яку частину тіла, будь-який орган чи суглоб.
4.Доступність методу для кожної людини.
5. Масаж долоней; масаж кожного пальця кільцем. Простота застосування.
Комплекс вправ зі щіткою
Масаж щіткою «Їжачок» :Використання щітки можливе в двох положеннях: зубцями до долоньки; гладенькою поверхнею щітки до долоньки. І .1.Вправа «Гра на піаніно»: кожен пальчик із силою натискаємо на щіточку;2.Вправа «Віджим» : упор рук на щіточки – віджимаємось від щіточки.3.Погладжування від кисті до ліктя.4.Поплескування по долоні.5.Погладжування та поплескування в різному темпі та ритмі. ІІ.Обличчя:1Скроні;2 над дугами брів;3центр між бровами «третє око»;4збоку основи носа ;5 збоку куточків губ;6 над верхньою губою під носом;7.На підборідді;8 біля вух;9 по вухах – із посиленою інтенсивністю. ІІІ. Шия.
Масаж олівцями
Масажні рухи виконуються за допомогою добре знайомого дітям предмета -олівця. А якщо перед малюванням запропонувати дитині пограти олівцями, помасажувати долоні і пальці?Навчити дітей самомасажу рук нескладно. За допомогою граневих олівців дитина масажує зап’ястя, кисті рук: пальці, долоні, зворотні поверхні долоней , міжпальцеві зони. Такий масаж і ігри з олівцями будуть стимулювати мовний розвиток дитини, сприяти оволодінню тонкими рухами пальців, покращує трофіку тканин і кровопостачання пальців рук. Особливий інтерес викликають у дітей масажні вправи, якщо їх виконання супроводжується промовлянням коротких віршиків і римовок.
Вправи :1.Праска: Прокочування олівця по поверхні столу. Взяти товстий олівець. Покласти його на стіл. «Пропрасувати» олівець спочатку однією долонею, потім іншою. Покачати олівець по столу.2.Здобування вогню : прокочування олівця між долонями. Покласти олівець на одну долоньку, прикрити його іншою. Прокочувати олівець між долонями спочатку повільно, а потім швидше, від кінчиків пальчиків до зап’ястя.3.Піаніно:Почергове натискання на олівець кінчиками пальців. Притискати олівець, що лежить на столі, кінчиком кожного пальця. 4.Піжмурки:Стискання олівця в кулачку. Взяти короткий олівчик і зіжмати його в кулачку, заховати. А потім заховати його в іншій руці.
Стоун - терапія - вид гри з елементами масажу.
Діти з раннього віку мають змогу гратися з камінцями . Вони використовують для будівництва веж, перекладають з руки в руку, перебирають пальцями, гладять, зігрівають своїм теплом. Камінці гладенькі,шорсткі, різні за формою, кольором і розміром.

Масаж і пасивні вправи кистей і пальців рук :
Погладжувальні, спіралеподібні, розтиральні рухи кожного пальця від кінчика до основи;
Поплескування, поколювання, перетирання кінчиків пальців, а також області між основами пальців;
Погладжу вальної і поплескування тильної поверхні кисті та руки (від пальців до ліктя). Поплескування кистю дитини по руці логопеда, по м’які і твердій поверхнях. Обертання пальців (кожного окремо). Кругові повороти кисті. Відведення – приведення кисті ( праворуч –ліворуч);
Рухи супінарії (поворот руки долонею вгору) - пронації (долонею вниз, великий палець усередину) (супінація кисті та передпліччя полегшує розкриття долоні й відведення великого пальця (ігри «Покажи долоні», «Поверни ключ», «Вимкни світло»);
Почергове розгинання пальців кисті, а потім згинання пальців (великий палець розташовується зверху);
Щітковий масаж (тильною поверхнею кисті від кінчиків пальців до променевозап’ясного суглоба, а також кінчиків пальців); можна використовувати щітки різної жорсткості;
Протиставлення великого пальця іншим (кільця з пальців). Протиставлення(з’єднання) долонь і пальців обох рук.
Починати і закінчувати виконання вправ потрібно прогладжуванням. Усі рухи тренуються спочатку повільно пасивно, потім пасивно-активно і, нарешті, активно, як на заняттях, так і в повсякденному житті. Діти з досить розвиненими рухами і саморегуляцією можуть виконувати вправи на розслаблення самостійно, за словесною інструкцією логопеда, а в подальшому з батьками.

Масаж кистей рук і верхніх кінцівок у поєднанні з пасивною гімнастикою (невропатолог Т.І.Серганова)
1.Погладжування по тильній поверхні руки від кінчиків пальців уздовж руки до променевозап’ясного, ліктьового і плечового суглобів.
2.Струшування руки за методикою У.М. Фелпса.3.Відведення – приведення кисті праворуч –ліворуч.4.Спіралеподібні рухи на пальцях від кінчиків до основи.5.Обертання пальців кисті (окремо кожного).
6.Згинання пальців у кулачок (перший палець виведений із положення долонної флексії, розташований зверху). Потім кожен палець розгинається окремо.7.Погладжування кожного пальця від кінчика до основи з чотирьох боків.8.Кругові рухи пальцями по тильній поверхні кисті дитини з натискуванням по зовнішній стороні руки і легким прогладжуванням.9.Погладжування тильної поверхні кисті від пальців до ліктя із внутрішньої сторони.
10.Розтирання кожного пальця вгору-вниз.11.Кругові повороти кисті, прокручування при фіксованому ліктьовому суглобі (долонею захоплюється кисть дитини з боку долоні).
12.Відведення і приведення всіх пальців.13.Згинання пальців по флангах.
14.Протиставлення одного пальця іншим («каблучки») з пальців).
15.З’єднання долоні з долонею, пальців із пальцями.
16. «Дуля» між усіма пальцями.
17.Розслаблення кисті струшуванням, при цьому рука логопеда фіксує руку дитини в області ліктя.
18.Поплескування кисті дитини по руці логопеда.
19.протиставлення пальців обох рук і постукування пальчика об пальчик, нігтика об нігтик.
20.Інтенсивний масаж кінчиків пальців із зісковзуванням між двома пальцями логопеда з нігтьової фланги.
21.Використання щіткового масажу.
22.Погладжування від кінчиків пальців угору по руці.

Самомасаж кистей і пальців рук
(рекомендований В.В. Коноваленко і С.В. Коноваленко.)
1.Надавлювання сильно стиснутими чотирма пальцями однієї руки на основу великого пальця, середину долоні, основу пальців іншої руки.
2.Розтирання долонь шестигранним олівцем із поступовим збільшенням зусиль.
3.Розтирання долонь рухами вгору і вниз.
4.Розтирання бічних поверхонь зчеплених пальців.
5.Розминання , потім розтирання кожного пальця вздовж, потім упоперек.
6.Масаж волоським горіхом : поклавши горіх між долонями, робити кругові рухи, поступово збільшуючи натиск і темп. Можна виконувати вправу з двома волоськими горіхами, переконуючи один через інший, однією рукою, потім іншою.
7.Натиснення неструганим олівцем на больові точки долоні, потім обертання олівця праворуч і ліворуч.
8.Розминання кисті правої (лівої) руки пальцями лівої (правої) , і навпаки, потім почергове розтирання.
Існують найрізноманітніші форми роботи з розвитку рухів пальців, що виставлені в сучасній спеціальній літературі. Так комплекси пальчикової гімнастики широко представлені в літературі роботами В. Цвинтарного, І.Лопухиної, М.С. Рузине, Н.В. Новотворцева та ін.
Оскільки дітям віжко повертати руки в зап’ястку, тому вони й замінюють ці рухи руками всієї руки від плеча. Щоб дрібні рухи були точнішими й економнішими , щоб вони не вимагали від дітей надмірних витрат енергії. Їм необхідно опановувати різні рухи зап’ястка.

Доцільно використовувати в роботі комплекс вправ (рекомендований М.В. Іпполітовою, Р.Д. Бабенковою і
О.М. Мастюковою.)
1.Розгладити аркуш паперу долонею правої (лівої) руки, притримуючи його лівою (правою), і навпаки.
2.Постукати по столу розслабленою кистю правої (лівої) руки.
3.Повернути праву (ліву) руку на ребро, зігнути пальці в кулак, випрямити, покласти руку на долоню. Зробити те ж саме лівою (правою) рукою.
4.Руки напівзігнуті, опора на лікті – струшувати по черзі кистями («дзвінок»).
5.Руки перед собою, опора на передпліччя, почергово змінювати положення правої та лівої кистей (зімкнути – розімкнути, повернути долонею до обличчя – до столу).
6.Фіксувати лівою рукою правий зап’ясток, погладжувати долонею правої руки, постукати долонею по столу.
Японська методика пальцевого масажу
У всіх дошкільних закладах Японії, починаючи з двохрічного віку, застосовується методика пальцевого масажу і самомасажу. Японський вчений Намікоши Такухіро вважає, що масаж кожного пальця позитивно впливає на певний орган:
-масаж великого пальця – підвищує активність мозку;
-масаж вказівного пальця – стимулює шлунок і підшлункову залозу;
-масаж середнього пальця – покращує роботу кишечника;
-масаж безіменного пальця – стимулює печінку;
-масаж мізинця – сприяє покращенню серцевої діяльності, знімає психічне і нервове напруження.
Оскільки нервові закінчення на пальцях безпосередньо пов’язані з мозком, то робота рук: сприяє психічному заспокоєнню; попереджає розвиток втоми в мозкових центрах. Японський вчений Йосіро Цуцумі розробив систему вправ для самомасажу: Масаж пальців, починаючи з великого і до мізинця. Розтирають спочатку подушечку пальця, а потім повільно піднімаються до його основи. Такий масаж бажано супроводжувати веселими віршиками.
Масаж долонних поверхонь кам’яними, металевими чи скляними різнокольоровими кульками їх можна: Вертіти в руках; Клацати по них пальцями; «Стріляти»; Масаж «чотками». Перебирання «чоток» розвиває пальчики, заспокоює нерви. Перебирання супроводжують прямою та зворотною лічбою.
Масаж для очей
1.Заплющити очі та вказівними пальцями погладити повіки
2. «Походити» вказівними пальцями по очах
3. «Пожаліти» оченята
4.Повільно заплющити очі т розплющити їх – спляча красуня»

Аурікулотерапія
Принцип дії аурікулотерапія такий - впливаючи на вушну раковину, а точніше на певні активні точки на ній, ми "запускаємо" багато активних елементів в організмі. Іншими словами, аурікулотерапія - це активізація роботи органів і систем людської суті через вухо. У вусі знаходиться безліч нервових закінчень і активних точок (більше двохсот), які дуже чутливо "чують" нас через безпосередній вплив на них, наприклад, масаж пальцями . Застосовувати знання про точки на вушній раковині можна на логопедичних заняттях, на будь-якому уроці під час фізкультпаузи запропонувати дітям самомасаж вух. Його можна супроводжувати промовлянням такого віршика:
Нумо, друзі, усміхнемось і за вуха всі візмемось.
Вниз потягнем свої вуха, щоби добре могли слухать.
Тепер в гору потягнемо – аж до неба доростемо!
Вуха в сторони потягнем – ніби Чебурашки, станем.
Вперед вуха закрутимо і назад їх покрутимо,
Розітремо, посміхнемось до роботи повернемось.
Вправи для вух
1.Потягти двома пальцями за пипки вух (5-6 разів) 2.Вказівним та великим пальцем покрутити козелець угору-вниз (5-6разів у різні боки).3.Вставити мізинець у вухо і вібрувати ним (10-20 с у кожному вусі).4.Зімкнути пучки середнього та вказівного пальців на обох руках і закрити ними вушні раковини, зігнувши їх у напрямку до верхніх щелеп так, щоб не було чути сторонніх звуків. Різко забрати пальці (5-6разів).5.Потерти вушні раковини до почервоніння.6.Злегка поплескати по вухах (7-10 разів).7.Закрити вухо долонею і постукати по ній пальцями іншої руки (6-7 разів). Те саме зробити з другим вухом.

Масаж вушних раковин
1.Розігрівання долонь : 1-2хв. Інтенсивно терти долоню об долоню.2.Притиснути долоню до вуха, пальцями взяти вушну раковину ззаду і притиснути до долоні так, щоб вухо опинилось затиснутим у долоні.3.Спочатку обережно, а потім інтенсивно піднімати руками вгору і опускати вниз вушну раковину.4.Відгинати вушну раковину вперед- «закривати» вухо.5.Інтенсивними рухами долонь розтерти вушну раковину.6.Помасажуйте мочки вух, потім всю вушну раковину. Наприкінці вправи розітріть вуха руками.7.На завершення погладити розчервонілі вуха.

Сенсорна стимуляція
Сприяти розвитку динамічної координації пальців, м’язево - рухової чуттєвості, температурних відчуттів, розрізненню предметів за формою, величиною, фактурою, матеріалом, формуванню понять мокре-сухе,
легке-важке, гладке, пухнасте, шершаве; розвивати пам’ять, зорову увагу, координацію рухів, дрібну моторику, пізнавальні процеси .
Види вправ : насипати в миску гречану крупу( квасолю, рис), які потрібно перебирати, знаходити заховані предмети, пересипати їх руками;малювання пальцями на папері, вмочуючи руки у фарбу; ліпити, розминати пальцями ; гратися з дрібними матеріалами різної фактури (гладка, пухнаста, гумова , шершава, тверда, м’яка поверхня);
Сенсорна стимуляція запахами - знайомство з характерними запахами реальних предметів та об’єктів живої і неживої природи, означення їх словами (так пахнуть квіти, огірок, хліб, квас).
Сенсорна стимуляція звуками : знайомство із музичними інструментами, із звуками, які видають тварини, птахи, із звуками предметів навколишнього середовища.
Сенсорна стимуляція смаковими відчуттями : визначати на смак продукти(варене-сире), смак води, вміння співвідносити два подібних об’єкта різних за смаком (лимон-апельсин).

Точковий масаж для усунення підвищеної салівації
Всі рухи виконуються вказівними пальцями. Точки масажуються сім разів за годинниковою стрілкою та сім разів проти.1.Під носом, на початку носо-губної складки, в ямочці.2.Підборіддя, підборідочна кістка, в ямочці. 3.Прощупування ясен через щічки по верхній та нижній щелепі, починаючи від передньої лінії губ і до жувального м’яза.4.Мочки вуха.5.Рука, де сходяться кістки великого та вказівного пальців, в ямочці.
ВИКОРИСТАННЯ ПРИЙОМІВ САМОМАСАЖА В ЛОГОПЕДИЧНІЙ ПРАКТИЦІ
Самомасаж - це масаж,виконуваний самою дитиною (підлітком або дорослим), що страждають мовною патологією. Самомасаж є засобом, що доповнює дію основного масажу, який виконується логопедом.Метою логопедичного самомасажу є в першу чергу стимуляція кінестетичних відчуттів м'язів, що беруть участь в роботі периферичного мовного апарату, а також певною мірою і нормалізацію м'язового тонусу даних м'язів. У практиці логопедичної роботи використання прийомів самомасажу вельми корисно з кількох причин. На відміну від логопедичного масажу, проведеного логопедом, самомасаж можна проводити індивідуально. Крім цього самомасаж можна використовувати багаторазово протягом дня. Самомасаж також може бути включений в логопедичне заняття, при цьому прийоми самомасажу можуть випереджати або завершувати артикуляционную гімнастику.
Кожен рух виконується в середньому 4 - 6 разів. В один сеанс самомасажу може бути включено лише кілька із запропонованих прийомів. Причому вони можуть змінюватись протягом дня. Природно, що перед проведенням самомасажу дитина повинна бути ретельно вмита.
Діти навчаються прийомам самомасажу під керівництвом логопеда. Перед виконанням прийомів самомасажу діти повинні прийняти спокійну, розслаблену позу. Навчаючи дітей самомасажу, логопед показує кожний прийом на собі і коментує його.Діти виконують масажний прийом самостійно, спочатку при наявності зорового контролю (дзеркало), а потім і без нього. Коли прийоми самомасажу будуть освоєні дітьми, можливе проведення рухів під віршований текст або спеціально підібрану тиху музику в повільному ритмі. Цей метод особливо корисний, оскільки забезпечує тактильно-проприоцептивну стимуляцію в певному ритмі, що в цілому сприяє формуванню почуття ритму, яке в своїй основі має моторну природу.Процедура самомасажу проводиться, як правило, в ігровій формі за рекомендованою педагогом схемою: масаж голови, мімічних м'язів обличчя, губ, язика.Під час виконання рухів у дитини не повинно бути відчуттів дискомфорту, навпаки, всі рухи самомасажу повинні приносити дитині задоволення.

Якщо запропоновані вправи дитині виконати важко, то необхідно потренуватися, виконуючи вправи сидячи поруч, а не навпроти дитини. Так дитині буде легше копіювати положення пальців рук дорослого. Під час проведення як масажу рук, так і пасивної гімнастики необхідно пам’ятати про головне – дітям повинно бути цікаво ! У дітей має бути сформована позитивна мотивація для занять із розвитку дрібної моторики. Для того, щоб робота була ефективною й дала очікувані результати, необхідно завдання з розвитку дрібної моторики пропонувати у вигляді захопливих ігор, спонукаючи дітей до підсвідомого виконання бажаних активних рухів. Почуття радості, відчуття самостійності – головні джерела активності дітей. Необхідно часто хвалити дітей навіть за найменші досягнення. Не слід постійно вказувати дітям на їхні помилки та неправильні рухи. Потрібно говорити спокійно, без дратування, коментуючи дії дитини, чітко формулювати запитання, витримуючи паузи між своїми запитаннями і відповідями дитини. Запитання треба ставити з урахуванням індивідуальних мовленнєвих можливостей кожної дитини. А кожну однослівну відповідь дитини потрібно повторити розгорнутою фразою . Словесно заохочуйте дитину за правильну, швидко знайдену відповідь. Завжди треба хвалити дитину за старанність і працьовитість. Нехай відчує, що йому є чим пишатися ! Досвід роботи переконує, що найпростіші прийоми для розвитку дрібної моторики виявляються найефективнішими.
Запропоновані вправи призначені для того, щоб продемонструвати нескінченне число можливостей, які можна творчо використовувати в корекційній роботі із дітьми з особливими освітніми потребами.

Посібник
корекційно - розвивальна робота з дітьми
з особливими освітніми потребами :
«Активізація пізнавальної діяльності засобами сенсорних ігор та нетрадиційних методів впливу».
Розвивально-дидактичні сенсорні ігри та нетрадиційні види роботи (з досвіду роботи)

Вправи з прищіпками
Механічне здушування кінчиків пальців із використанням різнокольорових прищіпок спрямоване на активізацію незрілих клітин головного мозку. Спочатку показуємо дитині, як тримати прищіпку трьома пальцями. Кілька разів стискайте і розтискайте її. Потім вкладіть прищіпку в пальці дитини. Притримуючи її пальці своїми покажіть, як відкривається і закривається «рот» у прищіпки – «рибки». Утримувати прищіпку потрібно трьома пальцями : великим, вказівним і середнім. По черзі поприщіпувати дитині нігтьові фаланги (від вказівного пальця до мізинця і в зворотному напрямку), називаючи кожен палець. ІГРИ1.Навчаємо сортувати прищіпки за кольором.2.Вирізати з картону маленькі рибки відповідного кольору і прищепити прищіпки.3.Знімати та причіплювати прищіпки по краю коробок різної висоти.4.Знімати і прикріплювати по краю вирізаного картону кола – сонечко, веселий чоловічок, квіточка, сніжинка; квадрата – серветка, скатертинка, килимок, хустинка; прямокутника – рушничок, килимок, шарф, травичка. 5. Причіплювати по краях коробки таку кількість прищепок, яка відповідає написаним по краях цифрам або наклеєним кружечкам.6.Брати прищіпкою маленькі гумові іграшки з коробки. 7.За допомогою прищіпок складати предмети в пластикову пляшку, акуратно просовуючи їх в шийку пляшки.8.Причіплювати прищіпку до прищіпки за довгі колодочки – утворювати змійку, гусінь і т.д. Можна запропонувати причепити прищіпки до картонного зображення стовбура - створити ялинку, дощові краплинки –хмаринці, руки – сніговику, до шкарпеток, що лежать на столі.
Вправи з кольоровими скріпками
Невеликі за розміром скріпки - прекрасний тренажер для розвитку дрібної моторики. Доречно використовувати два розміри скріпок – великі та маленькі.
1.Знаходити скріпки в мисці з крупою; розкладати скріпки одного кольору і т.д. 2.Розкладати скріпки однакові за розміром, але різних кольорів, розміщуючи їх вертикально.3.Прикріпляти скріпки до цілої паперової тарілочки – промінчики сонечка, кульбабка, до квадрата, прямокутника. 4.З’єднювати ланцюжком між собою скріпки одного кольору, різних кольорів, чергуючи в довільному порядку. 5.Прикріплювати скріпки до контура куща, дерева певного кольору.6. Знімати з магніту по одній скріпці називаючи колір і розмір знятої скріпки.7.Збирати магнітом скріпки, які лежать нас толі та рахувати їх кількість.8.Роз’єднювати скріпки, з’єднані ланцюжком.
Вправи з папером

1.Знаходити іграшки, які заховані під шматочками газетного паперу. 2.Сортувати невеликі шматочки газетного і білого; газетного , білого та кольорового паперу. 3.Зминати шматочки гофрованого паперу .4.Приклеїти невеликі зім’яті шматочки серветок різного кольору на аркуш. 5.Розгортати зім’яті аркуші паперу знаходячи предмети та розрівнювати аркуші долонями.6.Зминати та розгладжувати аркуш паперу, чергуючи руки, одна тримає, інша розгладжує.7.Ставити відбитки вказівного пальця на аркуш паперу. Це завдання сприяє стимуляції ізольованих рухів вказівного пальця.8.Скручувати паперові серветки, складати аркуші паперу навпіл. 9.Обривання (відщипування) паперу

Ліплення : вправи з пластиліном , солоним тістом
Під час виконання вправ дитина розвиває гнучкість і рухливість пальців. Але найголовніше, коли дитина працює з пластиліном, пластилін працює з її мозком, розвиваючи мислення, уяву та мовлення.
1.Відщипувати великим і вказівним пальцями шматочки пластиліну та викладати з них доріжку.2.Відщипувати шматочки пластиліну певного кольору та прикріплювати їх до зображення дерева без листя – дерево весною та восени.3.Натискати спочатку вказівним пальцем ведучої руки, а потім іншої на пластилінові кульки та складати з них пірамідку.4.Розкочувати коловими рухами кульки з пластиліну і вставляти ватні палички.5.Розплющувати кульки пластиліну і натискувати справжньою монетою або штампом так, щоб отримати відбиток.6.Робити коротким олівцем(сірниками, паличками для лічби) отвори на сплющених кульках.7.Різати пластилінові ковбаски, пиріг пластиліновим ножем.8.Втикати в розмазаний по дощечці товстим шаром пластилін насіння гарбуза, соняшника, квасолини, макарони, порізані на частини трубочки для коктейлю, намистини, ґудзики, камінчики, палички. Бажано, щоб дитина працювала двома руками. 9.Ліпити з пластиліну каблучки і надягати на кожен палець.

Вправи з м’ячиками
Дуже корисні масажні м’ячики: м’ячик масажує кінчики пальців дитини шипиками, подразнюючи нервові закінчення, розвиваючи тактильні відчуття. Під час виконання цих вправ потрібно навчити дітей : захоплювати м’яч усією кистю і відпускати його; качати м’яч за годинниковою стрілкою; тримач однією рукою, а іншою виконувати рухи, ніби щось угвинчуєш, та пощипування.ІГРИ.1.Качати м’ячик між долонями, розміщеними горизонтально, чергуючи поперемінно положення рук.2.Притискувати м’ячик, що лежить у центрі долоні, долонею іншої руки. Стискувати м’ячик між долонями слід так,ніби намагаємося розчавити горішок. 3.Стискати м’ячик у долоні спочатку ведучої руки, а потім іншої. 4.Перекладати м’ячик з однієї руки в другу .5.Брати і стискувати м’ячик між великим і вказівним пальцями, потім між великим і середнім, великим і безіменним, між великим і мізинцем.6.Тримаючи в кожній руці по м’ячику стукати одним м’ячиком по іншому , чергуючи руки, та одночасно обома руками.7.Обліпити пластиліном м’ячик та обкачати в кукурудзяній крупі або пшоні.
Вправи із ґудзиками
Одним з інноваційних методів реалізації корекційно - розвивальної діяльності з дітьми з особливими потребами можна вважати ігри за допомогою ґудзиків. Ґудзикотерапія сприяє розвитку дрібної моторики. Ж.Гаврильчик пише, що заняття з ґудзиками – справжня гімнастична зала для тренування розуму. Головне завдання – розвиток практичного інтелекту навичок самостійності. ІГРИ 1.Опустити руки в коробку; проводити долонями по поверхні ґудзиків, захопити в кулаки, підняти і розтиснути кулаки;2.Занурюйте руки глибоко в «ґудзикове море» і поплавати в ньому; перетирати ґудзики між долонями; пересипати їх з долоні в долоню.3.Опустити руки в коробку і, чергуючи руки, брати щіпкою дрібні ґудзики.4.Пересипати ґудзики різного кольору, розміру з долоні в долоню.5.Перетирати дрібні ґудзики між долонями, розміщеними горизонтально.6.Знаходити серед колекції ґудзиків найбільший і найменший ґудзики.7.Викладати ґудзиками очі, ніс, рот, вуха - портрет дівчинки. 8.Пересувати всіма пальчиками або вказівними пальчиками по шнурку з однієї сторони в іншу.9.Опустити ,обидві руки в «ґудзикове море» і виловити всіх «рибок».10. Перекладати ґудзики великого розміру у велику коробку, середні – у середню, а маленькі – найменшу.11.Відібрати ґудзики жовтого кольору і викласти ними по контуру малюнка яскраве сонечко; голубого кольору – дощові краплинки, білого кольору – сніжинки. 12.Розклсти ґудзики в купки – одна – з гудзиками із чотирма дірочками, друга – із двома. 13. Розгортати обгортки «цукерок» (можна використати фольгу, кольорові папірчики) з ґудзиками, розгладжувати їх, акуратно складати одну в одну.14.Нанизати ґудзики на шнурок у довільному порядку.15.Викладати ґудзики по одному або скільки вміститься в порожні коробки з-під сірників.
Вправи з кольоровими шнурками,товстими нитками
1.Вибирати з купи шнурків шнурочки певного кольору, довжини, товсті шнурки. 2.Намотувати шнурки, товсті нитки на зім’яті аркуші паперу3.Наматувати білі, тонкі шнурки на іграшки, дерев’яну котушку,потім розмотувати. Намотувати нитку на клубок.4. Викладати з мотузки чи шнурка контур будинка , м’ячика і т.д. 5.Нанизувати на шнурок кільця для кріплення штор, великі макарони, кришечки від пляшок, соків із прорізаними всередині отворами.6.Ззав’язувати вузлики на шнурочку.7.Зав’язувати між собою два або більше шнурків.
Вправи з крупами, горохом, квасолею, бобами
1.Стискати та розтискати руки , опущені в « сухий круп’яний басейн ». «Сухий круп’яний басейн» - це коробка або широка миска, в яку насипано гречку, рис, горох, квасолю чи боби.2.Відшукати у басейні дрібні ііграшки.3.Розтирати крупу між долонями.4.Пересипати з долоньки в долоньку манну, яєчну, кукурудзяну, гречану крупи.5.Притискати до столу горошину, ядро гречки, квасолину кожним пальцем обох рук.6.Качати між вказівним і великим пальцями ядро гречки, квасолинку, горошинку.7.Розсипати великим, вказівним і середнім пальцями щіпкою гречку, рис, пшоно наприклад імітуючи дощ.8.Насипати в тарілочку будь-яку крупу.9.Вказівним пальцем ведучої руки, трубочкою для коктейлів, товстим олівцем намалювати на розсипаній на підносі манній, яєчній, кукурудзяній крупі прямі, хвилеподібні, спіральні лінії.10.Якщо малювати по манній крупі ,то можна запропонувати засипати гречкою, беручи крупу щіпкою.11.Пересипати крупу пальцями або ложкою з однієї посудини в іншу.12.Перкладати сухий горох по одній горошині з однієї кружки в іншу вказівним і середнім пальцями, спочатку ведучою рукою, а потім –іншою.13.Наповнити квасолею, горохом, бобами пластикову прозору пляшку.14.Складати горох, квасолю, намистинки в стаканчик із кришечкою,кий використовується для промивання пензликів. Запропонуйте поторохтіти тихо, голосно, швидко, повільно, постукати по поверхні столу.15.Відокремлювати горох від квасолі, квасолю від бобів великим і середнім пальцями, великим і безіменним, двома руками одночасно.16.Перебирати квасолю двох, трьох кольорів, заздалегідь перемішану.17.Нанизувати на шнурок макарони різної форми.18.Гречку, горох, квасолю можна використовувати для викладання картинок, так само як і палички для лічби, ґудзики і ватні палички.19.Викладати квасолю, горох, гречку по контуру предмета.
Макарони – 1.Можна зробити доріжку довгу і коротку ,2.“Сортування” - крупи дві посудини – перебираня круп. 3.“Веселі звуки” –крупа (горох, квасоля пляшка із кришкою.4. “Скарби” ховає в горох різні дрібні предмети. “Дощик “
Вправи з носовичками
1.Знаходити заховані предмети під однією хусточкою, декількома хусточками.2.Зминати носову хустинку так, щоб вони вміщалися в кулаці.3. Розв’язувати та зав’язувати вузлики на куточках хустинки. 4. Розв’язувати та зав’язувати між собою декілька хустинок за один куточок.5.Складати навпіл хустинки .
Вправи з лічильними паличками,
олівцями різної довжини
1.Перекладати паличку, олівець або декілька паличок з долоні в долоню.2.Прокочувати шестигранний олівець між долонями, розміщеними горизонтально, чергуючи положення рук: ту, що зверху, потім розмістити знизу, і навпаки – «добуваємо вогонь».3.Перебирати всіма пальцями олівець, рухаючись від одного кінця іншого.4.Викладати довгі та короткі палички, розміщуючи їх ланцюжками зверху до низу аркуша від зображення хмаринки – дощ сильний та дрібний. 5.Брати лічильні палички подушечками пальців обох рук : двома вказівними, двома середніми.6. Викладати з паличок геометричні фігури, візерунки, літери, цифри.
Вправи з пінцетом (пластмасовим)
1.Переносити невеликі шматочки поролону, пінопласту, коркової пробки, паперові або ватні кульки за допомогою пінцету у коробку.2.Відривати пінцетом шматочки вати, регулюючи силу рухів.3.Перекладати квасолини, боби пінцетом.4.Переносити пінцетом носові хустинки, клаптики бавовняної, ситцевої тканини.
Вправи з волоським горіхом
Досвід показав, що ефективним є горіховий масаж. Волоський горіх чудово усуває стрес, позитивно впливає на точки, що сприяють розвитку мовної активності та дрібної моторики.
1.Стискати і розтискати кулачок, у якому захований волоський горіх.2.Качати горішок по серветці із шорсткої тканини.3.Перекладати горішки з однієї коробки в іншу.4.Відшукати всі волоські горіхи, які купаються у «басейні» з гороху, квасолі.5.Качати із зусиллям між розміщеними горизонтально долонями волоський горіх. необхідно змінювати положення рук: ту руку, яка була зверху,потім розміщуємо знизу, і навпаки.6.Качати горіх від кінчиків пальчиків до зап’ястка і назад о руці, притиснутій до столу тильною стороною долоні – спускання з гірки.7.Перекочувати пальцями ведучої руки два невеличких волоських горішки один навколо іншого.
Вправи з намистинками
1.Качати намистинки між долоньками.2.Пересипати намистинки з однієї руки в іншу, і навпаки.3.Перекладати великі намистинки з тарілочки в руку.4.Складати намистинки в стаканчик із кришечкою.5.Нанизувати намистинки на кольоровий дріт, зубочистку, шпажку.

Вправи з пір’ям
1.Кінчиком пір’їни водити по поверхні долоні і тильній її стороні.2.Протягнути пір’їну між пальцями.3.Витягнути пір’їну з кулачка.

Вправи з технічними приладами
Можна використовувати д ля виконання завдань технічні прилади (телефони звичайні й стільникові, калькулятори), що вийшли з ладу.
1.Наклеїти на кнопки круги, квадрати, трикутники, прямокутники і запропонувати показати всі круги і т.д.2.Наклеїти смайлики.3.Натискати кнопки в певному порядку.4.Обертати диск телефону вказівним пальцем спочатку ведучої руки, а потім – іншої.

Вправи з кришками, пляшками, трубочки
(від паперових рушників), кольорові гумки
Трубочки розмалювати в різні кольори або обклеїти кольоровим папером. Назвати кольори трубочок. На них одягати кольорові гумки такого самого кольору.
1.Розкладати кришки за кольором, розміром, які лежать на столі.2.Покласти кришки різьбою догори та, вклавши в них квасолини, боби, ґудзики рухати ними по поверхні столу.3.Перевертати кришки, що лежать дном догори, ставлячи їх на основу, та «ходити» вказівним і середнім пальцями по них.4.Викладати з кришок рівні, хвилясті доріжки, геометричні фігури.5.В кришки покласти невеликі шматочки пластиліну, то можна «ходити», «танцювати» такими ніжками.6.Добирати кришки відповідно до кольорів світлофора та накласти на контурне зображення світлофора.7. Вправа «Продовжимо візерунок»(синя кришечка-зелена-синя – зелена і т.д.)

Ниткографія
Викладання за допомогою мотузки або грубої нитки контурних зображень різних предметів тобто “ малювання” за допомогою нитки.
Вправи : 1.«Клубочок-художник" :аркуш паперу складаємо вдвічі, потім розгортаємо і в середину однієї із сторін аркуша укладається нитка, наполовину змочена у фарбу. Чистий кінець нитки виводиться назовні. 2.Притискаємо аркуш паперу один бік до одного і тягнемо за нитку. 3.Намотування ниток на катушку , клубок.
Ігри з манкою
Ігри з манкою дають такий ефект : розвивають тактильно - кінестетичну чутливість і дрібну моторику рук; знімають м’язове напруження; розвивають активність; вдосконалюють зорово – просторове орієнтування, мовленнєві навички; сприяють розширенню словникового запасу; допомагають у вивченні букв, засвоєнні навичок читання і письма.
1.Вправа «Чутливі долоньки» : покласти долоні на манку, заплющити очі,і відчути яка вона.2.Ковзати по поверхні манки.3.Пройтися долоньками, як слон, як маленьке слоненя, як швидкий зайчик.4.Залишити відбитки долоньок, кулачків, ребер долонь.5.Створити візерунки та малюнки : сонечко, метелик, букву А або ціле слово.6.Пройтися по манці кожним пальчиком правої і лівої руки по черзі.7.Просіяти манку крізь пальці або висійте доріжку з манки.8.Розкласти на манці камінці та природні матеріали.9.Можна «погратися» на поверхні манки, як на піаніно або клавіатурі комп’ютера.9.Писати слова на манці друкованими та прописними буквами спочатку пальчиком,потім паличкою.10.Вправа «Доріжки з манки» : набрати у жменю манку і повільно висипати, створюючи різні форми.11.Вправа «Незвичайні сліди» - кулачками і долонями надавлювати на манку.12. «Стрибки» - кінчиками пальців вдаряти по поверхні манки, рухаючись у різних напрямках.13.Вправа «Змійка» : розслабленими - напруженими пальцями рук робити поверхню манки хвилястою (у різних напрямках).14. «Жучки вітаються» - рухати всіма пальцями, імітуючи рух комах(можна повністю занурити руки манку, зустрічаючись під манкою руками одне з одним. 15.Аплікація з манки : клеєм нанести на картон малюнок і посипати манкою. Струсити зайве, манку можна розфарбувати. Манку можна підфарбувати натертою кольоровою крейдою.

Креативні методики малювання
Заняття з малювання, особливо в разі використання креативних методик, відкривають великі можливості не тільки для розвитку творчого мислення, уяви та фантазії, але й дають змогу виконувати важливі корекційні завдання: розвиток моторики;розвиток мовленнєвого дихання;розвиток слухо - мовленнєвої уваги та пам'яті;збагачувати лексичний запас дитини;закріплювати вимову поставлених звуків;закріплювати правильне вживання лексико-граматичних категорій.
Техніка плямографії. "Чарівні плями" : Піпеткою на аркуші наносимо пляму, потім за допомогою трубочки для коктейлю дмухаємо пляму у різні боки. Пензликом або пожмаканим папером домальовуємо різні деталі.
Техніка "Пальцевий живопис". "Як пальчики та фарби стали друзями" : Дитина вмочує в фарбу ребро долоньки, долоньку чи пальчики і віддруковує на папері необхідний малюнок.
Кляксографія - на аркуші ставиться клякла , їй помагають розтектися по листочку, відкриваючи його. В цей час шукаємо образ – на що вона схожа. Пізніше клякса розмальовується, частіше всього фломастерами. 2.Аркуш паперу складаємо пополам, на одну половину ставимо кляксу (краще, щоб вона була різнокольорова), потім аркуш складаємо і відкриваємо знову. Клякса домальовується.
Малювання кусочками поролона - спочатку намочуємо поролоном з водою аркуш паперу рівномірно. Коли вода впитається в папір і трошки просохне (2-3 хв), тоді починаємо писати. Мазки фарби, лягаючи на вологу поверхню, розпливаються, зливаються один з одним, роблячи плавні переходи.
Малювання : розфарбовування;розфарбовування із завданнями (добирання кольору відповідно до цифри; розфарбовування деталей за крапками); домальовування (половини зображення; частин, що бракує; за зразком); малювання штампами; малювання пальчиками, долоньками (фарбою, на солі, на крупах); калькування; малювання губками.
Графічні вправи :графічні диктанти (по клітинках); обведення за штрихами (по крапках); обведення за контуром;обведення за трафаретом;робота з лінійкою;штрихування у різних напрямках;вправи – лабіринти .

Пальчикові ігри та вправи (гімнастика),
пальчикові картинки .
Відомо, що рухи рук людини пов’язані з розвитком її мовлення, що вправи для пальців стимулюють роботу мозку. В педагогіці відомо і широко застосовується такий ефективний засіб для розвитку дрібної моторики, як пальчикові ігри і вправи. Використання різноманітних видів роботи пальчикової гімнастики не лише стимулює функцію руки, а й впливає на корекцію мислення, пам’яті (діти співвідносять картинки із символами руки, їх запам’ятовують), зосереджують увагу.
Гімнастика для пальців рук ( за Н.П. Бутовою)
1.Поставити руки на стіл, обертати кисті рук у різних напрямках.2.Скласти долоні разом, зводити і розводити складені пальці рук.3.Зімкнути пальці рук, обертати великі пальці один навколо іншого.4.Випрямити долоні, вказівним пальцем однієї руки натискати на першу флангу пальців іншої руки, піднімаючи та опускаючи її.
Масаж пальців рук (пальчикова терапія)
Заохочувати дітей частіше рухати великими пальцями в боки, по колу, торкатися ними долоньки. Щоб у дитини кисть була гнучкою для цього поперемінно стисніть її кулачок на одній руці і розслабте, потім на другій. Тоді розсуньте пальці віялом, «походіть» пальчиками по столу. Щоденно робіть дитині гімнастику пальців, починаючи з мізинця. Натискайте на фаланги пальців, це поліпшує розвиток мозку. Постукайте пучками своїх по пальчиках дитини. Потім постукайте пальцями дитини по столу. Обов’язково обома руками.
Вправи для суглобів рук : кисті : стиснути - розтиснути (кілька разів, швидко); повертати в обидва боки в променевозап’ястковому суглобі ; кисті ( з випрямленими пальцями) згинають праворуч-ліворуч, вперед-назад; ліктьових суглобів : плечі і плечові суглоби нерухомі, руки звисають, лікті вільні роблять коливальні рухи; плечових суглобів : рука вільно опущена, потім починаємо її повертати перед собою. Тренуємо почергово обидва плеча. Кожну руку повертаємо за годинниковою стрілкою, потім – у зворотному напрямку.
Прості рухи допомагають усунути напруженість не лише в руках і губах, а й розумову втому, поліпшують стан організму, а найголовніше – розвивають і коригують мову дитини.

Приклади масажу
1.Масаж пальців потрібно починати з великого пальця, потім вільно опуститися вниз по пальцю.
2.Масаж долонь кам’яними, металевими або скляними різнобарвними кульками : перекочувати кульки або горіхи від мізинця до вказівного пальця на долоню й назад; ритмічно здавлювати кульки або горіхи в долоні: покачати кульки або горіхи по долоньках; покласти кульку на одну долоню, а іншою рукою намагатися підняти кульки, захопивши їх вказівним і середнім пальцями одну, а іншу – між безіменним і мізинцем. Спробувати постукати ними; утримувати кілька кульок або горіхів між пальцями; покачати горіх долонею по будь-якій поверхні; покачати кульку або горіх між долонями.
3.Масаж долонь сухою ялинковою шишкою : розчепірені сухі лусочки шишки, які котять по долонях, активізують нервові закінчення, позитивно впливають на роботу серця, шлунково-кишкового тракту та інші органи організму.
4.Масаж шестигранним олівцем : активізує нервові закінчення, усуває напруження; використовувати різні техніки масажу – тиск, защипування,розтирання, обертальні (колові) рухи. Виконувати різні дії з олівцем – пропустити олівець між одним, двома або трьома пальцями; утримувати його в певному положенні у правій і лівій руці.
Шишковий масаж
Перекладати шишки, перекочувати між двома долоньками; перекочувати між пальчиками однієї руки.1.Перекладати шишки.2.Перекочувати між двома долонями.3.Перекочувати між пальчиками однієї руки.
Су-Джок терапія
В своїй роботі я використовую масажери Су-Джок, за допомогою яких проводжу масаж пальців і кистей рук. Стимулюючи тим самим точки, що сприяють розвиткові мовлення дитини. Головні переваги Су-Джок терапії:1.Висока ефективність. При правильному застосуванні виражений ефект часто наступає уже через декілька хвилин, іноді секунд.
2.Абсолютна безпека застосування. Ця лікувальна система створена не людиною, а самою природою. В цьому причина її сили та безпеки. Стимуляція точок відповідності призводить до одужання. Неправильне застосування ніколи не завдасть людині шкоди – це просто буде неефективним. 3. Універсальність методу. За допомогою Су-джок терапії можна лікувати будь-яку частину тіла, будь-який орган чи суглоб.
4.Доступність методу для кожної людини.
5. Масаж долоней; масаж кожного пальця кільцем. Простота застосування.
Комплекс вправ зі щіткою
Масаж щіткою «Їжачок» :Використання щітки можливе в двох положеннях: зубцями до долоньки; гладенькою поверхнею щітки до долоньки. І .1.Вправа «Гра на піаніно»: кожен пальчик із силою натискаємо на щіточку;2.Вправа «Віджим» : упор рук на щіточки – віджимаємось від щіточки.3.Погладжування від кисті до ліктя.4.Поплескування по долоні.5.Погладжування та поплескування в різному темпі та ритмі. ІІ.Обличчя:1Скроні;2 над дугами брів;3центр між бровами «третє око»;4збоку основи носа ;5 збоку куточків губ;6 над верхньою губою під носом;7.На підборідді;8 біля вух;9 по вухах – із посиленою інтенсивністю. ІІІ. Шия.
Масаж олівцями
Масажні рухи виконуються за допомогою добре знайомого дітям предмета -олівця. А якщо перед малюванням запропонувати дитині пограти олівцями, помасажувати долоні і пальці?Навчити дітей самомасажу рук нескладно. За допомогою граневих олівців дитина масажує зап’ястя, кисті рук: пальці, долоні, зворотні поверхні долоней , міжпальцеві зони. Такий масаж і ігри з олівцями будуть стимулювати мовний розвиток дитини, сприяти оволодінню тонкими рухами пальців, покращує трофіку тканин і кровопостачання пальців рук. Особливий інтерес викликають у дітей масажні вправи, якщо їх виконання супроводжується промовлянням коротких віршиків і римовок.
Вправи :1.Праска: Прокочування олівця по поверхні столу. Взяти товстий олівець. Покласти його на стіл. «Пропрасувати» олівець спочатку однією долонею, потім іншою. Покачати олівець по столу.2.Здобування вогню : прокочування олівця між долонями. Покласти олівець на одну долоньку, прикрити його іншою. Прокочувати олівець між долонями спочатку повільно, а потім швидше, від кінчиків пальчиків до зап’ястя.3.Піаніно:Почергове натискання на олівець кінчиками пальців. Притискати олівець, що лежить на столі, кінчиком кожного пальця. 4.Піжмурки:Стискання олівця в кулачку. Взяти короткий олівчик і зіжмати його в кулачку, заховати. А потім заховати його в іншій руці.
Стоун - терапія - вид гри з елементами масажу.
Діти з раннього віку мають змогу гратися з камінцями . Вони використовують для будівництва веж, перекладають з руки в руку, перебирають пальцями, гладять, зігрівають своїм теплом. Камінці гладенькі,шорсткі, різні за формою, кольором і розміром.

Масаж і пасивні вправи кистей і пальців рук :
Погладжувальні, спіралеподібні, розтиральні рухи кожного пальця від кінчика до основи;
Поплескування, поколювання, перетирання кінчиків пальців, а також області між основами пальців;
Погладжу вальної і поплескування тильної поверхні кисті та руки (від пальців до ліктя). Поплескування кистю дитини по руці логопеда, по м’які і твердій поверхнях. Обертання пальців (кожного окремо). Кругові повороти кисті. Відведення – приведення кисті ( праворуч –ліворуч);
Рухи супінарії (поворот руки долонею вгору) - пронації (долонею вниз, великий палець усередину) (супінація кисті та передпліччя полегшує розкриття долоні й відведення великого пальця (ігри «Покажи долоні», «Поверни ключ», «Вимкни світло»);
Почергове розгинання пальців кисті, а потім згинання пальців (великий палець розташовується зверху);
Щітковий масаж (тильною поверхнею кисті від кінчиків пальців до променевозап’ясного суглоба, а також кінчиків пальців); можна використовувати щітки різної жорсткості;
Протиставлення великого пальця іншим (кільця з пальців). Протиставлення(з’єднання) долонь і пальців обох рук.
Починати і закінчувати виконання вправ потрібно прогладжуванням. Усі рухи тренуються спочатку повільно пасивно, потім пасивно-активно і, нарешті, активно, як на заняттях, так і в повсякденному житті. Діти з досить розвиненими рухами і саморегуляцією можуть виконувати вправи на розслаблення самостійно, за словесною інструкцією логопеда, а в подальшому з батьками.

Масаж кистей рук і верхніх кінцівок у поєднанні з пасивною гімнастикою (невропатолог Т.І.Серганова)
1.Погладжування по тильній поверхні руки від кінчиків пальців уздовж руки до променевозап’ясного, ліктьового і плечового суглобів.
2.Струшування руки за методикою У.М. Фелпса.3.Відведення – приведення кисті праворуч –ліворуч.4.Спіралеподібні рухи на пальцях від кінчиків до основи.5.Обертання пальців кисті (окремо кожного).
6.Згинання пальців у кулачок (перший палець виведений із положення долонної флексії, розташований зверху). Потім кожен палець розгинається окремо.7.Погладжування кожного пальця від кінчика до основи з чотирьох боків.8.Кругові рухи пальцями по тильній поверхні кисті дитини з натискуванням по зовнішній стороні руки і легким прогладжуванням.9.Погладжування тильної поверхні кисті від пальців до ліктя із внутрішньої сторони.
10.Розтирання кожного пальця вгору-вниз.11.Кругові повороти кисті, прокручування при фіксованому ліктьовому суглобі (долонею захоплюється кисть дитини з боку долоні).
12.Відведення і приведення всіх пальців.13.Згинання пальців по флангах.
14.Протиставлення одного пальця іншим («каблучки») з пальців).
15.З’єднання долоні з долонею, пальців із пальцями.
16. «Дуля» між усіма пальцями.
17.Розслаблення кисті струшуванням, при цьому рука логопеда фіксує руку дитини в області ліктя.
18.Поплескування кисті дитини по руці логопеда.
19.протиставлення пальців обох рук і постукування пальчика об пальчик, нігтика об нігтик.
20.Інтенсивний масаж кінчиків пальців із зісковзуванням між двома пальцями логопеда з нігтьової фланги.
21.Використання щіткового масажу.
22.Погладжування від кінчиків пальців угору по руці.

Самомасаж кистей і пальців рук
(рекомендований В.В. Коноваленко і С.В. Коноваленко.)
1.Надавлювання сильно стиснутими чотирма пальцями однієї руки на основу великого пальця, середину долоні, основу пальців іншої руки.
2.Розтирання долонь шестигранним олівцем із поступовим збільшенням зусиль.
3.Розтирання долонь рухами вгору і вниз.
4.Розтирання бічних поверхонь зчеплених пальців.
5.Розминання , потім розтирання кожного пальця вздовж, потім упоперек.
6.Масаж волоським горіхом : поклавши горіх між долонями, робити кругові рухи, поступово збільшуючи натиск і темп. Можна виконувати вправу з двома волоськими горіхами, переконуючи один через інший, однією рукою, потім іншою.
7.Натиснення неструганим олівцем на больові точки долоні, потім обертання олівця праворуч і ліворуч.
8.Розминання кисті правої (лівої) руки пальцями лівої (правої) , і навпаки, потім почергове розтирання.
Існують найрізноманітніші форми роботи з розвитку рухів пальців, що виставлені в сучасній спеціальній літературі. Так комплекси пальчикової гімнастики широко представлені в літературі роботами В. Цвинтарного, І.Лопухиної, М.С. Рузине, Н.В. Новотворцева та ін.
Оскільки дітям віжко повертати руки в зап’ястку, тому вони й замінюють ці рухи руками всієї руки від плеча. Щоб дрібні рухи були точнішими й економнішими , щоб вони не вимагали від дітей надмірних витрат енергії. Їм необхідно опановувати різні рухи зап’ястка.

Доцільно використовувати в роботі комплекс вправ (рекомендований М.В. Іпполітовою, Р.Д. Бабенковою і
О.М. Мастюковою.)
1.Розгладити аркуш паперу долонею правої (лівої) руки, притримуючи його лівою (правою), і навпаки.
2.Постукати по столу розслабленою кистю правої (лівої) руки.
3.Повернути праву (ліву) руку на ребро, зігнути пальці в кулак, випрямити, покласти руку на долоню. Зробити те ж саме лівою (правою) рукою.
4.Руки напівзігнуті, опора на лікті – струшувати по черзі кистями («дзвінок»).
5.Руки перед собою, опора на передпліччя, почергово змінювати положення правої та лівої кистей (зімкнути – розімкнути, повернути долонею до обличчя – до столу).
6.Фіксувати лівою рукою правий зап’ясток, погладжувати долонею правої руки, постукати долонею по столу.
Японська методика пальцевого масажу
У всіх дошкільних закладах Японії, починаючи з двохрічного віку, застосовується методика пальцевого масажу і самомасажу. Японський вчений Намікоши Такухіро вважає, що масаж кожного пальця позитивно впливає на певний орган:
-масаж великого пальця – підвищує активність мозку;
-масаж вказівного пальця – стимулює шлунок і підшлункову залозу;
-масаж середнього пальця – покращує роботу кишечника;
-масаж безіменного пальця – стимулює печінку;
-масаж мізинця – сприяє покращенню серцевої діяльності, знімає психічне і нервове напруження.
Оскільки нервові закінчення на пальцях безпосередньо пов’язані з мозком, то робота рук: сприяє психічному заспокоєнню; попереджає розвиток втоми в мозкових центрах. Японський вчений Йосіро Цуцумі розробив систему вправ для самомасажу: Масаж пальців, починаючи з великого і до мізинця. Розтирають спочатку подушечку пальця, а потім повільно піднімаються до його основи. Такий масаж бажано супроводжувати веселими віршиками.
Масаж долонних поверхонь кам’яними, металевими чи скляними різнокольоровими кульками їх можна: Вертіти в руках; Клацати по них пальцями; «Стріляти»; Масаж «чотками». Перебирання «чоток» розвиває пальчики, заспокоює нерви. Перебирання супроводжують прямою та зворотною лічбою.
Масаж для очей
1.Заплющити очі та вказівними пальцями погладити повіки
2. «Походити» вказівними пальцями по очах
3. «Пожаліти» оченята
4.Повільно заплющити очі т розплющити їх – спляча красуня»

Аурікулотерапія
Принцип дії аурікулотерапія такий - впливаючи на вушну раковину, а точніше на певні активні точки на ній, ми "запускаємо" багато активних елементів в організмі. Іншими словами, аурікулотерапія - це активізація роботи органів і систем людської суті через вухо. У вусі знаходиться безліч нервових закінчень і активних точок (більше двохсот), які дуже чутливо "чують" нас через безпосередній вплив на них, наприклад, масаж пальцями . Застосовувати знання про точки на вушній раковині можна на логопедичних заняттях, на будь-якому уроці під час фізкультпаузи запропонувати дітям самомасаж вух. Його можна супроводжувати промовлянням такого віршика:
Нумо, друзі, усміхнемось і за вуха всі візмемось.
Вниз потягнем свої вуха, щоби добре могли слухать.
Тепер в гору потягнемо – аж до неба доростемо!
Вуха в сторони потягнем – ніби Чебурашки, станем.
Вперед вуха закрутимо і назад їх покрутимо,
Розітремо, посміхнемось до роботи повернемось.
Вправи для вух
1.Потягти двома пальцями за пипки вух (5-6 разів) 2.Вказівним та великим пальцем покрутити козелець угору-вниз (5-6разів у різні боки).3.Вставити мізинець у вухо і вібрувати ним (10-20 с у кожному вусі).4.Зімкнути пучки середнього та вказівного пальців на обох руках і закрити ними вушні раковини, зігнувши їх у напрямку до верхніх щелеп так, щоб не було чути сторонніх звуків. Різко забрати пальці (5-6разів).5.Потерти вушні раковини до почервоніння.6.Злегка поплескати по вухах (7-10 разів).7.Закрити вухо долонею і постукати по ній пальцями іншої руки (6-7 разів). Те саме зробити з другим вухом.

Масаж вушних раковин
1.Розігрівання долонь : 1-2хв. Інтенсивно терти долоню об долоню.2.Притиснути долоню до вуха, пальцями взяти вушну раковину ззаду і притиснути до долоні так, щоб вухо опинилось затиснутим у долоні.3.Спочатку обережно, а потім інтенсивно піднімати руками вгору і опускати вниз вушну раковину.4.Відгинати вушну раковину вперед- «закривати» вухо.5.Інтенсивними рухами долонь розтерти вушну раковину.6.Помасажуйте мочки вух, потім всю вушну раковину. Наприкінці вправи розітріть вуха руками.7.На завершення погладити розчервонілі вуха.

Сенсорна стимуляція
Сприяти розвитку динамічної координації пальців, м’язево - рухової чуттєвості, температурних відчуттів, розрізненню предметів за формою, величиною, фактурою, матеріалом, формуванню понять мокре-сухе,
легке-важке, гладке, пухнасте, шершаве; розвивати пам’ять, зорову увагу, координацію рухів, дрібну моторику, пізнавальні процеси .
Види вправ : насипати в миску гречану крупу( квасолю, рис), які потрібно перебирати, знаходити заховані предмети, пересипати їх руками;малювання пальцями на папері, вмочуючи руки у фарбу; ліпити, розминати пальцями ; гратися з дрібними матеріалами різної фактури (гладка, пухнаста, гумова , шершава, тверда, м’яка поверхня);
Сенсорна стимуляція запахами - знайомство з характерними запахами реальних предметів та об’єктів живої і неживої природи, означення їх словами (так пахнуть квіти, огірок, хліб, квас).
Сенсорна стимуляція звуками : знайомство із музичними інструментами, із звуками, які видають тварини, птахи, із звуками предметів навколишнього середовища.
Сенсорна стимуляція смаковими відчуттями : визначати на смак продукти(варене-сире), смак води, вміння співвідносити два подібних об’єкта різних за смаком (лимон-апельсин).

Точковий масаж для усунення підвищеної салівації
Всі рухи виконуються вказівними пальцями. Точки масажуються сім разів за годинниковою стрілкою та сім разів проти.1.Під носом, на початку носо-губної складки, в ямочці.2.Підборіддя, підборідочна кістка, в ямочці. 3.Прощупування ясен через щічки по верхній та нижній щелепі, починаючи від передньої лінії губ і до жувального м’яза.4.Мочки вуха.5.Рука, де сходяться кістки великого та вказівного пальців, в ямочці.
ВИКОРИСТАННЯ ПРИЙОМІВ САМОМАСАЖА В ЛОГОПЕДИЧНІЙ ПРАКТИЦІ
Самомасаж - це масаж,виконуваний самою дитиною (підлітком або дорослим), що страждають мовною патологією. Самомасаж є засобом, що доповнює дію основного масажу, який виконується логопедом.Метою логопедичного самомасажу є в першу чергу стимуляція кінестетичних відчуттів м'язів, що беруть участь в роботі периферичного мовного апарату, а також певною мірою і нормалізацію м'язового тонусу даних м'язів. У практиці логопедичної роботи використання прийомів самомасажу вельми корисно з кількох причин. На відміну від логопедичного масажу, проведеного логопедом, самомасаж можна проводити індивідуально. Крім цього самомасаж можна використовувати багаторазово протягом дня. Самомасаж також може бути включений в логопедичне заняття, при цьому прийоми самомасажу можуть випереджати або завершувати артикуляционную гімнастику.
Кожен рух виконується в середньому 4 - 6 разів. В один сеанс самомасажу може бути включено лише кілька із запропонованих прийомів. Причому вони можуть змінюватись протягом дня. Природно, що перед проведенням самомасажу дитина повинна бути ретельно вмита.
Діти навчаються прийомам самомасажу під керівництвом логопеда. Перед виконанням прийомів самомасажу діти повинні прийняти спокійну, розслаблену позу. Навчаючи дітей самомасажу, логопед показує кожний прийом на собі і коментує його.Діти виконують масажний прийом самостійно, спочатку при наявності зорового контролю (дзеркало), а потім і без нього. Коли прийоми самомасажу будуть освоєні дітьми, можливе проведення рухів під віршований текст або спеціально підібрану тиху музику в повільному ритмі. Цей метод особливо корисний, оскільки забезпечує тактильно-проприоцептивну стимуляцію в певному ритмі, що в цілому сприяє формуванню почуття ритму, яке в своїй основі має моторну природу.Процедура самомасажу проводиться, як правило, в ігровій формі за рекомендованою педагогом схемою: масаж голови, мімічних м'язів обличчя, губ, язика.Під час виконання рухів у дитини не повинно бути відчуттів дискомфорту, навпаки, всі рухи самомасажу повинні приносити дитині задоволення.

Якщо запропоновані вправи дитині виконати важко, то необхідно потренуватися, виконуючи вправи сидячи поруч, а не навпроти дитини. Так дитині буде легше копіювати положення пальців рук дорослого. Під час проведення як масажу рук, так і пасивної гімнастики необхідно пам’ятати про головне – дітям повинно бути цікаво ! У дітей має бути сформована позитивна мотивація для занять із розвитку дрібної моторики. Для того, щоб робота була ефективною й дала очікувані результати, необхідно завдання з розвитку дрібної моторики пропонувати у вигляді захопливих ігор, спонукаючи дітей до підсвідомого виконання бажаних активних рухів. Почуття радості, відчуття самостійності – головні джерела активності дітей. Необхідно часто хвалити дітей навіть за найменші досягнення. Не слід постійно вказувати дітям на їхні помилки та неправильні рухи. Потрібно говорити спокійно, без дратування, коментуючи дії дитини, чітко формулювати запитання, витримуючи паузи між своїми запитаннями і відповідями дитини. Запитання треба ставити з урахуванням індивідуальних мовленнєвих можливостей кожної дитини. А кожну однослівну відповідь дитини потрібно повторити розгорнутою фразою . Словесно заохочуйте дитину за правильну, швидко знайдену відповідь. Завжди треба хвалити дитину за старанність і працьовитість. Нехай відчує, що йому є чим пишатися ! Досвід роботи переконує, що найпростіші прийоми для розвитку дрібної моторики виявляються найефективнішими.
Запропоновані вправи призначені для того, щоб продемонструвати нескінченне число можливостей, які можна творчо використовувати в корекційній роботі із дітьми з особливими освітніми потребами.

Автор: 

Ярослава Літинська

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі