Користувацький вхід

Відкрітий урок "Одухотворення природи в поезії М. Басьо"

  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '2:eed4ee4b84ff2f398ab0499a495b33a1' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: UPDATE cache_filter SET data = '<p>Тема. Мацуо Басьо. Одухотворення природи – характерна ознака японської культури.<br />\n Мета: розповісти учням про своєрідність японської культури, творчість Басьо, дати визначення поняття «хоку» та його жанрових ознак; дати короткі відомості про життя і творчість Мацуо Басьо; розвивати навички виразного читання, усного малювання та асоціативного мислення; формувати вміння цілісного аналізу тексту; навчати учнів розкривати головну ідею твору; виховувати повагу й інтерес до самобутньої культури Японії, почуття дружби й краси, спостережливість, вдумливість.<br />\nОчікувані результати: учні будуть вміти розповідати факти біографії поета; читати й аналізувати хоку; висловлювати свої враження про них.<br />\nОсновні поняття: хоку, слова – символи , « сезонні слова».<br />\nТип уроку: урок засвоєння нових знань і розвитку на їхній основі умінь та навичок, урок естетичних вражень<br />\nМетоди: розповідь, бесіда, пояснення, малюнки, таблиці, робота з книгою, спостереження.<br />\nОбладнання: портрет Мацуо Басьо, підручники, , карта світу, ілюстрації із зображенням краєвидів Японії, фрагмент музичного твору, слайди із зображенням природи Японії.</p>\n<p> Хід уроку</p>\n<p> I. Організаційний момент<br />\n II. Актуалізація опорних знань<br />\n1. Слово вчителя<br />\n. Коли боги Ізанагі та Ізанамі по райдузі спускалися з небес ,щоб розділити земну твердь від води, Ізанагі вдарив своїм богатирським списом по хвилях, що колихались.І тоді з його списа скотилась низка крапель,що утворила зігнутий ланцюг островів.Ці острови й справді схожі на скам *янілі краплини</p>\n<p>ІІ. Повідомлення теми і мети уроку<br />\n1 Як ви зрозуміли, сьогодні ми помандруємо у далеку, дивовижну Японію – Країну Сонця, що сходить. Країну, яка подарувала світові неперевершеного майстра хоку Мацуо Басьо. Щоб краще зрозуміти, про що пише поет, варто пізнати світ, у якому він жив і творив. Отже, хто такі японці? Що це за країна? Якими звичаями вона славиться?</p>\n<p>ІІІ. Робота над темою уроку<br />\n Презентація учнями повідомлень про Японію , її історію , звичаї.<br />\n- Географічна хвилинка : 2 учні розповідають про розташування та клімат Японії;<br />\n- Чайна церемонія ;<br />\n- Мистецтво ікебани ;<br />\n- Виготовлення нецке ;<br />\n- Орігамі ,бонсай , сумо , театр Кабукі.<br />\n- « Сад каміння»<br />\n«<br />\nІІІ. Робота над темою уроку<br />\n1. Інсценізація «Гостювання в японському домі»<br />\nСлово вчителя. Сьогодні ми побуваємо в гостях у японському домі, а допоможуть нам задовольнити свою цікавість господарі дому та турист із нашої країни, який завітав до них.</p>\n<p>Інсценівка «Гостювання в японському домі»</p>\n<p>Турист. Доброго ранку! Так ми бажаємо один одному добра й щастя, які має принести новий ранок!<br />\nГосподарі дому (японці). Охайо годзаїмас! Це означає – ми обидва рано встали й збираємося працювати.<br />\nТурист. Цікаве у вас вітання!<br />\nГосподар. Так, наша народна мудрість говорить: «Хороша людина – працьовита людина». У нас, японців, дуже мало землі, де б ми могли вирощувати рис і овочі, мало природних ресурсів. Тому добробуту ми можемо досягти своєю працею.<br />\nГосподиня. Наша природа надзвичайно красива і разом з тим жорстока та підступна. Так і чекай то землетрусу, то тайфуну, то цунамі або повені, які знищать поля, зруйнують будівлі. Відновлювати все втрачене дуже важно, а тим більше самому. Тому ми дуже дружні, за діло беремося цілою общиною.<br />\nТурист. А що то у вас за дзвіночки на вході, папірці якісь почеплені?<br />\nГосподар. Це наша давня традиція. На тих папірцях – вірші. Їх можна у нас побачити скрізь – і на картинах, і на предметах побуту: рушниках, серветках. Вірші ми читаємо вдома і в кафе, наодинці і з друзями.<br />\nГосподиня. Наші вірші може зрозуміти той, хто любить природу. У нас є навіть такі свята, як «милування квітами» (коли цвіте сакура – японська вишня).<br />\nТурист. Я зрозумів! Ви любите спокій, зосередженість. Мабуть, у вас немає поганих людей?<br />\nГосподар. Та ні, але у нас навіть злочинці люблять поезію. Ми, японці, любимо розповідати про випадок, який стався ще дуже давно: один чоловік, пізно повернувшись додому, застав у себе вдома грабіжника. Злочинець, злякавшись, почав вимолювати прощення і тут же зімпровізував хоку (так називаються у нас вірші). Хазяїн теж відповів віршами. Так вони змагалися до глибокої ночі, після чого господар відпустив злодія, ще й нагородив його за поетичний талант. Ось так то!<br />\nТурист. Здається я трохи починаю розуміти японців. Дякую за цікаву розповідь. А ще я чув, що японці люблять влаштовувати чайні церемонії. Не запросите?<br />\nГосподиня. З задоволенням, але тільки ввечері, коли будемо відпочивати після роботи.</p>\n<p>2 Словесне малювання</p>\n<p>Наприкінці 17 ст. дорогами Японії довгі роки мандрувала людина на вигляд схожа на жебрака . Спираючись на палицю , прямує гірською дорогою мандрівний монах .Обшарпаний халат із міцного паперу , плащ із очерету , соломяні сандалі погано захищають від холоду і дощу .В невеликій дорожній торбині зберігаються книги і вірші.<br />\n- Ви здогадались хто це?<br />\n- Хто з вас знає справжнє імя Мацуо Басьо? (Дзінсітіро Гідзаемон)<br />\n- Чому він обрав собі нове імя і що воно означає? (бананова хижка)<br />\n- Ким був його батько ? Хто такі самураї?<br />\n- У якому жанрі поезії Басьо вважають неперевершеним майстром?<br />\n Ніяк не заспокоїшся<br />\n Серце мандрівниче! –<br />\n Переносна Жаровня.<br />\n- До кого звертається Басьо?( до свого серця , говорить про себе , про долю мандрівника)<br />\n- Що означає образ « Переносна Жаровня»?(багато мандрував Японією поет . У такої людини може бути тільки гаряче , палаюче мов жаровня серце , яке не може заспокоїтись, дарує нові враження , роздуми)</p>\n<p>3 Робота по теорії літератури</p>\n<p>Хоку – трирядковий вірш без рими з особливою будовою .<br />\nЗагальна кількість складів у хоку – 17 :<br />\n Перший – 5;<br />\n Другий - 7 ;<br />\n Третій - 5.<br />\nНа жаль у перекладах ці особливості будови хоку втрачаються.<br />\nФран. учений Андре Бельєр писав: «Жоден народ не надавав такого значення дивовижній красі природи і не спостерігав за нею так уважно як японці».<br />\n Саме тому віками вироблялись правила складання хоку й використання певної лексики . Були так звані « сезонні слова», які свідчили про конкретну пору року.( Розповідь учнів про «сезонні слова» )<br />\nВизначити за «сезонними словами», якій порі року присвячене хоку:<br />\n Річка Чистий водоспад !<br />\n Під літнім місяцем видко:<br />\n Нема й порошинки у хвилях.(літо)</p>\n<p> Квітучі сливи,<br />\n Ніжні верби …І подібні до них<br />\n Молоді хлопці, жінки ! ( весна)</p>\n<p> Яке блаженство !<br />\n Снігу аромат<br />\n З Південної долини долина ( зима)</p>\n<p> Вже вітер осінній дме ,<br />\n А вона зелена,<br />\n Шкаралупиця каштану.(осінь) </p>\n<p> -Скласти словник сезонної лірики для української поезії.<br />\nІ група- Весна ( Пролісок, грак, шпаківня, бруньки берези,<br />\n березовий сік, повінь..).</p>\n<p>ІІ група-Літо ( Соловей, жайворонок, спека, злива, зоряна ніч,<br />\n цикада, муха, комар...)</p>\n<p>ІІІ група- Осінь ( Жнива, літаюче павутиння, золотаве листя,<br />\n пожовкла трава, листопад...)</p>\n<p>ІV група-Зима ( Сніг, холодний вітер, снігопад, снігур,<br />\n завірюха, короткий день, довга ніч...)</p>\n<p>Дослідницько – пошукова робота<br />\nОбрази – символи.<br />\nУ японській поезії доволі багато образів – символів:<br />\n1 . Дерева – вічність , життя – слива , верба , бамбук.<br />\n2. Квіти – краса – фіалки , хризантеми , сакура.<br />\n3. Птахи – прагнення до високості , воля , прагнення піднятися над негараздами - крук , зозуля , соловей.<br />\n4. Мандрівка - пошук добра , краси , істини - сандалі , плащ , дорога.</p>\n<p>4 Засвоєння нових знань<br />\nРобота з підручником (с. 168)<br />\nВиразне читання хоку.<br />\n- Яке враження справив на вас вірш?<br />\n- Про що він?<br />\n- Чому серед усіх птахів поет обирає саме крука? (символ старості , близької смерті, мудрості)<br />\n- Чи можемо сказати , що у крука і гілки є подібне? ( вони самотні)<br />\n- Коли відбуваються події , відображені в хоку? (глибока осінь)<br />\n- Що означає «глибока осінь»?(осінь скинула вбрання , холодна , дощова погода)<br />\nПорівняння перекладів<br />\n- Які образи є у всіх 3-х перекладах? (крук , гілка)<br />\n- Що відрізняє 1 –й переклад від 2- го і 3 – го?( у 1 образом є осінь ,а 2і3 – вечір; 1 і 2 – всохла , засохла , а у 3 – гола)<br />\n- Чиїми очима ми бачимо і гілку , і крука?<br />\n- Як оповідач опинився біля цього дерева?( він мандрівник)<br />\n- Який настрій у мандрівника?<br />\n- Яка зовнішність ? Він старий чи молодий?<br />\n- Чим зацікавив крук оповідача?<br />\n- Якою людиною є оповідач?<br />\n- Хіба у хоку зображена людина?<br />\n- То як же ми змогли схарактеризувати оповідача? Про кого Мацуо Басьо написав цей вірш?<br />\nВисновок: на думку поета , спостерігаючи світ , можна глибше зрозуміти людину.<br />\n Тематика хоку: - праця і відпочинок ;<br />\n -самотність і дружба;<br />\n - подорожі і мистецтво;<br />\n - милування природою.<br />\nЖанр японської поезії хоку , з яким ми познайомилися , вимагає від читачів творчої уяви . Якщо читач буде пасивним , байдужим , він не зрозуміє змісту , який вклав в нього автор . Хоку не містить повчань , прямих оцінок , його завдання – створити поетичну картину , яка збентежить душу , примусить читача замислитись.<br />\n Японська мудрість говорить : «Якщо людина любить квіти , то кожна людина квітка»<br />\n- Як ви розумієте цей вислів?<br />\nУ Японії є традиція милуватися квітами , адже маленька квітка є частиною природи , всесвіту. На думку японців , якщо люди люблять квіти , то вони також частина природи і всесвіту ; красу великого можна побачити в маленькій квітці .<br />\n5 Естетична хвилинка . Перегляд відео «Японська сакура»<br />\nУ Японії високо цінують мистецтво віршування. У давнину чимало віршів складали на поетичних турнірах . Дуже часто такі змагання влаштовував сам правитель країни , який задавав тему .<br />\n У Мацуо Басьо є такий вірш :<br />\n Весняний дощ!<br />\n Шкода мені людей -<br />\n Які не вміють вірша написати.<br />\nНе будемо розчаровувати поета й спробуємо самі скласти хоку за власним спостереженням. Тема « Шкільне життя»</p>\n<p> Біжу до школи<br />\n Збирати знання :<br />\n Отримав 12.</p>\n<p> Рятівний дзвінок :<br />\n Прощай , двійко!<br />\n Надіюсь не побачимось.</p>\n<p> В класі тиша<br />\n Літають думки над партами,<br />\n Контрольна робота</p>\n<p> Знову перерва<br />\n Довгоочікувана,-<br />\n Синець під оком.<br />\nІІІ Закріплення вивченого </p>\n<p>Гадаю , що уявлення про Японію, її культуру , у вас склалось . Поділіться враженнями від почутого на уроці ,використавши алгоритми:<br />\n Дізнався про те ,що…</p>\n<p>Був вражений тим що… Я Замислився над тим…</p>\n<p>Отже , коли ви стомитесь від суєти від навчання , від телефонних розмов,візьміть в руки томик японської поезії – і ви відчуєте ,як спокій наповнює ваше серце . Щезне утома , залишиться тільки цілюща магія слова, магія вічної невмирущої краси.</p>\n<p>Іv Домашнє завдання : вивчити 3 – 4 хоку напамять , намалювати малюнки.</p>\n', created = 1738473148, expire = 1738559548, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = '2:eed4ee4b84ff2f398ab0499a495b33a1' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 112.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '1:d4a80a718a39b223d3c2d0ebad7a3c1c' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: UPDATE cache_filter SET data = '<p>Бут Лариса Степанівна</p>\n', created = 1738473148, expire = 1738559548, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = '1:d4a80a718a39b223d3c2d0ebad7a3c1c' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 112.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '2:0ced0ef91163b154994897597fd5f6ab' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: UPDATE cache_filter SET data = '<p><a href=\"/node/4697\" title=\"Отримати до атестації сертифікат на підтвердження публікації\">Сертифікати Методичного порталу. Умови, правила та порядок замовлення</a></p>\n<p><a href=\"/sertif/reestr-e\" title=\"Реєстр електронних сертифікатів Методичного порталу. Отримати сертифікат до атестації швидко і безкоштовно\">Реєстр електронних версій сертифікатів</a></p>\n<p><a href=\"/sertif/reestr-p\" title=\"Сертифікат на підтвердження публікації на Методичному порталі (до атестації вчителів) з печаткою та QR-кодом поліграфічної якості\">Реєстр заявок друкованої (платної) версії сертифіката. </a></p>\n<p><a href=\"/node/2277\" title=\"\">Замовлення сертифіката (докладна інструкція)</a></p>\n<!--\n<a href=\"/node/5840\" title=\"\">Сертифікати Методичного порталу. Питання - відповіді</a>\n--><!--\n<a href=\"/node/5840\" title=\"\">Сертифікати Методичного порталу. Питання - відповіді</a>\n--><!--\n<a href=\"/node/5023\" title=\"\">Як роздрукувати електронну версію сертифіката</a>\n--><!--\n<a href=\"/node/5023\" title=\"\">Як роздрукувати електронну версію сертифіката</a>\n-->', created = 1738473148, expire = 1738559548, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = '2:0ced0ef91163b154994897597fd5f6ab' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 112.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '2:84eb3e5574742c8fa4ae080a478ab36f' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: UPDATE cache_filter SET data = '<p><img src=\"/sites/default/files/imce/user3/text200_2.png\" width=\"160\" height=\"34\" alt=\"Контакти\" align=\"right\" /></p>\n<!--\n<img src=\"/sites/default/files/imce/user3/text200.png\" width=\"160\" height=\"34\" alt=\"Контакти\" align=\"right\" />\n--><!--\n<img src=\"/sites/default/files/imce/user3/text200.png\" width=\"160\" height=\"34\" alt=\"Контакти\" align=\"right\" />\n-->', created = 1738473148, expire = 1738559548, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = '2:84eb3e5574742c8fa4ae080a478ab36f' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 112.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '4:04fbaf38808e37531e5f41cb1149e028' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '1:3d838474a2bc6baf08bfee67e2aa320c' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: UPDATE cache_filter SET data = '<h2><a href=\"/user/register\">Зареєструйтесь</a>,<br />\n щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,<br />\nпублікувати власні матеріали, отримувати <a href=\"/node/4697\">сертифікати</a>.</h2>\n', created = 1738473149, expire = 1738559549, headers = '', serialized = 0 WHERE cid = '1:3d838474a2bc6baf08bfee67e2aa320c' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 112.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '4:bd26d5c1b123463aee5dc0a31e4af1d5' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.
  • user warning: Table './u7066_mpcom/cache_filter' is marked as crashed and last (automatic?) repair failed query: SELECT data, created, headers, expire, serialized FROM cache_filter WHERE cid = '4:e8645e480b910356631c73ddec803187' in /var/www/metodportal/data/www/metodportal.com/includes/cache.inc on line 27.

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


1

Тема. Мацуо Басьо. Одухотворення природи – характерна ознака японської культури.
Мета: розповісти учням про своєрідність японської культури, творчість Басьо, дати визначення поняття «хоку» та його жанрових ознак; дати короткі відомості про життя і творчість Мацуо Басьо; розвивати навички виразного читання, усного малювання та асоціативного мислення; формувати вміння цілісного аналізу тексту; навчати учнів розкривати головну ідею твору; виховувати повагу й інтерес до самобутньої культури Японії, почуття дружби й краси, спостережливість, вдумливість.
Очікувані результати: учні будуть вміти розповідати факти біографії поета; читати й аналізувати хоку; висловлювати свої враження про них.
Основні поняття: хоку, слова – символи , « сезонні слова».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і розвитку на їхній основі умінь та навичок, урок естетичних вражень
Методи: розповідь, бесіда, пояснення, малюнки, таблиці, робота з книгою, спостереження.
Обладнання: портрет Мацуо Басьо, підручники, , карта світу, ілюстрації із зображенням краєвидів Японії, фрагмент музичного твору, слайди із зображенням природи Японії.

Хід уроку

I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Слово вчителя
. Коли боги Ізанагі та Ізанамі по райдузі спускалися з небес ,щоб розділити земну твердь від води, Ізанагі вдарив своїм богатирським списом по хвилях, що колихались.І тоді з його списа скотилась низка крапель,що утворила зігнутий ланцюг островів.Ці острови й справді схожі на скам *янілі краплини

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
1 Як ви зрозуміли, сьогодні ми помандруємо у далеку, дивовижну Японію – Країну Сонця, що сходить. Країну, яка подарувала світові неперевершеного майстра хоку Мацуо Басьо. Щоб краще зрозуміти, про що пише поет, варто пізнати світ, у якому він жив і творив. Отже, хто такі японці? Що це за країна? Якими звичаями вона славиться?

ІІІ. Робота над темою уроку
Презентація учнями повідомлень про Японію , її історію , звичаї.
- Географічна хвилинка : 2 учні розповідають про розташування та клімат Японії;
- Чайна церемонія ;
- Мистецтво ікебани ;
- Виготовлення нецке ;
- Орігамі ,бонсай , сумо , театр Кабукі.
- « Сад каміння»
«
ІІІ. Робота над темою уроку
1. Інсценізація «Гостювання в японському домі»
Слово вчителя. Сьогодні ми побуваємо в гостях у японському домі, а допоможуть нам задовольнити свою цікавість господарі дому та турист із нашої країни, який завітав до них.

Інсценівка «Гостювання в японському домі»

Турист. Доброго ранку! Так ми бажаємо один одному добра й щастя, які має принести новий ранок!
Господарі дому (японці). Охайо годзаїмас! Це означає – ми обидва рано встали й збираємося працювати.
Турист. Цікаве у вас вітання!
Господар. Так, наша народна мудрість говорить: «Хороша людина – працьовита людина». У нас, японців, дуже мало землі, де б ми могли вирощувати рис і овочі, мало природних ресурсів. Тому добробуту ми можемо досягти своєю працею.
Господиня. Наша природа надзвичайно красива і разом з тим жорстока та підступна. Так і чекай то землетрусу, то тайфуну, то цунамі або повені, які знищать поля, зруйнують будівлі. Відновлювати все втрачене дуже важно, а тим більше самому. Тому ми дуже дружні, за діло беремося цілою общиною.
Турист. А що то у вас за дзвіночки на вході, папірці якісь почеплені?
Господар. Це наша давня традиція. На тих папірцях – вірші. Їх можна у нас побачити скрізь – і на картинах, і на предметах побуту: рушниках, серветках. Вірші ми читаємо вдома і в кафе, наодинці і з друзями.
Господиня. Наші вірші може зрозуміти той, хто любить природу. У нас є навіть такі свята, як «милування квітами» (коли цвіте сакура – японська вишня).
Турист. Я зрозумів! Ви любите спокій, зосередженість. Мабуть, у вас немає поганих людей?
Господар. Та ні, але у нас навіть злочинці люблять поезію. Ми, японці, любимо розповідати про випадок, який стався ще дуже давно: один чоловік, пізно повернувшись додому, застав у себе вдома грабіжника. Злочинець, злякавшись, почав вимолювати прощення і тут же зімпровізував хоку (так називаються у нас вірші). Хазяїн теж відповів віршами. Так вони змагалися до глибокої ночі, після чого господар відпустив злодія, ще й нагородив його за поетичний талант. Ось так то!
Турист. Здається я трохи починаю розуміти японців. Дякую за цікаву розповідь. А ще я чув, що японці люблять влаштовувати чайні церемонії. Не запросите?
Господиня. З задоволенням, але тільки ввечері, коли будемо відпочивати після роботи.

2 Словесне малювання

Наприкінці 17 ст. дорогами Японії довгі роки мандрувала людина на вигляд схожа на жебрака . Спираючись на палицю , прямує гірською дорогою мандрівний монах .Обшарпаний халат із міцного паперу , плащ із очерету , соломяні сандалі погано захищають від холоду і дощу .В невеликій дорожній торбині зберігаються книги і вірші.
- Ви здогадались хто це?
- Хто з вас знає справжнє імя Мацуо Басьо? (Дзінсітіро Гідзаемон)
- Чому він обрав собі нове імя і що воно означає? (бананова хижка)
- Ким був його батько ? Хто такі самураї?
- У якому жанрі поезії Басьо вважають неперевершеним майстром?
Ніяк не заспокоїшся
Серце мандрівниче! –
Переносна Жаровня.
- До кого звертається Басьо?( до свого серця , говорить про себе , про долю мандрівника)
- Що означає образ « Переносна Жаровня»?(багато мандрував Японією поет . У такої людини може бути тільки гаряче , палаюче мов жаровня серце , яке не може заспокоїтись, дарує нові враження , роздуми)

3 Робота по теорії літератури

Хоку – трирядковий вірш без рими з особливою будовою .
Загальна кількість складів у хоку – 17 :
Перший – 5;
Другий - 7 ;
Третій - 5.
На жаль у перекладах ці особливості будови хоку втрачаються.
Фран. учений Андре Бельєр писав: «Жоден народ не надавав такого значення дивовижній красі природи і не спостерігав за нею так уважно як японці».
Саме тому віками вироблялись правила складання хоку й використання певної лексики . Були так звані « сезонні слова», які свідчили про конкретну пору року.( Розповідь учнів про «сезонні слова» )
Визначити за «сезонними словами», якій порі року присвячене хоку:
Річка Чистий водоспад !
Під літнім місяцем видко:
Нема й порошинки у хвилях.(літо)

Квітучі сливи,
Ніжні верби …І подібні до них
Молоді хлопці, жінки ! ( весна)

Яке блаженство !
Снігу аромат
З Південної долини долина ( зима)

Вже вітер осінній дме ,
А вона зелена,
Шкаралупиця каштану.(осінь)

-Скласти словник сезонної лірики для української поезії.
І група- Весна ( Пролісок, грак, шпаківня, бруньки берези,
березовий сік, повінь..).

ІІ група-Літо ( Соловей, жайворонок, спека, злива, зоряна ніч,
цикада, муха, комар...)

ІІІ група- Осінь ( Жнива, літаюче павутиння, золотаве листя,
пожовкла трава, листопад...)

ІV група-Зима ( Сніг, холодний вітер, снігопад, снігур,
завірюха, короткий день, довга ніч...)

Дослідницько – пошукова робота
Образи – символи.
У японській поезії доволі багато образів – символів:
1 . Дерева – вічність , життя – слива , верба , бамбук.
2. Квіти – краса – фіалки , хризантеми , сакура.
3. Птахи – прагнення до високості , воля , прагнення піднятися над негараздами - крук , зозуля , соловей.
4. Мандрівка - пошук добра , краси , істини - сандалі , плащ , дорога.

4 Засвоєння нових знань
Робота з підручником (с. 168)
Виразне читання хоку.
- Яке враження справив на вас вірш?
- Про що він?
- Чому серед усіх птахів поет обирає саме крука? (символ старості , близької смерті, мудрості)
- Чи можемо сказати , що у крука і гілки є подібне? ( вони самотні)
- Коли відбуваються події , відображені в хоку? (глибока осінь)
- Що означає «глибока осінь»?(осінь скинула вбрання , холодна , дощова погода)
Порівняння перекладів
- Які образи є у всіх 3-х перекладах? (крук , гілка)
- Що відрізняє 1 –й переклад від 2- го і 3 – го?( у 1 образом є осінь ,а 2і3 – вечір; 1 і 2 – всохла , засохла , а у 3 – гола)
- Чиїми очима ми бачимо і гілку , і крука?
- Як оповідач опинився біля цього дерева?( він мандрівник)
- Який настрій у мандрівника?
- Яка зовнішність ? Він старий чи молодий?
- Чим зацікавив крук оповідача?
- Якою людиною є оповідач?
- Хіба у хоку зображена людина?
- То як же ми змогли схарактеризувати оповідача? Про кого Мацуо Басьо написав цей вірш?
Висновок: на думку поета , спостерігаючи світ , можна глибше зрозуміти людину.
Тематика хоку: - праця і відпочинок ;
-самотність і дружба;
- подорожі і мистецтво;
- милування природою.
Жанр японської поезії хоку , з яким ми познайомилися , вимагає від читачів творчої уяви . Якщо читач буде пасивним , байдужим , він не зрозуміє змісту , який вклав в нього автор . Хоку не містить повчань , прямих оцінок , його завдання – створити поетичну картину , яка збентежить душу , примусить читача замислитись.
Японська мудрість говорить : «Якщо людина любить квіти , то кожна людина квітка»
- Як ви розумієте цей вислів?
У Японії є традиція милуватися квітами , адже маленька квітка є частиною природи , всесвіту. На думку японців , якщо люди люблять квіти , то вони також частина природи і всесвіту ; красу великого можна побачити в маленькій квітці .
5 Естетична хвилинка . Перегляд відео «Японська сакура»
У Японії високо цінують мистецтво віршування. У давнину чимало віршів складали на поетичних турнірах . Дуже часто такі змагання влаштовував сам правитель країни , який задавав тему .
У Мацуо Басьо є такий вірш :
Весняний дощ!
Шкода мені людей -
Які не вміють вірша написати.
Не будемо розчаровувати поета й спробуємо самі скласти хоку за власним спостереженням. Тема « Шкільне життя»

Біжу до школи
Збирати знання :
Отримав 12.

Рятівний дзвінок :
Прощай , двійко!
Надіюсь не побачимось.

В класі тиша
Літають думки над партами,
Контрольна робота

Знову перерва
Довгоочікувана,-
Синець під оком.
ІІІ Закріплення вивченого

Гадаю , що уявлення про Японію, її культуру , у вас склалось . Поділіться враженнями від почутого на уроці ,використавши алгоритми:
Дізнався про те ,що…

Був вражений тим що… Я Замислився над тим…

Отже , коли ви стомитесь від суєти від навчання , від телефонних розмов,візьміть в руки томик японської поезії – і ви відчуєте ,як спокій наповнює ваше серце . Щезне утома , залишиться тільки цілюща магія слова, магія вічної невмирущої краси.

Іv Домашнє завдання : вивчити 3 – 4 хоку напамять , намалювати малюнки.

Автор: 

Бут Лариса Степанівна

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі