Користувацький вхід

Останні публікації

Миколаївщина поетична

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Урок літератури рідного краю в 11 класі

Тема. «Поезія – це завжди неповторність, який безсмертний дотик до душі»

Мета. Поглибити знання учнів про літературу рідного краю, зацікавити нею; розвивати навички самостійної індивідуальної та колективної роботи з літературою, творчі здібності, вміння цікаво представляти результати творчих досліджень; виховувати любов до літератури земляків, відповідальність, прагнення до самореалізації, естетичний смак.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Форма уроку: презентація дослідницько-творчого проекту

Обладнання: портрети письменників, книжкова виставка, аудіо- та відеозаписи, учнівська презентація.

Очікувані результати: учні вміють самостійно знаходити потрібну інформацію, працювати колективно й індивідуально; виявляють творчі здібності, володіють навичками презентації своєї пошуково-дослідницької та творчої роботи.

ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
Привітання.
Вчитель
- Усміхніться самі до себе, до нас, поділіться гарним настроєм з товаришами. Я дуже хотіли б, аби такий настрій був у всіх вас до кінця уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності (підготовка до сприйняття)

Учитель. Кожен з нас має «малу» батьківщину: край, землю, де прийшов у світ, зробив перший крок, сказав перші найдорожчі слова, це рідне місто або село. Не можна любити свою Батьківщину, не знаючи її історії, звичаїв, традицій, літератури.
Миколаївщина – мальовничий південний край, сповнений казкової чарівності, таємничої загадковості . Край щедрих хліборобів, славних корабелів. Ви, як ніхто, маєте змогу зрозуміти їх душу, відчути красу адже ті куточки рідного міста, природи, які вам добре відомі.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Наша рідна Україна за кілька тисячоліть виплекала прекрасну культуру – основу української національної духовності. Цю скарбницю поповнює і наш край – Миколаївщина, зокрема письменники-земляки. Саме їхня творчість в живим струмком вливається до широкого річища української літератури Багата талантами Миколаївщина! Шевченківською державною премією відзначені прозаїк Олександр Сизоненко, поети Микола Вінграновський і Леонід Вишеславський, поет і публіцист Дмитро Кремінь.. Ось і сьогодні ми з вами спробуємо відкрити нові сторінки літератури рідного краю , познайомитися з творчістю миколаївських поетів.
ІV. Актуалізація опорних знань
Інтелектуальна розминка
Запитання з теми «Літературна Миколаївщина»
1. Відомий історик, автор книги «Історія – України-Русі».
2. На Миколаївщині народилися брати Тобілевичі …
3. Автор двох десятків книг сатири і гумору.
4. Учень Довженка, автор багатьох поетичних збірок, роману «Северин Наливайко», лауреат Шевченківської премії.
5. Родом з Веселинівщини, саме він знайшов знахідку століття – золоту пектораль.
6. Миколаївський поет , лауреат Державної премії імені Т. Шевченка
7. Авторка книжок для дітей
8. Авторка лібрето до опери «Пан Коцький»
9.
V. Вивчення нового матеріалу
Ви заздалегідь отримали кожен своє завдання – підготувати матеріал певного напрямку (як результат роботи). Під час підготовки можна було використовувати різні джерела, у тому числі інтернет-сайти.

Виступ керівника групи та учасників проекту
1. В березні ми працювали над проектом « Миколаївщина поетична». Нашим завданням було дослідити сучасне поетичне життя нашого краю. Найбільш вдалим епіграфом до своєї роботи ми вважаємо слова Ліни Костенко: «Поезія – це завжди неповторність , якийсь безсмертний дотик до душі». Робота виявилась надзвичайно цікавою . Ми були здивовані тим наскільки багатим і яскравим є культурне життя Миколаївщини. З Миколаєвом пов’язана доля багатьох відомих людей : Валерія Меладзе(вчився в Миколаївському кораблебудівному інституті), Ігоря Крутого(навчався в Миколаївському музично-педагогічному інституті, працював у Миколаївській філармонії),Олександра Сєрова(народився в Миколаївській області, закінчив Миколаївське музичне училище) Родом з Миколаївщини відомий поет-пісенник Анатолій Поперечний.
Але повернемося до літературного життя Миколаївщини
У 1995 році народився обласний літературний конкурс молодих літераторів «Золота арфа».
Створено «Николаев літературний» новий міжнародний інтернет-журнал письменників Росії, України, Ізраїля, Італії та інших країн, в яких сьогодні живуть ті, хто народився або жив у Миколаєві
У 2011 році був започаткований всеукраїнський фестиваль поезії «Ватерлінія»
У Миколаєві діє цілий ряд видань
Миколаївський міський журнал поезії “Літера Н.”2004 (керівник Михалко Скаліцкі)
Літературно-художній альманах “Дев’ятий сфінкс”(редактор Олексій Торхов)
Ці часописи видають літературні угрупування з однойменно назвою, початок творчості яких припав на початок 2000-х років
 Миколаївський літературний журнал “Соборная улица” 2012 (редактор Дмитро Кремінь)
 “Поэтическая пристань” Стихи Николаевских поэтов интернет – сайт

У Миколаєві діє низка літературних студій і обєднань
Молодіжна студія Борвій”, заснована у 1993році , керівник Дмитро Кремінь
До речі, 21 серпня цього року Дмитру Креміню виповнюється 60 років
 “Бузький шторм” Іван Кушнір – керівник , Олександр Баланчук, Ганна Заяць , Михайло Іванченко, Юлія
 Студія для дітей Секрет” (керівник Катерина Голубкова) Заснована у квітні1998 року при Миколаївській обласній дитячій бібліотеці імені Лягіна
 Літературне об’єднання «Зоря», яке засноване більше 40 років тому.
 Літературне об’єднання «Живе слово»
 Об’єднання «Стапель» Чорноморського суднобудівного заводу У цьому році виповнюється 84роки з дня заснування
 Об’єднання «Золотий парус поезії» Жовтневого району
Відомі всій Україні імена миколаївських письменників Дмитра Кременя – лауреата Державної премії імені Шевченка , Марка Лисянського , Еміля Январьова , Людмили Чижової, В’ячеслава Качуріна.
З Миколаєвом пов’язана доля багатьох поетів як україномовних так російськомовних
У своєму проекті ми дослідили творчість лише кількох, на нашу думку, найцікавіших.
2. Іщенко Світлана Вікторівна народилася 30 липня 1969 року в м. Миколаєві. Закінчила музичну школу ім. Римського-Корсакова, режисерський факультет Миколаївського державного училища культури і при ньому факультет образотворчого мистецтва, Київський інститут культури. Ім`я Світлани Іщенко стало відомим на сторінках української преси в середині 90-х років у газетах, альманахах, журналах. А її дебют відбувся раніше: 14 грудня 1991 року, коли у «Радянському Прибужжі» (яке згодом було перейменовано у «Рідне Прибужжя») з`явилися її перші поезії.
Світлана Іщенко наполегливо, крок за кроком, прямувала у Велику Поезію, і, врешті-решт, з`явилася перша збірка її поезій «Хорали неба і землі» (Київ, 1995) з передмовою поета-шістдесятника Миколи Холодного. Стає переможцем обласних літературних конкурсів «Нові імена» та «Золота арфа». З 1997 року - член Спілки письменників України, член Асоціації українських письменників.
Уже перша збірка поезій «Хорали неба і землі» (1995) мала незаперечний успіх. Другий розділ збірки «Хорали неба і землі» переважно складається з віршів інтимної лірики («До тебе всі мої надії...», «Закотилося кілечко...», «Я люблю тебе так. Без надії..», «Романс осіннього кохання», «Самотня» й інші). Лірична героїня Світлани Іщенко - це сильна жінка, яка спроможна боротися за своє щастя .
А 1998 року до читача прийшла друга збірка Світлани Іщенко «Сі-дієз».
Світлані підкоряється й найскладніша, найвишуканіша форма поезії - сонет. Складає авторка й пісні у стилі народної лірики. Написала 7 пісень для вистави власного театру «Білосніжка і сім гномів».
Лірика Світлани Іщенко вражає багатством інтонацій, якоюсь незбагненною променистістю. Її вірші допомагають нам побачити красу Всесвіту, красу душі, красу материнства, красу й велич почуттів. Якими тільки епітетами не нагороджували скромного молодого автора її колеги по поетичному цеху. Дмитро Кремінь називає її земною і небесною піснею, а інтонацію, якою пройнята поезія Світлани, - окриленістю любові.
Переможниця літературних конкурсів «Нові імена України» та «Золота арфа». Член Національної спілки письменників України (1997), Асоціації українських письменників (1997).
Світлана – талановитий художник. Ось ви бачите її картини
Була актрисою Миколаївського українського театру драми та музичної комедії. Зіграла понад 40 ролей, у тому числі у виставах «Маруся Чурай» за драмою Ліни Костенко, «Мина Мазайло» Миколи Куліша, у водевілі «Кримінальний масаж» Анатолія Малярова та в багатьох інших.
Образ Марусі Чурай, створений Світланою, доволі оригінальний і незвичний.
Під впливом роману Ліни Костенко і гри у п’єсі вона написала однойменний вірш.
Читання вірша
Світлана Іщенко «Маруся Чурай»
Мені вже відзвучала "Марина".
Пливуть вінки, а мій он закрутило.
Лише в піснях моє безкриле тіло
В дев'яте небо тихо порина.
Хіба лише у тім моя вина,
Що зраджувати серце геть не вміло...
Тепер у нім, як на папері, біло –
Зникають найдорожчі імена.
Бо хто в житті безмірно так кохав,
Той смерть бажає випити із трав,
Щоб вже не існувати, як примара.
О, де той часом спалений сувій,
Що вирок скасував в Полтаві мій...
Одне лише сумління – то вже кара
Але доля склалася так, що Світлана покохала поета з Канади Расселла Торнтона. Їхні почуття виявилися взаємними. Одружилися Світлана і Расселл 8 червня 2000 року. Світлана з маленькою донькою виїхала до Ванкувера. Переїзд в іншу країну не припинив ні на хвилину творчості поетеси
У Ванкувері Світлана спробувала реалізувати свої акторські здібності у кіноіндустрії. Світлана Іщенко підтримує зв`язки з рідним Миколаєвом, з мамою, Дмитром Кремінем, миколаївськими друзями. У газеті «Рідне Прибужжя», як і колись, з`являються її нові поезії..
3. Наталія Олександрівна Білецька. Поетеса. Член національної спілки письменників України. Авторка збірок "З літопису лиманської зорі" (Київ, 2003), "Друга ріка" (Львів, 2005). Переможниця обласного літературного конкурсу "Золота арфа" (2001), всеукраїнського - "Нові імена України" (жанр: поезія, Київ, 2001), міжнародного конкурсу "Гранослов-2002", конкурсу "Привітання життя" імені Б.-І. Антонича (2004), а також - конкурсу сайту "Поетичні майстерні.Самвидав" (Львів, 2006). Член НСПУ.

Відзнаки та нагороди
- лауреат всеукраїнського літературного конкурсу (жанр: поезія) «Витоки» (Острозька Академія, 2007);
- переможниця поетичного конкурсу від літературного сайту «Самвидав.Поетичні майстерні» (Львів, 2006);
- лауреат Всеукраїнської літературної премії «Привітання життя» імені
Б.-І. Антонича (Львів, видавництво «Каменяр», 2004);
- лауреат Міжнародного літературного конкурсу «Гранослов» (Київ, Національна Спілка письменників України, 2002);
- дипломант Міжнародного літературного конкурсу «Гранослов» (Київ, Національна Спілка письменників України, 2001);
- лауреат Всеукраїнської конкурсної програми «Нові імена України» в номінації «поетична творчість» (Київ, Український Фонд Культури, 2001);
- лауреат обласного літературного конкурсу молодих митців Миколаївщини «Золота арфа» (Миколаїв, 2001).
Поезія Наталії Олександрівни надзвичайно відверта, чуттєва ,пронизлива. Відчувається, що авторка душею відчуває кожен свій рядок , кожне своє слово.

ПЕЧЕРСЬКІ ДЗВОНИ Наталія Білецька

Тарасова земля. Аскольдове коріння.
Сліди Сковороди на вицвілих стежках...
Мужає молоде квітуче покоління
І цей славетний край відроджує в піснях.
Печерські куполи - під прапором блакитні,
Величний дзвонів спів над сонячним Дніпром.
Життя іде, і ми - не зраджені, не вбиті,
І липи шелестять під батьківським вікном.
Софііївські хрести, пронизуючи хмари,
Над Всесвітом летять, мов янголи віків.
І все, що ми пройшли - ті дійсності і чари, -
То є полин доріг і терени шляхів.
Та келих золотий піднімемо на спомин
Про час, коли він був Богдановим добром –
Возславимо церкви ті та ті Печерські дзвони,
Що ллють одвічний спів над сонячним Дніпром!
4. Лариса Віталіївна Матвієва народилася 9 травня 1969 року в місті Миколаєві .У 1992 році закінчила факультет історії та права Миколаївського національного університету імені Василя Сухомлинського. З 1993 року працює на заводі імені 61 комунара у відділі «Інформаційні системи управління»
Вірші почала писати в ранній юності . Перша публікація в газеті «Ленинское племя» у 1990 році . У 1994 році вийшла перша книга поезій «Мотив судьбы» . У 1995 році стала дипломантом конкурсу молодих літераторів «Золота арфа». Член національної спілки письменників України з 1998 року і Союза писателей России з 2011 року.
Автор трьох петичних збірок:: «Мотив судьбы» («Юпітер», Миколаїв 1994 р.), «Осколки» («Тира», Одеса, 1996), «Полнолуние» («Веселка», Київ, 2000); драматичної поеми «Светлейший» («ОАСУП», Миколаїв, 1996) і повісті «Непозволительная роскошь» (ЧП «Волошин», Миколаїв, 2002). Автор більше ніж тридцяти текстів на музику українських композиторів.
5. ОЛЬГА СКВИРСЬКА Народилася поетеса в Миколаєві 14 квітня 1978 року. Закінчила Миколаївський філіал національного університету “Києво- Могилянська академія” за спеціальністю “Політологія” Працює журналістом У 2007 році отримала гран-прі в жанрі Поезія” у конкурсі молодих виконавців “Золота Арфа”. З 2007 року регулярно друкується в міському журналі поезії “Літера Н”
У 2010 році стала фіналісткою конкурсу російськомовних поетів України “Пушкінська осінь» в Одесі

У 2010 році вийшов перший поетичний збірник "Васильковые бусы".

Поезія Ольги є точним відображенням настрою поетеси. Вона то весела , юна, навіть задиркувата, то мрійлива, задумлива, філософічна.
Ольга Сквирська «Диалог с дождем»

Незваный зимний дождь стучится в окна.
Нахально так, настойчиво, упрямо.
Как будто говорит: «Впусти, намокну.
А дашь войти – надоедать не стану.

Я струйками шагну на подоконник,
Отмечусь многоточием на шторах.
Оставь компьютер, выбрось к чёрту сонник!
Закрой глаза и слушай капель шорох».

Не по сезону въедливый зануда…
Ломись-ка в окна не мои, а ночи!
Мне некогда. Я жду сегодня чуда.
Не надо мне слезливых многоточий.
Ольга Сквирська «Спасский спуск»

Спасский спуск. Звенят трамваи,
Мчатся стайки туч.
Я вприпрыжку догоняю
Быстрый солнца луч.

И хохочет он, и скачет,
И блестит, маня.
Он, конечно же, дурачит
Вечер и меня.

Ну а вдруг его поймаю
Трепетным силком?
Я тогда быстрей трамвая
Брошусь босиком

Вдоль по улицам любимым,
Без оглядки, вскачь.
По акациям старинным,
Мимо бывших дач.

А в Яхт-клубе (вот идея!)
Я фонтан включу,
Чисто вымету аллеи,
Над рекой взлечу.

Птицей выпорхну в оконце
Между синих туч,
Дотянусь рукой до солнца
И поймаю луч.

6. Наталія Іванова. Директор обласної бібліотеки для юнацтва
У 2010 році у видавництві Ірини Гудим вийшла перша збірка “Все очень просто”. Окремий розділ в збірці- це пісні, створені в співавторстві з талановитим композитором і музикантом Олександром Сичьовим, заслуженим артистом України . До речі, Олександр Сичьов народився в селищі Луч. З 1999 року член літературного об’єднання «Зоря».
Голова Миколаївського відділення Спілки письменників України Вячеслав Качурін зауважив : «Какие бы темы она ни поднимала в своем творчестве, главной чертой ее поэзии всегда остаются оптимизм и вера в светлые начала лирических героев».
Член Національної спілки письменників України Вера Марущак оцінюючи творчість Наталії Іванової сказала : «Поруч неї завжди гуртувалося коло цікавих, обдарованих людей... Має веселу вдачу і юнацький максималізм, який не розгубила за роки життя».

Наталія Іванова:сказала про себе : “Я такая, какая я есть. И уже, наверное, не изменюсь. У меня прекрасная семья, любимая работа, дело всей моей жизни — Ее Величество Библиотека. И увлекательное (для меня) хобби: иногда рифмовать свои мысли и впечатления. Не воспринимайте их очень серьезно. Просто, если захотите, полюбопытствуйте. Не судите строго мою попытку таким образом гармонизировать себя с окружающим миром”.
Пропонуємо вашій увазі пісню на слова Наталії Іванової «Бабусин рушник» у виконанні Олександра Сичьова та Анни Олєйнікової

Вчитель
Діти, а як ви думаєте, в нашому селі є свої письменники?

Виступ Оксани Бойчук

V. Підсумок уроку.

Метод незакінчене речення …

Я зробив для себе висновки …
Найбільше мене вразило …
Для мене найважливішим відкриттям було …

Учитель
По-різному складається доля кожного з вас. Та куди б не повела вас життєва дорога, пам’ятайте, що у вас є рідна домівка, батьківська хата, мамина пісня. Є свій край, що зветься Україною. Є рідна земля, що так пахне чебрецем, барвінком і м’ятою. Життя прекрасне. …..

VІ.Оцінювання.Керівник групи оцінює участь кожного учасника в підготовці проекту.

VІI. Домашнє завдання.

Автор: 

Олійник Тетяна Тимофіївна вчитель української мови і літератури Мирнівський НВК Жовтневий район Миколаївська область

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі