Урок – роздум
Тема: В. Сухомлинський «Горбатенька дівчинка».
Мета. Ознайомити дітей із твором В. Сухомлинського «Горбатенька дівчинка». Вчити давати характеристику головним дійовим особам, аналізувати та оцінювати їх поведінку і вчинки, робити висновки щодо прочитаного. Розвивати виразне читання, зв’язне мовлення, вміння висловити свою думку, цінувати думки товаришів. Виховувати доброту і чуйність, викликати бажання наслідувати добрі справи однолітків.
Обладнання: портрет В. Сухомлинського, таблиці для розчитки (на кольорових карточках для кожної дитини), памятка для кожного учня;будиночки з рисами характеру; листки з деформованими прислів’ями ; «обличчя настрою», картки - «блискавки», «квітка добра»,читанка 2 клас, ІІ частина.
Хід уроку
І. Організація класу
Дзвоник всім нам дав наказ: до роботи швидше в клас.
Біля парти станем чемно – хай мине час недаремно.
Учням успіхів бажаю, слухайте, відповідайте.
Настрій на урок візьмемо й працювати розпочнемо.
Працюватимем старанно, щоб почути у кінці,
Що у нашім другім класі діти просто молодці!
Вправа на позитив
Мій настрій схожий на Сонечко у спокійному блакитному небі, я дарую сонечко вам з таким настроєм.
Діти, а який у вас настрій, зобразіть його у другому кружечку…
ІІ. Мовна розминка
1. Дихальні вправи
- Щоб ротик і язичок були на уроці слухняними, виконаємо зараз такі дихальні вправи:
2. Задміть свічечку, що горить перед вами.
3. Випийте чай із блюдечка.
4. Понюхайте, як пахне конвалія.
5. Подмухайте на кульбабку.
6. Надміть кульку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Гра «Блискавка» (на дошці представлені слова, які допоможуть узагальнити одним словом значення прислів’я).
Доброта, чесність, терпимість, працелюбність, людяність.
Від теплого слова і лід розмерзає. (Доброта)
Що даєш рукою, візьмеш і душею. (Людяність)
ІV. Повідомлення теми уроку
Сьогодні я хочу познайомити вас з чудовою людиною, яка віддала своє «серце» дітям. Це чудовий педагог, письменник Василь Сухомлинський.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Ознайомлення з життям та творчістю В.Сухомлинського.
Народився Василь Олександрович Сухомлинський на Україні у с. Василівка Кіровоградської обл. в незаможній сім’ї гарячого серпневого дня 1918 року.
Батько його, Олександр Омелянович, орав, працював столяром і теслярем у поміщицьких і селянських господарствах, майстрував колеса і музичні інструменти. Пізніше був сільським активістом, керував трудовим навчанням з деревообробної справи.
Мати, Оксана Юдіна, працювала в колгоспі, займалася домашнім господарством, а зимовими вечорами сиділа над своїм шитвом і розказувала дітям казки.
Василь Олександрович дуже любив дітей і написав для них багато цікавих оповідань , казок. Його твори вчать вас бути добрими, чуйними, працьовитими, любити батьків, а також свою прекрасну Батьківщину
- А ще яким був видатний педагог та письменник хочу почути від вас.
Попередньо ми поділилися на три групи, котрим було задане завдання.
Учні І і ІІ групи - повинні були підготувати цікаві факти із життя письменника.
Учні ІІІ групи – повинні були підготувати виставку книжок з творами Василя Сухомлинського.
Презентації груп
1 учень:Ріс хлопчик жвавим і допитливим. Змалку любив малювати. Але зошити, фарби й пензлі можна було придбати тільки за лікарські рослини. Та бажання малювати було таке сильне, що хлопець цілими днями пропадав у лісі. За склянку насіння акації одержував два зошити. У навчанні був старанним і здібним, мав чудову пам'ять. Був хорошим товаришем. У школі допомагав
товаришам, яким важко давалася математика.
2 учень: Батьки Василя Сухомлинського ніколи не карали дітей, не вживали
лайливих слів. Тому, мабуть, усі четверо дітей (Василь, Іван, Сергій,
Меланія) обрали професію вчителя.
3 учень: Змалку в дітей виховували любов до книги. У діда була бібліотека. Помираючи, свої книги він віддав Василеві. Батько змайстрував хлопчикові красиву скриньку, де він зберігав найулюбленішу літературу: твори Франка, Гоголя, Лесі Українки .
4 учень: У 17 років Василь Сухомлинський прийшов до школи працювати
учителем мови і літератури і залишився там на 35 років. Працював
учителем 12 років, а потім 23 роки директором.
5 учень: Крім того, Василь Сухомлинський був талановитим письменником.
Написав майже півтори тисячі творів для дітей. Писав книги і для
дорослих, особливо для вчителів
ІІІ група
(учні тримають в руках твори Сухомлинського)
1. Ось книга – праця многолітня,
Крилата назва «Серце віддаю Дітям»
2. Говорить в книжці з вами Батьківщина,
Вона – «Народження громадянина»
3. В цієї книжки теж красива доля,
а називається «Павлиська школа.»
4. «Сто порад учителеві» - праця,
В якій його душа гаряча!
5. Його гуманність, мов кришталь,
А віра у Людину, наче сталь.
Ви твори Сухомлинського читайте,
Потрібне в невмируще позичайте.
6. Нектар краси з людських сердець збирав,
І сам навік з красою залишившись,
Великим Добротворцем став,
Зі світочами людства поріднившись.
2. Робота над оповіданням В.Сухомлинського «Горбатенька дівчинка»
- А які риси характеру ви знаєте?
- Ці риси оселилися в будиночках. Прочитайте їх.
- Чому у першому будиночку оселилося сонечко, а у другому хмарка?
-В якому будиночку оселилися б ви? Чому?
Сьогодні ми познайомимося з твором В. Сухомлинського «Горбатенька дівчинка». Через оповідання автор хоче сказати вам, що совість та людяність – це головне у людини. А ми в свою чергу, прочитавши дане оповідання , зможемо заперечити, або погодитись із автором.
Герої його творів нас будуть навчати,
Як добрими і милосердними потрібно стати.
Тож і ми часу не гаймо,
Роботу над оповіданням починаймо!
3. Словникова робота
-В цьому тексті вам зустрінуться нові слова
- Читання сходинок слів «луною» за вчителем.
п'ять іспит
благав лагідно
живенько насмішки
чорноокий полегшено
пустотливих горбатенька
ЖИВЕНЬКО - швидко
БЛАГАВ – наполегливо просив
ПУСТОТЛИВІ – грайливі, безтурботні
ЧОРНООКИЙ – з чорними очима
ІСПИТ – екзамен, перевірка
4.Гра «Незакінчене речення»
Прочитайте ще раз назву оповідання.
Як ви думаєте, про що, або про кого розповідається у цьому оповіданні, знаючи тільки його назву?
- Прошу давати відповідь на запитання, продовжуючи речення за даними початками: «Я думаю…», «На мою думку…»
(Діти висловлюють своє припущення)
VІ. Формування контрольно оцінювальних дій
1. Читання оповідання вчителем із передбаченням, зупинками
І частина.
Що,на вашу думку, дійсно станеться? Що сталося?
Клас розв’язував задачу. Учні схилилися над зошитами. Коли це у двері хтось тихо постукав.
Відчини двері й подивись, хто там стукає, - мовив учитель.
Чорноокий хлопчик, що сидів за першою партою, живенько відчинив двері. До класу зайшов директор школи з маленькою дівчинкою. Тридцять п’ять пар очей впилися у незнайому дівчинку.
Вона була горбата.
І зупинка
- Кого привів у клас директор?
- Чому всі діти звернули увагу на дівчинку?
Хвилинка відвертості
Як би ви зреагували у такому випадку?
ІІ частина. Прогнозування (заповнення таблиці прогнозувань)
- Як далі розвиватимуться події у тексті?
Що,на вашу думку, дійсно станеться? Що сталося?
Учитель затамував подих і повернувся до класу. Він подивився у вічі пустотливих школярів і мовчки благав: хай не побачить дівчинка у ваших очах ні подиву, ні насмішки.
У їхніх очах була тільки цікавість. Вони дивились на дівчинку й лагідно всміхалися.
ІІ зупинка
- Чи справдилися ваші прогнози?
- Чого боявся вчитель?
- Як сприйняли діти дівчинку?
Фізкультхвилинка
І-і-і! І-і-і!
Посміхнуся я тобі.
Я до тебе повернуся
І тобі теж посміхнуся.
Ми пограємось з тобою
І присядемо обоє.
Вгору руки підніматимемо
І тихенько опускатимемо.
Відпочили ручки-ніжки?
Знову сядемо до книжки.
-
ІІІ частина. Передбачення . Самостійне читання.
Як ви гадаєте, дівчинка сидітиме одна за партою чи з кимось?
- Перед вами записані речення. Прочитайте їх і виберіть те речення, що збігається з вашим передбаченням. А коли ознайомитеся із змістом ІІІ частини, то переконаєтесь, правильним чи хибним був ваш вибір.
1) Дівчинка сіла одна на задню парту.
2) Діти самі запропонували сісти разом з новенькою.
3) Дівчинка пішла заплакана з класу.
(заповнення таблиці передбачень)
Учитель полегшено перевів дух.
- Цю дівчинку звуть Оля, - сказав директор. – Вона приїхала до нас здалеку, хто поступиться їй місцем на першій парті? Бачите, яка вона маленька?
Усі шість хлопчиків і дівчаток, що сиділи за першими партами, піднесли руки:
- Я…
Учитель тепер спокійний: клас витримав іспит.
ІІІ зупинка
- Який іспит витримав клас?
- Як ви вважаєте, чи правильно поступили діти?
2. Читання оповідання учнями «Ланцюжком»
3. Вибіркове читання
- Прочитайте те місце твору, де розповідається, чим займалися учні в класі.
- Прочитайте те місце твору, де розповідається, як учитель дивився на своїх учнів.
- Прочитайте те місце твору, де розповідається, як учні зустріли дівчинку.
VІІ. Робота в групах
І група:
1. Придумати іншу назву оповіданню. («Новенька», «Іспит на людяність»).
2. Скласти асоціативний кущ до слова «Людяність»
ІІ група:
1. Продовжити оповідання. Як склалися подальші стосунки дівчинки з однокласниками?
2. Знайти : зачитати зачин та кінцівку.
ІІІ група:
1. Розказати про події в класі від імені дівчинки. Розпочати зі слів: «Мамо, знаєш, як мене прийняли сьогодні в класі?»
2. Скласти деформовані прислів’я та записати їх.
дяЛюність родожча аз все.
еН сясмій з ихал людськоог, щоб обіт не лобу такого.
(Людяність дорожча за все.
Не смійся з лиха людського, щоб тобі не було такого.)
VІІІ. Рефлексія. Обмін думками, міркуваннями.
1. Бесіда
Як ви гадаєте, чому вчитель так хвилювався?
(боявся, щоб не проявили жорстокість)
І якими виявилися діти?
Чи можна сказати, що між учнями цього класу та вчителем було повне взаєморозуміння?
(Діти розуміли вчителя з одного погляду)
А як би діти були жорстокими і немилосердними, як би вони себе повели?
Яка головна думка оповідання «Горбатенька дівчинка»?
(Ніколи не можна сміятися над вадами інших дітей; потрібно бути терпимим до чужого горя; не залишати наодинці немічних, інвалідів.)
- Як треба ставитися до таких людей?
- Як би ви по іншому назвали це оповідання?
- Чому нас навчило це оповідання?
- Що вас найбільше вразило?
- Який ви для себе зробили висновок? (треба бути людяним)
2. Обличчя настрою
Зобразіть настрій на кінець уроку у третьому кружечку.
ІХ. Підсумок уроку.
Гра «Квітка добра»
У вас на партах лежать «долоньки». Запишіть на них, які людські якості ви б хотіли виховати у собі. І ми з вами складемо «Квітку добра»
Учитель: Вірте в силу доброти,
Добро завжди сильніше злого,
Дає наснагу, щоб цвісти
І світлу обирать дорогу.
Повірте в силу доброти,
Що має долю роботящу.
Що хоче, щоб і я, і ти,
І все було у світі кращим.
Ви ще маленькі. У вас усе життя попереду. В народі кажуть: «Життя прожити - не поле перейти», тому у вас буде безліч життєвих ситуацій, з яких потрібно знайти достойний вихід. Мені б хотілося, щоб ви пам’ятали прислів’я з пам’ятки, дали їх прочитати рідним і знайомим. Тоді ви дійсно виростите Людьми з великої букви.
Х. Домашнє завдання.
1. Читати і переказувати оповідання.
2. Знайти у додатковій літературі інформацію про життєві ситуації, що характеризуються добрими вчинками.