Мета: Звязне мовлення: закріплювати уміння переказувати казку близько до тексту, висловлювати своє ставлення до вчинків героїв, складати невеличку описову розповідь за схемами.
Звукова культура: розвивати вміння передавати пряму мову; виділяти звук на початку, в середині та в кінці слова; називати слова, які починаються на звуки (м),(б),(в),(п); продовжувати вчити вимовляти звуки (з),(ш),(ж),(с); розвивати фонематичне сприйняття, мовний апарат, вміння чітко вимовляти звуки в чистомовці.
Грамота: формувати вміння утворювати слова-антоніми, уміння відповідати на запитання за змістом казки повними реченнями.
Виховувати любов до народної творчості, бажання читати книжки.
Словник: збагачувати словник дітей словами протилежними за змістом (антонімами).
Матеріали: ілюстрації до казки, дошка, зображення казкового героя – півника, фішки для звукового аналізу, слова-смужки, пір’ячко пташки.
Хід заняття.
Здалека летіла пташка
І впустила пір’ячко на наше подвір’ячко.
Я в садочок вранці йшла,
І те пір’ячко знайшла.
В кошик його поклала,
Бо про вас я пам’ятала.
За таку мою вам ласку
Дарувало пір’я казку.
(Дістаю з кошика пір’ячко, роблю ним помах і на дошці з’являється ілюстрація до казки).
- Відгадайте, що за казка?
Справжній красень-молодець,
На голові гребінець,
Мишенят він доглядає,
Пече, смажить, прибирає? (Півень)
- З якої казки цей півник? Чому ви так думаєте?
- Які риси характеру притаманні йому? (турбота, чемність, працелюбність,привітливість, уважність).
- А які риси характеру притаманні мишенятам? (ледачі, не виховані, не уважні, розпещені).
- То до якої ми казки з вами потрапили?
- Хто знає, з яких слів вона починається?
Так от, дітки, закінчилось літо і наші мишенята пішли до школи і там теж продовжували гратися, стрибати, вчителя не слухатися. А, коли прийшов час робити домашнє завдання, вони зрозуміли, що нічого не пам’ятають, бо були на уроці неуважні. От і просять у вас допомоги.
Ну що, допоможемо?
Завдання 1. Д/г «Знайди місце у слові».
(На дошці виставлені картки із зображенням апельсина, мака, книги).
- Який в цих словах однаковий звук? (а).
Але чується він у різних місцях слова: на початку, в середині та в кінці.
Слова: душ, фішка, шарф. ( Діти визначають місцезнаходження звука (ш)
у слові та позначають його звуковими фішками на смужці.
Фізкультхвилинка.
Мишенята рано-вранці (кивати головою)
Роблять вправи на галявці.
Випрямляють ручки, ніжки (згинають руки в ліктях)
Усміхаються всім трішки.
Вправо-вліво повертають (повороти)
Колоски з зерном шукають,
Нахиляються низенько (нахили)
Хмиз збирають всі дружненько.
Між дерев ми всі йдемо (крокують)
В казку всі потрапимо.
Завдання 2. Д/г «Скажи навпаки».
Веселий – сумний холодний - гарячий
Великий – малий добрий - злий
Чорний – білий багатий - бідний
Старий – молодий гіркий - солодкий
Вузький – широкий білий – чорний
Завдання 3. Загадки.
- Куди півник відніс мішок із зерном? (На млин).
(На дошці зображення млина, де на кожному вентилі знаходиться малюнок,
назви яких починаються на звуки (м), (б), (в), (п).)
- А млин наш незвичайний, він чарівний. Щоб він почав зерно молоти,
потрібно відгадати його загадки.
- Назвіть звуки, на які починаються слова на картинках.
- А тепер придумайте свої слова, які починаються на ці звуки.
Завдання 4. Чистомовка.
Мишенята пропонують вам з ними трішечки погратися.
Пригадаймо, друзі, вмить,
Як пшениченька шумить (рухи руками)
Ш – ш – ш – ш – ш.
Ось комарик летить
І так дзвінко пищить (колові рухи головою).
З – з – з – з – з – з.
Жук із гаєм розмовляє
Свою пісеньку співає: ж – ж – ж – ж – ж.
У траві змія сичить
З нами пісню свою вчить (ходьба навшпиньки)
С – с - с – с – с – с.
І ми з вами відпочили
Та всі трохи пошуміли (стрибки).
- Молодці! Усі сідайте тихо, діти. Домовляємось більше не шуміти, а руки вгору піднімати і гарненько відповідати.
На добру згадку про вас, мишенята зробили фото з нас.
- Давайте подивимось і розкажемо, що зображено на цьому фото?
( Ілюстрація із забавами дітей).
Завдання 5. Опис – розповідь за картиною.
- Діти, давайте з вами пригадаємо, з чого складається наша мова?
- З якої букви починаємо писати речення?
- На кінці речення, що ми ставимо?
Завдання 6. Побудова речень за схемами.
І_____ ______ . Прийшла осінь.
І_____ ______ ______ . Дерева стали різнокольорові.
І_____ _____ ______ __ _____ . Діти пішли на прогулянку.
І_____ _____ ______ . Вони збирали листочки.
І_____ _____ _____ _____ . Всім було дуже весело.
- Молодці! Всі домашні завдання мишенят ми виконали!
Підсумок.
- Які завдання для вас були найважчими? Найлегшими?
- Щоб легко було виконувати домашні завдання, що для цього потрібно?
- За те, що ви були такі молодці, мишенята приготували для вас смачний сюрприз – пироги!