Конспект підсумкового заняття з грамоти
для старшого дошкільного віку
Тема: «У пошуках Весни.»
Мета: у цікавій ігровій формі узагальнити знання дітей з грамоти отримані на протязі року. Закріпити знання про букви та звуки, уміння ділити слова на склади, робити звуковий аналіз слів. Збагатити словник дітей антонімами, словами близькими за звучанням. Вдосконалювати вміння складати слова із перших літер малюнка та по можливості читати їх. виявити знання про речення та вміння складати схему до речення . Розвивати мову, пам’ять, комунікативні навички дітей. Виховувати колективізм, самостійність та почуття задоволення від своєї роботи .
Матеріал: лист, доріжка з ниток, м’яч, схеми звукового аналізу, фішки для позначення звуків, картки із складами, картки із словами, малюнки. Хід заняття
Діти заходять до ігрової кімнати та здивовано її оглядають. Як гарно у нас у групі. .А це .що таке? Діти знаходять на підлозі лист. Лист до дітей групи « Янголятка». Як ви думаєте. Хто нам може написати лист?
«Доброго дня діти. Ми лісові мешканці звертаємось до вас з великим проханням допомогти нам. Справа у тім, що ми дуже чекаємо на Весну, адже їй вже час прийти та вона десь забарилася. Без неї нам у лісі дуже холодно та голодно. Але, щоб знайти весну потрібно виконати багато завдань. Ми дуже сподіваємось на вашу допомогу.» Лісові мешканці.
Вихователь: Діти, погляньте, вже давно прийшла весна, а в цей ліс вона ще не прийшла. Допоможемо лісовим мешканцям Весну знайти? Тоді в дорогу! Діти підходять до казкових воріт і там знаходять доріжку з ниток яка їх приведе до весни.
Вихователь: Малята, це чарівна країна, як ми повинні себе вести?
Діти: Ми повинні бути чемними, привітними. і допомагати тим, хто потребує допомоги.. . Діти йдуть по доріжці і зустрічають мишенят із казки «Колосок». Вони сидять засмучені. Вихователь: Малята, а з якої казки мишенята? (відповіді дітей).
Вихователь: - Малята, півник, поїхав до млина, та дав мишенятам завдання- вивчити звуки. Круть - голосні, а Верть – приголосні. Щоб мишенята не переплутали, Півник розклав їх у конверти: червоний та синій.
Тільки дістали мишенята букви, і все перемішали. А тепер вони не можуть розібратися де чиї. Малята, давайте допоможемо мишенятам розділити голосні та приголосні букви. Діти збирають букви та розкладають їх на дві тарілочки. Вихователь: - Діти, давайте назвемо ці букви, щоб Круть та Верть їх запам’ятали. Діти по черзі називають букви. Вихователь: - Малята, а чим відрізняються букви від звуків? Діти - Букви ми пишемо, бачимо та читаємо, а звуки ми чуємо і вимовляємо. Вихователь - А що ще ви знаєте про звуки?
Діти розповідають, що голосні звуки утворюються за допомогою голосу, їх можна співати, навіть прокричати, приголосні звуки вимовляються за допомогою голосу та шуму, або лише шуму. А ще приголосні бувають твердими та м'яким. Вихователь :Давайте складемо ланцюжок у Д/г» Весняні слова». будете мені розповідати, які зміни відбуваються весною. . Я починаю: настала весна; -прилетіли птахи;- - проросла зелена травичка; -літають метелики; - розпустилися на деревах листочки; - зацвіли квіти ; -- дзюрчать струмочки ;- проснулися комахи;-- співають птахи; -- повіває теплий вітерець; -діти радіють сонечку; - небо голубе; - ярко світить сонечко . Вихователь: Молодці, скільки ви всього знаєте про весну. А тепер давайте виконаємо « ЗВУКОВИЙ АНАЛІЗ весняних СЛІВ» У вас на столі лежать малюнки у важно розгляньте їх і виконайте завдання. ( робота за столами). Вихователь: Молодці, справились із завданням. Ну ,що рушаймо далі. А, щоб нам було веселіше йти хто знає вірш про ведмедика? Ведмідь заліг,У свій барліг,
Коли на землю ,Випав сніг.
Коли ведмідь устане,
Тоді і сніг розтане.
Ведмідь-сонько- Усе ще спить,
Тому і сніг ,Навкруг лежить.
Коли ведмідь устане , Тоді і сніг розтане. Вихователь: Гарний віршик про ведмедика-сонька. А в яких казках живе ведмедик?(Рукавичка, Теремок, Маша і Ведмідь. Три ведмеді, Соломяний бичок, Колобок., пан Коцький). Вихователь:А ось і ведмедик нас зустрічає. Але він чомусь теж сумний. Я знаю чого він сумний. Він не може підібрати риму до слів. А ну давайте йому допоможемо, і пограємо у гру « Заморочки із бочки» (Вихователь достає із бочки слова , а діти придумують риму). Мак-рак; ніч-піч; ніч-річ; тік-сік; тік-рік ; сад-склад ;сад-клад ; зоря—моря; зірка-дірка ; зірка-нірка; верба-журба ;сон- сезон.
Вихователь: а. давайте пограємо у Д/г « Скажи навпаки». Діти стають в коло. виховавтель в середині кола з м’ячем. Вихователь називає слово, та кидає м’яч дитині. Дитина, впіймавши м’яч, повинна назвати слово з протилежним значенням. Веселий-сумний; швидкий-повільний; красивий-потворний; порожній-повний; худий-товстий; працьовитий-лінивий; важкий-легкий; білий-чорний; твердий-мякий; далеко- близько; глибокий-мілкий; веселий-сумний; гарячий-холодний. Вихователь:Добре діти. Справились із завданням. Ну. що рушаймо далі. А, щоб нам не було сумно давайте промовимо промовку: Мрій у нас багато, все ми можемо пізнати, якщо разом крокувати-все на світі будем знати. (діти підходять до зайчика).
Вихователь: Малята, хто це тут заховався?. Послухайте загадку: Довгі вуха, куций хвіст,
Невеликий сам на зріст.
Но городі побував,
Нам капусту попсував. Діти: зайчик. Вихователь: так це зайчик. А,який зайчик? --полохливий, довговухий, швидкий. , куцохвостий , дикий, лісовий. пухнастий, білий, сірий ,вихваляйчик, маленький, сіровухий. Він знайшов нове завдання і не може його виконати, якщо ми йому не допоможемо то весна не прийде до мешканців лісу. Діти виконують Д/гру «Складати слова із перших літер малюнка ». Після завдання малюки ділять слова на склади. ВПРАВА «ПОДІЛ СЛІВ НА СКЛАДИ» Вихователь: такі гарні слова, ану допоможіть скласти речення із цими словами. Діти придумують речення за схемою на 2.3.4. слова.
Вправа « напиши речення схематично». (вихователь промовляє речення діти записують схематично) . Ось і з цим завданням впорались. Погляньте, а наша стежка закінчилась. А ,це означає, що ми всі завдання виконали. Перед дітьми стоїть мольберт , а на ньому написані слова: « Дякую, прийшла весна!». Діти по можливості читають. Ось і закінчилась наша подорож у пошуках весни.
Підсумок заняття.
В.: - Діти, вам сподобалась наша подорож?
- Кому ми допомогли?
- Вам подобається допомагати ? Чому? – тому,що ми повинні допомагати всім слабшим за себе.
.
посібники