Користувацький вхід

Урок позакласного читання за оповіданням Степана Васильченка "Приблуда"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


3

7 клас
Урок позакласного читання
Степан Васильович Васильченко (Панасенко).
Гуманістичне й оптимістичне звучання твору «Приблуда»

Мета: виявити глибину розуміння учнями змісту прочитаного; розвивати творче мислення та навички співставляти, аналізувати, робити висновки; виховувати вміння відчувати прочитане; сприяти громадянському вихованню учнів.
Тип уроку: урок позакласного читання.
Обладнання: портрет письменника, вислови відомих людей, засоби ІКТ.

Епіграфи
Мудрець сказав: живи, добро звершай
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи й звіра.
Нехай ця істина стара:
Людина починається з добра.
Людмила Забашта

— Коли тебе в тяжку годину
Людина виручить з біди,
Про це добро, аж поки віку,
Ти, синку, пам'ятай завжди.
Коли ж людині щиросердно
Ти зробиш сам добро колись,
Про це забудь, аж поки віку,
Мовчи й ніколи не хвались!
Л. Компанієць

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми та мети.

1.Робота з із символом (або кричуща деталь). На дошці великими літерами написане слово КІСТКА.

Гра в асоціації.

Кістка – це..
Гуманізм – це…
Оптимізм – це..

2. Словникова робота.

Гуманізм – ставлення до людини, пройняте турботою про її благо, повагою до її гідності; людяність.
Оптимізм – світосприймання, перейняте бадьорістю, життєрадісністю, твердою вірою в краще майбутнє, в успіх; песимізм.

3. Постановка проблемного питання.
Чому ж ці поняття я поставила поряд? Як вони пов’язані з прочитаним вами твором «Приблуда»?
Чи є вони важливими для осмислення того, що хотів нам сказати С. Васильченко цим оповіданням?
ІІІ. Знайомство з біографією письменника.
Випереджаюче завдання. Ви вже читали твір «Приблуда». Під час виступу учня виберіть факти з біографії Васильченка, які тим чи іншим пов’язані з оповіданням.

Виступ учня з інформаційним дослідженням цікавих фактів із життя письменника
С. Васильченка.

ІV. Робота над змістом твору.

1. Тест «Найуважніший читач». Треба з’ясувати, як вам вдалося самостійно опрацювати оповідання «Приблуда», для цього доведеться написати літературний диктант, у якому слід погодитися із твердженням або заперечити його. Відповідати слід лише «так» чи «ні». Кожна правильна відповідь — 1 бал. (Виконується письмово, перевіряється методом взаємоперевірки або учнями-асистентами.)
1. Події відбуваються в дитячому будинку. (Так.)
2. Завідуюча не прийняла дівчат, яких привіз чоловік в окулярах? (Ні.)
3. У дитячому будинку було багато вільного місця. (Ні.)
4. У Мишка були батько й мати. (Ні.)
5. Хлопчик не вмів читати. (Так.)
6. На обід у дітей були борщ з м’ясом, каша молочна і чай з булкою? (Ні.)
7. Мишко не покинув дитячого будинку, бо не хотів повертатися додому. (Ні.)
8. «Плаксухою з міста» діти називали Параску Калістратівну. (Так.)
9. Під ліжком діти сховали собаку. (Ні.)
10. Діти зраділи, почувши, що завідуюча «так реве, аж захлинається». (Так.)
11. Параска Калістратівна нагодувала, одягла Мишка і залишила в дитячому будинку. (Так.)
12. Пісню «На городі…» постійно співали хлопці. (Ні.)

2. Бесіда за змістом прочитаного.
1. Зачитайте початок твору. Які почуття він у вас викликає? Чому?
2. Які деталі свідчать про жалюгідний стан дитячого будинку?
3. Опишіть зовнішній вигляд мешканців будинку.
4. Який елемент портрету дітей контрастує з їхньою зовнішністю? Чому?

3. Інсценізація уривку або виразне читання від слів «Та що ж це за хлопець?...? до слів «… це будуть артисти».

4. Робота з художньою деталлю.
- Чому хлопчик так наполягає, що в нього є батьки, що він вміє читати, що в нього все гаразд?
- Діти під час діалогу сміялися, і раптом посерйознішали. Що сталося?

Продовження бесіди.
1. Прочитайте, чим обідали діти? Про що це свідчить?
2. Цілий день Мишко допомагав дітям: лагодив двері, підмітав, носив воду – і раптом на вечір зажурився. Чому?
3. Виразне читання і коментування уривку від слів «»А вітер: гу-гу-гу! – за вікнами. Аж мурашки…» до слів «…Товариші, коти з спальні: здається, шумить-гримить наша Параска!»

5. Робота в парах. Побудуйте монолог Параски Калістратівни від її імені.

Продовження бесіди.

 Знайдіть невідповідність зовнішнього вигляду завідуючої з її внутрішнім світом.
 Які деталі вказують нам на безкінечну доброту, душевність, теплоту цієї жінки?
 Через весь твір рефреном проходить картина холодного вітру. Чи випадково це? Що хотів автор цим нам підкреслити?

V. Підсумки уроку.

1. Створіть за допомогою олівців кольорову гаму твору (згадайте настрій оповідання на початку, в середині, наприкінці). Поясніть, чому саме ці кольори ви вибрали?

2. В цей час група літературознавців готується довести, що «Приблуда» - це оповідання.

3. Відповідь на проблемні питання.

4. Учень читає напам'ять поезію.

Не лінуйтесь робити добра.
Лише зла не бажайте нікому,
Бо воно, як велика гора,
Стане вам на шляхові земному
І заступить навколишній світ,
Зробить серце жорстоким, холодним.
Ви з любов'ю живіть з юних літ,
Будьте чуйними, веселими й добрими.
І старайтесь робити добро
День і ніч, і у кожну хвилину,
Щоб серденько, як сонце, цвіло, —
Це доброю робить людину!
Хай душа буде світлою в вас
Й промениться завжди добротою.
Йдіть робити добро! В добрий час!
І живіть в цьому світі з красою.
Правда в світі є дуже проста:
Сонце землю теплом зігріває,
А людину — її доброта,
І любов у житті прикрашає.
Н. Красоткіна

Весело у світ дивіться,
Сум од себе проженіть.
Встали вранці — усміхніться
І добро весь день творіть.
Усмішка, неначе сонце,
Світло і тепло дає.
Як загляне у віконце,
Зразу радісно стає.

5. Показ слайд-шоу «Яким я хочу бачити цей світ?».

VІ. Домашнє завдання. Написання твору-мініатюри «Яким я хочу бачити цей світ?»

Автор: 

Величко Ірина Валеріївна, вчитель української мови та літератури Миколаївської гімназії № 41 м. Миколаєва Миколаївської області.

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі