Конспект уроку, мета якого закріпити вивчене про букву м’який знак ( ь ).
Розвивати в учнів навички читання слів з м’яким знаком, зв’язне мовлення, фонематичний слух, уміння робити звуковий аналіз слів, порівнювати звукові і буквенні моделі слів з м’яким знаком, навички роботи у групах, роботи з деформованим реченням та текстом.
Калусенко Олена Анатоліївна
вчитель початкових класів І категорії
Комунального закладу
«Полтавська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 26»
Навчання грамоти
Тема:
Урок-подорож. Закріплення знань про букву м’який знак ( ь ).
Мета:
Закріпити вивчене про букву м’який знак ( ь ).
Розвивати в учнів навички читання слів з м’яким знаком, зв’язне
мовлення, фонематичний слух, уміння робити звуковий аналіз слів,
порівнювати звукові і буквенні моделі слів з м’яким знаком, навич-
ки роботи у групах, роботи з деформованим реченням та текстом,
навички роботи з текстом та ілюстрацією.
Виховувати почуття взаємодопомоги, взаємоповаги, любов і
бережне ставлення до природи.
Обладнання:
Предметні малюнки, зразок прописної і друкованої букви «ь», кар-
та подорожі, картки із звуковими моделями слів, фішки для звуко-
вого аналізу, картки для розчитування та артикуляційних вправ,
картки для групової роботи, мікрофон, сигнальні картки.
Хід уроку:
Дошка закрита. На дошці : « Читалія »
І. Організація класу
- Дорогі діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Ми вирушимо у подорож на чарівний острів. Поглянути на це до нас завітали гості. Давайте привітаємось з ними!
ІІ. Мовна розминка
- Хто був уважним, той уже побачив, що дошка наша поки що закрита, але на ній є напис.
- Хто прочитав?
- Молодці! Це назва острова, який ми з вами сьогодні відвідаємо.
- Але, щоб подорож почалася, ми повинні відкрити дошку.
( намагаюсь відкрити…)
- Не відкривається!
- Може потрібно гукнути? ( артикуляційні вправи за таблицями)
- А може нам допоможе скоромовка, яку ми вчили? ( Наш дзвіночок день у день нас вітає: Дзень! Дзень! Дзень!)
- Дошка відкрилася!
- Який чарівний острів перед нами!
- Острів – це частина суші, яка оточена водою з усіх боків. Отже до нього ми попливемо на кораблі!
- Але без квитків нас не візьмуть.
- Щоб отримати квиток, потрібно лише прочитати на ньому слово! Готові?
( розчитування за картками)
- Тепер я бачу, що ви справжні молодці і повністю готові до подорожі!
- Закрийте оченята і прислухайтесь до шуму моря! Рушаймо!
( звуки моря)
ІІІ. Основна частина
Мотивація навчальної діяльності
- Я вже говорила, що острів чарівний, а подорожуючи по ньому, ми закріпимо знання про одну із вивчених букв.
- Послухайте загадку і ви дізнаєтесь про яку саме букву я говорю.
- Хто абетку з вас вивчав,
Різні букви зустрічав,
Кожна з них від А до Я
Промовля своє ім’я.
Лиш одна із них німа,
В неї голосу нема!
Здогадались ви, однак?
Букву звуть цю… м’який знак!
- Подорожуючи островом, ми зупинятимемось у бухтах, портах, гаванях і, як справжні мандрівники, побачимо багато цікавого. А найрозумніші мандрівники будуть нагороджені значками. То ж у добру путь, нехай у всіх вас у кінці уроку будуть сяяти відзнаки за розум і кмітливість.
Зупинка « Бухта Запитальна» ( метод «мікрофон»)
- Тут ми відпочинемо з дороги і пограємося.
- Але спочатку потрібно відповісти на запитання.
- Чим відрізняється буква «Ь» від інших?
- Для чого потрібен «Ь»?
Гра «Назви слово з Ь»
Гра «Пом’якши букву»
Гра «Відкрий вушка»
( діти слухають слова і виділяють слова з «Ь» )
- Коли моряки хочуть щось повідомити, вони використовують спеціальні сигнали. Ми у грі використаємо сигнальні картки. Якщо ви почуєте слово з «ь», обов’язково подайте сигнал.
- Море, морський, хвиля, кальмар, чайка, шторм, дельфін, окунь, медуза, восьминіг, острів, риба, альбатрос, зірка, корабель, корал, матрос, капітан, омар, хвилька, галька, акула.
Зупинка « Мис Звучний»
- Наш капітан приготував для вас завдання. Потрібно з’єднати слова з їх звуковими моделями. ( фронтально )
- А зараз відгадайте загадку
- Як пливуть вони красиво –
Дуже швидко та грайливо!
Нам покажуть свої спини
Красені морські ….. дельфіни!
- Складіть звукову модель цього слова
Зупинка « Гавань Дружна» ( робота в групах)
- На цій зупинці ми побачимо, чи дружні діти у 1 – В класі і попрацюємо в командах.
Групи :
«Медузки», «Дельфінчики», «Восьминіжки», «Морські зірочки»
Кожна група отримує завдання ( деформовані тексти).
Зупинка порт Читацький ( робота з «Букварем» )
- Ми сьогодні з вами подорожуємо морем.
- А які водойми ви ще знаєте? ( ріки, озера, океани, ставки)
- На цій зупинці ми побуваємо на маленькій водоймі.
- Ми познайомимося з текстом, який називається « На ставку»
- Як ви думаєте, про що в ньому буде розповідатись?
- Що таке ставок?
- Яких риб ви знаєте?
- Як називають людей,які ловлять рибу?
Слухання
Перевірка сприймання
- Хто пішов на ставок?
- Коли вони пішли на ставок?
- Де вони зупинилися?
- На що сів дідусь?
- Яку рибку впіймав?
Читання ланцюжком
Відшукування слів з Ь
Гра « Знайди речення за початком»
Гра «Незнайко»
IY. Підсумок уроку
- Чи сподобалась вам подорож?
- Якими враженнями від уроку ви поділитесь вдома?
- Що було найцікавішим у подорожі?
- Про що нове дізналися?
- Що було важким і навпаки?
Додатки
В морі плаваю на дні,
Там спокійніше мені,
Як желе мої боки:
І прозорі і м’які.
Якщо зловиш мене ти –
Можу руку обпекти! ( медуза )
У лусці мої боки –
Вони холодні та слизькі.
Плавать можу досхочу,
Та усе життя мовчу. ( риба )
Птаха ця живе на морі,
Там літає на просторі,
Дзьобом рибу ловить влучно,
А співає різко, звучно. ( чайка )
Вона в морі промишляє,
І людей і риб лякає,
Гострі зуби в два ряди,
Ось плавець стирчить в води,
Краще б в морі потонула
Ця страшна, бридка…акула!
Деформовані слова
Раська, ремо, куньо, лькорабе, маркаль, ньопек, ноль, сіонь, ньті, еньд.