Користувацький вхід

В.О Сухомлинський 40 стежин формування краси людських стосунків малого українця.Стежинка «Бережемо природу»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема: В.О. Сухомлинський 40 стежин формування краси людських стосунків малого українця. Стежинка «Бережемо природу».
Мета: Продовжити знайомство дітей з творами В.О.Сухомлинського , навчити знаходити головну думку твору ,робити висновки ; розвивати мову та мислення ; виховувати любов до природи , гарне ставлення до оточуючого середовища.
Хід заняття:
Учитель: Я дуже рада бачити вас у цьому залі і хочу запропонувати цікаву подорож чарівною стежинкою , а якою саме ви дізнаєтеся пізніше. Нашим помічником буде спадщина , яку залишив по собі Василь Олександрович Сухомлинський. Він близько 23 років керував школою, але головною була його любов до дітей для яких він написав понад 1200 оповідань та казок. Свою школу він називав «Школа радості». Він говорив , що людина навчаючись і розвиваючись має відчувати радість від того , що з неї росте Справжня Людина. Уроки він часто проводив не в приміщені школи, а в «зелених класах». Основною метою яких було виховання любові до рідного краю. Василь Олександрович говорив «З малих років учись жити так, щоб тобі було добре, приємно, коли робиш добре для людей, і не приємно , коли зробив щось погане , негідне». Я думаю що вам також комфортно навчатися в своїй школі, адже люди які в ній працюють прикладають великих зусиль щоб і наша школа стала «Школою радості». Ви вже знайомилися з деякими оповіданнями Василя Сухомлинського , які він написав для того , щоб краще розповісти про людські чесноти , та негативні риси характеру . Василь Олександрович визначив 40 стежинок формування краси людських стосунків . Діти , а як ви гадаєте які основні позитивні риси характеру він виділив ?
40 стежинок :
1.Стежинка «Гостинність».
2.Стежинка «Служіння людям».
3. Стежинка «Любов до Батьківщини».
4. Стежинка «Ввічливість».
5. Стежинка «Турботливість».
6. Стежинка «Гордість».
7. Стежинка «Любов».
8. Стежинка «Взаємодопомога».
9. Стежинка «Краса душі».
10. Стежинка «Єдність».
11. Стежинка «Любов до мами».
12. Стежинка «Дружелюбність».
13. Стежинка «Пошуки прекрасного».
14. Стежинка «Добросердечність».
15. Стежинка «Скромність».
16. Стежинка «Дбайливість».
17. Стежинка «Співчуття».
18. Стежинка «Потяг до світла».
19. Стежинка «Хоробрість».
20. Стежинка «Милосердя».
21. Стежинка «Мудрість».
22. Стежинка «Любов до тварин».
23. Стежинка «Бережемо природу».
24. Стежинка «Відповідальність».
25. Стежинка «Допитливість».
26. Стежинка «Доброта».
27. Стежинка «Жертовність».
28. Стежинка «Вірність».
29. Стежинка «Дружба».
30. Стежинка «Вміння вибачати».
31. Стежинка «Наполегливість, завзятість».
32. Стежинка «Чуйність».
33. Стежинка «Правдивість».
34. Стежинка «Повага».
35. Стежинка «Щастя».
36. Стежинка «Майстерність».
37. Стежинка «Щедрість».
38. Стежинка «Ніжність».
39. Стежинка «Безкористя».
40. Стежинка «Вдячність».

Учитель: Для того , щоб дізнатися якою із стежинок ми помандруємо на сьогоднішньому занятті , я пропоную вам послухати пісню «Осінь» .
Учитель: Якщо ви ще не здогадалися нам допоможуть загадки.
1. Загадки про природу.

№ 1.
На долину, на поділ
Ліг великий сивий віл.
Надійде теля червоне –
Геть того вола прогоне.
[ Відповідь ]
Туман і сонце
№ 2.
Без сокири і дрючків ставить міст через річки.
[ Відповідь ]
Мороз
№ 3.
Кольорові коромисла через річку повисли.
[ Відповідь ]
Веселка
№ 4.
Сидить дід за подушками
І стріляє галушками.
[ Відповідь ]
Град
№ 5.
Мене просять і чекають,
Я як покажуть – утікають.
[ Відповідь ]
Дощ
№ 6.
Як сіроокий кінь заіржав,
То весь світ задрижав.
[ Відповідь ]
Грім
№ 7.
Рукавом махнув, дерева нагнув.
[ Відповідь ]
Вітер
№ 8.
Зоря-зірниця, красна дівиця, по небу гуляла, плакала – ридала,
Місяць бачив – не підняв, сонце встало – і забрало.
[ Відповідь ]
Роса
№ 9.
Чорна корова всіх людей поборола,
А білий віл всіх людей підвів.
[ Відповідь ]
Ніч і день
№ 10.
Звечора вмирає, вранці оживає.
[ Відповідь ]
День
№ 11.
Куди ступиш – всюди маєш,
Хоч не бачиш, а вживаєш.
[ Відповідь ] Повітря.
Учитель: Всі відгадки на загадки стосуються світу , який нас оточує – це природа .Тому стежинка якою ми будемо мандрувати називається «Бережемо природу». Отже давайте зараз послухаємо казку В.О.Сухомлинського :
« Хлопчик і Дзвіночок Конвалії.»
Настала весна. Із землі визирнула зелена стрілочка. Вона швидко росла , потім поділилась на два листочки. Листочки стали великими . Між ними з`явився паросточок . Він піднявся , прихилився до одного листочка, а рано – в ранці зацвів дзвіночок . Це був Дзвіночок Конвалії.
Побачив Дзвіночка Конвалії маленький Хлопчик. Його так вразила краса квіточки , що він не міг відвести від неї очей. Хлопчик простяг руку і хотів зірвати квітку . Дзвіночок шепоче :
- Хлопчику , для чого ти хочеш мене зірвати?
- Ти мені дуже подобаєшся. Ти такий гарний .
- Добре, - сказав Дзвіночок Конвалії і тихенько зітхнув . – Зривай , але спочатку скажи , який я красивий .

Хлопчик задивився на Дзвіночок Конвалії . Квітка була прекрасна . Вона була схожа на ранкове небо і на блакитну воду ставка і ще на щось дивовижно красиве . Хлопчик усе це відчував , але словами висловити не зміг. Він стояв біля Дзвіночка Конвалії , зачарований красою квітки . Стояв і мовчав .
- Рости , Дзвіночку , - тихо мовив хлопчик .

Запитання до казки:
1.Як ви думаєте , чому Хлопчик все ж таки не зірвав Конвалії?
2.Як би ви вчинили , коли б захотілось зірвати красиву квітку?
3.На що була схожа квітка ?
Учитель: До речі конвалія занесена до Червоної книги України. (Демонстрація зображення квітки).
2. Гра : «Відгадай рослину».
Вчитель описує рослину , не називаючи її назву , діти відгадують про яку рослину йде мова. Коли діти відгадали вчитель показує її зображення .
1. Під ногами у саду
Стиглу ягідку знайду.
Треба низько нахилиться,
Щоб зірвати -(Полуницю).
2. Квітка з жовтою серединкою і білими тендітними пелюстками.(Ромашка).
3.Зелена жалюча .(Кропива).
4. Коли ми хворіємо мама лікує нас смачним варенням з ягід цієї рослини.(Малина).
5.Білий кошик суцвіття , що перетворюється на червоні кетяги. (Калина).
6.Гарна квітка на колючій ніжці. (Троянда).
7.Біла тендітна квітка що першою з`являється з – під снігу. (Підсніжник).
Ми дійшли до зупинки яка називається «Цікавинка з городу» . (Показую зображення гарбуза і кавуна , діти говорять що це .Потім показую плід кавбуза. )
Учитель: Найдавніше зображення кавуна знайшли в єгипетських пірамідах. Багато дослідників зійшлися на думці , що саме Єгипет є батьківщиною кавуна. Кавуни клали в усипальницях фараонів щоб їм було чим себе побалувати у загробному житті. Погляньте на цей плід (показую кавбуз) як ви гадаєте , що це? (Діти відповідають) Селекціонери , люди які виводять нові види рослин поєднали 2 культури і дали їй назву (діти беруть початок назви кавуна і кінцівку гарбуза , таким чином дізнаються назву плода). Ця рослина ще не дуже поширена на Україні , і здебільшого використовується для вигодівлі тварин. Але вона дуже корисна і для людей , адже в ній поєднані всі корисні елементи гарбуза і кавуна. Кавбуз можна запікати , можна варити кашу , олія з його насіння корисніша навіть за оливкову. (учитель розрізає кавбуз , щоб продемонструвати який він в середині)
3.Гра : «Настрої природи».
Потрібно співставити зображення природи з зображенням смайлика.
4.Гра : «Світ природи».
По черзі вчитель показує зображення дерева , тварини , птаха , комахи , річки , сонця , дощу . Діти розповідають яку користь приносить той чи інший мешканець світу природи.
5. Гра : «Допоможемо деревам».
Вчитель показує зображення саджанця дерева і доросле дерево . Діти розповідають , як потрібно допомагати дереву , щоб воно виросло.
6. Робота над прислів`ям.
Учитель: Давайте разом з окремих слів складемо прислів`я : «Хто не жаліє природу , той шкодить сам собі» . Як ви розумієте це прислів`я .
Бережімо ріки,
Бережімо води,
Як матусю рідну,
Бережім природу.
Бережімо кожну
Квіточку й травичку,
Бо ми всі — природи .
Рідної частички.
Учитель: Шановні діти чим краще людина відноситься до природи тим більше природа віддячує їй. Розумна людина ніколи не зробить того, що в подальшому зашкодить їй. Не дарма говорять «Скільки ти мов знаєш, скільки разів ти людина» Ви також почали вивчати англійську мову і я пропоную продемонструвати свої знання на дошці буде слайд де видно лише якусь частинку тварини , ви повинні відгадати хто це ,але її назву сказати англійською мовою.

7. Гра : «Коли Земля вибачає нас».
Вчитель показує зображення планети Земля . Діти розповідають , коли Земля ображається на людину (коли люди ворогують , забруднюють річки та ліси , випускають отруйні речовини). Потім розповідають , що кожна людина може зробити , щоб Земля її вибачила.
Діти тримають плакат «Бережіть природу» учень розказує вірш «Буду я природі другом»

БУДУ Я ПРИРОДІ ДРУГОМ
Йтиму садом,
Полем, а чи лугом,
Буду я
Природі вірним другом.
Не столочу
Навіть і трави,
Я скажу їй:
— Зеленій, живи!
Коли лісом
Буду я іти,
Теж посію
Зерна доброти.
Побажаю
Дереву і пташці,
Щоб вони
Жили у мирі й щасті.
Учитель: Із сьогоднішньої нашої розмови я гадаю ви ще раз переконалися , що ми діти своєї Землі і повинні дбати про матінку природу.

Автор: 

Гусаренко Світлана Миколаївна

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі