Користувацький вхід

Бінарний урок з фізики та англійської мови «Розкладання білого світла на кольори. Утворення кольорів»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Відритий урок. 9 клас.
Тема. Розкладання білого світла на кольори. Утворення кольорів.
Dispersion of Light.Spectral Composition of Light. Colours (СЛ.1)
Мета:
Навчальна- познайомити учнів із явищем дисперсії-розкладання білого світла на кольори; вміти охарактеризувати кольорову гаму світла, ввести поняття спектра; отримати експериментально кольорову гаму світла, шляхом накладання променів різного кольору, звернути увагу учнів на практичне використання даного навчального матеріалу;
формування знань і вмінь учнів по сприйняттю наукової лексики на англійській мові, вміння працювати з науковою і технічною термінологією із словником і без нього, продовжувати розвивати навички читання та говоріння на англійській мові, повторити граматичний матеріал(Gerund)
Виховна- розвивати пізнавальні інтереси учнів, цікавість; виховувати цілеспрямованість, творче ставлення до роботи на уроці;
уміння акуратно працювати зі словниками та довідниками, вести записи в зошиті.
Розвиваюча –розвиток загальних знань і цілісного уявлення про фізичні явища; розвиток отриманих на уроках знань при інтегрованому підході при вивченні різних предметів.; сприяння розвитку волі, наполегливості під час навчання, розвитку пам’яті (уяви, технічного мислення, мови, самостійності)
Обладнання:джерело світла, щілина, скляні призми, таблиці, презентація до уроку, ноутбук, екран, стрічки кольорові, віночок, смужки паперу трьох кольорів)
Тип уроку:. Систематизація та засвоєння знань, умінь та навичок (СЛ.2)
Фізика — цікава річ
Вона цікавить навіть тоді, коли
В ній нічого не розумієш.
М. Аров

To have another language
is to possess a second soul.
Charles the Great
План уроку
1.Організаційний момент (1 хв.).
2. Психологічна розминка(2 хв.).
3. Мотивація навчальної діяльності.(2 хв.).
4. Актуалізація опорних знань (7 хв.).
5. Пояснення нового матеріалу(20 хв.).
6. Узагальнення, закріплення вивченого матеріалу (5 хв.).
7. Підсумок уроку. Виставлення оцінок за урок(1 хв.).
8. Домашнє завдання(2 хв.).

Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ.Психологічна розминка
Good morning dear pupils! I am glad to see you again. Today we are going to have a very interesting lesson. We’ll try to combine Physics and English. The topic of our today’s lesson is Dispersion of Light. Spectral Composition of Light. Colours. We are going to speak about great scientific discoveries. We’ll also speak about great scientist Isaac Newton. You’ll come across some scientific term and special words which will enlarge your knowledge in English and Physics as well.
Кожна людина є творцем своє долі. Якщо на сьогоднішньому уроці ми з вами долі не змінимо, то принаймні гарний настрій гарантовано створимо. Чи вдасться нам це зробити, побачимо в кінці уроку. Для цього пропоную провести невеличкий тест.
(вчитель роздає кожному учневі три смужки паперу червоного, фіолетового та зеленого кольорів)
At the whiteboard you’ll see three different colours . At your desks all of you have got strips with the same colours. At first we will revise colours and you’ll learn about their psychological meaning. After that raise the strip with the colour, which express your emotions, at the beginning of our lesson.
Green colour – express the feeling of confidence and persistence. (СЛ.3)
Red – express volitional effort and excitation. (СЛ.4)
Violet – express anxiety, stress, the feeling of fear. (СЛ.5)
Зелений – почуття впевненості, наполегливості.
Червоний– символізує силу вольового зусилля, збудження.
Фіолетовий– символізує тривожність, стрес, переживання страху.

ІІІ. Формулювання теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Шановні гості! Дорогі учні! Розпочнемо наш урок із загадки,яку ви почуєте на англійській мові
.( вчитель фізики виносить закриту коробку)
What a person can’t hide in the chest? ( Light)
«Що в скриню не сховаєш?» (Світло)
Світло завжди зачаровувало людину і в той же час здавалося їй нерозгаданою загадкою. Ніщо в природі не було таким загадковим, жодний свій секрет природа не зберігала так старанно, як секрет про те, що ж являє собою світло насправді. Ось чому у фізиці його часто називають «найтемнішою плямою». На нашому уроці ми продовжимо розкривати таємниці світла. Тема нашого уроку
(учні записують тему уроку в робочі зошити) (СЛ.6)
«Розкладання білого світла на кольори. Утворення кольорів.». На даному уроці ми введемо нове поняття дисперсії світла, розглянемо спектральний склад білого світла, а також з’ясуємо, чому ж світ навколо нас кольоровий.
ІV. Актуалізація опорних знань.
(вчитель фізики роздає роздатковий матеріал для учнів низького та середнього рівнів і пропонує їм сісти на перші парти лише з ручкою(5 хв.)
( За ці 5 хв вчитель фізики фронтально опитує)
Для того, щоб ви добре сприйняли новий матеріал, нам необхідно узагальнити вивчене на попередніх уроках1.Продовжити речення(учні дають усні відповіді)
1. Лінія вздовж якої поширюється світло називається …( промінь)
2. В однорідному середовищі світло поширюється …(прямолінійно)
3. Що є доказом прямолінійного поширення світла?(утворення тіні та півтіні)
4.Тінь – це…( область простору ,де не потрапляє світло)
5. Кут падіння…(це кут між падаючим променем та перпендикуляром до точки падаючого променя)
6. Промінь падаючий, промінь відбитий…( лежать в одній площині)
7. Явище заломлення - це…(зміна напряму поширення світла під час переходу через межу розділу двох середовищ)
8. Кут заломлення - це…( кут між заломленим променем та перпендикуляром до межі поділу двох середовищ)
9. Кут заломлення менший ніж кут падіння, якщо…(відбувається перехід світла із оптично менш щільного до більш щільного середовища)
10. Кут заломлення більший ніж кут падіння, якщо…( відбувається перехід світла із оптично більш щільного до менш щільного середовища)

(Робота на англійській мові з науковою лексикою( на ватмані))
Brain storming.
Brain storming.
1.What is your attitude towards science?
P1: I think…
P2: As for me…
2.Do you think science play s an important role in the life of people ?
P.1: To my mind…
P2: I believe…

2)Повторення ЛО теми «Science and inventions”
I am going to raise cards with different words. Your task is to read and to translate them correctly. If they concern our topic, stick them on our magnetic board.
Words: scientist, movement, invention, scientific, Physics, hostel, inventor…
Мотивація уроку (СЛ.7)
Відгадайте загадку:
Тільки дощик прошумів
За лужком, за лісом,
Хтось у небі рушничок
Вишитий повісив.
Хто вгадає з діточок,
Що воно за рушничок? (Веселка)
V. Пояснення нового матеріалу.
Так, це веселка. Ви мабуть з дитинства знаєте кольори веселки. Назвіть їх. (Відповіді дітей). Давайте зараз із вами, щоб краще запам’ятати ці кольори прикріпемо стрічками наш український символ краси вродливих дівчат- віночок, колір яких відповідає кольорам веселки.
(На дошці висить вінок і один учень-асистент прикріплює різнокольорові стрічки , вчитель читає символічне значення для українського віночка кожного кольору . (СЛ.8)
Червоний-кохання ,магія.
Оранжевий-сонце.
Жовтий –хліб.
Зелений- краса і молодість.
Блакитний-небо.
Синій- вода.
Фіолетовий- мудрість.
ВЧИТЕЛЬ:Може хтось знає такий вірш чи вислів українською мовою?( на слайді вчитель пропонує свій вислів: чарівниця-осінь жар-птицю зазиває білий сад фарбувати)
(СЛ.9)
In English there is a rhyme, in which every first letter of the word symbolized the colour of rainbow
Ricard
Of
York
Gave
Battle
In
Vain
Перша сторінка нашої подорожі «Історична». (СЛ.10)
(Вчитель англійської мови перед розповіддю учня просить учнів записати нові слова в словники) (СЛ.11)

Уявіть собі, що ви потрапили в Англію. 1667 рік. Вас вітає славетний англійський вчений Ісаак Ньютон.
Учень розповідає. (Інформацію потрібно дати учневі заздалегідь). (СЛ.12)
So let us meet our guest from England Isaac Newton. In his speech you’ll hear sentences with gerund which you have to write down in your copy books and besides I’ll give you papers with new words which you’ll hear in his speech.
Let me introduce myself. I am Isaac Newton – an English scientist. Improving the telescope I paid attention that the image which was produced by the lens, was colored at the edges. I got interested by that phenomenon and then I at first explored the variety of light rays and the features of colors which were caused by it. I was the first to notice it. A rainbow colored image, which is produced by the lens, was observed before. It was also noticed, that rainbow edges had subjects when they were looked through the prism. The beam of light rays which came through the prism got colored at the edges. My experiment was ingeniously simple.
I directed light beam at the prism of small cross-section. The beam of sun light came through the small hole in the shutter in to the darkened room. Falling on the glass prism, the beam refracted and gave amazing image with the rainbow alternation of colors on the opposite wall. Keeping century’s old tradition which tells us that a rainbow has seven colors I also selected seven colors: violet, blue, indigo, green, yellow, orange and red. The strip of rainbow I named spectra. When I closed the hole with red glass I saw a red stain on the wall, when I closed the hole with blue glass I saw a blue stain and so on. It was clear that it wasn’t the prism that colored the white ray as it was thought earlier. Prism doesn’t change the light it only decomposes it on component parts.
(Переклад робить другий учень)
Я Ісаак Ньютон – англійський вчений. Удосконалюючи телескоп, я звернув увагу на те, що зображення, яке дає об’єктив, по краях забарвлене. Зацікавившись цим явищем, я вперше дослідив різноманітність світлових променів і зумовлені цим особливості кольорів, про які до того часу ніхто й гадки не мав. Райдужне забарвлення зображення, що його дає лінза, спостерігали звичайно й до мене. Помічали також, що райдужні краї мають предмети, коли на них дивитись через призму. Пучок світлових променів, що пройшов через призму, по краях забарвлюється. Мій дослід був геніально простий. (Показує малюнок досліду).
Я спрямував на призму світловий пучок малого поперечного перерізу. Пучок сонячного світла проходив у затемнену кімнату через малий отвір у віконниці.
Падаючи на скляну призму, пучок заломлювався і на протилежній стіні давав дивовижне зображення з райдужним чергуванням кольорів. Дотримуючись багатовікової традиції, за якої вважалося, що веселка складається із семи кольорів, я також виділив сім кольорів: фіолетовий, синій, голубий, зелений, жовтий, оранжевий, червоний. (Показує на різнокольорові смужки).
Саму ж смужку веселки я назвав спектром. Коли я закривав отвір червоним склом, то бачив на стіні червону пляму, закриваючи синім – синю і т.д. Виходило, що не призма забарвлює білий промінь, як гадали раніше. Призма не змінює світла, а тільки розкладає його на складові частини (демонструється малюнок).
Учитель фізики:Отже, завітавши в гості до великого вченого, ми можемо з вами зробити який висновок?
Відповідь дітей: Біле світло складне. Воно складається з семи кольорів, які утворюють спектр.
Учитель фізики: Чому ж призма розкладає біле світло на спектри? Щоб це з’ясувати нам потрібно розглянути наступну сторінку нашої подорожі «Теоретичну». (СЛ.13)
Промінь сонячного світла, пройшовши через призму, перетворюється на веселку. Ми з вами зробили висновок, що білий промінь складний, з нього можна виділити промені різних кольорів, і лише їх спільна дія створює в нас враження білого кольору. Справді, якщо за допомогою другої призми, повернутої на 1800 відносно першої, зібрати всі промені спектра, то знову матимемо біле світло. (Демонстрація малюнка, ППЗ фізика 7 клас) (СЛ.14)
Ісаак Ньютон зробив важливий висновок із своїх дослідів: «Світлові пучки, які різняться кольором, відрізняються за ступенем заломлення». Тобто, проходячи через призму кожна складова білого світла по – різному заломлюється. Найбільше заломлюються фіолетові промені, а найменше - червоні. Всі інші заломлюються в проміжку між фіолетовими і червоними променями.
Залежність показника заломлення світла від його кольору Ньютон назвав дисперсією.(УЧНІ ЗАПИСУЮТЬ В ЗОШИТІ)
Саме явище дисперсії , яке відкрив Ньютон, – це перший крок до розуміння кольору.
Знаючи, що біле світло має складну структуру, можна пояснити велику різноманітність кольорів у природі. Якщо предмет, наприклад аркуш паперу, відбиває всі промені різних кольорів, то він здаватиметься білим. Якщо ж світло спрямувати на червоний папір, то тепер будуть відбиватися тільки промені червоного кольору , решта буде поглинатися поверхнею. Трава і листя дерев здаються нам зеленими тому, що з усіх падаючих на них сонячних променів вони відбивають лише зелені, поглинаючи решту.
Третя сторінка нашої подорожі «Експериментальна»: (СЛ.15)
Утворення кольорової гами світла шляхом накладання променів різного кольору.
Мета: Спостерігати утворення кольорової гами світла шляхом накладання променів різного кольору.
Прилади і матеріали:екран із щілиною, скляна пластинка із скошеними гранями або скляна призма, джерело світла.
Хід роботи
1. Візьміть в одну руку екран зі щілиною , а в другу – скляну пластинку зі скошеними гранями або призму. Екран розмістіть на фоні вікна на відстані 30 – 40 см від ока, а пластинку (призму) – горизонтально перед оком.
2. Подивіться через скошені грані пластинки (призму) на добре освітлену щілину в екрані. Отримайте найбільш яскраве видиме кольорове зображення щілини.
3.Дайте відповіді на запитання:
1.Які кольори і в якому порядку видимі в зображенні щілини;
2.Світло якого кольору найбільше заломлюється в призмі? А якого найменше?

Запитання:
А як людина бачить кольорові і чорно – білі зображення? (СЛ.16)
Учень:Очі людини мають чудову властивість розрізняти кольори. В сітчастій оболонці нашого ока є три типи зорових нервів, одні з них найбільше подразнюються червоними променями, другі – зеленими, треті – синьо-фіолетовими. Коли ступінь подразнення всіх зорових нервів однаковий, ми бачимо білий колір (або сірий колір, якщо сила світла мала). Майже повна відсутність подразнення нервів усіх трьох типів дає чорний колір. Коли ж подразнення неоднакові, ми бачимо колір , що залежить від того, який тип зорових нервів більше збуджений. Коли світло однаковою мірою збуджує нерви чутливих до зелених і червоних кольорів, ми бачимо жовтий колір. Якщо збуджуються нерви чутливі до червоного кольору, ми його бачимо.
Але не всі бачать все однаково. Більшість розрізняє у веселці сім кольорів: червоний, оранжевий, зелений, голубий, синій, фіолетовий. Проте є люди, які бачать в ній лише червоний, зелений, синій кольори. Решта для них лише відтінки. Спеціалісти які вивчали картини Рєпіна, вважають, що він розрізняв до 2 тисяч відтінків, тоді як звичайна людина розрізняє не більше 200 відтінків. Зустрічаються люди цілковиті дальтоніки. Весь світ вони бачать біло – сіро – чорним. Для тих, у кого так званий червоно – зелений дальтонізм або синьо – оранжевий, червоний і зелений або синій і оранжевий зливаються в один, зелений або оранжевий
Отже, розглянувши теоретичну і експериментальну сторінку нашої подорожі ви повинні дати відповідь на питання, поставлене на початку уроку: «Чому виникає веселка?»

Вчитель: Четверта сторінка подорожі «Цікава п’ятихвилинка». (СЛ.17)
(Учні готують цікаву інформацію заздалегідь: перегляд відео)
You are going to watch an interesting video “How do animals see the world?”
Бесіда T-P1-P2…
1. Was the video interesting for you?
2. What information have you learnt from the video?
VІ. Узагальнення, закріплення вивченого матеріалу.
Висновки:
1. Залежність швидкості поширення пучка світла в певному середовищі від кольору пучка називають…….( дисперсією світла).
2. Білий колір - це суміш ……(спектральних кольорів).
3. Розкладання білого світла в спектр - це поділ його на промені , що відбувається в результаті …….(заломлення променя в призмі).
4. Показник заломлення залежить від кольору спектральної складової білого світла. Промені, які відповідають різним кольорам, при попаданні в одне і те ж середовище заломлюються під різними кутами, оскільки ……..(їх швидкості в даному середовищі різні).
5. Завдяки тому що різні тіла по-різному відбивають, заломлюють і поглинають світло, ми бачимо навколишній світ……..(різнокольоровим).
vІІ. Підсумок уроку. Виставлення оцінок за урок.
Оцінювання уроку за стежиною настрою.
(Вчитель просить підняти смужку,що були роздані на початку уроку і просить підняти ту, яку після опрацювання уроку найбільше підходить під настрій)
vІІІ.Домашнє завдання. (СЛ.18)

https://drive.google.com/file/d/1pPB594g4Sx3uxZTvniFHwVHYT0GPa3GR/view?u...

Автор: 

Титиш Олена Миколаївна
вчитель фізики
Бориславської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату І – ІІІ ступенів

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі