Користувацький вхід

Конспект заняття з ознайомлення з навколишнім та розвитку мовлення дітей середньої групи

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Конспект заняття
з ознайомлення з навколишнім
та розвитку мовлення
дітей середньої групи

Тема. Осінь- чарівниця
Мета: Зв язне мовлення : вчити складати розповіді за допомогою використання методу символічної синектики; розвивати зв’язне мовлення, спонукати дітей до відповідей повними реченнями, обґрунтовування особистої думки. Узагальнити знання дітей щодо осінніх змін в природі, житті тварин, людей. Повторити назви осінніх місяців, їх послідовність.
Граматика: вправляти дітей вживати слова- ознаки, слова- назви, узгоджувати слова в множині, іменники з прикметниками;утворювати з іменників прикметники.
Звукова культура: формувати правильну звуковимову ; закріпити знання про
голосні звуки; вчити виділяти перший звук у слові;
Виховувати уважність, посидючість , уміння працю¬вати дружно.
Матеріал: Паперове листя з різних дерев, зображення символів, магнітна дошка,
маски-шапочки осінніх місяців, дівчинка-Осінь.
Хід заняття
Організаційний момент. Психогімнастика.
- Діти, сьогодні до нас завітали гості, а щоб гостям у нас було затишно-
подаруємо їм свою усмішку і привітаємось з ними.
Ось вже й час настав,
На заняття він дав сигнал,
Сядьте рівно на стільці,бачу- всі ви молодці!
Девіз скажіть,щоб не забути :(хором)
Вчимося грамотними бути!
-Діти, сьогодні вранці мені подзвонила казкова Незнайомка, вона повідомила, що збирається до нас у гості .Якщо ви відгадаєте загадку, тоді здогадаєтесь хто це.
Жовте листячко лежить,
Під ногами шелестить.
Сонце вже не припікає.
Коли це буває? (Восени)
- Чому ви вважаєте, що це осінь? Доведіть.
Д.вправа « Що буває восени?» (Я думаю , що це осінь, тому, що сонечко не гріє, йдуть дощі, падають листочки, небо похмуре, дмуть вітри тощо)
Так, діти, це – красуня Осінь , в неї багато роботи. Їй потрібно полити дощами землю, щоб сходили засіяні поля, допомогти птахам відправитись до теплих країв тому, що наступають вже холоди, допомогти людям прибрати городи, скопати їх на зиму, щоб земля відпочила. Як ви гадаєте, чи сама Осінь виконає стільки роботи, чи, можливо, в неї є якісь помічники?
(Під музику заходить Осінь. Разом з нею йдуть три хлопчики – місяці.)
Осінь:
Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Не сама до вас прийшла,
Я синочків привела.
- Діти, чи знаєте ви синів осені? (Вересень, Жовтень, Листопад)
- Чому вони мають таку назву? (Цвіте верес, жовтіє листя, опадає листя.)
- Послухайте вірші, які підготували помічники осені.
Вересень Данік Б. У вересня щедра рука, заходьте, він з двору гукав, і яблука
трусить з гілок, і сипле в кишені сливок.

Жовтень.Назар Г. В жовтні жовте сонце гріє, так що все навкруг жовтіє, жовті
квіти і листочки, жовті дині й огірочки.

Листопад. Нікіта Пожовкло листя і трава і я вступив в свої права.
Зриваю листя і мету з своїми друзями-вітрами ,
бо вже зима не за горами.

- А ще восени можна почути різні звуки. Пригадаймо їх.
Вправа на звуконаслідування:
- листячко шурхотить- шурх, шурх, шурх.
- Вітер свистить- с-с-с
- Дощик накрапає- крап- крап- крап
- Пташки відлітають -пурх- пурх-пурх
- Їжачок пихтить –пих- пих –пих.
- Як ми називаємо ці звуки? (немовні) Які ще бувають звуки? (мовні) Назвіть їх.( а, о ,у,і) Як вони називаються? (голосні) Чому вони так називаються? Заспіваймо пісеньку голосних звуків.
Нам осінь подарувала декілька листочків з різних дерев, а от з яких нам треба пригадати.
Мовна гра «З якого дерева листочок?» (листочки на магнітній дошці)
Вихователь запитує:
- Із якого дерева впав цей листочок? (із липи)
А який він?(липовий, жовтий) З якого звука починається слово липовий? Із якого дерева цей листочок?(із каштана) Який він?(каштановий, червоний) (І т. д. Кленовий, дубовий листочок)
Гра «Зміни слово» ( з м’ячем)
Листочок-листочки Їжачок- їжачки
Дерево-дерева яблуко- яблука
Зайчик-зайчики гриб-гриби
Лисичка-лисички
Пташка-пташки
Розповідь по схемах.
Настала пізня осінь. Дні стали коротші, а ночі довші. Часто йдуть холодні дощі.Сонце світить та не гріє . Листя облетіло з дерев. В лісі виросли гриби та ягоди. Люди збирають урожай. Дикі звірі готуються до зими. Білочка запасає шишки,горішки,жолуді.гриби. Ведмідь і їжачок впадають в сплячку, а зайчик міняє шубку з сіренької на біленьку.Пташки відлетіли в теплі краї. Люди одягають теплий одяг.Діти збирають листочки і граються ними.
Працювали гарно ви, треба нам вже відпочити і до нас
на заняття- фізхвилинку запросити.
Навколо дерев весело підем,
Різні листочки дружно підберем,відразу вверх піднімем,
Потім їх підкинем, хай собі летять!
Давайте зробимо осені компліменти, скажемо ,яка осінь? - Я прошу вас підібрати такі слова, за допомогою яких можна описати красу осені. (Золота, чудова, багряна, замріяна, багата, щедра, різнокольорова, різнобарвна, чарівниця, яскрава, пізньоквітуча казкова, красуня, невтомна,працьовита,найкраща,сумна,весела,дощова,)-передаємо по колу осінній листочок.
А зараз,діти,ми будемо називати слова-назви предметів. (передаємо шишку по колу)
- Хто з вас , діти хоче віршик про осінь розказати?
Вірші про осінь
Дитина 1 Маша Там де осінь побувала, жовтим все пофарбувала, і дерева стали всі майже зовсім золоті.
Дитина 2 Соня.Королева Осінь ,Всіх до столу просить.Всіх без винятку частує ,й для Зими запас готує.
Дитина 3. Віта .Лісом осінь походила-все навкруг позолотила,залишила лиш ялинку,їжачкові на хатинку.
Дид.вправа . Підбери влучне слово.(робота в групах)
Діти діляться на дві групи. Діти першої групи називають слово, що відповідає на питання хто? або що?. Діти другої групи підбирають до них слова, які відповідають на питання який?, яка, яке?які?. (Осінь – золотокоса, дощ – дрібний, листок – жовтий, …).
Прислів’я про осінь.
Восени і горобець багатий. Осінь сумна,а весело жити. Осінь іде,а за собою дощі веде.
Вихователь: Діти , осінь дуже задоволена вашими знаннями про неї , вона приготувала для вас кошик з гостинцями ( цукерки та горішки).
Підсумок заняття.
Про що розмовляли на занятті?
Що сподобалось найбільше?
З яким завданням було важко справитись?
- Чи можемо ми осінь назвати найсмачнішою порою року? Всі гарно відповідали, і всі молодці. Поаплодуємо собі.

Автор: 

Куваріна А.В.

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі