Користувацький вхід

Тема . Байка як літературний жанр. Байки Езопа «Вовк і ягня», «Крук і Лисиця», «Мурашки і Цикада».

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Материал до уроку зарубіжної літератури в 6 класі .Байка як літературний жанр. Байки Езопа «Вовк і ягня», «Крук і Лисиця», «Мурашки і Цикада».
Тема . Байка як літературний жанр. Байки Езопа «Вовк і ягня», «Крук і Лисиця», «Мурашки і Цикада».
Мета: ознайомити учнів з розвитком байки та творчістю давньогрецького байкаря Езопа; розкрити особливості побудови байки, допомогти засвоїти значення термінів «мораль»,«байка», «алегорія», «езопова мова»; розвивати вміння виразно читати, аналізувати текст; виховувати в учнів високі моральні якості.
Обладнання: підручник,репродукція картини Д.Веласкеса «Езоп».
Тип уроку :вивчення нового матеріалу
Методи навчання:монологічний,діалогічний,евристичний, пошуковий.
Очікувані результати:учні повинні засвоїти поняття байка, «езопова мова»,алегорія;вміти визначати особливості байки,характеризувати образи байки,розкривати алегоричний зміст байок,розуміти мораль.
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Бесіда
- Що таке мораль? У зв’язку з чим ви чули це слово?
- Хто і в якій формі читав вам мораль?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Отже,сьогодні на уроці ми познайомимося з поняттям байка, її структурою, з’ясуємо,що таке мораль. А також ви дізнаєтеся про поняття «алегорія», «езопова мова».
ІІІ. Оголошення теми,мети уроку,формулювання разом з учнями мети уроку.
ІУ. Сприйняття нового матеріалу.
1. «Мозковий штурм»
(Учні знаходять відповідь на питання: Щоб дізнатися про байку, мені потрібно…
орієнтовані відповіді:познайомитися з історією виникнення байки ,з її особливостями,кого вважають «батьком» байки тощо)
Слово вчителя. Сьогодні ми будемо говорити про жанр, який є ровесником міфу, бо, як і в міфах , в байках люди намагалися створити привила,норми поведінки у суспільстві.
2.Виразне читання байки «Вовк і ягня».
Бесіда за прочитаним.
- Коли і де відбувається дії байки? Чому персонажі байки опинилися саме в цьому місці?
- Назвіть персонажів байки.
- Чому Вовк прискіпувався до Ягня?
- Знайдіть у тексті підтвердження невинності Ягня.
- Схарактеризуйте манеру розмови кожного з персонажів.
- Чи дослухається Вовк до відповідей Ягня? Доведіть думку цитатами з тексту.
- Коли хижак зриває з себе маску?
3.Завдання учням
- Прочитаємо по ролях репліки вовка та Ягня.
- Яким є фінал?
- Чи міг він бути інакшим? Чому?
- Яке ваше ставлення до персонажів байки?
4.Розкриття сутності поняття байка.
- Чи можете ви самостійно дати визначення ,що таке байка?
(Відповіді учнів)
Словникова робота.
Байка (від давньоруського баять — говорити, розповідати) — короткий віршований або прозовий літературний твір із повчальним змістом, у якому діють алегоричні персонажі, що уособлюють риси людських характерів, чесноти, вади, явища життя.
Алегорія (від грец. аііедогіа — інакомовлення) — це зображення одного предмета через інший.
Персоніфікація або уособлення (від латин, репопа — особа та іасеге — робити) — це художній прийом перенесення властивостей людей на тварин, рослини,предмети.
(Запис у зошити понять: байка,алегорія,персоніфікація.)
Слово вчителя. Засновником байки вважається Езоп,представник давньої Греції УІ-І ст. до н.е.
Прочитаємо матеріал,який подає наш підручник (читаємо статтю підручника С. 46-47)
-Що вразило вас у біографії Езопа?
Слово вчителя. Розглянемо репродукцію картини Д.Веласкеса «Езоп». З його іменем пов’язано поняття «Езопова мова». Звернімося до підручника ,прочитаємо,що означає це поняття .
Езопова мова - це мова ,що ґрунтується на інакомовленні,натяках та інших прийомах,які утворюють прихований зміст твору. (запис у зошит)
5.Віразне читання байки «Крук і лисиця»
1.Бесіда
- Знайдіть зав’язку сюжету.
- Якими були дії Лисиці?
- Якою була реакція Крука?
- Знайдіть та зачитайте глузливі слова Лисиці.
- Визначте мораль байки.
- Яку життєву мудрість цієї байки ви візьмете у дорогу?
6.Виразне читання байки «Мурашки і Цикада»
1.Бесіда
- Назвіть героїв байки.
- Чому Мурашки не допомогли Цикаді?
- Чи правильно вони зробили? Як ви розумієте мораль байки?
- У чому полягає алегорія байки?
7.Пошукова діяльність шляхом позитивно-творчого осмислення
1.Учням пропонується скласти схему з теми «Байка».
Байка = оповідна частина + мораль(де розташована?)
Герої:люди,тварини,птахи,рослини.
2.Обговорення схем.
У.Застосування знань,умінь,навичок.
1.Бесіда
- Які образи найчастіше зустрічаються в байках Езопа?
- Назвіть основні теми.
- У чому цінність байок Езопа?
2.Вправа «Мікрофон»
- Читаючи байки,я замислився…
- На уроці я дізнався про…
УІ. Домашнє завдання
- Підготувати повідомлення про І.Крилова; - Прочитати байку І Крилова «Квартет»;
- творче завдання:створити ілюстрації до байок.

Автор: 

Глущенко Ольга Леонідівна вчитель зарубіжної літератури КУ сумська ЗОШ І-ІІІст.№23

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі