Урок-проект в 1 класі з предмета «Я і Україна»
Тема: «Домашні тварини. Наші улюбленці»
Тип проекту: творчо-індивідуальний.
Мета проекту: поглибити знання дітей про домашніх тварин, розвивати мовлення учнів, виховувати доброзичливе ставлення до наших улюбленців, почуття відповідальності за умови їхнього існування.
Спосіб розв’язання проблеми: ознайомлення з додатковою довідковою і художньою літературою про домашніх тварин, спостереження дітей за домашніми тваринами, творча робота учнів і батьків.
Освітній продукт: створення міні-книжки «Мої домашні улюбленці».
План виконання проекту
1. Обговорення в класі ідеї проекту.
2. Склад учасників проекту.
3. Визначення форми представлення проекту – міні-книга «Мої домашні улюбленці».
4. Складання плану роботи над проектом.
4.1. Бесіда про наявність домашніх тварин та умови їх проживання в сім’ях дітей.
4.2. Зображення своєї домашньої тваринки на уроці трудового навчання (ліплення, аплікація з паперу, пластиліну тощо).
4.3. Вивчення на уроці музики пісні «Котик», слова та музика Наталії Май.
4.4. Творча робота дітей: підготовка вірша, загадки, жарту чи розповіді про свою улюблену домашню тваринку.
4.5. Творча робота батьків: підготовка фотоматеріалів про улюблених тваринок дітей.
Реалізація проекту
Урок 1 (запуск проекту)
На тему «Тварини» з предмета «Я і Україна» відводиться 2 уроки. На першому уроці знайомлю дітей з різноманітністю тварин, особливостями середовища їхнього існування. З’ясовую, чи є в сім’ях дітей домашні тварини і які. Пропоную до наступного уроку дізнатися про них більше: що вони люблять, що їдять, як за ними доглядати. Рекомендую дітям з батьками підібрати про своїх улюбленців вірші, загадки, підготувати невеликі розповіді, провести фотосесію.
Урок 2 (трудове навчання)
Проводжу бесіду про домашніх тварин. Розглядаємо з дітьми особливості будови тваринок (котика, собачки, папуги, черепашки). Обговорюємо проблемне питання: що означає вислів «Я люблю свою тваринку». Практичну роботу виконуємо в групах:
- ліплення з пластиліну;
- аплікація з паперу;
- аплікація з пластиліну.
Урок 3 (музика)
Вивчення пісеньки «Котик» Наталії Май.
Бесіда:
- Чим ви частуєте свого котика?
- Де спить кошеня?
- Як у сім’ї ставляться до кошеняти?
Урок 4 (образотворче мистецтво)
- Вибір домашньої тваринки для малювання.
- Бесіда про підбір кольорів для малюнку.
- Створення власної композиції.
Урок 5 (позакласне читання)
- Читання віршів, загадок, оповідань про домашніх тварин.
Урок-презентація (Я і Україна)
Тема. «Тварини. Домашні тварини і людина. Домашні улюбленці».
Мета. Закріпити знання учнів про різноманітність тваринного світу, показати значення домашніх тварин для людини, розвивати почуття відповідальності за долю тварин, виховувати морально-етичні цінності: милосердя, доброзичливість, турботливе ставлення до братів наших менших.
Обладнання. Малюнки диких і свійських тварин, таблиця «Що дають нам тварини», дитячі вироби, фотографії домашніх улюбленців з господарями.
Хід уроку
I. Організація класу.
Вже дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Сьогодні ми вирушаємо в казковий світ тварин.
Гра «Хочу додому».
На дошці малюнки диких і свійських тварин. Всіх дітей поділяю на дві групи: «Любителі природи» і «Господарі». Діти по черзі «відправляють» тварин в середовище їх існування (ліс і озеро або оселя господаря). До домашніх тварин відносимо також верблюда, осла і осу.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда «Чим відрізняються дикі тварини від свійських».
- Як звуться тварини, що живуть в природі?
- Хто годує диких тварин?
- Хто будує їм житло?
- Як звуться тварини, які живуть в оселі господаря?
- Хто їх годує і будує їм житло?
2. Оголошення теми і мети уроку.
На цьому уроці приділимо увагу домашнім тваринам, дізнаємося, що вони люблять, як за ними доглядати та вияснимо для чого людина тримає домашніх тварин.
3. Робота з таблицею «Що нам дають домашні тварини».
4. Гра «Клички тварин».
За таблицею на дошці даємо кличку кожній тваринці.
5. Презентація «Мої улюбленці».
5.1. Бесіда про домашніх улюбленців.
- Серед домашніх тварин є такі, які не приносять нам великої користі: ні молока, ні яєць, ні шерсті. Які це тваринки? (Котики, собачки, хом’ячки, папужки, рибки, черепашки).
- Для чого людини такі тварини? (Вони приносять радість, вчать нас бути добрими, милосердними).
5.2. Власна презентація дітей. (Перегляд фотографій, розповіді дітей про своїх улюбленців).
Запитання дітям:
- Як звуть тваринку?
- Як ти за нею доглядаєш?
- Що вона любить найбільше?
5.3. Пісня «Котик» Наталії Май. (Виконують діти з вчителем музики).
6. Бесіда «Як я піклуюся про свою домашню тваринку».
7. Бесіда «Чи всі тваринкам жити легко?».
- Чи зустрічали ви котиків і собачок, в яких не має господарів? Де?
- Де вони сплять? Що їдять?
- Чому вони не мають ні житла, ні їжі?
- Як можна назвати людей, які викинули їх на вулицю? (Жорстокі, бездушні).
- Як ми зазвичай ставимося до тих тварин? (Жаліємо, боїмося, сердимося, інколи проганяємо).
- Чому вони біжать за нами?
- Чим ми можемо їм допомогти?
8. Приклади допомоги людей домашнім тваринам. (Тьотя Таня з аптеки, тьотя Таня-сусідка, тьотя Надя з сусідньої вулиці).
Висновок. Чи хотіли б ви, щоб ваша улюблена тваринка коли-небудь стала бездомною? Що треба робити для того, щоб цього не сталося? (Перш ніж завести тваринку, твердо вирішити піклуватися про неї).
ІV. Підсумок.
Всі фотографії, вірші, розповіді, загадки, аплікації скріплюються. Утворення книжечки «Мої домашні улюбленці».
Подякувати всім, хто брав участь у роботі над проектом.