Образотворче мистецтво. 4 клас
Архітектура як будівельне мистецтво. Образ будівлі, її призначення. Створення на основі асоціацій образу казкового будинку. Композиція «Будинок для казкового персонажа» (колаж)
Мета: навчальна: ознайомлювати учнів з архітектурою як видом мистецтва та міським пейзажем як видом графічного мистецтва; продовжувати вивчати особливості паперової пластики; продовжувати формувати в учнів навички роботи з багатошаровою паперовою формою;
розвивальна: формувати в дітейосновипросторовогомислення, уміннясприймати, розрізняти та аналізувати характерні особливості графіки міського пейзажу; розвивати дрібну моторику руки;
виховна: виховувати в учнівінтерес до звичаїв і традиційсвого народу; розвивати естетичнесприйняття навколишньогосвіту; стимулювати розвиток допитливості.
Обладнання: навчальні плакати, репродукції картин відомих художників
і навчальніроботи з методичного фонду,матеріали для демонстрації послідовності й техніки виконання роботи.
Матеріали та інструменти: картон, простий олівець,гумка, кольоровий і білий папір, клей ПВА, ємності для клею і води, пензель для клею, серветки, клейонка, тканина, стрічки, бісер, шматочки шкіри чи хутра тощо.
Тип: комбінований.
Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєногоматеріалу.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ . Актуалізація опорних знань і вмінь
Ви знаєтебагатоказок. Здогадайтеся, про яку казкуйдеться.
Гра «Відгадайте казку»
Зараз ми пограємо в таку гру: послухавши уривок, назвіть казку.
«Вона жила сере двічних снігів і криги. Заметілі звели стіни її помешкання. Буйні вітри пробили у стінах вікна і двері. Величезні білосніжні зали тягнулися одна за одною на сотні миль – просторі, високі, аж до самого неба. Північне сяйво освітлювало їх різнокольоровими вогнями. Хурделиці розстелили тут пухнасті килими, що виблискували сріблом. Однак у цих білих зі сліпучим блиском залах було холодно і порожньо. Сонце ніколи сюди не зазирало.»
Прослухайте наступний уривок. «Тим часом король, що проїжджав поблизу, помітив прекрасний замок і забажав увійти до нього. Кіт, почувши, як гуркотять колеса королівської карети, вибіг назустріч і сказав королю: «Ласкаво просимо до замку маркіза де Карабаса, ваша величносте!».»
Гра «Відгадайте казку» (продовження)
Умови гри змінюються: ви дивитеся фрагмент казки і називаєте її.
Що допомогло вам так швидко відгадати наші загадки?
Ви звернули увагу на будинки в мультфільмах? Чим вони особливі?
Завдання уроку
Будівлі, описані в уривках, мають художні образи. Їх створено за традиціями народу, що склав ці історії. Ми сьогодні створимо будинок як художній образ, тобто передамо характер, зовнішні риси чи уподобання господаря.
ІII. Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя
(Учитель надає учням загальні відомості про архітектуру як вид візуальног омистецтва, історію архітектури та особливості архітектурних споруд різних народів, використовуючи ілюстративний матеріал на власний розсуд.)
Люди вивчаютьісторію за пам’ятниками давнини. Одні з найцікавіших — пам’ятки архітектури. Рівень розвитку суспільства, будівельної техніки, культури, уявлення людей про користь і красу визначають архітектурний стиль — засоби, якими користується архітектура в певний історичний період. Піраміди Єгипту, зіккурати Ассирії, ступи Індії, храми Мексики — найдавніші будівлі,що дійшли до нашого часу. Ці споруди, присвячені богам, дуже великі за розміром. Єгиптяни першими почали будувати з каменю, винайшли скло.В Індії величезні багатоярусні храми (ступи) суцільно вкриті вигадливими рельєфними малюнками.
Архітектура Китаю та Японіїрозвивалася на основі дерев’яного будівництва. Ці легкі конструкції дуже стійкі, вони витримають будь-який землетрус.
Основу європейської архітектури складають античне мистецтво та християнська релігія. Завдяки цьому європейські міста мають особливий, дивовижний вигляд.
Сучасна архітектура — це нові будівельні матеріали й технології, нові умови життя людей.
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Організація сприйняття творів мистецтва
Слово вчителя
(Учитель пропонує учням розглянути зображення архітектурних споруд, що виконані різними народами в різні часи, визначити, які матеріали використали архітектори.Важливо звернути увагу учнів на те, як конструкція та зовнішний вигляд споруди залежать від того, з якого матеріалу вона збудована; як національні особливості впливають на зовнішній вигляд будівлі.)
Уважно роздивіться силуети відомих архітектурних споруд.
Творче завдання
Слово вчителя.Пояснення до творчого завдання
Практична робота «Будинок казкового героя»
Ми продовжуємо роботу. Господарями ваших майбутніх будинків будуть казкові герої: Алі-баба, Попелюшка, Червона Шапочка, Дюймовочка, Кощій Безсмертний. Працюємо сьогодні в парах, тому роботу слід розподіляти дуже ретельно. У кожного з вас на парті лежить конверт з іменем замовника. Створіть образ казкового будинку для цього персонажа.
Починаємо роботу з невеликого ескізу простим олівцем. Поміркуйте над тим, де знаходиться цей дім. Вирішіть, як ви його бачите — зверху чи знизу. Намітьте лінію горизонту і положення на аркуші паперу великого формату. Потім поміркуйте, які риси притаманні мешканцеві саме цього будинку.Пам’ятайте про те, що мешканці будинку повинні бути меншими за будівлю.
Спочатку «збудуємо» силует будинку: «зведемо» стіни і дах. Працюватимемо в техніці колажу, адже вона надає так багато можливостей для виразності. Використовуємо різні матеріали: тканину, стрічки, бісер, шматочки шкіри чи хутра тощо.
Наступним кроком нашої роботи є підбір найвдалішої форми вікон і дверей. Пам'ятаймо, що ці елементи будівлі знаходяться в ансамблі між собою і співзвучні до загального силуету споруди. Добираємо для цього найвдаліші матеріали – це надасть виразності нашому проекту.
Парна робота за творчим завданням
Учні виконують перший етап творчої роботи. Учитель допомагає учням проаналізувати правильністьвиконання композиції та виправити помилки, надає індивідуальнудопомогу.
Настанова вчителя до наступого етапу роботи:
Далі треба підібрати вдалий декор будівлі та попрацювати над ландшафтним дизайном, тобто створити неповторний образ в архітектурі. Не забувайте: елементи будівлі маютьперебувати в гармонії між собою і передавати вдачуказкового героя.
Перед нами розмаїття декоративних матеріалів: мереживо, тасьма, стрічки, намистини, бісер, шнури тощо. Добираємо найкращий варіант для декору будинку. Поміркуймо, де розміститься декор, як він виглядатиме, з якого матеріалу буде виготовлений.
Ландшафт навколо будинку повинен бути гармонійно поєднаний з будівлею. Добираємо потрібні деталі, використовуючи поліграфічну продукцію, тканину, хутро чи інші матеріали.
Оцінюємо проект з відстані витягнутої руки. Ця охайна робота повинна сприйматися цілісно, як єдина композиція.
V. Підбиття підсумків
Обговорення учнівських робіт
(Учителеві потрібно приділити особливу увагу тим роботам, в яких учні виявили власну фантазію, а не лише наслідували запропонований зразок.)
Попрацювавши в парах, ви створили проект – неповторний образ в архітектурі, а ще навчились працювати поруч, радитись один з одним і пробачати якісь прорахунки. Під час роботи ви отримали можливість познайомитися ще ближче.
Продемонструйте досягнення ваших пар! Помістіть проекти на виставкову дошку і створіть нове містечко казкових героїв