Користувацький вхід

Заняття з розвитку мовлення

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Конспект занять з мовленнєвого розвитку (середня група)
Тема: Складання описової розповіді за картиною «Білка з білченятами»
Мета: Зв’язне мовлення: вчити дітей складати описові розповіді за сюжетною картиною. Навчати дітей вирішувати суперечності, розвивати фантазію, творчу уяву.
Словник: збагачувати словниковий запас дітей іменниками, прикметниками, дієсловами відповідно теми.
Граматика: вправляти в утворенні назв дитинчат тварин, присвійних прикметників.
Матеріал: Картина «Білка з білченятами», штучні дерева для декорації лісу, шишки, корзинка з горішками, аудіозапис «Звуки природи».
Хід заняття.
У груповій кімнаті декорації лісу. Під ялинкою розкидані ялинові шишки.
Вихователь.
- Куди ми з вами потрапили?
- Кого ми можемо в лісі зустріти?
Мовна вправа: «Хто у кого» (утворення назв дитинчат: у зайчихи – зайченята…). Діти виконують відповідні рухи, наслідуючи тварин.
Мовна вправа: «Чий хвіст» (утворення присвійних прикметників: хвістлисячий…). Діти показують відповідні рухи, показуючи розмір хвоста..
Вихователь.
- А хто залишив шишки під деревом?
Вихователь підводить до висновку, що на цій ялині в дуплі живе білка, яка цілу зиму ласувала шишками.
Вихователь. Сьогодні я вас хочу познайомити із сім’єю білки, разом дізнаємось, які зміни відбулися в неї навесні. Виставляє картину.
- Ось погляньте на картину, вона називається «Білка з білченятами».
- Як ви думаєте, який час року зображений на картині? Чому?
- Чим пахне весняний ліс?
- Де живе сім’я білки?
- Що можна почути в лісі на весні?
- Малята, погляньте на картину і назвіть слова, що відповідають на питання: хто? що?
- Назвіть слова – дії, які відповідають на питання: що робить?
- Як ви думаєте, хто з них найспритніший? Чому?
- Хто з білченят найстарший? Хто з них наймолодший? Чому?
- Як ви думаєте, коли білченята святкують день народження?
- Чим незвичайні ці тварини на вигляд?
- Чим білці служить хвіст?
Прийом «Входження в картину» .
Вихователь. Малята уявіть себе на місці білченят і скажуть:
- Що можуть відчувати білченята поруч з мамою? А на «одинці»?
- Що можуть побачити білченята на дереві весною?
- Що можуть побачити на землі?
- Уявіть, що ви доторкнулися до хутра білочки та білченят: що ви відчуваєте?
- Чим відрізняється хутро білки від хутра білченят?
- Що буває в лісі колюче?
- А зараз, дітки, давайте вийдемо з картини і розкажемо, що ми цікавого дізналися про сім’ю білки. Щоб вам було легше я пропоную картинки-підказки (схема для складання розповіді):
- Назва тварини.
- Де живе.
- Розмір і вік тварин.
- Колір хутра.
- Довжина хутра.
- Розмір та форма вух.
- Чим харчується.
- Цікавинка про тваринку.
Складання розповіді дітьми за картиною. 3-4 розповіді.
Вихователь. Молодці, сьогодні оцінку нашим оповідачам ви будете давати самі. Всі оповідачі виходять до картини і стають в одну шеренгу.
Кожен з вас скаже чия розповідь йому сподобалась найбільше. І той кого назвуть, зробить крок вперед. Переможе той, хто далі всіх піде від картини.
Вихователь дає оцінку всім розповідям. Пропонує повернутися до лісової галявини і знайти подарунки від білочки, горішки.
Вихователь. Білочка не всі запаси з’їла взимку, за гарні розповіді дарує вам горішки, які дуже корисні для здоров’я дитини.

Заняття з розвитку мовлення (старша група)
Тема: «Ой на ярмарок ми підем…»
Мета: Зв’язне мовлення. Навчати дітей складати порівняльні описові розповіді за двома предметами у із контрастними ознаками за планом вихователя, виділяти найхарактерніші спільні та відмінні ознаки.
Словник: активізувати словник словами до теми «Сучасні та народні іграшки», збагачувати прислів’ями.
Граматика: вправляти в утворенні прикметника від іменника, закріпити вміння узгоджувати іменники з числівниками.
Розвивати пізнавальний інтерес до народної та сучасної дитячої іграшки. Виховувати дбайливе ставлення до продукту праці.
Матеріал: ярмаркова ятка, іграшки – сучасні та народні.
Попередня робота: екскурсії до музейної кімнати «Бабусина світлиця» та музею одного предмета «Іграшка», відвідування «Осінньої ярмарки», розучування прислів’їв, загадок.
Хід заняття.
Вихователь. Діти, я сьогодні запрошую вас на ярмарок. Хто знає, що таке ярмарок. Так, зазвичай на ярмарок ходять купувати чи продавати товар, та грошей у нас немає, а придбати щось хочеться.
Діти оглядають ятки з товаром.
Вихователь. Тут речі народних умільців: барвисті стрічки, рушники вишивані, полов’яний посуд й горнята, сопілки хлоп’ятам, ляльки дівчатам.
Ось ми з вами і на ярмарку.
- Що ви відчуваєте серед такої краси?
- Який у вас настрій? Що ви хочете купити?
Та цей ярмарок зовсім незвичайна, щоб придбати товар, потрібно не гроші дати, а виконати завдання.
Діти підходять до ятки з дитячими іграшками.
- Кому потрібний це товар?
- Які іграшки ви бачите?
- Яка ваша найулюбленіша?
- Якими іграшками грали ваші дідусі і бабусі?
- З чого виготовлені ці іграшки?
- Які іграшки схожі між собою? Чим різняться?
- Яка найбільш цікава для вас? Чому?
- Яку іграшку ви б подарували своєму другу?
- Які почуття викликають?
- Яка найбільш поширена іграшка в Україні була в давнину (зараз)?
Вихователь. Молодці діти! Виконали перше завдання, я впевнена, що впораєтесь легко і з наступним. Я пропоную вам визначити з якого матеріалу ці зроблені іграшки.
Вправа «З чого зроблено?» (утворення прикметника від іменника).
Діти підходять до ятки, вихователь називає матеріал, і діти відшукують іграшку виготовлену з цього матеріалу (дерево, глина, солома, ганчірка, гума, пластмаса…). Наприклад. Дерево - дерев’яні (лялька, сопілка, свищик…)
Вихователь. Наступне завдання. Я вам пропоную дібрати слова до іграшки, що відповідають на питання яка (який, яке, які)?
Вправа «Скажи, яка? (який, яке, які)»
Дитина обирає іграшку, добирає ознаки: Коник ( красивий, дерев’ яний, веселий, яскравий ). Лялька ( велика, яскрава, сучасна).
Фізкультхвилинка.
«Ось маленька лялька, діти
Вміє все, навіть ходити,
Люба лялечко іди,
Та дивись не упади»
(Діти ідуть вперед невеличкими кроками, випрямленими і трохи розставленими в сторони руками, не згинаючи ніг, похитуючи головою).
Вихователь. Ми з вами знаємо, що найбільш поширеною та улюбленою дівчаток була і залишається до тепер лялька. Погляньте, як їх тут багато, та кожна з них неповторна. Давайте уважно розглянемо і порівняємо ось ці дві лялечки.
Вихователь виставляє сучасну ляльку та ляльку –мотанку.
Вихователь. Як справжні дослідники, я хочу щоб ви помітили найдрібніші, найнепомітніше деталі та назвали їх. Доторкніться до ляльок і розкажіть, що ви відчуваєте?
– Як ви думаєте, то їх зробив?
– Який матеріал використано?
– Як ви гадаєте, що у них спільного? А чим відрізняються? (розмір, волосся, одяг )
– Як ви думаєте, який настрій у ляльок?
– Про що вони можуть говорити?
– Яка лялька на вашу думку старша, а яка молодша? Чому?
– Придумайте їм імена.
Вихователь. А зараз наші ляльки опишіть, що про них знаєте, розкажіть.
Працювати будемо парами. Одна дитина описує народну ляльку, а інша – сучасну. Наприклад: «Ляльку-мотанку в давнину виготовляли з клаптиків тканини, а сучасна лялька виготовлена на заводі з пластмаси…»
Вихователь пропонує план розповіді.
1. Назва іграшки.
2. Колір.
3. Форма.
4. Розмір.
5. Матеріал.
6. Будова (складові частини)
7. Яка на дотик.
8. Спосіб використання.
Діти об’єднуються в пари, складають описові розповіді.
Вихователь. Мені дуже сподобалось як ви порівнювали ляльки.
- А для вас, чия розповідь була найцікавішою?
Вихователь. У виготовлення навіть маленької іграшки вложена праця багатьох людей, тому граючись, будьте обережні, хоч лялька і не жива.
Недарма в народі так багато складено прислів’їв про працьовитих людей. Пригадайте, які ви знаєте. (Наприклад: Діло майстра величає. Під лежачий камінь вода не тече. Бджола мала, а й та працює).
Та щоб отримати подарунок від нашого продавця потрібно назвати скільки іграшок яких на ятці.
Вправа «Чого скільки»(узгодження числівників з іменниками).
Наприклад: три ляльки, два свищики, одне курча...
Вихователь. Ось ми з вами і побували на ярмарку, багато чого дізналися і навчилися. Ви всі були молодці!
- Кому ви першому розкажете про нашу подорож?
- Куди ви хочете подорожувати наступного разу?
Але з ярмарку не повертаються з порожніми руками, тому за те що справилися з усіма завданнями нам майстер подарував ляльки-мотанки:
Лялька проста, чарівна,
І на подив всім вона
І подружка й оберіг
Це красуня мотанка.

Тема: «Зима в гості завітала, на прогулянку позвала» (старша група)
Мета: продовжувати вчити дітей сприймати картину методом багатоканального споглядання, систематизувати уявлення про зимові ігри та розваги.
Зв’язне мовлення: удосконалювати навички, відповідати на запитання за картиною складними реченнями, складати описові розповіді, використовуючи власний досвід, спонукати до ведення діалогу.
Будувати відповідь згідно із запитаннями причинно-наслідкового типу.
Лексика: збагачувати словник дітей словами до теми «Зима, зимові забави»,
загадками про зиму.
Звукова культура: вправляти дітей у доборі слів із заданим звуком, визначені місця звука в слові, кількості складів, удосконалювати звуковимову.
Формувати дружні стосунки між дітьми, виховувати любов до природи, бажання активно відпочивати взимку.
Попередня робота: спостереження в природі, читання вірша П. Бондарчука «Їхала зима», розглядання сюжетної картини «Зимові забави», заучування загадок про зиму, досліди зі снігом.
Матеріал: картина «Зимові забави», блакитна тканина, музичний твір П.Чайковського «Вальс сніжинок».

Хід заняття.
Психогімнастика.
Вихователь.
Доброго ранку, рідний наш дім!
Доброго ранку, дітки усім!
Доброго ранку, сонечко ясне!
Доброго ранку, садочку прекрасний!
Вліво, вправо оберніться,
Одне одному всміхніться.

Любі хлопчики й дівчатка,
Для вас у мене є загадка,
Її прошу відгадати,
Пору року в ній назвати.
Звучить музичний твір «Вальс сніжинок» П.Чайковського, вихователь загадує загадку:
Чудо-сани прилетіли,
Скакуни в цих санях білі,
В санях тих сидить цариця,
Білокоса, білолиця,
В біле вбралася сама,
Відгадали ?... (зима)
Вихователь. Назвіть два слова, які допомогли вам відгадати загадку.
- А чи всі ви любите зиму?
- Що вас найбільше приваблює в цій порі року?
Зима – снігова красуня, з її долоньок летить сніг, вона любить ковзани, санчата та веселі забави. Тому, я запрошую вас на зимову прогулянку.
Спробуйте здогадатися, які зимові розваги чекають вас на прогулянці?
- Чи є серед вас ті, яких на мороз і пряником не виманиш? Чому?
- Давайте допоможемо переконати тих, хто не хоче йти на прогулянку в мороз і зазирнемо під тканину.
На мольберті стоїть картина закрита блакитною тканиною.
Вихователь відкриває частину картини, де зображена снігова фортеця (праворуч), дає деякий час мовчки розглянути її.
Вихователь. Ця частина картини має назву «Снігова фортеця».
Запитання за картиною:
- Скільки дітей обороняють фортецю? Скільки здійснюють напад?
- Які емоції відчувають гравці обох команд?
- Чи є хтось засмучений, розгублений? Що трапилось? (один хлопчик без рукавички). Пошукайте її на картині. Хто знайшов рукавичку?
Що він буде робити з нею?
- Чи злякався хлопчик, який ухиляється від снігового снаряду? Чому ні?
- Чим зайняті дівчатка? Чи візьмуть їх до гри?
- Як гадаєте, чим закінчиться гра?
- Що ще можна будувати зі снігу?
- Які правила безпеки під час гри в сніжки необхідно дотримуватися?
- Давайте і ми пограємо в сніжки, як діти на картині.
Пальчикові гімнастика.
Раз, два, три, чотири
Ми сніжок зліпили.
Він кругленький і гладенький,
Але зовсім не смачненький.
Раз – підкинемо,
Два – підкинемо,
Три – спіймаємо.
І – зламаємо.
Вихователь. Діти як ви гадаєте, що зображено в лівому нижньому кутку картини?
Вихователь відкриває частину картини зліва.
Вихователь. Так, неподалік від снігової фортеці гірка, де катаються на санчатах:
- Скільки дітей з’їжджає по схилу?
- Скільки чекає своєї черги? Що трапиться, якщо цього не робити?
- По якій частині гірки варто підніматися?
- Що відчувають діти, які з’їжджають?
- Що відчуваєте ви, коли мчите на санчатах по схилу? А коли чекаєте в черзі?
- Які правила безпеки під час катання на санчатах ви знаєте?
Нам також не хочеться сидіти, тож давайте порухаємось.
Фізхвилинка. Діти промовляють слова та виконують відповідні рухи.
Тупотять маленькі ніжки,
Топчуть по снігу доріжки,
Рученята зігрівають,
Ось так спинки прогинають.
Ми із гірки на санчатах
Стрибнемо, як кенгурята,
На прогулянці зимовій
Буде кожен з нас здоровий.
Вихователь. Діти, як ви гадаєте, що зображено далі, в верхній частині картини?
Вихователь відкриває повністю картину, на задньому плані ковзанка.
Вихователь. Як утворилась ковзанка?
- Чи можлива ковзанка влітку?
- Хто на ній катається? Чи дотримуються ці люди правил безпеки?
- Чи зможемо ми до них приєднатися? Чому?
- Чи ви вмієте кататися на ковзанах?
- Чи хотіли б ви навчитися? Хто вам може допомогти?
А тепер уважно подивіться на всю картину і скажіть як її можна назвати? Мені подобаються ваші назви.
Лексико-граматична вправа «Продовжіть речення».
Вихователь. Давайте пограємо, я починатиму речення, а ви його продовжуватиме.
- Я вважаю, що подія відбувається в місті, тому що…
- Можливо, це вихідний день, тому що…
- Я вважаю, що на картині зображено початок дня, тому що…
Вправа «Зорова труба».
Вихователь. Як справжнім дослідникам вам подобається все вивчати, розглядати, слухати. Якщо так, то ваша рука швидко і легко може перетворитися на зорову трубу, а тепер спробуйте побачити крізь цю трубу на картині і швидко відповісти:
- Скільки песиків?
- А скільки зелених рукавичок?
- Скільки пташок на картині?
- Знайдіть слово із звуком [с] на початку слова, (в середині, в кінці).
- Знайдіть слово з одним складом, з двома складами та трискладове.
Вправа «Уявні наушники».
Вихователь. Уявіть, що у вас є спеціальні навушники. Через які, можна почути всі звуки. Тож «одягніть» їх і послухайте, про що розмовляють діти між собою.
Ми з вами так детально розглянули картину, а тепер спробуйте скласти цікаву оповідку про зимові розваги, придумайте свою назву, можете давати імена дітям.
Діти складають розповіді. Вихователь дає схвальну оцінку дитячим оповідкам.
Вихователь. Чия розповідь вам сподобалась найбільше? Чому?
- Як ви гадаєте, чи змінили свою думку ті діти, що бояться морозу і надають перевагу сидіти вдома у теплій кімнаті?
- Я рада, що серед нас тепер таких діток не має, і запрошую вас на справжню прогулянку з лижами і санчатами.

Автор: 

Брайко Тетяна Анатоліївна, вихователь-методист, дошкільний навчальний заклад №21 "Оленка" м.Сміла

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі