Конспект заняття по ознайомленню з соціально – предметним довкіллям.
Тема: « Моя сім’я» (старша група)
Мета: формувати уявлення дітей про сім’ю як про людей, які живуть разом, піклуються одне про одного; формувати уявлення про потреби сім’ї; збагачувати знання дітей про родинні стосунки, обов’язки; розвивати мовлення, мислення; виховувати почуття любові, чуйності й поваги до рідних.
Хід заняття:
1. Психогімнастика « Привітання»
Станьте діти всі рівненько,
Усміхніться всі гарненько,
Привітайтесь, «Добрий день!»
2. Вихователь показує лялькового хлопчика, Івасика – Телесика.
- Діти, ви знаєте, хто це? (Це казковий хлопчик Івасик – Телесик)
- Він прийшов до нас у гості та хоче познайомитись з вами, Івасик – Телесик пропонує загадку:
Рідна мама і татусь,
І бабуся , і дідусь,
Братик, я й сестра моя –
Це усе одна… (сім’я)
- Отже, діти, сьогодні наша розмова піде про сім’ю або, як говорять у нас, - про родину.
3. (Діти сидять за столами, перед ними тарілочки з кружечками різного розміру. Вих – ль під час розповіді викладає на дошці кружечки.)
- Зараз я розповім вам історію:
«Жив був малюк, були у нього мамо й тато, ще у малюка були старший брат і молодша сестра. Так само у нього були бабуся і дідусь – мамині батьки, і бабуся з дідусем – татові батьки. І жили вони всі разом.»
- Діти, подивіться, що ж у нас вийшло? У нас вийшла схема родини. Ось яка велика сім’я у малюка. Давайте допоможемо нашому казковому герою викласти схему його родини. (Дитина працює біля дошки)
А зараз, діти, кожен з вас складе схему своєї сім’ї. Маленькі кружечки – це діти, побільше – це тато й мама, а самі великі – це бабусі та дідусі. Молодці, всі впоралися. Розкажіть про свою сім’ю. ( 3-4 відповіді)
Сім’ї бувають різні: великі і маленькі. Кожна людина з народження має сім’ю.
Що ж таке сім’я? ( відповіді дітей)
4. Гра «Кого як назвемо?»
(Діти визначають і називають різних членів родини по відношенню до себе)
Ким доводиться вам мамина мама? (Бабуся)
Хто для вас батько вашого тата? (Дідусь)
Ким доводяться вам інші діти ваших батьків? (братиками й сестричками)
5. Гра « Назви лагідно кожного члена сім’ї»
Син – синок – синочок;
Дочка – донька – донечка;
Брат – братик;
Сестра – сестричка;
Мамо – матусю;
Бабця – бабуся; (тощо)
6. Фізкультхвилинка
Скільки нас живе в квартирі?
Тато, мама, брат і я. (Повороти голови в різні боки.)
Раз, два, три чотири –
От і вся моя сім’я! (Піднімання почергово рук угору.)
Є у мами доньки, Доньки — помічниці.
Устануть раненько, (діти «замітають»)
Підметуть чистенько.
Ми — мужчини — тато й я!
І робота в нас своя: (повороти тулуба в боки)
Помагаєм мамі ми,
Посуд миємо самі. («Миють» посуд.)
От, от ми які:
Ми усі — помічники! (Діти сідають на свої місця.)
7. Читання оповідання В. Осеєвої «Сім’я у нас одна»
Запитання за змістом твору :
- У чому завинив Левко перед своєю сім’єю? Чи зрозумів він свою провину?
- Чому ніхто з членів сім’ї не пішов на прогулянку?
- Що означає «відповідати одне за одного?
Бесіда « Потреби моєї сім’ї»
Кожен із членів сім’ї має потреби. Однакові вони чи ні? (Відповіді дітей)
- Які ж потреби має мама? Тато? Бабуся? Дідусь? Братик чи сестричка? ( Діти називають: окуляри, пральна машина, автомобіль, велосипед тощо. Вихователь підводить дітей до висновку, що потреби в усіх членів сім’ї різні.)
- Що потрібно всім членам сім’ї? (Будинок, їжа, вода, ліжко тощо)
8. Робота з коректурною таблицею « Я серед інших»
Вправа « Відповідай швидко»
- Які дії вміють робити діти і дорослі?
- Які – тільки діти; тільки дорослі?
- Хто найстарший?
- Хто наймолодший?
- Які справи можна назвати тільки чоловічими? Тільки дитячими?
- Що ми можемо робити вранці, вдень, вночі?
9. Вихователь пропонує дітям пояснити прислів’я:
Птахи в гнізді до осені, діти в сім’ї довіку.
Сімейний горщик завжди кипить.
10. Підсумок заняття.
Вихователь:Діти, я бачу, що всі ви дуже любите свою сім'ю. Як добре, коли у людини є дружна сім'я. А якщо в сім'ї всі піклуються один про одного, люблять і пишаються один одним, то в такій сім'ї буде що? Як ви думаєте?
Діти: Буде мир, дружба і любов.