Конспект комплексного заняття з художньої літератури і малювання:
«У нашого півника та й яскраве пір’ячко»
Мета: Навчати дітей створювати ритмічні композиції «Крапочки – цяточки на пір’їні хвостика у півника». Закріпити назви кольорів (червоний, жовтий? синій, зелений), назви свійських птахів, звуконаслідування. Розвивати зв’язне мовлення, мислення почуття ритму й композиції, пам’ять, дрібну моторику пальців рук. Виховувати допитливість та охайність, співчутливість, любов до української народної казки, бажання допомагати іншим, до природи, інтерес до відображення вражень і уявлень про красиві об’єкти природи в образотворчій діяльності.
Обладнання: вірш І. Неходи «Петя – Півничок», українська народна казка «Курочка Ряба», ілюстрації до казки; іграшкові півник, курочка, курчатко, чотири картонні коробки червоного, жовтого, синього й зеленого кольорів, гуска, качка; відерця зелених, червоних, жовтих, синіх кольорів по одному на кожну дитину, різнокольорові «зернята» (із поролону); зразок роботи, аркуш паперу з зображенням півника (на кожну дитину), гуашева фарба червоного кольору, вологі серветки.
Хід заняття
Вихователь читає вірш І. Неходи «Петя – Півничок»:
Хто це пісеньку таку
Нам співа : «Ку – ку – рі – ку»?
Це наш Петя – Півничок,
Це він будить діточок,
Щоб вставали, не проспали,
Не спізнилися в садок.
Педагог пропонує дітям потішити півника і розповісти казочку про Курочку Рябу. Діти разом з вихователем промовляють слова знайомої казки розглядаючи ілюстрації.
Дидактична гра «Хто в коробці?»
Мета: Закріпити назви кольорів ( червоний, жовтий, зелений, синій), звуконаслідування, домашніх птахів, розвивати слухову увагу, пам’ять, зв’язне мовлення.
Хід гри. В коробках червоного, жовтого, синього і зеленого кольорів сховані іграшки, які зображують свійських птахів: курку, курчатко, гуску, качку. Діти слухають звуки птахів і відгадують пташку, звуконаслідують її і називають колір коробки, в яку вона була схована.
Дидактична гра «Збери зернята»
Мета: Закріпити назви основних кольорів, розвивати увагу спритність, виховувати бажання допомагати, дбати про тварин.
Хід гри. На підлозі розсипані вирізані із поролону різнокольорові «зернята». Кожна дитина отримує відерце одного із чотирьох кольорів. За командою «Один, два, три почали» діти збирають «зерна» кольору відповідного до їх відерець.
Пальчикова гра «Півник»
Півнику, півнику, де ти бував?
(Діти складають руки «човником»)
Під кущем калини зернята клював.
(Стукають пальчиком по долоні)
Півнику, півнику, де ти бував?
Я біля хатини на паркан злітав.
(Імітують махи крилами)
Півнику, півнику, де ти бував?
Рано – рано вранці сонечко вітав.
(Піднімають руки вгору)
Півнику, півнику, де ти бував?
Я маленьких діток піснею звеселяв.
(Плескають в долоні)
-Ку-ку-рі-ку!
Вихователь: Півник розповів мені, що має багато друзів: курочок та курчаток. Він хоче всім подарувати малюнки із своїм зображенням.
(Розгляд зразка і милування, уточнення уявлень про зовнішній вигляд півника (голова, тулуб білого(жовтого) кольору, на голівці – гребінець, дзьоб и борідка, червоного кольору, на тулубі – крильця та хвостик жовтого і зеленого кольорів.)
Але художник, який малював ці малюнки, мабуть дуже поспішав і забув намалювати чудові цяточки, які є у півника на хвостику. Півник дуже засмутився.
Мотивація. «Допоможемо йому, домалюємо крапочки на хвостикові, щоб він міг подарувати малюнки всім своїм друзям.»
Гайда з вами малювати –
Півню хвостик прикрашати.
Процес творення. Діти висловлюють свої пропозиції, як і чим можна намалювати крапочки, підвести їх до думки, що можна намалювати пальчиком. Показ зразка, виконання роботи вихователем.
Крапка до крапки
Прийшла у гості,
Буде у півника
Гарненький хвостик.
Крапка до крапки
Стала в рядочок,
Піде наш півник
В гості до квочок.
Діти працюють самостійно, ініціативно наслідуючи дії вихователя.
Іграшковий півник дякує дітям і поки малюнки висихають пропонує пограти в рухливу гру «Курчата і півник».
Рухлива гра «Курчата і півник»
. Діти сидять на стільчиках, розташованих в одному кінці зали.
Квочка вивела курчаток
В сад зелененький пограти,
(Діти виходять на середину зали).
Курчаточка грали,
Крильцями махали.
(Піднімають і опускають руки)
Ко-ко-ко , ко-ко-ко,
Ви за мною йдіть рядком,
(Крокують за дитиною, яка зображує квочку)
Крильця підіймаєм,
Сонечко вітаєм!
(Піднімають руки)
Дзьобик долу опускаєм,
Та й зернята пошукаєм,
(Присідають, стукають пальчиками по підлозі)
І поп’єм водиці
Чистої з криниці.
(Виконують нахили тулубом уперед)
За словами: «Раптом півник вибігав, всіх курчат в курник зганяв» діти біжать і сідають на стільчики.
Підсумок. Півник дякує дітям за розповідь казочки «Курочка Ряба»; за те що допомогли відшукати друзів, перебрати «зернятка», домалювали малюнки, грали з ним і розважали його.