Користувацький вхід

Як виховати щасливу дитину

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Як виховати щасливу дитину

Нелегко зрозуміти, як саме виховувати дітей, якщо всі навколо дають поради. Навіть погляди видатних педагогів і психологів можуть відрізнятися одне від одного. Але все-таки всі альтернативні школи вважають: якщо давати дитині свободу і цінувати її індивідуальність, вона виросте впевненою у собі і щасливою. Як говорить стародавня східна мудрість: «До п’яти років – ставтеся до своєї дитини як до правителя (з повагою), з 5 до 15 – як до солдата (чітко встановлюючи рамки, режим і правила), а з 15 років – тільки як до друга (як до рівного собі)».
Правил виховання щасливої дитини незліченна кількість, але ж кожен ставши батьками задається питанням: «А як же буде правильно?». Мабуть жоден спеціаліст не зможе відповісти на це питання однозначно, адже всі діти різні. Але ж давайте спробуємо все таки виділити декілька правил виховання, дотримуючись яких, ми зможемо виховати щасливу, впевнену у собі дитину:

1. ПРАВИЛО. Дитина – це індивідуальність


Дитина – самостійна, окрема від нас людина, вона повинна і хоче прожити власне життя. Дуже важливо усвідомити, що наша дитина – не частина нас, а самостійна людина, яка має право, можливості і здатності приймати рішення і здійснювати вибір.

2. ПРАВИЛО. Зростати разом з дитиною


Людина не народжується на світ професіоналом ні в одній області, в тому числі і в професії батьків. Тому істинно хороші батьки ростуть і змінюються разом з дитиною, надаючи їй стільки свободи і турботи, скільки необхідно в певний період розвитку. Передати відповідальність дитині за її життя, вирішення і вибір відповідно цьому етапу розвитку – найважливіше завдання, яке стоїть перед батьками.

3. ПРАВИЛО. Безумовне прийняття


У перші роки життя батьківське оточення є для дитини своєрідною моделлю світу, і те, наскільки комфортно, тепло і безпечно малюкові в родині, визначає те, яким в майбутньому виявиться ставлення до реального світу, більш складного, жорсткого і мінливого. Емоційне благополуччя, позитивне ставлення до себе і світу в цілому у дитини, а потім і дорослої людини, в значній мірі залежить від прийняття її батьками.

4. ПРАВИЛО. Встановлюйте норми і межі


Батьки – саме ті люди, які першими починають позначати малюкові межі дозволеного і забороненого, прийнятного і неприпустимого.
Виставлення дитині кордонів і норм допустимої поведінки необхідно в першу чергу для неї самої. Це допомагає дитині структурувати картину світу, орієнтуватися в ньому, робить оточення більш стабільним і передбачуваним, а значить, більш безпечним. Дитина, якій не відомі правила і норми, втрачається від невизначеності, відчуває себе покинутою, не відчуває комфорту і безпеки, ну а далі сама починає встановлювати межу дозволеного і допустимого. Але як правильно обмежувати:

  n
 • Кожен раз зважувати принциповість і важливість того, що саме ми не дозволяємо, що забороняємо, на що реагуємо негативно.
 • З самого раннього віку варто пояснювати і аргументувати дитині, чому саме це можна або чому саме та чи інша поведінка є поганою або шкідливою.
 • Покараний або засуджений, може бути вчинок, але не особистість в цілому.
 • Покарання не повинно бути «поганим», а має бути позбавленням «хорошого».
 • Ніколи не варто принижувати дитину – фізично або словами.
 • Не можна пропускати або надовго відкладати покарання. Воно повинно слідувати відразу за порушенням правил, за грубою або неввічливою поведінкою.
 • n


5. ПРАВИЛО. Тільки не лебідь, рак і щука …


Принципове значення для виховання будь-якої дитини має послідовність дій, заохочень і покарань. Дуже погано, що наш настрій впливає на те, що сьогодні ми дозволили дитині що-небудь, а вчора забороняли, тому що змінився наш настрій. Роблячи таким чином, ми руйнуємо і без того нестійку і гнучку картину світу дитини. Розбіжності з приводу виховання і реакцій на поведінку дитини у різних членів сім’ї – явище поширене. Але варто пам’ятати, як заповідь і непорушне правило: дитина не повинна знати про ці розбіжності.

6. ПРАВИЛО. Станьте позитивним прикладом для дитини


У ранньому віці дитина засвоює значну частину соціального досвіду, наслідуючи батьків. Наслідування передбачає неусвідомлене копіювання тієї поведінки, яку має малюк перед очима. Так що не варто дивуватися, якщо дитина чує наші правильні і хороші слова, а веде себе так, як Вам зовсім не хочеться. Зупиніться і озирніться. Діти нас не слухають, вони на нас дивляться!

7. ПРАВИЛО. Правильно спілкуйтеся з дитиною


Саме дитинство є визначальним періодом для формування особистості Вашої дитини. Тому, завжди використовуйте наступні правила спілкування з нею:

  n
 • Частіше проводьте час з дитиною, але займаючись спільною діяльністю, використовуйте правило: «Разом, але не замість!»
 • Не забувайте відзначати будь-які успіхи дитини, нехай не великі, нехай навіть коли вони будуть незначними для нас, дорослих. Заохочувати варто саме реальні результати, звичайно, враховуючи вікові можливості.
 • Розмовляючи з дитиною, будьте завжди доброзичливі, використовуйте привітні та жартівливі фрази.
 • Необхідне вміння, якому можна і потрібно вчитися, вміння чути власну дитину. Саме чути, а не просто слухати. Використовуйте «активне слухання».
 • Розмовляйте з дитиною «обличчям до обличчя» на рівні очей! Інакше дитина сприймає Вас з позиції «зверху вниз» і відчуває тиск.
 • Частіше кажіть про свої почуття дитині. Вона повинна чути, що її люблять, приймають і підтримують!
 • Обіймайте і гладьте свою дитину не менше 5 разів на день!
 • n

І на останок хочу додати, будучи батьками, намагайтеся не загрузнути в турботах і не забувай розслаблятися і отримувати задоволення від життя. Наші діти бувають маленькими лише раз і тому ваша дитина дає прекрасну можливість бути дитиною і вам, знову і знову і робити те, що ви ніколи б не зробили самостійно, будучи дорослими. Скористайтеся цим шансом. Веселіться разом зі своєю дитиною і нехай батьківство стане для вас найбільшим щастям у світі!

Автор: 

Пуць Алла, практичний психолог Варвинського ЗДО "Казка"

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі