Тема. Буду я природі другом.
Мета. Закріпити уявлення дітей про ліс як екосистему створену природою, в якій взаємопов’язані жива і нежива природа, про їх взаємовплив, правила поведінки в лісі. Познайомити дітей зі способами надання допомоги лісу у разі недбалого ставлення до нього людини та явищами природи. Вправляти дітей у вживанні прийменників та утворенні споріднених слів. Розвивати мислення, пам’ять, творчу уяву, мовлення, пізнавальний інтерес до пошуково-дослідницької діяльності, прагнення до активного пізнання природи. Виховувати бережне ставлення та любов до природи.
Матеріал. Декорація мішаного лісу, д/г ”Кому потрібен ліс?”, екологічні знаки, білі хмаринки, озеро, магнітофон, запис пташиного співу, аромалампа, ефірне масло сосни, обладнання для досліду (банка з водою, грудочка твердої землі, серветки), кошик з гостинцями для тварин (гриби, морква, яблуко), ліки для дерева (мокра земля, стрічка), музичний супровід до психогімнастики.
Попередня робота. Бесіди, спостереження, екскурсія в парк, розглядання дерев, відгадування загадок, читання художньої літератури, праця в природі.
Хід заняття
Привітання: Доброго ранку – травам росистим!
Доброго ранку – квітам барвистим!
Доброго ранку – сонечку ясному!
Людям усім і всьому прекрасному!
Малята, сьогодні ми з вами вирушаємо в подорож до лісу. А чи знаєте ви, що таке ліс? (Ліс – це частина землі, на якій ростуть дерева.) А які ж бувають ліси? (Листяні, хвойні, мішані.) Діти, скажіть, будь ласка, а які дерева ростуть у листяному лісі? У хвойному? У мішаному лісі? (Відповіді дітей.)
Малята, давайте пограємо в гру.
Д/г ”Кому потрібен ліс?” (Діти виставляють силуетні зображення рослин та мешканців лісу на набірне полотно з деревами.) Діти, подивіться, який тепер у нас чудовий ліс. Отже, ліс – це великий будинок, в якому є місце тваринам, птахам, комахам, квітам, лікарським рослинам…
Д/в ”Хто де?” (вправляння у вживанні прийменників)
Малята, які слова можна утворити від слова ліс?
Д/в ”Слова-родичі.” (Ліс, лісок, лісочок, лісовичок, лісник, лісова.)
Діти, а яке ж значення ліс має для людей? ( Ходять в походи, відпочивають, збирають гриби, горіхи, ягоди, лікарські рослини, пір’я, сухі гілочки, плоди дерев для поробок тощо.)
Малята, а як треба поводитися в лісі, адже ви прийшли в гості? Тож давайте пригадаємо правила поведінки в лісі, а допоможуть нам екологічні знаки.
Д/г ”Чого не можна робити?”
Діти, хто з вас бував у лісі? Чи сподобалося вам? (Відповіді дітей.) Ну, а для тих, хто не бував у лісі – ми вирушаємо в похід. Оскільки, ви правила добре засвоїли, пропоную збиратися в подорож.
Д/г ”Туристи.” Діти складають рюкзаки. (Імітація рухів з промовлянням слів предметів та речей, які потрібні в поході: продукти харчування, вода, медична аптечка, предмети гігієни, ігри тощо.) Ну, що готові? Все зібрали? Візьмемо рюкзаки на плечі, підстрибнемо і в дорогу. Тож один за одним, не штовхаючись крокуємо до лісу. (Діти йдуть в похід по рівній дорозі, перестрибують через струмочок, йдуть по звивистій доріжці і підходять до озера.)
Малята, яка чудова сьогодні погода. Ясне сонечко в небі, а на ньому білі хмаринки пропливають, навіть в озері відображаються. Діти, подивіться на хмаринки. На що вони схожі?
Д/г ”Хмаринки.” (Хмаринки у вигляді зображень тварин.)
Малята, ось і прийшли ми в ліс. (Звучить у запису пташиний спів.)
Як в лісі гарно! А який це ліс? (Мішаний.) Діти, а яке повітря в лісі? (Свіже, чисте, незабруднене…) Вдихаємо повітря із запахом хвої. (Ароматерапія.)
Малята, а як ви гадаєте, корені рослин дихають під землею? (Відповіді дітей.) А давайте проведемо дослід.
Дослід.
Припущення: корені рослин не дихають під землею, бо там немає повітря.
Хід досліду.
Грудочку твердої землі вкидаємо в трилітрову банку з водою. Спостерігаємо появу бульбашок. Звідки вони взялися? (Із землі.) Рослини, як і всі живі істоти, дихають повітрям. Воно необхідне їм для росту і розвитку. Якщо ґрунт твердий, повітря в ньому мало і кореням майже нічим дихати. Треба рятувати рослину від загибелі: розпушити землю, тобто зробити ”сухий полив.”
Діти, а хто в лісі допомагає рослинам розпушувати ґрунт? (Гриби, черв’ячки, мурашки, жучки тощо.)
Добрі справи в лісі.
Малята, погляньте дерево плаче і шепоче мені: ”Я не Таня, а я липа, мені гілочку зламали, мені боляче. Діти, допоможіть мені, будь ласка.” Малята, давайте допоможемо дереву. (Замазуємо мокрою землею вирізані літери на стовбурі дерева, підв’язуємо стрічкою зламану гілочку.) Діти, ми ранки загоїли, але слід від ножа залишиться на дереві на все життя. Тож не можна завдавати болю деревам.
Малята, збираючись у подорож до лісу, я взяла гостинці для мешканців лісу. (У кошику: грибочки для білочки, морквинка для зайчика, яблучко для їжачка.) Давайте їх залишимо під кущиками, для тварин. Діти, добрі справи ми зробили, час і відпочити. (Діти сідають на килим.)
Психогімнастика ”Обличчя загорає.” (під музичний супровід)
Підборіддя загорає – підставити сонечку підборіддя, злегка розтулити губи та зуби. Летить жучок, збирається сісти комусь із дітей на язик. Міцно закрити рот. Жучок полетів. Злегка відкрити рот, видихнути повітря. Проганяємо жучка енергійно рухами губ.
Носик загорає – підставили сонечку носики, рот напіввідкритий. Летить метелик. Вибирає на чий носик сісти. Зморщили носики, підняли верхню губу вверх, рот залишили напіввідкритим. Метелик полетів мимо. Відпочиваємо.
Брови-гойдалки. Знову прилетів метелик. Нехай метелик поколишеться на гойдалці. Рухаємо бровами вверх-вниз. Метелик зовсім полетів. Захотілося діткам спати. Відпочиваємо. Стало жарко. Піднімаємося і йдемо в холодочок.
Малята, час і додому повертатися. Але давайте подивимося, чи чистим ліс ми залишаємо? Якщо є сміття, давайте зберемо його. Я з собою захопила в подорож до лісу мішечок для сміття. (Діти знаходять під деревами: газету, пакети …)
Повернення в дитячий садочок.
Малята, що ми сьогодні робили на занятті?
Що цікавого ви дізналися?
Що вам сподобалося?
Що було незвичайним?
Вихователь: Я – людина! Ось моя рука! (Діти по черзі підходять і кладуть свої руки на долоню вихователя.)
Діти: Я – зайчик! Ось моя лапка!
Я – пташка! Ось моє крило!
Я – сонце! Ось мій промінчик!
Я – квітка! Ось моя пелюстка!
Я – дощик! Ось моя краплинка!
Я – дерево! Ось моя гілочка!
Я – білочка! Ось мій хвостик!
Ми з тобою – діти однієї Землі!
Ліс – це велике багатство. Дерева та рослини – це одяг нашої планети Земля. Нехай вона завжди буде красивою, а ми з вами будемо берегти цю красу.
Будемо друзями природи!