Користувацький вхід

На сьогодні все більше поширюються традиції до посилення комунікативної спрямованості навчального процесу – його наближення до реального процесу спілкування

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема: «Їжа. В кафе»

Цілі уроку:
практична: формувати навички діалогічного мовлення на рівні мікро діалогу з опорою на зразок;
освітня: удосконалювати навички вживання граматичної структури (there is, there are) зачислюваних та незчислюваних іменників (some,any);
розвивальна: розвивати мовну здогадку та логічне мислення учнів;
виховна: формувати культуру мовлення та культуру поведінки.

Обладнання уроку: підручник, фонограма пісні, малюнки продуктів, роздавальний матеріал з граматичними вправами.

Схематичний план уроку:
I. Початок уроку
1.Організаційний момент
2.Уведення в іншомовну атмосферу
II.Основна частина
1.Бесіда про корисність їжі
2.Повторення граматичного матеріалу та виконання граматичних вправ
3.Діалогічне мовлення
4.Фіз.минутка
III.Завершення уроку
1.Домашнє завдання
2.Підбиття підсумків уроку
3.Оцінювання учнів
Хід уроку

1.Привітання

T: Good morning, boys and girls!
Ps: Good morning!
T: I am glad to see you!
Ps: We are glad to see you, too!

2.Повідомлення теми на мети уроку
T: Today at the lesson we are going to speak about healthy food. You’ll have to remember and learn how to use someany and also you’ll be able to order meals at a café.

3.Уведення в іншомовну атмосферу
a) T: Close your eyes and think of food and drinks. Now tell me what first two things have come to your mind.
P1P2-chicken and lemon и т.д.
T: What would you like to eat?
P1P2-Id like some… (Tea, chocolate, pizza)

б)Match the worlds and the pictures
1. Juice 3. Ice-cream 5. Salad 7. Sausage
2. Cheese 4. Soup 6. Sugar 8. Bacon

II. Основна частина уроку

1.Бесіда про корисність їжі

T: Let’s speak about healthy food
What food is considered to be healthy?
P1 It must have vitamins
P2 Minerals for our blood
P3 Proteins to help grow
P4 Fats, but not many, to feed out muscles
P5 Fruits and vegetables give us an energy
T: Do you want to be fit?
P: Yes, we do.
T: What rules must we follow?
P1 We must do morning exerciser every day
P2 We mustn’t eat a lot of foods line sugar, cakes ships, chocolate, sweets
P3 We must eat chicken, salad, fresh fruits, vegetables.

2.Повторення граматичного матеріалу та виконання граматичних вправ

Т: Let’s see haw well you remembered the grammar material
Т-Коли вживається зворот there is/are
You examples

3.Діалогічне мовлення

а) Робота с підручником р.24 ех.4 (читання діалогу за ролями, заповнюючи в ньому пропуски займен. some/any)
б) складання діалогу з опорою на зразок
T: Now, let’s go to a café
If you want to fell comfortable at a café, you should know the phrases you can use
Good morning Is there…? Are there…? Thank you!
б) робота на карточках
(One of our be the manager of a café other pupils are visitors of the café).

P1 is there any meat?
M: Yes, there is some meat.
P2 are there any apples?

- «At Café»- гра
Т: Відвідувачі, запитайте офіціанта про наявність страв, пояснюючи свій вибір. Офіціант дає заперечну відповідь та пропонує інші страви.
The waiter will be
Other pupils are visitors.

a) use the phrases
I’m thirsty it’s tasty
I love… I like
I’m hungry
V: is there any juice? I’m thirsty
W: There is not any juice, but there is some tea

б) V: Is there any cake? I love cakes!
W: There is not any cake, but there is banana ice-cream

4. Фіз. хвилинка «When I Hear the Music»

5.Подавання нового лексичного та граматичного матерілу

Т: Діти, ми можемо сказати «одне яблуко» або «дві курки». Чи можемо ми сказати «одна вода» чи «два цукру»?
Р1 Ні.
Т: Чому? Р2 Ми не можемо їх порахувати. Вони незчислювані.
Т: We usually pack these things in bottles, bags, can.
You can see those packages in ex1 on 25
Read and translate, please p.25 ex1 (P1-P2)

T: Say, what we can buy in cans?
P1: (a can of fish, coca-cola)
T: What we can buy in bottles?
Р2 (a bottle of water, oil)
T What we can buy in packs?
P3 (a pack of butter, a pack of eggs)

6. Аудіювання. (р 61 поур)
Т: Listen to the dialogue and choose the products Alex’s bought in writtin form

1. Milk 5. Rice 9. Ice-cream
2. Tea 6. Water 10. Butter
3. Juice 7. Sausages
4. Cream 8. Cheese

7.Гра. «What am I Cooking? »
(На дошці картинки із зображенням на них продукти, необхідними для приготування страви. Поставте загальні запитання про те, які продукти є у мене й здогадайтесь, що за страву я готую.)
Малюнки: Борошно, цукор, масло, яйця, риба, олія, молоко, яблука.

T I’m cooking something very tasty and sweet What is it
P1 is there any sugar?
T Yes, there is some
P2 Is there any salt?
T No, there is not any.
P6 Are you cooking an apple pie?
T Yes, I am. This is an apple pie for you. Help yourself!

8. Підбиття підсумків уроку

Т: Today at the lesson we revised a lot of words about the topic Food and practiced this vocabulary in the text, dialogue, structures there is/are. We remembered the words we can’t count.

What was the most interesting task today?

P1-It was to play the game «At a Café»
P2- As for me I liked to match the words and the pictures
P3-It was interesting to play game «What you Gook»

T What was the most difficult task today?

P1 As for me it was to remember the grammer material
P2 It was difficult to listen to the dialogue and choose the products

9. Домашнє завдання

Your home task is p28 ex3 (in writing form)
p25 ex3 (read)
• Написати матусі записку. повідомити, які продукти вдома є, а яких немає.

I hope, you liked our lesson. Your marls are…

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі