Користувацький вхід

Останні публікації

Розробка уроку "Музичне мистецтво у нашому житті. Українська автентична музика"

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

7 клас
Тема Музичне мистецтво у нашому житті. Українська автентична музика.
Мета: ознайомити учнів із прикладами автентичної музики, узагальнити знання з теми «Музичне мистецтво у нашому житті», повторити і закріпити матеріал із пройдених тем, розширити коло музичних інтересів учнів; розвивати вміння учнів уважно слухати музику та висловлювати власні музичні враження від прослуханого твору; виховувати інтерес до слухання музики та виконання пісень.

Музичний матеріал: українська народна пісня «Чом ти не прийшов».

Уривки з пісень:
- українська народна пісня «Як поїду я в город Полтаву» (гурт «Божичі»);
- українська народна пісня «Летіла зозуля через мою хату» (гурт «Древо»);
- «Весна прийде» (гурт «Воплі Водоплясова» («ВВ»);
- «Лелеки» (гурт «Гайдамаки»).

Тип уроку: комбінований, урок поглиблення знань з теми.
Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, ілюстрації до пісні,
мультимедійна презентація.

Хід уроку

Вхід під пісню «Лелеки» у виконанні гурту «Гайдамаки».
І. Організаційна частина.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Основна частина.
- Новий матеріал для засвоєння. Бесіда з учнями.
ІV. Слухання музичних творів.
Слухання та аналіз музичних творів
«Як поїду я в город Полтаву» (гурт «Божичі»).
«Летіла зозуля через мою хату» (гурт «Древо»).
Автентичне музикування. Виконавці автентичної музики.
Фестивалі рок-музики.
Фолк-рок.
Слухання. «Весна прийде» (гурт «Воплі Водоплясова»; «Лелеки» (гурт «Гайдамаки»).
V. Вокально-хорова робота.
Розспівка.
Виконання пісні. Українська народна пісня «Чом ти не прийшов».
VІ. Підсумок уроку.
VІІ. Домашнє завдання.

Вхід до класу під пісню «Лелеки» у виконанні гурту «Гайдамаки».

І. Організаційна частина.

Сьогодні ми продовжимо знайомство з музичною культурою рідного краю, послухаємо автентичну музику і дізнаємося про творчість колективів, які в наш час її виконують.
-На кожному уроці музичного мистецтва переконувалися з вами в тому, що дійсно, все, що оточує нас упродовж життя, пов’язане з мистецтвом і культурою. У кожному регіоні нашої Батьківщини – своя історія, власні традиції. А головне: все це має продовження, розвиток, прагнення до прекрасного.
На уроках музичного мистецтва уже знайомилися з народною та
професійною, вокальною та інструментальною, хоровою та симфонічною музикою.
У цьому навчальному році дізналися й про те, що українська музика не
тільки прекрасна зовні, а має міцне коріння, раниму душу, глибокі почуття.
Щоб мати гарне, світле майбутнє, необхідно добре знати минуле.
Як ви вже неодноразово переконувалися на уроках, що основою розвитку
всієї музик є народна музика, народна пісня.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

-Пригадайте, хто з українських композиторів займався обробкою народної пісні? (М. Лисенко, М. Леонтович, К. Стеценко, С. Людкевич).
- Що таке обробка? (Видозміна музичного твору шляхом використання різноманітних засобів музичної виразності).
- Фольклорні пісні. Що таке фольклор?
- Назвіть виконавців фольклору?
-Що таке стилізований фольклор?
Прикладом стилізованого фольклору є фольк-опера Є. Станковича «Коли
цвіте папороть» в трьох актах. Вона написана в середині 1970 років, а вперше прозвучала в концертному виконанні 2011 року.
Літературною основою опери стали твори М Гоголя: національний фольклор, героїчний епос і народні обряди України. В опері відтворено традиції народного свята Івана Купала (фрагменти: «Русалчині купала», «Відьомські купала», «Заключні купала»).

Український музичний фольклор пройшов довгий шлях перетворень, але не втратив своєї актуальності в сучасному світі. Багата культурна спадщина народних пісень є джерелом натхнення для сучасних композиторів і виконавців, які створюють нову українську музику.
Фольклорний рух в Україні пов’язаний з прагенням молодого покоління віднайти свої корені, дізнатися про минуле і традиції свого народу.
«Фольклорна хвиля» охопила майже всі види мистецтва і літературу, живопис, музику, театр, кінематограф. У багатьох регіонах України проводяться численні фольклорні фестивалі.
ІІІ.Основна частина.

Сьогодні ми познайомимося з автентичним виконавством.
Автентичне виконавство, автентизм (від пізньолат. Аuthenticus – справжній, достовірний) – рух в музичному виконавстві, що ставить своїм завданням максимально точне відтворення звучання музики минулого, відповідність сучасного виконання оригінальним, «історичним» уявленням.

Автентичне виконання передбачає обізнаність виконавця у всіх аспектах музичної практики й теорії того періоду і тієї країни, коли і де написана музика. Найвидатнішим проявом автентичності є використання в сучасних інтерпретаціях музичних інструментів минулого (оригіналів або виготовлених в новітній час копій).

Інтерес до автентичного звучання старовинної музики виник на рубежі ХІХ – ХХ століть. Засновником руху традиційно вважається Арнольд Долмеч (1858 – 1940), який конструював копії старовинних інструментів і виконував на них музику ХVІІ – ХVІІІ століть.
У Франції в цей же час було засновано «Товариство концертів на старовинних інструментах». Його головою був Каміль Сен – Санс.

Щоб відтворити манеру народного виконання, музиканти-автентисти здійснюють експедиції по селах, записують давні народні пісні, шукаючи носіїв народних традицій переважно серед людей похилого віку.

На зламі ХІХ – ХХ століть інтерес до автентичного звучання української музики проявляв Микола Лисенко, який організовував концерти кобзаря Остапа Вересая та залишив по собі розвідку про його творчість «Характеристика музичних особливостей українських дум і пісень у виконанні кобзаря Вересая».
ІV . Слухання музичних творів.

У наш час численні фестивалі та конкурси автентичного виконавства продовжують традиції відтворення оригінальної народної музики. Величезну роль у збереженні скарбів народної творчості відіграють фольклорні колективи. Деякі з них вивчають фольклор у наукових експедиціях, записуючи його від справжніх носіїв. Ці зразки не обробляються, а виконуються в первозданному вигляді. Розпочав цей рух у 1979 році фольклорний гурт «Древо», а продовжили гурти «Божичі», «Буття», «Володар», «Гуляйполе» та інші.
«Божичі» – фольклорний колектив, який на своїх концертах не лише співає, а й проводить майстер-класи з традиційних народних танців, уроки писанкарства, презентує виставки старовинного народного вбрання та рушників.

Слухання:
-українська народна пісня «Як поїду я в город Полтаву» (гурт «Божичі»);
-українська народна пісня «Летіла зозуля через мою хату» (гурт «Древо»).

Аналіз прослуханих творів

- Розкажи про своє враження від прослуханих пісень?
- У якій манері виконуються пісні?
- У чому особливість тембру виконавців?
- Виконання якого твору тобі сподобалося найбільше?
Автентичне музикування – стиль у музичному виконавстві, в якому максимально точно відтворено звучання музики минулого.

У XX столітті до українського фольклору зверталися численні професійні та аматорські гурти України.
Так у 1922 р. був організований перший Оркестр українських народних інструментів.
1939 р. – Гуцульський ансамбль пісні і танцю.
1943 р. – Народний хор імені Г. Вірьовки.
1951 р. – Ансамбль танцю України.
У 2000-х роках зароджуються фестивалі етнічної музики: «Країна мрій», «Берегиня», «Шешори», де народна музика звучить, як в автентичному виконанні, так і в різноманітних обробках.
Серед сучасних гуртів автентичного співу – «Божичі», «Володар», «Буття».

Етнічні мотиви у своїй творчості використовують гурти: «Тартак», «Воплі Водоплясова» (ВВ), «Мандри», «Гайдамаки», «Очеретяний кіт», «Гарбуз», «Брати Блюзу», «Kozak System».

До фольклорної музики можна віднести і сучасний напрям рок-музики – фолк-рок.

Фолк-рок (англ. folk rock – народний рок) – напрямок рок-музики, «електрифікований» варіант поєднання фольклору з роком.

Цей музичний напрямок сформувався наприкінці 50-х – початку 60-х років ХХ століття. Найбільша популярність фолк-року припала на середину 60-х років, коли на сцені з’явилися Річі Хейвенс, Джоні Мітчел, Мелані, а також найрізноманітніші гурти, що використовують у своїх композиціях елементи народної музики.
В Україні проводиться ряд фестивалів рок-музики, на яких звучить фолк-рок: «Тарас Бульба», «Рок-екзистенція», «Рок Січ», «Чайка», «Мазепа-фест».
Молодіжні фестивалі: «Нівроку», «Фортеця», «Гніздо» та інші.

Слухання:
- «Лелеки» (гурт «Гайдамаки»).
- «Весна прийде» (гурт «Воплі Водоплясова»).
- «Весна» (тріо «Екстрим» та Олег Скрипка, відео).

V . Вокально-хорова робота.

Розспівка (в тональності та характері пісні).
Виконання української народної пісні «Чом ти не прийшов».

VІ. Підсумок уроку.

1. Що таке автентична музика?
2. Які сучасні гурти виконують фольклорну музику?
(«Древо», «Божичі», «Буття», «Володар», «Гуляйполе»).
3. Назвіть фестивалі етнічної музики?
(«Країна мрій», «Шешори», «Берегиня»).
4. Які гурти використовують у своїй творчості етнічні мотиви?
(«Тартак», «Воплі Водоплясова» («ВВ»), «Мандри», «Гайдамаки»,
«Очеретяний кіт»).

VІІ. Домашнє завдання.
Пригадайте одну з народних пісень та спробуйте заспівати її в стилі фолк - року, або використайте автентичний вокал.
Розкажіть, що ви знаєте про сучасні фолк-рок гурти та про музику в їхньому виконанні.

Автор: 

Левченко Алла Валеріївна вчитель музичного мистецтва Маньківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 Маньківської районної ради Черкаської області

Для отримання сертифікату Ви повинні поставити галку навпроти пункту "Погоджуюсь з правилами. Підтверджую своє авторство на матеріал".
Для внесення редагувань існує вкладка "Змінити".
Замовлення сертифіката (докладна інструкція): http://metodportal.com/node/2277

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі