Користувацький вхід

Княжа Русь - Україна. 5 клас. Урок

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема. Урок узагальнення„ Княжа Русь-Україна ”.

Мета. : Повторити матеріал, використаний у темі „ Княжа Русь – Україна” через ігрові вправи та завдання, узагальнити його; через питання причинно-наслідкового характеру розвивати вміння аналітично мислити; через словникову роботу на уроці збагачувати та розвивати активний словниковий запас дітей; на матеріалі уроку, на його змістові срияти вихованню патріотизму, любові до рідного краю.
Обладнання: карти „ Київська Русь” , „ Напад татаро – монголів на Київську Русь у ХIII столітті”; дитячі малюнки до теми; назви розділів, епіграфи до кожного розділу; картки з термінами, атлас, підручник, картки з завданням.
Тип уроку: урок повторення та узагальнення вивченого матеріалу.
Форма уроку: урок – гра.

Епіграф:
Де стоїть тепер наш Київ,
Там була сама гора,
Жив там першим Кий з Хоривом,
Щек та Либідь – їх сестра....

ХІД УРОКУ :
1. Організація класу.
2. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мета уроку.
Учитель. Наш урок проходитиме у формі гри. По телевізору ви бачите різні ігри, і, мабуть, вам би хотілося брати у них участь і перемагати. Сьогоднішнє ваше бажання здійсниться. Переможці телеігор отримують гроші й призи. А ви на уроці отримуєте оцінки та знання. У нашій вікторині візьмуть участь три команди. Кожна з яких вибере собі назву.
Хочу нагадати, що всі повинні дотримуватися правил гри: поводитися спокійно, не вигукувати, не перебивати один одного. Для проведення гри обирається журі.
Отже, розпочинаємо гру.
Капітани команд витягують картки на яких закодовані назви їх команд: Р И Я О Б; Н И Л Я П О; З И Н И К И Я Ч.
3. Основна частина.
І. Перний конкурс „ Бліц – турнір ”.
Кроманди по черзі відповідають на запитання.
1. Бог грози. ( Перун ). 2. Слов’янське поселення, де жило кілька родів. ( Селище ). 3. Головний бог слов’ян. ( Дажбог ). 4. Хто запровадив християнство на Русі? ( Володимир Великий). 5. Якого князя покарали у 945 році деревляни? ( Ігоря ). 6. Перший збірник законів у Київській Русі. ( Руська правда ). 7. Син Ольги та Ігоря. ( Святослав ). 8. Злиток срібла масою 200 грамів. ( Гривня ). 9. Скільки синів мав Святослав? ( Три ). 10. У якому році відбувся Любецький з’їзд? ( 1097 р. ). 11. Кочовий народ, який населяв степ між Дунаєм та Волгою. ( Печеніги ). 12. Кількість населення Києва у ХІІІ ст. ( 50 тис. ). 13. Найбільший та найважливіший транспортний шлях Київської Русі. ( З варяг у греки ). 14. Легендарний засновник Києва. ( Кий ). 15. Автор „ Повісті минулих літ ”. ( Нестор – літописець ). 16. Перша кам’яна церква Київської Русі. ( Десятинна ). 17. У якому році монголо-татари зруйнували Київ? ( 1240 р.). 18. Автор „ Слово о полку Ігоревім ”. ( Невідомий ). 19. Його називали „ ясним сонечком ”. ( Володимир Великий ). 20 Грамота на велике княжіння. ( Ярлик ). 21. Де були збудовані Золоті ворота? ( Києві.).
Кожна команда має відповісти на сім запитань. Максимальний бал – 7.

ІІ. Другий конкурс „ Історична естафета ”.
Необжідно співвіднести історичні дати до історичних подій.
882 – 912 рр. – князювання Олега; 912 – 945 рр. – князювання Ігоря; 964 – 972 рр. – князювання Святослава; 980 – 1015 рр. – князювання Володимира Великого; 988 р. – хрещення Русі; 1019 – 1054 рр. – князювання Володимира Великого; 113- 1125 рр. – князювання Володимира Мономаха; 1205 – 1264 рр. – князювання Данила Галицького; 945 р. – повстання деревлян; 1037 р. – будівництво Святої Софії у Києві; 1240 р. – оборона Києва.
Цінується правильність і швидкість. За швидкість можна отримати додатковий бал.
За кожну правильну відповідь – 1 бал. Максимальна кількість балів – 11.

ІІІ. Третій конкурс „ Скринька архіваріуса ”.
Команди отримують картки з уривками з документів. Кожна команда має згадати автора і назву документа.

Документи.
1. „ Коли ж бо поляни жили осібно і володіли родами своїми, - бо й до сих братів існували поляни і жили кожен із родом своїм на своїх місцях. Володіючи кожен родом своїм, - то були три брати: одному ім’я Кий, а другому – Щек, а третьому – Хорив, і сестра їхня Либідь.” ( Повість минулих літ; Нестор – літописець ).
2. „....6. Якщо хтось комусь відрубає будь-який палець, то платить штраф 3 гривні...11. Якщо хтось поїде на чужому коні без дозволу, то платить штраф 3 гривні...18. Тому, хто вб’є князівського слугу, старшого дружинника, - штраф 80 гривень.” ( Руська правда; Ярослав Мудрий).
3. „ ...Старих шануйте, як отця, а молодших – як братів. У домі своїм не лінуйтеся, а за всім дивіться... А коли добре щось умієте – того не забувайте, а чого не вмієте – то того учітесь, так же, як отець мій. Лінощі ж – усьому лихому мати: що людина вміє – те забуде, а чого ж не вміє – то того не вчиться.” ( Повчання дітям; Володимир Мономах ).
За кожну правильну відповідь – 2 бали. Максимальна кількість балів – 6.

ІV. Четвертий конкурс„ Кому належить висловлювання ”.
Учитель по черзі зачитує висловлювання, а команди визначають, кому вони належать.
1. „ Хай це буде матір’ю городам руським ”.( Олег)
2. „ Іду на ви( вас)!” ( Святослав )
3. „ Якщо знаєт ещось добре – не приховуйте цього, а не знаєте – навчіться ”. ( Володимир Мономах )
4. „ Ти, княже, чужої землі шукаєш і глядиш, а свою залишив ”. ( Русичі до Святослава )
5. „От я і відхожу із цього світу, а ви, сини мої, живіть між собою в любові. Бо всі ви брати від одного батька і однієї матері ”. ( Ярослав Мудрий )
6. „ Я, сину, пізнала Бога і радію. А коли і ти пізнаєш Бога, то почнеш радіти ”. ( Ольга )
За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал. Кожна команда має отримати по 2 бали.

V. П’ятий конкурс „ Історичний персонаж ”.
Команди повинні назвати головні напрямки діяльності князя Володимира Великого, Ярослава Мудрого чи княгині Ольги( за жеребкуванням ).Команди колективно обговорюють завдання упродовж 5 хвилин ( кожен учасник команди повинен бути готовим дати відповідь). Від команди вибирають одногогравця. Який озвучить відповідь.
Розширена відповідь оцінюється в 5 балів.

VI. Шостий конкурс„ Хронологічна гра ”. Конкурс капітанів. Завдання виконується на окремому аркуші за окремим столом. За одну правильну відповідь – 1 бал. Максимальна кількість балів – 8.
Із запропонованих цифр визначити дату і назвати подію, з якою вона пов’язана.
1. 288 ( 882 р. – Олег захопив владу в Києві.)
2. 495 ( 945 р. – розправа деревлян над князем Ігорем.)
3. 889 ( 988 р. – хрещення Русі князем Володимиром.)
4. 3111 ( 1113 р. – початок правління Володимира Мономаха.)
5. 9191 ( 1199 р. – утворення Галицько-Волинської держави.)
6. 1402 ( 1240 р. – захоплення монголами Києва.)
7. 1523 ( 1253 р. – коронування Данила Галицького.)
8. 3149 ( 1349 р. – припинило існування Галицько-Волинська держава.)

VII. Сьомий конкурс„ Знайди помилку ”. Команди отримують текст, в якому мають знайти інформацію, яка не відповідає дійсності. За кожну знайдену помилку – 1 бал. Максимальна кількість балів – 7.
1. У похід до Візантії у 907 році відправився князь Володимир.
2. Першим на Русі створив школи для навчання боярських дітей князь Олег.
3. Князь Ярополк був жорстоко вбитий древлянами за те, що намагався ще раз зібрати данину.
4. Запровадив на Русі християнство князь Дір у 882 році.
5. Жорстоко помстилася за вбивство чоловіка, знищила вогнем місто Іскоростень Анна – королева Франції.
6. На острові Хортиця у битві з печенігами загинув князь Ярослав Мудрий.
7. Був вбитий князем Олегом у боротьбі за княжу владу Святополк.
Підбиття підсумків вікторини. Журі оголошує команду –переможця, а також учня, який приніс команді найбільшу кількість балів.
Домашнє завдання: підготуватися до тематичного оцінювання.

Протокол
Результату уроку – гри з історії України в п’ятому класі з теми „ Княжа Русь – Україна ”

Назва
команди Бліц-
турнір
7 б
Історична
естафета
11 б Скринька
архіваріуса
6 б
Автор
слів
2 б
Історичний
персонаж
5 б Хроноло-
гічна гра
8 б Знайти
помилку
7 б Ззагальна кількість балів 46 Зайняте місце
Бояри
Поляни
Язичники

Критерії оцінювання: 0 – 12.......від 1 до 3;
13 – 24.....від 4 до 6;
25 – 36.....від 7 до 9;
36 – 46 .... від 10 до 12.

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі