Інтегроване заняття економічного спрямування
для дітей середньої групи
Тема. Звідки беруться гроші.
Мета: уточнити знання дітей про соціальні об’єкти, де можна придбати товари. Поглиблювати уявлення про гроші, їх необхідність, значення здійснення вибору під час покупок. Пригадати розуміння про скінченність грошей, необхідність помірних витрат. Закріпити, розширити знання дітей про сімейні доходи і витрати .Розширити уявлення дітей про природоохоронну діяльність людей на планеті Земля; поглиблювати і розширювати знання про природу, викликати бажання не тільки берегти довкілля, але й брати участь у його поліпшенні. Дати уявлення про те, що речі можуть мати друге життя.Розвивати мислення, мовлення, дрібну моторику рук. Виховувати любов і бережливе ставлення до природи, бажання допомагати ближньому, заощадливість
Матеріал: відеозапис сонечка, різноманітні товари , муляжі, умовні гроші, аудіо записи, покидьковий матеріал, іграшкове жабенятко, макет озера, вивіска «Магазин», папір для поробок, зелені і червоні кружечки, картинки для гри «Дохід-витрати», кошики для сортування сміття, карта-путівник, плакат з законами природи, іграшка їжачок, фломастери, сигнальні картки, макет лісу,мольберт, знаки природи, ялинки.
Хід заняття
(Звучить музика. До залу заходять діти.) . Малята, погляньте, скільки гостей завітало сьогодні до нас. Давайте привітаємось:
Доброго ранку,
Доброго дня!
Будьте багаті,
Як наша Земля!
Вихователь. Діти,ви любите подорожувати? Я пропоную вам здійснити цікаву подорож до незвичайної країни «Економіка» В ній існують свої закони та правила. Ми будемо намагатися їх дотримуватись. (Звучить мелодія і з ‘являється сонечо на моніторі).
Сонечко . Добрий день, дітки! Ви мене впізнали? Хто я?(відповіді дітей) . Кожного дня, високо у небі , я спостерігаю за вами і знаю, які ви добрі, веселі і дуже розумні дітки. Я чуло, що ви збираєтесь у чудову країну «Економіку», тому даю вам , ось цю карту-путівник, яка допоможе вам у дорозі і приведе вас до країни «Економіки». (діти розглядають карту).
Вихователь. Дякуємо тобі , ласкаве сонечко, за карту-путівник. Малята, а давайте подумаємо, що ще можна взяти з собою у подорож? (Воду, їжу, аптечку, знання про природу, телефон). Ну що, діти, розглянемо карту і визначимо куди нам потрібно рухатись? (Діти розглядають карту і з ‘ясовують, що треба йти до лісу.) Дітки, але ж не дуже зручно нести таку велику карту із собою, тому я пропоную сфотографувати її на планшет і з ним йти в подорож.(Вихователь фотографує карту).Ну, що вирушаємо!
(Діти промовляючи віршик , крокують по залу.)
Ми у подорож підемо,
Щось цікаве там знайдемо.
Нових нових вражень, нових друзів,
Буде весело нам дуже!
( Перед лісом висить плакат, на якому зображені « закони» природи).
Вихователь. Малята, як ви думаєте, що це може бути? (Припущення дітей). Ой, та тут ще щось написано. Зараз прочитаємо.
«Дітки! Щоб пройти крізь цей ліс потрібно знати правила охорони природи та дати обіцянку друга природи. Ці правила потрібно завжди виконувати. Я сподіваюсь, що виконуючи їх, ви зможете пройти весь шлях до чудової країни Економіка. Ваше Сонечко.»
Вихователь. Діти, так це наше Сонечко приготувало нам цей плакат, давайте розглянемо і запам ятаємо ці правила :
• Правило від пташечки: завжди говоримо гарні слова про красу природи.
• Правило від смайлика добра: прикрашаємо землю добрими справами.
• Правило мудрої сови: вчимося відповідати за вчинки на природі.
•Правило від ялиночки: завжди пам’ятаймо про те, що природу потрібно оберігати.
Ви згодні виконувати ці правила? Малята, а давайте перевіримо, чи знаєте ви, як треба поводитись на природі . Я пропоную вам пограти у гру, яка називається «Добре-погано».
Д/г «Добре-погано»(На кленових листочках написані вчинки людей, діти слухають вихователя і показують відповідні сигнальні картки : добре-зелена, погано-червона.).
Так, діти, я бачу, що ви добре знаєте , як поводити себе в природі. Тоді давайте дамо обіцянку друга природи: (діти вчили її на минулих заняттях)
Нічого в природі не ламати,
Пташечок оберігати,
З рогаток не стріляти,
Гніздечок не чіпати,
Квіточок не рвати,
Сміття за собою прибирати,
Чистою природу залишати!
Тваринам допомагати!
Обіцяємо! (хором)
Вихователь. Молодці, малята. А, щоб у лісі не траплялось біди, щоб люди бережно відносились до природи, давайте залишимо знаки природи, які будуть нагадувати людям про їх поведінку у природі. (Діти вішають заборонні знаки природи на ялинці, залишають біля пеньків). Ну ось ми і пройшли ліс. Але нам слід йти далі. Давайте подивимось, що нам вказує карта-путівник? Що це може бути? (Діти розглядають карту-планшет і розуміють, що це озеро). Так нам потрібно йти до озерця. ( Діти , промовлючи віршик крокують до озера).
1, 2-поспішаєм
Перешкоди всі здолаєм.
Камінці, калюжі, ями
Перестрибуємо самі!
Вихователь. Малята, куди ми з вами прийшли? (До озера). Ой, щось тут не так. Мабуть щось трапилось.
(Діти звертають увагу на засмучене жабенятко)
Вихователь. Діти, як ви думаєте, чому жабенятко не веселе? Що могло його засмутити?(підводю малят до висновку, що у забрудненому озерці жабенятко не може жити).
Жабенятко. Так, малята, колись моє озерце було чистим і прозорим, а тепер воно зовсім не придатне для життя. Навіть водичка уже не смачна. Щож мені робити, як далі тут жити?
Вихователь. Діти, ми ж з вами справжні друзі природи, ми навіть давали обіцянку , тож давайте допоможемо очистити озерце від бруду.
Д/гра «Очистимо озерце». Діти сортують сміття у 3 кошики: папір, залізо, пластик.
Вихователь. Малята, погляньте, яке озерце стало тепер? (Чистим і прозорим). Жабенятко дякує за допомогу і пірнає у озерце.
Вихователь. Діти, як ви думаєте, ми зробили добру справу? Чому?(відповіді дітей). Малята, все сміття, яке ми зібрали, ми не будемо залишати у лісі, щоб не засмічувати його. Ми заберемо його із собою, а потім побачимо, що з ним робити. Ну, що йдемо далі. Давайте подивимось , що нам вказує карта.(Розглядають карту на планшеті). Нам потрібно йти вперед до цієї будівлі.
(Промовляючи віршик, діти йдуть далі. На шляху зустрічають «Магазин»)
Вихователь. Діти, ми навіть не помітили, що вже знаходимось в країні Економіки. Ви вже здогадались, що це? (Магазин) . А для чого потрібні магазини? (Щоб купувати товари). Можливо під час подорожі у вас виникло бажання придбати необхідні товари? Щоб ви хотіли купити у магазині? А що потрібно мати, щоб купити товари? (Гроші). А де люди беруть гроші? (Люди гроші повинні заробляти). А у вас є гроші? (Ні). А як ми можемо заробити гроші?(Зробити щось своїми руками і продати)
Вихователь. Діти, ви пам ‘ятаєте, скільки ми з вами назбирали сміття? Давайте спробуємо з покидькового матеріалу зробити цікаві речі і тоді ми їх продамо, а коли у нас будуть гроші ми зможемо придбати у магазині необхідні для вас товари. Малята, проходьте до майстерні, де ви будете працювати. (Діти сідають за великий стіл, а корзини із покидьковим матеріалом кладуть на розносі). Діти, ви знаєте, що ці речі можуть мати друге життя. Давайте дамо друге життя паперу, зробимо з нього іграшки.
Вправа «Поробки»
(На столах лежить папір, чорні фломастери. Діти під спокійну музику виготовляють поробки).
Вихователь. Гарні вийшли іграшки. (Діти виходять з-за столу зі своїми іграшками). Малята, як ви думаєте, чи економно ми використали папір? Чому? А ці дві корзинки ми залишимо у майстерні і потім зробимо щось цікаве з цього матеріалу.Дітки, чому ми не можемо вже продати наші іграшки? (Нема покупців) . А що ж робити? (Треба закликати їх віршиком-запрошенням).(Діти починають розповідати віршик-запрошення).
«Ти приходь, покупець,
Діставай гаманець.
Тут товар на всі сто!
Швидше ти, купуй його!.»
Вихователь. Так, гарне запрошення, а можливо хтось сам хаче запросити покупців.(Хлопчик розповідає віршик-запрошення)
(Вихователь одягає на руку іграшку їжачка).
Їжачок. Добрий день, малята! Я був неподалік і почув , як гарно ви запрошуєте покупців , щоб продати свій товар. А що у вас є?(Іграшки, виготовлені власноруч). Їжачок розглядає іграшки.
Їжачок. Дуже гарні іграшки, та ще й зроблені вашими руками. Я куплю у вас їх для своїх маляток-їжачаток. (Їжачок купує іграшки і дає дітям гроші). Ох і будуть раді мої малятка-їжачатка таким подарункам.. Дякую вам. Малята, ви потрапили у країну Економіки і я пропоную перевірити, чи вмієте ви бути економними, чи розумно витрачаєте кошти? У кожного з вас дома є копілочка, де ви накопичуєте і збираєте гроші. Коли монетка потрапляє у копілочку що це таке, як ви думаєте?(Дохід, прибуток). А коли ми дістаємо і забираємо монетку з копілочки що це?(Витрати). Хто з дорослих працює і приносить дохід?(Відповіді дітей). Давайте спробуємо розібратися де кошти витрачаються, а де накопичуються. А допоможе нам цікава гра.
Д/гра «Дохід чи витрати»
(На столах в тарілочках лежать зелені та червоні кружечки. На картинках зображено те, що приносить в сім’ю дохід, і витрати, які робить сім’я. Діти працюють в парі, пара розглядає свою картинку, міркуює, кладе на неї кружечок певного кольору і пояснюють свій вибір.)
-Хлопчик порізав мамину сукню,
-Дівчинка чистить зуби і не виключає воду,
-Мама отримала зарплату,
-Діти назбирали грибів у лісі,
-Діти грають у приставку, працює телевізор, магнітофон, горить світло
Їжачок. Молодці, діти. Добре справилися із завданням. Я бачу, що ви будете теж економними і заощадливими. А скажіть, вам було важко працювати в парі? Чому? Тож завжди допомагайте один одному і залишайтесь друзями! Ну а мені вже час йти до своїх малят-їжачат. Був дуже радий з вами познайомитись. До побачення.! Щасливо!
Вихователь. Малята, ви гарно попрацювали, а тепер ми зможемо придбати у магазині необхідні вам товари за кошти, які ми вторгували.
. Але спочатку згадаймо правила поведінки у магазині:
-не шуміти, не кричати,
-не бігати по магазину,
-не штовхати і не ображати один одного,
-говорити ввічливі слова.
Вихователь. Діти, ви можете придбати у крамниці тільки один товар. Але подумайте, що для вас важливіше і чому?( одна дитина одгається у продавця, а інші купують товари і пояснюють свій вибір).
Вихователь . Малята, ви зрозуміли, що є товари , які для нас необхідні і товари ,без яких ми можемо обійтись.
Вихователь. Ну ось і скінчилася наша подорож . Нам час повертатись у садочок.
(Промовляючи віршик , діти йдуть додому)
1,2 - по доріжці
Ми стрибаємо на ніжці
3,4 – веселіш
В дитсадочак вже скоріш!
(Діти підходять до карти на мольберті). Ну ось ми в садочку. Діти, де ми сьогодні побували? Давайте пригадаємо, з чого почалась наша подорож? (Діти розповідають по карті). Що важливого ми зробили в лісі? Навіщо ми це робили? Яку добру справу ми зробили біля озерця? Що ми зробили своїми руками ? Чи зрозуміли ви, що значить бути економними? Я дякую вам за подорож. Давайте скажемо нашим гостям: « До побачення !».
Заняття-подорож закінчилось.