Конспект заняття для дітей молодшої групи
Тема: «Маша йде додому»
Цілі:
- Закріпити вміння розрізняти і називати куля (кульку) і куб (кубик), коло, квадрат і трикутник, вказувати на прохання вихователя ці фігури на картинках;
- Закріпити вміння розрізняти кількість предметів; відповідати на питання «скільки?», використовуючи слова «один», «багато», «мало»;
- Удосконалювати вміння порівнювати два предмети за шириною, способами накладення і додатки;
- Виховувати слухняність і почуття співпереживання за дівчинку, яка заблукала в лісі;
- Вправляти в ходьбі колоною по одному.
Матеріали та обладнання: лялька Машенька, іграшки - кішка, собака, півник, картинки з геометричними фігурами, на яких виділені трикутні фігури (дах будинку, ковпак клоуна, ялинка і т. д.), мішечок, кульки і кубики, три обруча, картонні і вирізані з паперу квадрати, трикутники, кола; бубон, ілюстрації до казки «Три ведмеді», корзина з грибами-іграшками різного розміру, обручі, картонні будиночки з геометричних фігур; дві паперові доріжки однакової довжини (вузька і широка); мішечок, кульки, кубики.
Зміст організованої діяльності дітей:
1. Організаційний момент.
(Діти під музику заходять в групу, сідають на стільці, розставлені півколом в одній стороні групи).
Вихователь (стукає в двері і заносить ляльку, садить на стіл). До нас в гості прийшла дівчинка Машенька, щоб розповісти, як пішла з дому одна до лісу, не послухалася маму і тата і заблукала. Як ви думаєте, з якої казки прийшла до нас Маша?
Діти: «Три ведмеді».
Вихователь: Діти, скажіть, будь ласка, правильно Маша зробила, коли пішла з дому одна? Можна йти з дому одному?
Діти: Ні.
Вихователь: А чому, як ви думаєте?Діти: Можна заблукати, загубитися.
Вихователь: Діти, ви хочете допомогти Маші знайти дорогу додому, щоб вона повернулася до мами і тата.
Діти: Так.
Вихователь: Хлопці треба у Маші дізнатися, де вона живе? Маша, де ти живеш? (Нахилитися до ляльки)
Вихователь: Маша каже, що вона живе у великому будинку. До її будиночка веде доріжка. Але щоб не заблукати і не потрапити в будинок до трьох ведмедів, запам'ятайте: біля її будиночка доріжка широка (на фланелеграфе показати) і в будинку у неї живуть тварини - кішка, собака і півник.
Вихователь: Хлопці, давайте покажемо Марійці пальчиковую гімнастику: кішка, собака і півник. Молодці, діти.
2. Пальчикова гімнастика (показати кішку, півника, курочку)
А ви знаєте, хлопці у Маші є чудовий мішечок, з яким вона любить грати з друзями. Давайте і ми з вами пограємо в цю гру.
3. «Чудесний мішечок» (Куля і куб). Порівняння кубика і кульки. (Котиться - НЕ котиться)
Вихователь: А зараз ми покажемо Маші, як вміємо відгадувати предмети на дотик.
У мішечку складені кульки і кубики, під час гри діти по черзі опускають руку в мішечок, беруть один предмет, визначають на дотик його форму (куля або куб), називають його, отримують і кладуть в певне місце (кульки на один стіл, кубики - на іншій). Вихователь стежить, щоб діти правильно вимовляли слова і звуки.Вихователь: (показує дітям кубик). Він може котитися?
Діти: Ні, не може (виробляють різні дії: ставлять кубик на стіл, кладуть, «котять» і т. Д).
Вихователь: У кубика є кути, помацайте їх. Кути які?
Діти: Гострі.
Вихователь: А як ви думаєте гострі кути це небезпечно?
Діти: Так.
Вихователь: Чому?
Діти: Можна поранитися.
Вихователь: (показує дітям кульку). А чим кулька відрізняється від кубика? Діти: Ні кутів.
Вихователь: Він може котитися? (Так, може.) Чому? (Ні кутів)
Вихователь показує фігури і пропонує згадати і назвати геометричні фігури, які знають діти.
4. Дидактичні ігри.
«На що схожий?» (По картинках)
Вихователь і діти розглядають запропоновані картинки і шукають на них трикутники (дах будиночка, ковпак клоуна, ялинка), кола, квадрати.
«Знайди предмет».
Вихователь: Я кажу: знайдіть круглі предмети, ви шукаєте поглядом круглі предмети в групі і, знайшовши їх, голосно називаєте. Якщо квадратні, то вимовляєте назви цих предметів. (Діти виконують завдання.) Діти, ось виявляється як багато круглих і квадратних предметів навколо нас.5. Рухомий-дидактичні гра: «Знайди свій будиночок».
Вихователь: (кладе на килим три обруча: в один обруч кладе кулю, в іншій - кубик, в третій - трикутник, роздає гуртки, квадратики і трикутники). Обручі - ваші будиночки; у кого в руці кругла мітка (показує гурток), у тих будиночок - обруч з колом, обруч з квадратиком - це будинок тих, у кого в руках квадратна мітка (показує квадрат), а обруч з трикутником - це будинок тих, у кого в руках трикутна мітка (показує трикутник). Поки я граю в бубон, ви біжите в колоні за мною, як тільки бубон перестає звучати, кожен біжить в свій будиночок.
Вихователь виконує роль направляючого, діти біжать за ним в колоні по одному.
Коли діти розбіжаться по місцях, вихователь перевіряє, які фігури у дітей, чи правильно вони вибрали будиночок, уточнює, як називаються предмети в їх обручі. (Зібрати фігури)
Вихователь: Молодці, хлопці. А тепер підійдіть до столів, подивіться на тарілочках лежать геометричні фігури. Які фігури?
Діти: Квадрат і трикутник.
Вихователь: Ми ж знаємо всі фігури, з яких будується будиночок. Давайте згадаємо, як вони називаються.
Діти називають геометричні фігури, які показує вихователь.
Вихователь: Давайте з цих фігур викладемо для Марійки будиночок (виклали) і складемо карту шляху додому, знайдемо для Маші дорогу додому.
6. Конструювання: «Карта шляху додому».
На столі лежать вирізані з паперу доріжки і будиночки - великі і маленькі.
Вихователь: Як ви думаєте будиночки однакові?
Діти: Ні. Великий та маленький.
Вихователь: На превеликий будиночка треба знайти широку доріжку; до маленького - вузьку.
Завдання виконується поетапно. Спочатку діти порівнюють будиночки і доріжки (способом накладання), потім підбирають доріжки до будиночків.
Вихователь: Як дізнатися, яка з доріжок ширше? Що для цього треба зробити? Треба одну доріжку накласти на іншу. Біля чийого будиночка доріжка ширше?
Діти порівнюють дві доріжки (вирізані з паперу) способом накладання, з'ясовують, яка доріжка ширше, і підказують Маші, де її будиночок.
Вихователь: Карти ми склали, тепер і додому вирушати можна. А ви, знаєте, в лісі буває дуже сильний вітер, який качає дерева, Може ми представимо, що ми дерева. Давайте проведемо физкультминутку.
Физкультхвилинка:
Вітер дме нам в обличчя,
Захиталося деревце,
Вітер тихіше, тихіше, тихіше,
Деревце все вище, вище.
Вихователь: Давайте пройдемо до стільців і сядемо на них. Хлопці, а ви знаєте, поки ми йшли додому, Маша дещо зібрала в лісі. Як ви думаєте, що можна зібрати в лісі? (Гриби)
7. Багато - мало, великий - маленький, високий - низький.
Кошик з грибами (Один великий, інші маленькі).
Вихователь: Хто знає, що це за гриби?
Діти: Великий - мухомор, отруйний, неїстівний, збирати небезпечно - можна отруїтися.
Вихователь: Маша дякує дітей: Дякую вам хлопці, допомогли ви мені дійти до будинку. До побачення.
рефлексія:
Хто приходив до нас в гості? (Марійка)
Що сталося з Машею? (Відповіді дітей)