Урок – дослідження
( 5 клас)
Тема. Якщо людина йде по життю з любов’ю в серці, вона обов’язково знайде своє щастя . (За казкою Г. К. Андерсена «Снігова королева»).
Мета :
- Завершити роботу над вивченням казки Г. К. Андерсена «Снігова королева» ;
- розкрити всеперемагаючу силу любові й дружби , яка допомагає долати всі труднощі , перешкоди;
- характеризувати образи головних героїв казки;
- допомогти осягти велич людського вчинку заради дружби;
- розвивати навички критичного оцінювання героїв художнього твору;
- виховувати чуйність, щирість , вірність у дружбі , почуття відповідальності за власні вчинки.
Тип уроку : урок – дослідження.
Обладнання : мультимедійна презентація, троянди , сніжинки, картки самооцінки, Чайковський " Танець Феї Драже".
Епіграф
Ніхто не має більшої любові,
як той ,що душу поклада за
друзів.
Леся Українка
Хід уроку
І. Організація класу.
( На фоні музики звучить вірш)
Плете зима мереживо сніжинок
Й пускає у танок за путівцем.
Тоненькі ніжки білих балеринок
Вальсують з легковірним вітерцем
Летять , летять, білесенькі сніжинки.
Кружляють радісно у сяйві дня.
Цей білий вальс під ніжні звуки скрипки
Натхненням наші душі окриля.
Слово вчителя. Здавна повелося так , що у казках добро традиційно асоціюється з красою, а зло з потворністю. Але в реальному житті часто буває так, що за зовнішньою красою прихована внутрішня потворність.
У мене є 2 символи нашого уроку : троянда і сніжинка. Сніжинка – символ холодної краси і вишуканості.
Троянда – символ гарячого серця і досконалості, завершений ідеал краси.
Я пропоную вам , діти , обрати на свій смак собі символ. А тепер згрупуйтеся і займіть свої місця.
Слайд 2.
ІІ. Презентація теми та мети уроку.
Слайд 3 . Слайд 4.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
- Пригадайте , який твір ми вивчаємо ?
(Ця казка літературна чи народна ?
- Як звали автора ?
- Хто є головними героями казки ?
Слайд 5 . Слайд 6.(Бліц - опитування)
«Впізнай героя»
- «Її очі блищали , як дві ясні зірки , проте не було в них ні спокою , ні тепла».
- «ніби велика птиця майнула надворі повз вікно».
- «Висока , струнка , сліпучо - біла ».
- «Знає , скільки в країні квадратних миль і жителів , знає всі чотири дії арифметики ».
- «Волосся кучерявилося і оточувало золотим сяйвом свіженьке , кругле , мов троянда личко ».
- «Вона прочитала всі газети на світі і вже забула все , що прочитала».
- «Дужча за Герду , ширша в плечах і смаглява».
- «Очі були чорні, але якісь сумні».
- «Сила - в її чистому , дитячому серці».
- «Поцілував її в самісінькі губи , і з очей у нього побігли великі , блискучі сльози».
Молодці , діти , ви добре справилися із завданням.
Давайте пригадаємо, з чого ж усе почалось?
IV . Стислий переказ казки.(Діти переказують казку)
Гра «Продовжуй» (Умови гри такі : один учень розпочинає переказувати казку , на кого вкаже учитель ,той і продовжує. Умовне слово – сигнал « Продовжуй»)
- У казці розповідається про те, як хлопчик Кай був уражений скалками із чарівного дзеркала злих тролів. Його серце перетворилося на крижинку і він став бачити в людях лише погане.
- А ще його вкрала Снігова королева – володарка злого , холодного царства. Та названа сестра Кая Герда не змирилася із втратою друга і подолала безліч перешкод, щоб врятувати його.
- Щирі сльози Герди розтопили крижане серце Кая . Щасливі діти повернулися до рідної домівки . Добро перемогло зло.
Учитель . Життя не буває легким, і це всім відома істина. Одні не витримують труднощів і ламаються , інші – борються ,долають усілякі перепони і негаразди і досягають мети.
- Як ви думаєте , чому Герда вирішила шукати Кая ?
- Чи простила вона Каєву жорстокість?
- Розкажіть , як сталося , що маленька дівчинка, без рукавичок і черевичків у лютий мороз перемогла численне військо Снігової королеви?
- Діти , а якою була атмосфера палацу Снігової королеви?
Слайд 7.
- Яке слово не міг скласти Кай ? Як ви думаєте , чому?
- Чи справді Кай був таким слабким, безвольним?
- Пригадайте слова фінки , які вона казала розмовляючи з оленем. Чому на її думку , Герді не потрібна сила 12 богатирів , щоб перемогти Снігову королеву й визволити Кая?
V. Самостійна робота. Слайд 8, 9, 10.
- 1 група . Складіть асоціативний ланцюжок і таким чином ми охарактеризуємо образ Герди.
- Завдяки яким рисам характеру героїні казки вдалося досягти мети?
- 2 група . Складіть асоціативний ланцюжок і таким чином ми охарактеризуємо образ Кая.
«Хотіла б я знати , чи вартий ти того, щоб за тобою бігали на край світу!» - сказала маленька розбійниця.
А як ви думаєте ? Чи вартий Кай , щоб за ним бігти на край світу?
Слайд 11, 12,13
- Молодці, діти, ви відмінно справились із завданням.
- Подумайте і скажіть , чому Герду запам’ятовували всі , хто її зустрічав?
- А чому , коли діти поверталися додому затихали навіть буйні вітри?
- Як ви розумієте останні слова казки:
«Так сиділи вони обоє, дорослі , але ще діти серцем , а надворі стояло тепле , радісне літо . »?
Учитель. У дорослому житті дуже багато проблем , які треба вирішувати , і з ними жити. Важливо , щоб ви , діти , зберегли відкритість , правдивість , безпосередність у дорослому житті. Не спішіть дорослішати , завжди залишайтеся дітьми і серцем , і душею.
VI.Фізкультхвилинка. Презентація «Зарядка со звездочками»
- Діти, а хто з вас здатний пройти стільки випробовувань , як наша героїня, щоб врятувати іншу людину ?
- Інтерактивна вправа «Займи позицію». Слайд 30.
- Діти , а як ви думаєте, хто є головною героїнею казки Снігова Королева чи Герда? Чому ?
VII. Робота над епіграфом уроку. Слайд 31.
- Діти, прочитайте і поясніть епіграф уроку.
VIII. Слово вчителя.
На початку уроку ви обирали символи .
А що красивіше сніжинки чи троянди? Із чим асоціюються у вас сніжинка і троянда?
- Як ви вважаєте, яке слово з казки об’єднує і сніжинки, і троянди ? Слайд 32.
Учитель . Коли сльози Герди розтопили крижане серце Кая «радість була така , що навіть крижинки пустилися в танок , а коли втомилися , уляглися і склали те саме слово , яке задала скласти Каю Снігова Королева; склавши його , він міг зробитися сам собі паном». Це слово «Вічність».
ІХ. Рефлексія. Слайд 33
Отже , у казці Андерсена «Снігова королева» перемогло добро. Маленька дівчинка Герда , з великим , добрим серцем, перемагає зло і чари, визволяє Кая від них.
Вона заслуговує на повагу і багато поколінь читачів захоплюється її вчинками .
- Висловіть свої враження від прочитання казки та побажання майбутнім читачам.
- Почніть свою розповідь словами :
- На цьому уроці я зрозумів…
- Я вам хочу сказати , що…
- Я вам хочу побажати…
Учитель . Діти , ви сьогодні дуже плідно попрацювали. Мали можливість показати свої знання і практичні навички. Оцінили рівень своїх знань за карткою оцінювання роботи в групі. А також зрозуміли , що найбільшими цінностями людини є людська душа і друг. Якщо людина йде по життю з любов’ю в серці, вона обов’язково знайде своє щастя.
Світ зарубіжної літератури безмежний. Нехай наші уроки допоможуть вам осягнути цей світ і знайти улюблених авторів ,улюблені твори , яким ви після уроку не зможете сказати : «Прощай ! »
Домашнє завдання. Намалювати ілюстрації до казки, уміти пояснити свій вибір.
Ковбасенко " Світова література 5 клас ", Сутула , Тригуб " Інноваційні технології на уроках їз зарубіжної літератури" та інші