Серія навчальних карток для домашніх завдань.
( Роздатковий матеріал. Друк у форматі А – 5 )
Методичний посібник покликаний полегшити та активізувати корекційну роботу по виправленню мовленнєвих недоліків у дітей з ФФНМ та НЗНМ на логопунктах загальноосвітніх шкіл. Форма домашніх завдань у вигляді роздаткових карток, які відповідають усім етапам навчання правильної вимови звуків, їх диференціації, введення в повсякденне мовлення дозволяє логопеду шкільного логопедичного пункту піднятись на новий рівень в підготовці до логопедичних занять та активізувати роботу з батьками дитини яка має порушення мовлення, активно задіяти їх до корекційного процесу. Зміст більшості карток вимагає безпосередньої участі батьків при виконанні домашніх завдань. Навчальна картка вкладається в зошит зв’язку з батьками де логопед зазначає дату проведення заняття, посилання на номер навчальної картки, яку треба опрацювати вдома, додатковий запис про доповнення, або виключення завдання з якихось причин ( за необхідністю).
Використовувати картки логопед може на занятті , а також в якості домашніх завдань. Картки містять різноманітний мовний матеріал, який спрямований не тільки на роботу над звуком, а й на збагачення словника, словотворення, розвиток зв’язного мовлення, корекцію пізнавальних процесів (уваги, пам’яті, мисленнєвих операцій), запобігання та подолання помилок під час письма і читання. В посібнику розроблені картки для закріплення вимови звуків [р] та [р*], [л] та [л*], свистячих, шиплячих та задньоязикових звуків. Окремо представлені домашні завдання на диференціацію різних груп звуків.
У посібнику подано завдання як для усного, так і для писемного виконання. Доцільність того чи іншого вирішує логопед.
Дана форма роботи передбачає творчість логопеда. Кількість карток можна поповнювати, удосконалювати їх зміст і структуру.
Картки надруковані у форматі А – 5 для зручності в повсякденній роботі.
Пропоную конспект логопедичного заняття для групи дітей з фонетико-фонематичним недорозвитком мовлення, де використовуються навчальні картки для виправлення вад вимови звука [Ш].
Фронтальне заняття
для групи учнів з фонетико-фонематичним недорозвитком мовлення
(1 клас )
Тема. Закріплення правильної артикуляції звука [Ш] у складах різного типу, словах, реченнях.
Мета. Закріпити правильну артикуляцію звука [Ш ] у складах, словах, реченнях як під час читання, так і під час самостійного мовлення. Розвивати навички фонематичного сприймання, збагачувати словниковий запас учнів, вдосконалювати мовну артикуляцію. Виховувати увагу, спостережливість, взаємодопомогу.
Обладнання. Профіль звука, дзеркала, фронтальні картки з написаними чистомовками, картки для індивідуальної роботи (склади і слова), гра „Листоноша”, малюнки для складання речень, картки для визначення місця звука в слові, картки для визначення складової структури слова
Хід заняття
1. Підготовча частина
Оргмомент (привітання)
Вправи на розвиток мовного дихання та
розвивальна кінезіологічної програма ( комплекс вправ № 1
Кілечко. Кулак – ребро – долоня ).
2. Основна частина
Повідомлення теми заняття.
Сьогодні ми з вами продовжимо вчитися говорити правильно звук [Ш]. Хто хоче навчитися говорити красиво?
Активізація знань.
Робота з профілем звука. Робота з дзеркалами. Учні пригадують як правильно вимовляється звук [Ш] (губи витягнуті вперед і округлені, кінчик язика піднятий за верхніх зубів ківшиком, бокові краї язика підняті до верхніх зубів).
Артикуляційні вправи:
– для губ „Усмішка”, „Дудочка”;
– для язика „Годинник”, „Чистим зубки”, „Чашечка”.
Перевірка домашнього завдання.
Гра „Не зіб’юсь”
Прочитати слова на картці № 5 (додаток № 1) спочатку повільно, потім якнайшвидше (хором, індивідуально). Виграє той, хто ні разу не зіб’ється. Пояснити прислів’я (картка № 5, додаток № 1).
Вправи на звуко-буквений аналіз і синтез слів.
Визначити місце звука [Ш] у словах, підняти картку з відповідною цифрою. (Шовк, каша, кошеня, груша, ромашка).
Вправи на визначення складової структури слів.
(Шум, шепіт, шуліка, шина), підняти картку з відповідною складовою схемою.
Гра „Поверни слово”
Логопед робить погладжувальні рухи долонь дитини і називає слово. Учень робить так само і повторює за логопедом слово (груша – груша ;шипшина –
шипшина…).
Утворення слів за зразком. Фронтальна робота. (Завдання записане на дошці).
ша шапка, шафа, шарф.. шу шуба, шуруп...
Ш
шо шорти, шоколад... ше шерсть шепіт…
Фізкультхвилинка
Руки вгору – вдих.
Руки вниз, на видихові вимовляємо склади:
ша-ша-ша , шо-шо-шо-шо, шу-шу-шу-шу, ше-ше-ше-ше, , ші-ші-ші-ші.
Складання речень за малюнком (усно).
Малюнки роздаються кожній дитині індивідуально.
Читання чистомовок за фронтальними картками, прикріпленими
на дошці.
( фронтально, індивідуально).
(Чистомовки: картка № 6, додаток № 1)
Індивідуальні завдання
Прочитати та записати в зошит слова і склади.
Гра „Листоноша”
Учням роздаються конверти, на яких записані приклади. На дошці прикріплені поштові скриньки. Учень повинен озвучити приклад, вирішити його і вкинути лист у відповідну поштову скриньку. Логопед обов’язково слідкує за правильною вимовою звуків.
3. Заключна частина.
Підбиття підсумків заняття.
Оцінювання роботи учнів.
Пояснення домашнього завдання за карткою № 6, додаток № 1
Додатки
Додаток № 1 звук Ш
Додаток № 2 звук Ж
Додаток № 3 звук Ч
Додаток № 4 звук С
Додаток № 5 звук З
Додаток № 6 звук Ц
Додаток № 7 звук Р
Додаток № 8 звук Р*
Додаток № 9 звук Л
Додаток № 10 звуки К, Г, Ґ, Х
Додаток № 11 диференціація звуків Ш - С
Додаток № 12 диференціація звуків Ж -З
Додаток № 13 диференціація звуків Ч - Ц
Додаток № 14 диференціація звуків Р - Л
Додаток № 15 диференціація звуків Л – Л*
1. Малярчук А. Я. Дидактичний матеріал для виправлення мовленнєвих недоліків. – Київ: Літера, 2005
2. Малярчук. А. Я. Блінова Г.Й. Подолання мовленнєвих вад дітей – Київ: Неопалима Купина, 2006
3. Дидактичний матеріал для логопедичних занять з дітьми дошкільного і молодшого шкільного віку / Упорядник: Плющова Л.Д. – Харків: Основа, 2007
4. Пінчук Ю.В, Циба Л.Л. Мовленнєві вправи для виховання у дітей правильної вимови звуків / Видання віддруковано редакційно-видавничим відділом ЧОІПОПП, 2004
5. Блінова Г.Й., Бернацька Л.Й. Дидактичний матеріал для логопедичних занять. – Київ: 1985
6. Євгенія Соботович Концепції стандарту спеціальної освіти дітей дошкільного віку з порушеннями мовленнєвого розвитку.
Дефектологія. – № 1. – 2002 рік. – с. 2 – 7.
7. Тетяна Мозгова Виправлення вад вимови фонем у дітей із ЗНМ.
Дефектологія. – № 1. – 2004 рік. – с. 43-44.
8. Сніжана Григор’єва, Лариса Яценюк. Усунення вад писемного мовлення. Логопедичний практикум для дітей молодшого віку.
Дефектолог. - № 10 - 2007 рік
9. Початкова освіта. Навчання грамоти. 1 клас. Дидактичні матеріали № 3 – Київ: видавництво «Шкільний світ», 2007.