Тема
Міжнародний туризм та його види.
Мета:
охарактеризувати основні види міжнародного туризму, показати його роль в розвитку міжнародних відносин та у пізнанні світу, значення в господарському комплексі; вчити учнів узагальнювати і самостійно опрацьовувати матеріал; розвивати в учнів усвідомлення того, що Україна є невід’ємною складовою світового туристичного простору, з багатим і різноманітним туристичним потенціалом, розвивати вміння працювати з додатковою літературою і картою, з інтернет-ресурсами, пізнавальний інтерес до туристичного майбутнього України;
виховувати інтерес та повагу до здобутків культури та мистецтва рідного народу, до історичного минулого та сьогодення, патріотичні почуття завдяки пізнання рідного краю, здійснювати естетичне виховання шляхом сприймання прекрасного довкілля, вшановувати пам’ять великого Кобзаря , виховувати повагу та любов до рідної країни та почуття приналежності до української нації.
Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть:
називати основні види туризму в світі та в Україні;
визначати туристичні регіони світу;
наводити приклади різних туристичних маршрутів;
зробити висновки про Т.Шевченко як географа та картографа.
Обладнання. Політична карта світу, України, атласи, проекти учнів, фотоальбоми місць відпочинку учнів, презентація уроку.
Тип уроку: формування нових знань.
Єдиний шлях, що веде до знання, - це діяльність
Б.Шоу.
Хід уроку.
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних знань учнів
Прийом «Бліцопитування»
1.Чому транспорт називають «кровоносною системою»?
2. Які види транспорту ви знаєте?
3. Назвіть основні задачі та функції транспорту.
4. За якими показниками оцінюють роботу транспорту?
5.Які є форми зовнішньоекономічних зв'язків?
6. Що ви розумієте під словом «туризм»?
7. Чи може він давати прибуток?
8. Що потрібно, щоб у країну пішов великий потік туристів?
9. Чи є перспективи розвитку туризму в нашій області?
3. Мотивація навчальної діяльності.
«Пізнання країн світу прикрашає розум людини»
Леонардо да Вінчі
4. Вивчення нового матеріалу.
І. Туризм як сфера діяльності.
Розповідь вчителя.
Туризм – це подорож у вільний час. Туризм - це будь-яка подорож з метою відпочинку і ознайомлення з новими регіонами та об’єктами. У сучасному розумінні під терміном «туризм» розуміють діяльність, пов’язану з масовим туристичним рухом, його матеріальною базою, рівнем обслуговування, досягненнями туристів-спортсменів .
Отже туризм – це подорож у вільний час, що поєднують функції пізнання, оздоровлення, відпочинку, спорту в рідній країні, а також в зарубіжних. Здійснюється , як правило, через туристичні організації по туристичних маршрутах. Туризм є одним із найбільш ефективних засобів задоволення рекреаційних потреб населення, бо включає оздоровлення, пізнання, спілкування тощо. Туризм і важливий засіб поширення географічних знань і джерело збагачення та розвитку краєзнавства і географії.
Прийом «Словникова робота»
1. Тур – туристична подорож за визначеним маршрутом у встановлені терміни, забезпечена комплексом туристичних послуг.
2. Туристична діяльність – діяльність з надання різноманітних туристичних послуг відповідно до нормативно правової бази.
3. Туристичний маршрут - напрямок руху від початкового до кінцевого пункту з метою відвідування одного чи кількох об’єктів.
4.Туристична експедиція – це спеціально підготовлені похід або подорож за завданнями туристичних організацій виконується певна робота, спрямована на подальший розвиток самодіяльного туризму в країні, підвищення його оздоровчого, пізнавального значення тощо.
5. Туристичний регіон – частина країни, в якій зосереджені інтереси одного або декількох напрямів туризму.
2. Організаційні форми та види туризму.
Розповідь вчителя
Організаційними формами туризму є внутрішній та міжнародний туризм (в’їзний та виїзний)
Класифікація видів туризму : за метою: рекреаційний, лікувальний, культурний або пізнавальний, спортивний, екологічний, сільський (зелений), релігійний або паломницький, пригодницький або екстремальний, бізнес-туризм, політичний, екскурсійний, розважальний, соціальний.
За формою відпочинку: активний, пасивний.
За способами пересування: пішохідний ( лижний, кінний та ін.); транспортний (авіатуризм, автобусний, залізничний, автомобільний, морський, річний).
За віком: дитячий, молодіжний, дорослий, сімейний, змішаний.
3. Туристичні регіони світу.
Туристичний регіон являє собою територіально – туристичну систему, яка об’єднує кілька туристичних районів, що мають свої специфічні особливості і об’єднані географічними, історичними, ресурсними факторами. За районуванням ЮНВТО виділяють 5 регіонів: Європейський, Азіатсько-Тихоокеанський, Американський, Африканський, Близькосхідний, які об’єднують 14 субрегіонів.
Прийом «Картограф»
Завдання: на контурну карту нанести основні туристичні регіони світу.
Прийом «Статистичний аналіз»
Завдання: опрацювати таблиці, побудувати діаграми, зробити висновок.
Рейтинг туристичних макрорегіонів за рівнем доходів від туризму ( за даними ЮНВТО)
Регіон Надходження від туризму (млрд.дол. США)
Європа 348.3
Америка 144.6
Азіатсько-Тихоокеанський регіон 140.8
Близький Схід 27.6
Африка 21.5
Всього у світі 682.8
4. Туристичні ресурси України та Харківської області.
Розповідь вчителя.
У 1997 році Україну затверджено дійсним членом Всесвітньої туристичної організації . Україна підписала двосторонні міжнародні угоди про розвиток туризму та співробітництво в галузях торгівлі, науки і технологій, культури, освіти, захисту навколишнього середовища. Краєзнавчо-туристичну діяльність в Україні забезпечує відповідна нормативно-правова база.
Туристичне районування України можна провести за такими критеріями: адміністративне (об’єкт відносять до адміністративного кордону області, району), історичне (об’єкт обмежують за історичними подіями, що відбувалися в цьому районі), за класифікацією Всесвітньої туристичної організації (обсяг туристичних поїздок, темпи збільшення кількості відвідувачів). Україна має надзвичайно багаті різноманітні природні туристичні ресурси: кліматичні, водні, орографічні, приморсько-пляжні, біотичні, ландшафтні, бальнеологічні, фіто лікувальні, спелеологічні тощо. Україна володіє багатими культурно-історичними та національно-етнографічними ресурсами. Єдина схема туристичного районування в Україні не розроблена. На сьогодні в Україні можна виділити чотири туристичних регіони: Карпатський, Поліський, Дніпровський та Азово-Чорноморський, які поділяються на 35 туристичних районів.
5. Закріплення нових знань та вмінь учнів.
Прийом «Власний туристичний маршрут»
Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття,
І голос нам твій душі окриля.
Встає в новій красі, забувши лихоліття,
Твоя, Тарасе, звільнена земля.
В. Симоненко
В подорож відправляються експедиції:
- Краєзнавча, тема дослідження « Т. Шевченко - географ та картограф».
- Історична, тема дослідження «Життєвий шлях поета».
- Наукова, тема дослідження « ВУЗи України з ім’ям великого Кобзаря».
- Архітектурна, тема дослідження « Відомі пам’ятники Т.Г.Шевченко на Україні»
- Харків’яни, тема дослідження « Ім’я поета на карті Харкова».
Задача кожної: скласти туристичний маршрут, нанести його на контурну карту, презентувати свою роботу.
6. Підсумок уроку.
Прийом «Мікрофон»
Сьогодні на уроці я здійснив відкриття…
Під час уроку мене найбільше вразило…
Як би я був туристичним агентом, то я б змінив….
Виставлення та аргументація оцінок.
7. Домашнє завдання.
1. Опрацювати відповідний параграф, відповісти на запитання, нанести номенклатуру на контурну карту:
2. Розробити власний туристичний маршрут «Люботин – перлина Слобожанщини»