Тема. Щедра осінь. Ходить гарбуз по городу.
Мета. . Ознайомити учнів з музично – літературним жанром «пісня», дати уявлення про авторські та народні пісні; розвивати уміння визнавати героїв твору та їх аналізувати; виявляти настрій пісні та кожного героя ; удосконалювати навички літературної вимови: чіткості, легкості, правильності , розширити і збагатити знання дітей про гарбузи та інші овочі; ознайомити з історією та лікувальними властивостями овочів, використання гарбузів в українській кулінарії, розвивати акторські здібності та вокально-хорові навички, розвивати вміння читати в особах, доводити свої міркування, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до людей, які бережуть традиції і звичаї нашого народу,любов до народної пісні.
Методично – дидактичне забезпечення уроку: ілюстрації гарбузової родини (картопля, гарбуз, диня, буряк, огірки, морква), скоромовка,завдання на картках, корони з зображенням овочів,відео літературного читання пісні « Ходить гарбуз по городу», презентація уроку.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Встаньте всі скоріше ,діти!
Посміхніться всім миліше.
Привітайтесь : Добрий день!
Пролунав дзвінок , починаємо урок!
- Для того , щоб наш урок був цікавим, продуктивним, навчальним, трішки казковим будемо дисциплінованими, уважними, зібраними, активними.
ІІ. Вправи з розвитку й контролю дихання, дикції та голосу.
- « Маятник» - цокання язиком в ротовій порожнині ( ротик відкритий в усмішці, язичок рухається від лівої щоки до правої ) ( 10 раз).
- 1, 2, 3 – вдих – 4 , гасимо свічку;
1, 2, 3 – вдих – 4, як кулька випускає повітря.
- Прочитати прислів’я на одному видиху.
« Осінь з собою рахунок веде.
Осінь з собою працю несе.»
- Робота з скоромовкою.
« Бабин біб розцвів у дощ
Буде бабі біб у борщ».
( - Прочитати пошепки повільно ;
- Прочитати повільно вголос;
- Швидше пошепки;
- Швидше вголос.)
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
На попередньому уроці ми відкрили скриньку пісень – ігор. І зрозуміли ,що, щоб програти дитячу пісню – гру, потрібна неабияка кмітливість. Ви перевтілювались у дівчинку - подоляночку ,і досить гарно з цим завданням справились. А ось чи навчились ви читати і на скільки ви були уважними при читанні , ми зараз перевіримо.
Приготуйтесь до тестування.( Візьміть листочок білого паперу у вас на столі. Запишіть тільки варіант відповіді.)
1. Тести
- Подоляночка була:
а) гарнесенька;
б ) молодесенька.
- Подоляночка припала :
а ) до землі;
б ) до води.
- Подоляночка омила личко :
а ) як ту баночку;
б ) як ту скляночку.
- Подоляночко підскоч :
а) до раю ;
б) до гаю;
ВІДПОВІДЬ: Баба. Молодці!
2. Контроль швидкості читання. ( за 30 сек.)
Молода гарна вмивала
Молодесенька гарнесенька припала
Чисте калина взялися
Личко дівча підскоч
Скляночка дівчинка встань
Дівчина подоляночка впала
3. Ритмічне перечитування пісні – гри « Подоляночка».
( Учні по черзі перечитують по одному рядочку « ланцюжком» пісню і ритмічно її простукують).
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку, мотивація.
1. Підготовка до сприймання пісні.
( Прочитаймо разом ось цей акровірш).
а ) Акровіш.
( Читає вчитель разом з учнями).
Гарний виріс на городі в нас овоч,
А бадилля розпустив на весь огород .
Разом із картоплею, квасолею ,
Бува веселий , заводить хоровод.
У сім’ї гордий, його поважають,
За господаря свого, усі сприймають.
б) Гра « Збери речення»
- Сьогодні ми розучимо чудову українську дитячу пісню про гарбуза. А щоб дізнатися, як називається ця пісня – пограємо з вами гру « Збери речення».
- Зберіть склади і прочитайте назву пісні.
Хо гар по ро
дить буз го ду
- Чим здивувала вас ця назва?
( Гарбуз не вміє ходити. Отже , це вигадка ! )
в) Гра « Блискавка».
- Давайте познайомимося з головними героями цієї пісні. У грі
« Блискавка» ви маєте проявити свою кмітливість, уважність , швидкість. Переставте склади у запропонованих словах і прочитайте слова.
НЯДИ ОЧ КИОГІР ЛЯКВАСО
БАБОРАЛЯ КВАМОР КИБУРЯ
( На слайдах малюнки до цих слів)
- Їх названо у пісні гарбузовими родичами . Як ви думаєте, чому?
( Бо ростуть на огороді. Дозрівають восени).
д) Робота в парах.
- Про цих героїв складено безліч загадок, віршів. Я пропоную вам в парі скласти вірш із запропонованих речень. Яка пара швидше складе його , та і зачитає.
( На рожевих смужках ви знайдете речення .Розставте їх у такому порядку , щоб вийшов римований текст,тобто, вірш. Прочитайте його мовчки. Поділіться рядками . Прочитайте пошепки в парі. Хто готовий , зачитайте вголос в парі.).
1 ряд складає:
Мене варять і печуть
Та й сиру мене гризуть
Торт із мене смачний дуже
Ось яка я морква, друже!
2 ряд складає:
Ми маленькі квасолинки
Виростали у стручках
Люблять нас в борщі і в супі
Теж смачні у пирогах.
3 ряд складає:
Ми зелені огірочки ,
Дуже гарні, запашні,
Поскладали нас у бочки,
Та й солоні ми смачні.
ІV. Робота над піснею.
1. Перегляд відеозапису. ( Читання пісні у відеозаписі.)
- Чи сподобалась пісня?
- Хто дійові особи пісні?
- Де відбуваються події?
- Який настрій пісні? ( Веселий).
2. Словникова робота.
Свояк- родич
Бараболя – картопля
Перистий – рябий
V. Фізкультхвилинка
На город підемо працювати
Будем овочі збирати
Вітамінів в них доволі
Будем ми усі здорові
Підемо ми в сад гуляти
Будем фрукти ми зривати
Вітаміни в них теж є
Це здоров’ячко моє
VІ. Робота з підручником.
а ) Розглянь малюнок. Яку особливість передав автор кожного із персонажів?
- Прочитайте! Знайдіть цю особливість.
Ж р п И о д Т м и Т н п Є с м Р у в А л о Д н е І г ш С ч я Н к ц І п н С ю б Т п а Ь
б) Наводимо далі партитуру (розбивку) хорової декламації для виразного читання.
Буряки – упевнено , повільно.
БАРАБОЛЯ І КВАСОЛЯ – швидко й упевнено.
БІБ – ПОВАЖНО.
Передостання строфа – хитро з посмішкою.
Остання строфа – весело , голосно.
в ) Творче застосування знань.
- Читання учнями пісні мовчки « Бджілкою».
- Гра « Актори»
- Читання « ланцюжком» строфами.
- Настанова: Читаючи строфу намагайтеся грати роль певної дійової особи.
г) Індивідуальна робота на карточках ( Голубого кольору).
• Гра « Встанови порядок».
Обізвалась морковиця…
Обізвались буряки…
Обізвалась бараболя…
Обізвався старй біб…
Обізвалась жовта диня….
Обізвались огірочки…
Ходить гарбуз по городу…
VІІ. Колективна робота.
Гра « З’єднай овоч з його асоціативним значенням»
Буряк солодка, як мед.
Картопля коса її на дворі.
Морква вареники.
Диня салат.
Квасоля сором’язливість ( червоний , як….).
Огірочки обов’язкова до борщу.
VІІІ. Інформація дітей про овочі та їх корисні властивості.
У нас в класі є Всезнайки . Вони збирали інформацію про овочі та їх корисні властивості. Зачитайте свою інформацію.
10. – Вітаміни – це корисні речовини, які необхідні нашому організмові. Коли людина їх не одержує, в неї розвиваються різні хвороби. Вітаміни нам потрібні
кожен день.
- Я знаю, що гарбузи живуть серед людей з давніх-давен. Вони були для людей і їжею, і посудом, і сховищем для зерна. Серед родини гарбузів є не лише такі, до яких ми звикли – круглі чи довгасті, є й схожі на грушу, на пляшку, на яйце.
У нас в Україні вирощують гарбузи столові, кормові й декоративні. Кормові сорти використовують для годування худоби. Із столових можна виготовляти безліч страв. Декоративні гарбузи прикрашають наше житло. Найважчий гарбуз – більше 800кг.
Гарбуз лікарська рослина. З лікувальною метою вживають м’якиш гарбуза як засіб сечогінний, проти блювання, зовнішньо застосовують як компрес при опіках, висипах на тілі. Успішно лікують гарбузовими плодоніжками набряки, пов’язані з порушенням роботи серця і нирок.
Полюбляють гарбуз і кулінари. Супи, котлети, пудинги, джем, пастила, повидло, бісквіти, тістечка. З гарбуза можна приготувати безліч страв. А яка смачна гарбузова каша з пшоном, рисом, галушками.
Вітаміни, які містяться в моркві поліпшують зір, роблять ваші щічки рум’янішими.
Капуста в усіх стравах корисна. Їжте її, набирайтеся сили. Той, хто постійно вживає її буде сильним, міцним, стійким до хвороби, сік лікує кашель, ангіну.
Картоплю всі люблять їсти: і діти і дорослі. Сиру, порізану кружальцями картоплю прикладають до чола для зниження температури. Сік вживають при болях у шлунку, а сиру терту картоплю прикладають при опіках.
Сік буряка лікує головний біль, шматочки сирого буряка прикладають до ясен, заспокоюють зубний біль. При нежиті потрібно закапувати в ніс дві-три краплі соку вареного буряка. А ще буряк поліпшує роботу печінки.
Часничок хоч і припікає язичок, але він вбиває мікроби, береже нас від хвороб. Часник лікує нежить, зубний біль.
Цибулька корисна і в салатах і в борщах, захищає нас від грипу.
ІХ. Підсумок уроку.
- Я довідався на уроці що…
- Мені сподобалось…
- Я тепер знаю...
Х. Домашнє завдання.
- Розіграти пісню. Підготуватись до інсценізації.
ХІ.Рефлексія.
- Які ваші враження від уроку?
- Що на вашу думку вдалося найкраще?
Я хочу побажати усім в цьому класі
Щоб родила нива
Щоб у хаті все як слід
Щоб довіку був щасливий
Співучий славний український рід.
1 ряд складає:
Мене варять і печуть
Та й сиру мене гризуть
Торт із мене смачний дуже
Ось яка я морква, друже!
2 ряд складає:
Ми маленькі квасолинки
Виростали у стручках
Люблять нас в борщі і в супі
Теж смачні у пирогах.
3 ряд складає:
Ми зелені огірочки ,
Дуже гарні, запашні,
Поскладали нас у бочки,
Та й солоні ми смачні.
Буряки – упевнено , повільно.
БАРАБОЛЯ І КВАСОЛЯ – швидко й упевнено.
БІБ – ПОВАЖНО.
Передостання строфа – хитро з посмішкою.
Остання строфа – весело , голосно.
Буряки – упевнено , повільно.
БАРАБОЛЯ І КВАСОЛЯ – швидко й упевнено.
БІБ – ПОВАЖНО.
Передостання строфа – хитро з посмішкою.
Остання строфа – весело, голосно.
• Гра « Встанови порядок».
Обізвалась морковиця…
Обізвались буряки…
Обізвалась бараболя…
Обізвався старй біб…
Обізвалась жовта диня….
Обізвались огірочки…
Ходить гарбуз по городу
Гра « З’єднай овоч з його асоціативним значенням»
Буряк солодка, як мед.
Картопля коса її на дворі.
Морква вареники.
Диня салат.
Квасоля сором’язливість ( червоний , як….).
Огірочки обов’язкова до борщу.
10. – Вітаміни – це корисні речовини, які необхідні нашому організмові. Коли людина їх не одержує, в неї розвиваються різні хвороби. Вітаміни нам потрібні
4. кожен день.
- Я знаю, що гарбузи живуть серед людей з давніх-давен. Вони були для людей і їжею, і посудом, і сховищем для зерна. Серед родини гарбузів є не лише такі, до яких ми звикли – круглі чи довгасті, є й схожі на грушу, на пляшку, на яйце.
У нас в Україні вирощують гарбузи столові, кормові й декоративні. Кормові сорти використовують для годування худоби. Із столових можна виготовляти безліч страв. Декоративні гарбузи прикрашають наше житло. Найважчий гарбуз – більше 800кг.
Гарбуз лікарська рослина. З лікувальною метою вживають м’якиш гарбуза як засіб сечогінний, проти блювання, зовнішньо застосовують як компрес при опіках, висипах на тілі. Успішно лікують гарбузовими плодоніжками набряки, пов’язані з порушенням роботи серця і нирок.
Полюбляють гарбуз і кулінари. Супи, котлети, пудинги, джем, пастила, повидло, бісквіти, тістечка. З гарбуза можна приготувати безліч страв. А яка смачна гарбузова каша з пшоном, рисом, галушками.
Вітаміни, які містяться в моркві поліпшують зір, роблять ваші щічки рум’янішими.
Капуста в усіх стравах корисна. Їжте її, набирайтеся сили. Той, хто постійно вживає її буде сильним, міцним, стійким до хвороби, сік лікує кашель, ангіну.
Картоплю всі люблять їсти: і діти і дорослі. Сиру, порізану кружальцями картоплю прикладають до чола для зниження температури. Сік вживають при болях у шлунку, а сиру терту картоплю прикладають при опіках.
Сік буряка лікує головний біль, шматочки сирого буряка прикладають до ясен, заспокоюють зубний біль. При нежиті потрібно закапувати в ніс дві-три краплі соку вареного буряка. А ще буряк поліпшує роботу печінки.
Часничок хоч і припікає язичок, але він вбиває мікроби, береже нас від хвороб. Часник лікує нежить, зубний біль.
Цибулька корисна і в салатах і в борщах, захищає нас від грипу.
Контроль швидкості читання. ( за 30 сек.)
Молода гарна вмивала
Молодесенька гарнесенька припала
Чисте калина взялися
Личко дівча підскоч
Скляночка дівчинка встань
Дівчина подоляночка впала