Користувацький вхід

Як розвинути правильну мову у дитини? Дислалія. Консультація логопеда для батьків

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Як розвинути правильну мову у дитини? Дислалія

Мова - це специфічна форма людського спілкування, яка виникла в процесі праці. Це найважливіша функція людини, яка сприяє розвитку особистості. Людина самореалізується, з'являються величезні можливості пізнання свого внутрішнього і навколишнього світу. Звичайно, дитина не може самостійно навчитися говорити. Він наслідує мови дорослого. Підтвердженням може слугувати відсутність мовлення у дітей, що проживають поза спілкуванням з іншими людьми. У більшості випадків ці діти, потрапивши в суспільство, не можуть навчитися говорити і залишаються німими.
Робота органів мови при проголошенні звуків забезпечується за допомогою апарату артикуляції. Артикуляція здійснюється шляхом узгодженої діяльності м'язів мови, губ, м'якого піднебіння, глотки, гортані, дихальної мускулатури. В окремо ці органи виконують кожен свою функцію: дихальні рухи, загарбання, пережовування і ковтання їжі. Важливою умовою правильного розвитку мови у дитини є слухове сприйняття мови оточуючих людей. Як дитина почує слово, так його і виголосить. Якщо є хоча б незначне відхилення слуху, то оволодіння мовою може затриматися на невизначений термін. Більше часу дитині повинна приділяти людина з правильною вимовою. Це може бути будь-який член родини.
У віці 4-5 років звуковимову слів стає чистішим. Майже зникає пом'якшення звуків. Дитина починає вимовляти, наприклад, не «сяпка», а «шапка». Але це відбувається не у всіх дітей. Деякий час ще буде присутній нестійкість у вимові шиплячих звуків «ш», «ж», «ч». Діти можуть чергувати неправильна вимова звуків у словах з правильним. Також дитина може в одному слові вимовити звук, а в іншому ні. Наприклад, «Масіна» і тут же «шина». Бувають діти, які дуже люблять вимовляти звуки «р», «ш», «ж» і замінюють ними інші звуки в словах. Приблизно так: «горубі» (голуби), «рампа» (лампа), «шон» (сон), «жмея» (змія), Більшість дітей 4-5 років вже можуть вимовляти звук «р», але вимова непостійно. Іноді діти намагаються замінити його звуками «л».
У цьому віці все рідше зустрічаються скорочення слів. В 4 роки діти вміють групувати предмети по класах: меблі, посуд, тварини . У 5 років вміють складати розповідь по картинці з декількох пропозицій. Можуть правильно відповідати на питання. Мова мимовільна, залежить від ситуації. Цього достатньо для повноцінного спілкування.
У дітей 4-5 років часто зустрічається порушення вимови окремих звуків. Батьків завжди хвилює, чи можна допомогти малюкові, чи не пройде це само собою. Але як би нам цього не хотілося, дефекти звуковимови самі по собі не зникнуть.
Одним з найпоширеніших дефектів мовлення є дислалія. Що це таке?

При таких позитивних показниках, як хороший слух, достатній запас слів, дитина правильно будує речення, у нього чітка мова, є дефектне вимова звуків. Дислалія буває функціональна і механічна. Розвиток функціональної дислалії безпосередньо пов'язане з середовищем, яке оточує дитину. Її виникнення залежить від умов, в яких проживає малюк, і від його фізичного виховання.
Щоб дитина не хворіла, необхідно з перших днів життя проводити комплекс профілактичних процедур: зарядку, фізичні вправи, процедури загартовування організму. У цьому випадку дитині найменше загрожує порушення мови.
Хвороби або різного виду травми, особливо під час становлення мови, можуть призвести до затримки психомовного розвитку. Дитина має зберіганні можливості інтелекту, але при навчанні відчуває великі труднощі, тим самим відрізняючись від однолітків.
Чим це загрожує? Наприклад, дитина з дефектом мови не відвідує дитячий садок. Він охоче спілкується з дорослими, не переживає з цього приводу. Над іншою дитиною однолітки будуть сміятися, робити зауваження. Вихователі, звичайно, не дозволять малюкові виступати на концертах і брати участь в інших дитячих заходах. Внаслідок цього дитина може замкнутися, буде намагатися говорити якомога менше.
Батьки повинні звернути свою увагу на зміни в поведінці дитини, оскільки другою причиною розвитку функціональної дислалії є відсутність достатньої уваги.
При хронічному недоліку спілкування дитина не зможе сприймати звуковий склад слова, зазвичай це називається відсутністю фонемного слуху. Без цього дитина просто не зможе відтворити мову. Тому терпляче слухайте малюка, якомога більше розмовляйте з ним. Розповідайте казки, вірші, співайте пісеньки. Говоріть йому, що ви робите, називайте предмети і явища, пов'язані з цим. Але ні в якому разі не перекручуйте слова. Адже діти в цьому віці наслідують і дорослої людини. Неправильна вимова слова може надовго закріпитися в пам'яті дитини і надалі позначитися на розвитку мови.
Механічна дислалія пов'язана з дефектами і аномаліями мови, неба і губ.
Прикус має велике значення. Щоб перевірити його правильність, попросіть дитину щільно стиснути зуби. Якщо передні верхні зуби перекривають нижні, це правильний прикус.
Якщо передні верхні і нижні зуби стикаються або якщо передні нижні зуби перекривають верхні на 1-2 мм, нічого в цьому страшного немає. Якщо багато зубів не мають контакту з протилежними зубами і між ними утворюється велика щілина, куди постійно провалюється мова, то це аномалія.
Дефекти прикусу можуть виникнути в результаті великої любові до пустушок. Аномалії прикусу в основному впливають на вимову звуків "р", "л", свистячих і шиплячих звуків. Іноді уважні батьки помічають, що дитина не може широко відкрити рот, що у нього міцно стиснуті зубки при розмові. Це негативно впливає на процес формування вимови. Щоб прибрати напругу, необхідно виконувати нескладні вправи. Роблять їх перед дзеркалом, краще у формі гри, щоб було весело і цікаво. Вправи краще виконувати в певній послідовності - від простого до складного, в повільному темпі. Кількість повторів - від 2 до 10 разів. Виконувати вправи треба 2-3 рази в день. Перед артикуляційною гімнастикою треба зробити 1-2 вправи для розвитку мовного дихання.
Зразковий комплекс вправ дихальної гімнастики.
- "Вертушка". Дитина дме на іграшку-вертушку.
- "А сніг летить". Дитині на долоню кладуть шматочки вати, і він повинен їх здути.
- "Задуй свічку". Дитина повинна задути засвічену свічку.
Зразковий комплекс артикуляційних вправ.
- "Віконце". Настав ранок, віконце широко відкрилося (широко відкрити рот). Настала ніч, віконце закрилося (закрити рот).
- "Маячок". Спочатку нижню щелепу рухаємо вліво і управо, а потім вперед і назад.
- "Закуси губу". Спочатку верхні зуби закушують нижню губу, потім нижні зуби закушують верхню губу, і так кілька разів.
- "Пила пили дрова". Верхніми передніми зубами "пиляти" нижню губу, нижніми зубами - верхню губу.
- "Зубки-губки". Спочатку стисніть зуби, а потім губи.

Для того, щоб добитися добрих результатів, необхідно ці вправи виконувати регулярно. На перших порах краще всього виконувати комплекс разом з дитиною. Йому буде легший зрозуміти і повторити вправи.
У вимові звуків велике значення грають губи. Травми губ можуть привести до неправильної вимови багатьох звуків : свистячих, шиплячих, а також губних "п", "м", "б".
Тут теж існує комплекс артикуляційних вправ для губ.
- Зібрати губи в трубочку. Зуби стиснути, губи витягнути в трубочку. Тривалість вправи - 5-10 с.
- Розтягання губ в посмішку. Зуби стиснути, на обличчі природна посмішка. Тривалість - 5-10 с.
- Чергування двох попередніх вправ. Тривалість - 10 с.
- "Знайди мене":
губи витягнути трубочкою, а потім сховати всередину, подвернув їх за зуби. Повторити 10 разів;
верхню губу сховати під нижньою губою, зафіксувати на 5 з;
нижню губу сховати під верхню, зафіксувати на 5 з;
чергувати вправи 10 разів;
сховати обидві губи в рот і затиснути їх зубами. Утримувати 5 с.
- "Стоп, конячка". Губи розслабити, робити вібрацію губами так, як ніби хочете зупинити конячку. Повторити 10 разів.
Язик і небо виконують одну з найголовніших функцій у формуванні мови у дитини. Порушення у будові мови призводить до того, що мова стає нечіткою, змащеною. При цьому страждають певні звуки: "л", "р", "ш", "ж", "ч". Провиною може бути укорочена під'язикова вуздечка. Це може виправити тільки хірург-стоматолог, а потім за допомогою артикуляційної гімнастики логопед займеться постановкою звуків. Операція вирішить проблеми раз і назавжди, тому не слід її відкладати.
Порушення у будові неба також призводять до того, що дитина шепелявить. Тут на допомогу прийде логопед, який за допомогою різних способів допоможе язичку пристосуватися до неба.
Вже через деякий час все встане на свої місця, і батьки із задоволенням слухатимуть своє чадо. Аномалії мови і неба є самими поширеннями серед інших порушень мови.
Періодично консультуйтеся у стоматолога і логопеда, тому що до 4-5-годам добігає кінця процес становлення мови, засвоєння фонетичної системи, вимова звуків, слів стає виразним і чітким.

Автор: 

Чекулаєва Катерина Володимірівна, вчитель-логопед Лисичанського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) № 4 «Росинка»

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі