Користувацький вхід

Колір, як стимулятор навчання і розвитку творчості учнів

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.

...

0

Колір відіграє важливу роль у нашому житті та діяльності. У природі немає нічого безколірного. Людина живе у різноманітному кольоровому світі. Одні кольори дуже яскраві й чисті, інші бліді й настільки невизначені, що деколи важко підібрати їм назву. Поняття кольору та його сприйняття дуже складні. Кольорознавство охоплює питання пов'язані з фізикою, психологією, світлотехнікою, медициною, технікою, мистецтвом. Психофізіологічний вплив на людину в емоціональному плані дуже великий. Колір може заспокоювати, хвилювати, радувати, печалити, пригнічувати й веселити. Викликати відчуття теплоти й холоду, бадьорості й втоми, розширювати та звужувати простір, стимулювати зір, мозок, нерви; допомагати лікуванню хворих.
В XVII столітті Ісаак Ньютон вперше заговорив про веселку, як про спектр „кольорових почуттів”. Вчений стверджував, що колір - це субстанція, що змінюється подібно звуку, тому існують такі кольори, яких ми, люди, сприйняти нездібні - точно так, як існують звуки, доступні собаці, але не чутні людиною. Сучасні вчені доводять, що наша колірна чутливість розвивається і з часом ми зможемо бачити такі кольори, які абсолютно недоступні зараз.
Колір має хвильову енергетичну природу. А значить - ми відчуваємо його, найчастіше - це відбувається несвідомо. Нерідкими є випадки, коли сліпі люди, відчуття яких надзвичайно загострені, щоб компенсувати відсутність зору, здатні розрізняти кольори через дотик. Це фактично доводить, що на наш мозок щодня впливають енергії різних кольорів, які ми бачимо і відчуваємо - колір стін вашої кімнати може вплинути на настрій, апетит, концентрацію і натхнення, колір сорочки співрозмовника на ваше до нього ставлення, тощо. Так само ваша власна кольорова гама і ті кольори, які ви обираєте для свого одягу, впливають на оточуючих вас людей.Велике значення має енергетика кольорів у рекламі: впливає на підсвідомість. На щастя, фахівців малярів-біоенергетиків ще небагато і ймовірність нав'язати нам чужу думку проти нашої волі мала.
Окрім безпосереднього використання кольору існують психологічні, дуже дієві, техніки кольоротерапії - методу психологічного лікування з метою розслаблення, зняття стресів, підняття настрою та тонусу за допомогою кольорів. Розрізняють три види дії кольору на людину: фізичну, оптичну та емоціональну. При фізичній дії мова йде про вплив кольору на фізіологію людини. Об'єктивний вплив кольору підтверджено експериментальним шляхом і залежить від кількості та якості кольору, періоду дії, особливостей нервової системи, віку, статі та інших факторів До цієї дії відносяться ілюзії та оптичні явища, викликані кольором та змінюючими зовнішній вигляд предметами. Ефектом іррадації пояснюється і різноманітне враження від поверхонь, вкритих поперечними або вздовжними лініями. Поле на малюнку 2-а здається більш низьким, ніж поле на малюнку 2-б, так як білий колір, оточуючий поля проникає зверху і знизу між лініями і візуально зменшує висоту поля.
Також потрібно помітити центробіжний рух жовтого кольору та центроспрямованість синього. Якщо зробити два кола рівної величини і заповнити одне жовтим, а інше синім кольорами( див. малюнок 3), то вже після короткої концентрації на них стає помітним, що жовте випускає промені, набуває руху з центру і наближається до людини. Інколи здається, що до променів можна доторкнутися. Синє коло набуває доцентрового руху і віддаляється від людини. Перше коло ріже очі, у другому ж очі потопають.
При психологічній дії мова йде про почуття та переживання, які ми можемо відчувати під впливом того чи іншого кольору. Цей вплив дуже тісно пов'язаний з оптичними особливостями кольору.
Вибір переважного (улюбленого) кольору людиною визначається його характером і залежить, також, від соціального фактору. На основі соціологічних досліджень був отриманий наступний ряд кольорів по мірі зменшення надання переваг: блакитний - фіолетовий - білий - рожевий - пурпурний - червоний - зелений - жовтий - помаранчевий - коричневий - чорний.
Залежність вибору переважного кольору від темпераменту ви можете спостерігати на малюнку 4.
Надання кольорових переваг у людей зайняло б достатньо багато місця. Частина з них пов'язана з культурними звичаями та традиціями, символікою кольору, інші з індивідуальними особливостями людини, треті - з характеристиками кольорового подразника. При обґрунтуванні свого вибору в кольорі діти не спираються на предметні асоціації кольору, а виходять з вражень, що викликає у них той або інший певний колір. Яскраві кольори їх радують і приваблюють, погляд дитини сам тягнеться за таким кольором. Якщо колірні симпатії дітей обумовлені, перш за все, енергетичними характеристиками кольору, то у дорослих вони не в меншій мірі залежать і від інформаційного складника впливу кольору, що, в свою чергу, визначається суспільно-культурним досвідом, традиціями колірної символіки, модою і т.д
У "Вченні про колір” І.В. Гете писав: "колір - продукт світла, що викликає емоції”. Коли ми кажемо: „почорнів від горя; почервонів від гніву; позеленів від злості; посірів від страху”, то не сприймаємо ці вирази буквально, а інтуїтивно пов'язуємо емоціональні переживання людини зі здатним виразити їх кольором. Першим фактом, з яким стикався кожен дослідник відношення емоції - колір є те, що воно не носить випадкового характеру, емоції і колір „зчеплені” між собою на дуже глибокій основі. Кольори не є знаками емоцій, що здатні асоціативно викликати або виражати те або інше почуття, вони виникають перед людиною самі, як емоції.
Вплив кольору на психічний апарат людини зачіпає не тільки його емоції та характер, але і пізнавальні процеси, і перш за все, - мислення. Мова йде не про інформаційний, а енергетичний бік впливу кольору. В різноманітних кольорових середовищах людині „думається” по різному: вплив кольору може або заважати, або сприяти рішенню завдання. Не рекомендують фарбувати в темні, „холодні” тони ті приміщення, в яких люди займаються розумовою працею - шкільних класів, студентських аудиторій, наукових відділів, лабораторій і т.п. Подібні кольори викликають гальмування та знижують ефективність розумової діяльності. Це стосується не тільки стін, стелі або підлоги, але і меблів. Навпаки, кольори „активного боку” покращують мислення, підвищують її продуктивність.
Особливу групу речей у квартирі чи офісі складають твори мистецтва (картини, статуетки, фарфор, килими старої роботи), які є своєрідними каталізаторами для людини.
У кожному творі мистецтва закладено великий заряд енергії. Деякі художники виділяються велетенською енергією — вони виплескують її на картини, а також на натурщиць, сім'ю і близьких. Таким був, наприклад, Рубенс, біля якого всі жінки розквітали. Моделлю прекрасних мадонн Рубенса була його дружина Єлена Фоурмен. Він весь час малював її портрети і як героїню багатьох
міфічних сюжетів — вона ставала все красивішою, народила багато здорових дітей і набагато пережила чоловіка.
Дружина Сальвадора Далі Олена Дьяконова, позуючи художникам, вилікувалась від туберкульозу. Вона була моделлю знаменитої "Гали". Далі малював її майже щодня — молодою, красивою без сивини і зморшок. Вона померла у віці 88 років.
А є художники, як губка — вони висмоктують енергію із оточуючих, щоб віддати її картині, тому моделі і члени сім'ї чахнуть на очах, Дружина великого Рембрандта, Саскія (була моделлю "Данаї" і "Флори") померла в тридцять років. Рембрандт намалював портрети своїх дітей — троє померли в дитинстві, четвертий — в 27 років. Друга дружина Рембрандта, зображена на багатьох картинах, — також жила недовго.
Такого не відбувається із ремісниками, які на багатолюдних площах малюють бажаючих, — вони не вкладають в зображення душу. Портрет, який дійсно має внутрішню енергію, відрізняється від решти — дивишся йому в очі і відчуваєш: ще мить, і ти потрапиш в задзеркалля, за картину...".
Людський мозок через певні процеси осягає прекрасне. Насамперед, наші органи чуття передають у мозок інформацію про звуки, запахи, а також кольори та форми предметів, які полонять нашу увагу. Але краса є чимось значно більшим, ніж сукупність цих електрохімічних імпульсів, що просто передають інформацію про довкілля. В образотворчому мистецтві нас приваблює візерунок та форма, світло, колір і композиція.

Колір несе нам не тільки інформацію, але і безліч можливостей для розвитку і досягнення бажаного. Нам зостається тільки навчитися читати цю інформацію і вміти самим правильно внести її в життя. Для стимуляції навчання ряд простих і ефективних способів, які ви отримали на друкованих додатках.
Як ми побачили, кольори можуть усе. А ми можемо усе з їх допомогою.
• Для стимуляції навчання спостерігайте різноманітні кольори
(наприклад , кольорові квадратики 9x9 см), оскільки під час цього активізуються різноманітні зони мозку. Уникайте кольорового голоду. При відсутності кольорів їх можна уявити.
• Учням, як і всім людям розумової праці, легко працювати в приміщенні з синьою лампою чи синіми шторами на вікнах. Це посилює інтелект
• Якщо для навчання потрібен ясний розум, уважність і швидка реакція, наприклад, на екзамені, одягніть що-небудь жовте. Це активізує розумову діяльність, тому його використовують для оптимізації навчального процесу
• Встановлено, що найкраще сприймаються об'єкти, розміщені в лівому верхньому кутку, угорі і у центрі таблиці, гірше — у нижній частині таблиці, особливо у правому нижньому кутку.
• Важливу інформацію під час навчання у школі потрібно писати кольоровими ручками (фломастерами) Це значно зменшить час запам'ятовування інформації
• При навчанні (чи іншій розумовій праці) найкраще сидіти за столом так, щоб бачити вікно (відчуття простору, вихід у великий світ, на свободу), а до дверей сидіти боком. Світло ж повинно падати зліва, тоді менше втомлюється зір, а це дає більшу можливість зосередитись.

Автор: 

Кустлива Світлана Миколаївна, вчитель образотворчого мистецтва

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі