Користувацький вхід

Правопис Н і НН у прислівниках

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Навчальний предмет. Українська мова. 7 клас
Розділ. Морфологія
Тема: Правопис Н і НН у прислівниках
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Автор: Товмач Лідія Іванівна вчитель української мови і літератури
Виповзького НВО «ЗОШ І – ІІІ ступенів – ДНЗ»
Переяслав-Хмельницької районної ради
Програма для загальноосвітніх навчальних закладів: Українська мова 5-12 класи / Автори: Г.Т. Шелехова, В.І. Тихоша, А.М. Корольчук, В.І. Новосьолова, Я.І. Остаф. За редакцією Л.В. Скуратівського. – К.: Ірпінь: Перун, 2005. – 176 с.
Слайд 2
Мета: пояснити правила написання прислівників з Н і НН; формувати вміння визначати в словах орфограму «Н і НН у прислівниках», обґрунтувати вибір написання; виховувати повагу до рідної землі, її природи, творців влучного поетичного слова; розвивати увагу, логічне мислення, пам'ять.
Обладнання: підручник, опорні схеми, дошка, пам’ятки «Правила виконання розумових дій»
Методи та прийоми: обмін думками, метод «Мікрофон», творча робота, са¬мостійна робота з підручником, завдання з ключем, індивідуальні картки.
Хід уроку
Слайд 3
І. Організаційний етап.
Слайд 4
Діалог.
Учитель читає напам’ять вірш Л. Луценка:
Для мене багато не треба,
Щоб ласку і добрість пізнати;
Ми просвіток рідного неба
Та затишок теплої хати,
Та житнього хліба шматочок,
Та цвіту, що сяє калинно,
Та іскру краси твоїх дочок,
Чорнявих царівни, Україно.
Для мене багато не треба,
Щоб серце забилось раптово.
Лепи латочку рідного неба
Та матері лагідне слово…
— Правда, гарні, переповнені любов’ю до своєї рідної землі, рядки? Скільки в них тепла і гордості, ніжності і величності. Так, саме така наша ненька – Україна! Давайте проаналізуємо цей вірш і випишемо з нього рядки, в яких вжиті вже відомі для нас прислівники. Але, чи все ми знаємо про прислівник? Чи вміємо ми його грамотно писати? То ж на цьому уроці будемо дослідниками, відкривачами, бо уже до відомого додамо і нове, відкрите нами. Отже, за діло, друзі!
ІІ. Мотиваційний етап.
Слайд 5
1. Повідомлення теми і мети уроку у ході дослідження.
Вчитель:
— Прочитайте, діти, уривок вірша, що на дошці:
Для мене багато не треба,
Щоб ласку і добрість пізнати;
Ми просвіток рідного неба
Та затишок теплої хати,
Та житнього хліба шматочок,
Та цвіту, що сяє калинно,
Та іскру краси твоїх дочок,
Чорнявих царівни, Україно.
— Так, молодці! А чи є в цих рядках прислівники? Назвіть їх будь ласка.
— Так, добре, із цим завданням впорались. Діти, а чи зможете ви пояснити, чому прислівник «калинно» з НН? Що саме означає цей прислівник? Не спішіть з відповіддю, подумайте.
Слайд 6
— Я вам допоможу. Давайте проведемо дослідження:
Калина — корисна лікарська рослина, національний символ України, іменник жіночого роду.

Калинна, мова, пісня — прикметники жіночого роду.

Калинно — сяє цвіт, звучить слово українське тощо прислівник способу дії.
— Зробимо висновок: прислівник калинно з НН, бо він утворений від прикметника, який теж має НН. Тож сформулюйте тему уроку.
— Так, молодці, тема уроку: «Н і НН у прислівниках». Запишемо дату і тему уроку у зошити.
— Тепер пригадайте, про що йшла мова на початку уроку. Спробуйте сформулювати його мету.
2. Мотивація опрацювання теми.
— Вчитаймося у речення, що на дошці, запишемо їх у зошити.
Пливуть замріяно й журливо Вкраїни рідної пісні (Л. Дмитренко).
Десь полум’я шипить зміїно, та я нічого не боюсь бо я до тебе Україно, живим чи мертвим повернусь! (Д. Павличко).
— Затрудняєтесь дати відповідь! Я надіюсь, ви знаєте, що володіти вмінням застосовувати орфограми правопису, прислівника на письмі - запорука вашої грамотності, тим більше, що попереду – тематичне оцінювання. Адже, я впевнена, що одержати високий бал захочеться кожному, то ж і вчити треба активно та зібрано.
Слайд 7
3. Актуалізація опорних знань. Орфографічна розминка. Диктант.
Виписати із тексту прикметники і дієприкметники, пояснити правопис Н, НН.
Багряне здоровенне сонце поволі засувалося за горизонт. У незвичайній темі було чути пташиний спів. На призьбі під хатньою стріхою сиділа бабуся і розповідала гурту діток незрівнянні ні з чім, судячи з їхніх виразів облич історії.
— Назвіть, діти, прикметники і дієприкметники та поясніть написання в них Н і НН.
— Так, ви відмінно справилися з цим завданням.
Слайд 8
— А тепер, діти, пригадаймо, який ми з вами зробили висновок на початку уроку і поглянемо на дошку. Давайте проаналізуємо, чому в прислівниках лівого стовпчика пишеться Н, а в прислівниках правого – НН.
Поважний – поважно Сонний – сонно,
Багряний – багряно, Невпинний – невпинно,
Замислений – замислено Несказанний – несказанно
— Так, діти, молодчинки! Ви зуміли помітити, що у прислівниках пишеться стільки Н, скільки їх – у прикметниках, від яких вони утворились.
Слайд 9
Отже. У прислівниках, утворених від прикметників із н, пишуть одну літеру н: слухняний – слухняно, несподіваний – несподівано.
У прислівниках, утворених від пасивних дієприкметників, так само пишуть н: полегшений – полегшено, вихований – виховано.
У прислівниках, утворених від прикметників із нн, пишуть нн: сонний – сонно, страшенний – страшенно, несказанний – несказанно.
З нн пишуть прислівники зрання, спросоння, попідтинню, навмання, попідвіконню, востаннє.
Слайд 10
ІІІ. Операційно – пізнавальний етап.
1. Пояснення вчителя.
— Давайте перевірено зроблені нами висновки із теоретичним матеріалом, вміщеним у підручнику.
— Так, добре. Повернемося до теми уроку, дістанемо із скарбнички відоме про прислівник:
— Яка частина мови називається прислівником?
— Яку роль він відіграє для розвитку нашого мовлення?
— У прислівниках якого розряду найчастіше вживається орфограма Н і НН? Ілюструйте відповідь прикладом з дошки.
Вечори були повні несказанно лагідної, привабливої краси. (О. Кобилянська).
Мов зачарований стою, схвильовано дивлюся красу природи пізнаю в її одвічнім русі. (О. Гончар).
Вітер осені шалено жовтий лист несе увись. (В. Сосюра).
— Так, діти, орфограма Н і НН найчастіше вживаються у прислівниках способу дії. Ви правильно міркуєте.
Слайд 11
— Тепер давайте спробуємо скласти про прислівник п’ятирядковий вірш – сенкан (складаємо вірш).
— Добре, діти, молодці! Давайте запишемо складений нами вірш у зошити:
Прислівнику ти наш співучий!
Дивуй нас, вчи і розвивай!
Школярику уважний, його не забувай!
Треба з ним дружити, честю й правдою служити,
Щоб він зміг нас грамоти навчати
Щодня!
Слайд 12
Гра “Хто швидше”. У якому рядку в усіх словах пишемо -нн-?
І варіант ІІ варіант
1. Сон..о, віддан..о, відмі...о.
2. Щоден..о,безцеремо..о, неоцінне..о,
3. Багря..о, несказан..о, радісн..о 1. Безмежн...о, навма..я, нездола..о.
2. Відповідальн..о,старан..о, безперечн..о.
3. Спросон.я, натхнен..о, незрівня..о
Слайд 13
2. Вправа на кмітливість
Запишіть подані прислівники у дві колонки.
Хиб...о, недав...о, стара...о, спросо...я, незборе...о, беззмі...о, безупи...о, заду¬ма...о, відмі...о, впевне...о, безуста...о, негада...о, беззако...о, щохвили...о, за- любле...о, попідвіко...ю, несказа...о, опута...о, погоди...о, силь...о, навма...я.
Вставлено нн Вставлено н
Підкресліть у виписаних словах четверту від початку букву і прочитаєте ірландське у прислів'я (розуму з віком набувають)
Слайд 14
Перевір себе.
Слайд 15-16
3. Дослідження-творче моделювання.
Від прикметників утворити прислівники, підняти синю картку, якщо він пишеться з однією буквою Н або червону, якщо з НН.
Цінний, єдиний, невпинний, щоденний, бажаний, впевнений, гостинний, здивований.
Слайд 17
ІV. Опитування методом «Мікрофон».
— Дітки, тепер давайте поспілкуємося з Вами про особливості написання прислівників написання з Н і НН. Для цього тримайте в руках ручку чи олівець, які будуть у нас з вами замість мікрофонів і передавайте його один одному, по черзі беручи слово. Право на слово має тільки той, хто отримав «уявний» мікрофон. Говорити треба лаконічно і швидко. То ж до роботи!
Запитання 1. Коли прислівники пишуться з Н, а коли НН? Наведіть приклади.
Завдання 2. Назвіть прислівники – винятки, що пишуться з НН завжди.
Слайд 18
V. Підсумки уроку.
Що було відомим?
Що вивчили нове?
Що головне на уроці?
Що цікаве?
В чому виникали труднощі?
Як їх подолати?
Слайд 19
VІ. Оцінювання роботи учнів на уроці.
Слайд 20
VІІ. Домашнє завдання
Список використаних джерел:
1. О.Глазова, Ю.Кузнецов. Рідна мова. Підручник для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – Київ: “Зодіак-ЕКО”, 2007.
2. Морозова Л.Г. Українська мова: Плани-конспекти уроків 7 клас
— Харків.: Ранок, 2000. С. 81-82
3. Омельчук С.А.Усі уроки української мови в 7 класі. — Харків.: Основа, 2007. С.220-223
4. Ткачук Т.П. Рідна мова. Робочий зошит 7 клас. — Тернопіль: Навчальна книга — Богдан, 2008. С.84-86
5. http://svitppt.com.ua/ukrainska-mova/prislivnik
6. http://vchitel.info/konspekti-urokiv/ukrainska-mova/7-klas-ukrainska-mov....
Одна і дві букви н у прислівниках.
Додаткові завдання
1. Записати прислівники з -н- та -нн- у два стовпчики. Скласти 3—4 речення з прислівниками (на вибір).
Нездоланно, незбагненно, збуджено, серйозно, спросоння, попідтинню, попідвікон¬ню, впевнено, здивовано, вражено, незрівнянно, схвильовано, зрання, стримано.
2. Списати прислівники, вставляючи пропущені букви. Скласти 3—4 речен¬ня з прислівниками (на вибір).
Сон…о, плин...о, щоден...о, старан...о, безімен...о, віддан...о, відповідальн...о, прихован...о, впевнен...о, багрян...о, шален...о, відмін...о, безперечн...о, радісн...о.
4. Списати речення, вставити в прислівниках пропущені букви -н-, -нн-, вмотивувати їх написання.
Не хочу, щоб чужинець незва...о, безцеремо...о, не питаючи заходив би до моєї хати. (П. Козланюк)
Море було тихе, безмежне і несказа...о красиве. (Ю. Збанацький) В майстерні стара...о завішані невеликі, на чотири шибки, віконця. Зрідка спросо...я заскрипить журавель. (М. Стельмах)
Всю ніч бродить навма..л, прокладає шлях до дня. (Місяць) Небо і хмари, мов листя торішнє. Си...ьо і со...о, в гаї — солов'ї. (В. Сосюра)
5. Записати словосполучення, замінивши за наведеним зразком іменники з прийменниками однокореневими прислівниками. Пояснити написання -н- та -нн- у прислівниках.
Вчитися з успіхом — вчитися успішно.
Працювати з захопленням, слухати з увагою, сперечатися з впевнені¬стю, говорити з роздратуванням, грати з натхненням, наближатися з обережністю, прислухатися з тривогою, вчитися з ретельністю.
6. Записати речення. Визначити в них прислівники, пояснити їх правопис. Серед темної ночі попереду несподівано піднялася багряна заграва. Сонце
нерухомо стоїть над цим зеленим морем. Ніде не видно жодної живої душі. (О. Гончар) Дощ ущух так само непомітно, як і почався. (В. Козаченко) Не завжди коту масниця. Не так воно робиться, як хочеться. (Народна творчість) Все було сьогодні якимсь незвичайним: і сонце світило ласкавіше й тепліше, і повітря було бархатистіше і живлючіше, і вся природа дивила¬ся усміхнено і ласкаво. Незабаром вони зупинилися. (Ю. Збанацький)
7.Утворити від поданих слів прислівники, пояснити вживання -н, -нн- у прислівниках. Скласти 3—4речення з прислівниками (на вибір).
Гучний, невблаганний, зоряний, змістовний, впевнений, виразний, стри-маний, законний, страшенний, незрівнянний, відмінний, безіменний, щоден¬ний, зляканий, невгамовний, самовідданий, колективний, конкретний, сум¬лінний, неоціненний.
212. Доберіть до поданих сполучень слів спільнокореневі прислівники з орфограмою "Н і НН у прислівниках".
Без церемоній —
без ладу —
по змінах —
до речі -
без межі —
над силу —
попід тином —
без вини —
попід вікнами
без догани —

208. Від поданих слів утворіть прислівники.
Шалений —
щогодинний —
натхненний —
старанний —
зелений—
непримиренний —
щохвилинний —
беззмінний —
сумлінний —
самовідданий —
гаданий —
12. Гра «Східці».
Записати прислівники, в яких перед я, ю пишеться нн.
- - - ння
- - - - - ння
- - - - - - ння
- - - - - - - нню
- - - - - - - - - нню
Відповіді: Зрання, навмання, спросоння, попідтинню, попідвіконню.
4. Вибіркове письмо
Виписати прислівники з орфограмою н і нн. Село, зачароване зоряним небом, хороше синіє роз¬киданими хатками, біля яких пильно дивляться на схід потемнілі соняшники. Дорожнім відволоженим пилом і дозрілими садами незбагненна пахне ніч. Зрідка спро¬соння заскрипить журавель або гучно гупне біля якогось похиленого тину росне яблуко, духмяно проллється ши¬пучим соком на траку, І знову лапаті соняшники, наче матері, невтомно простягають на схід обважнілі руки, на яких мирно спочивають голівки малих, повних дрім¬ливого цвіту соняшників.
Індивідуальна картка № 1
Переписати, вставляючи на місці крапок н або нн.
Спотворе..о тоді пісні мої бриніли, оті нові, неспіва¬ні пісні. Стурбова..о думки крилами тріпотіли, мов над огнем метелики нічні (Леся Українка). Спить у блакит¬ній льолі наша земля дити..о (Б. Олійник). Це за стіною стишен..о, розміре..о, годинник б'є (П. Тичина). Підкажи найлагідніше слово, я його слух..о повторю (Ліна Кос¬тенко). Джмелями літаки собі гудуть,, і джміль до них гуде собі спросо..я (І. Драч).
Індивідуальна картка № 2
Пояснити значення фразеологізмів, ввести фразеологізми до самостійно складених речень.
Говорити (казати, діяти) навмання. Верзти як спросоння. Блукати попідтинню.
Записати словосполучення, замінивши імен¬ники спільнокореневими прислівниками. По¬яснити написання н і нн:
• Вчитися з успіхом — успішно;
• працювати з захопленням — ,..;
слухати з увагою — ...;
• грати з натхненням —...;
• прислухатися з тривогою — .,.;
• говорити з роздратуванням —.,.;
• наближатися з обережністю — ...;
• вчитися з ретельністю — „..
Записати слова, вставляючи в подані прислівники Н або НН, обґрунтувати орфограму.
На відмі…о, на проща…я, насиль…о, неви…о, не вимір..о, не вимов.., невиправда..о, непевне..о, негада.., недореч…о, не поруш…о.
Утворити прислівники.
Гучний — .... невблаганний — ..., зоряний — ..., зміс¬товний — ..., виразний — ..., безіменний — ..., щоден¬ний — ..,., невгамовний —..., самовідданий —..., сумлін¬ний — .., зляканий —...

Автор: 

Товмач Лідія Іванівна
вчитель української мови та літератури
Виповзького НВО "ЗОШ І-ІІ ст. - ДНЗ"
Переяслав-Хмельницького району
Київської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі