Урок 29
ТЕМА УРОКУ. Поле, його властивості.
МЕТА УРОКУ:
Навчальна. формувати уявлення про компоненти введення і виведення . числових даних, синтаксис і семантику операторів введення /виведення значень величин, необхідність перетворення типів даних при здійсненні введення/виведення; сформувати вміння здійснювати введення і виведення даних;
Розвиваюча. розвивати пам’ять та увагу учнів, логічне мислення, креативність , навички по обробці подій.
Виховна. виховувати інтерес до вивчення інформатики.
ОБЛАДНАННЯ: комп’ютери кабінету з виходом в мережу Інтернет, мультимедійний проектор, програмне забезпечення, роздатковий матеріал.
ТИП УРОКУ: комбінований.
ХІД УРОКУ.
І. Організація класу до уроку
Перевірка наявності та готовності учнів до уроку. Створення позитивного настрою для проведення уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Яким чином здійснюється діалог користувача з комп'ютером? (Необхідно передбачити в програмі введення даних користувачем за допомогою миші або клавіатури і виведення комп'ютером інформації на екран.)
III.Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування або самостійна робота учнів з джерелом інформації (презентація)
Ще одним компонентом, який можна розмістити на формі, є поле.
Щоб розмістити поле на формі, потрібно підвести вказівник до кнопки TEdit (англ. edit - редагувати) на вкладці Standard вікна середовища Lazarus і двічі клацнути ліву кнопку миші.
Після цього поле з'явиться у верхній лівій частині форми, а її ім'я додасться до списку компонентів проекту в полі Components вікна Інспектор об'єктів. За потреби кнопку можна перетягнути в будь-яке інше місце форми.
Виділити поле можна, вибравши його на формі або вибравши його ім'я в полі Components вікна Інспектор об'єктів. При вибраному полі список його властивостей та їх значень відображається на вкладці Властивості цього вікна. Значення властивостей поля можна змінювати. Для деяких властивостей їх значення потрібно вводити у відповідні поля на вкладці Властивості, для деяких - можна вибирати зі списку; можна змінювати перетягуванням поля по формі.
Властивості поля Top, Left, Name, Color, Enabled, Visible, Font аналогічні до відповідних властивостей напису. Як і для форми, і для кнопки, значення властивостей поля Height і Width можна змінити або на вкладці Властивості, або перетягуванням спеціальних маркерів на межах поля.
Текст у полі є значенням його властивості Text (англ. text - текст). Його можна вводити і редагувати у відповідному полі вкладки Властивості. Часто перед початком виконання проекту значення цієї властивості доцільно зробити порожнім.
Якщо виділити поле, то на вкладці Події вікна Інспектор об'єктів можна, як і для розглянутих раніше компонентів, вибрати подію, для якої система створить заготовку процедури - обробника цієї події.
Незважаючи на те що основним призначенням поля є введення даних, воно може використовуватися і для виведення даних. Для цього в ході виконання проекту значенню його властивості Text потрібно присвоїти певний текст. Наприклад,
Edit1.Text := 'Ми учні 8 класу‘;
Якщо ширина поля буде меншою від довжини тексту, то, на відміну від напису, ширина поля не збільшиться і частина тексту буде знаходитися за межами поля та буде невидима користувачеві.
РОЗВ'ЯЖІТЬ КРОСВОРД
(Поле)
IV. Фізкультхвилинка
Проведення комплексу вправ для зняття м'язового напруження
V. Усвідомлення набутих знань.
VI.ФОРМУВАННЯ ПРАКТИЧНИХ УМІНЬ І НАВИЧОК
Техніка безпеки та правила поведінки в комп’ютерному кабінеті.
VII. ЗАКРІПЛЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
1.Фронтальне опитування
1. Для чого може використовуватися поле?
2. Як розмістити поле на формі?
3. Що визначають значення властивостей Top, Left, Name, Color, Text, Enabled і Visible для поля?
4. Що визначають значення комплексної властивості Font для поля?
5. Як можна змінити текст у полі?
VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати відповідний параграф підручника, конспект уроку.
Завдання за підручником.