Урок 21
ТЕМА УРОКУ. Комп’ютерні програми і мови програмування
МЕТА УРОКУ:
Навчальна. формувати поняття формули, види помилок під час введення формул і способи їх усунення, пояснити правила запису формул і використання адрес клітинок і діапазонів у формулах;
Розвиваюча. розвивати пам’ять та увагу учнів, логічне мислення, увагу.
Виховна. виховувати інтерес до вивчення інформатики.
ОБЛАДНАННЯ: комп’ютери кабінету з виходом в мережу Інтернет, мультимедійний проектор, програмне забезпечення, роздатковий матеріал.
ТИП УРОКУ: комбінований.
ХІД УРОКУ.
І. Організація класу до уроку
Перевірка наявності та готовності учнів до уроку. Створення позитивного настрою для проведення уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Назвіть одну зi сфер застосування табличного процесора.
III.Вивчення нового матеріалу
Пояснення вчителя з елементами демонстрування або самостійна робота учнів з джерелом інформації (презентація)
Працюючи з комп'ютером у школі і вдома, ви використовували:
- текстовий процессор
- графічний редактор
- програми-архіватори
- табличний процесор,
- редактор комп'ютерних презентацій,
- навчальні і контролюючі програми,
- ігрові програми та багато інших.
Ви також знаєте, що
У процесі своєї роботи програма опрацьовує дані.
Деякі програми працюють без вхідних даних.
Під час виконання програми утворюються і опрацьовуються й інші дані, які називають проміжними даними.
Якщо метою виконання програми є отримання певних даних, то ці дані називають вихідними (результуючими) даними.
Більшість сучасних програм у процесі своєї роботи надають користувачу певний набір засобів для його взаємодії з програмою і пристроями. До цих засобів належать засоби керування (кнопки, меню та ін.), засоби введення даних (поля, лічильники та ін.), засоби виведення даних (написи, поля та ін.) тощо.
Мову, яку використовують для запису алгоритмів, призначених для виконання комп'ютером, називають мовою програмування.
Кожна мова програмування має такі складові:
1. Алфавіт - множина символів, з яких можна утворювати слова і речення цієї мови.
2. Словник - набір слів, які використовуються в цій мові.
3. Синтаксис - правила складання і запису мовних конструкцій: не словникових слів і речень
4. Семантику - встановлене однозначне тлумачення мовних конструкцій, правил їх виконання.
Використання символів, що не входять до алфавіту мови програмування, неправильне написання словникових слів, порушення синтаксичних правил призводять до неможливості виконання комп'ютером відповідної команди. Такі порушення називають синтаксичними помилками.
РОЗВ'ЯЖІТЬ КРОСВОРД
(Програмування)
IV. Фізкультхвилинка
Проведення комплексу вправ для зняття м'язового напруження
V. Усвідомлення набутих знань.
VI.ФОРМУВАННЯ ПРАКТИЧНИХ УМІНЬ І НАВИЧОК
Техніка безпеки та правила поведінки в комп’ютерному кабінеті.
VII. ЗАКРІПЛЕННЯ, СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ
1.Фронтальне опитування
1. Що таке комп'ютерна програма?
2. Які дані, що опрацьовує програма, називають вхідними, проміжними, вихідними?
3. Які складові частини мови програмування? Опишіть кожну з них.
4. Що таке синтаксична помилка?
VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати відповідний параграф підручника, конспект уроку.
Завдання за підручником.