Користувацький вхід

Елементи незвичайного в повісті-казці Галини Малик «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії». Особливості її мови та символіка образів-жителів країни

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тема. Елементи незвичайного в повісті-казці Галини Малик «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії». Особливості її мови та символіка образів-жителів країни
Мета:
навчальна:продовжувати роботу над казковою повістю Г.Малик «незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії», навчити аналізувати особливості жанру, композиції твору, символіку образів;
розвивальна:розвивати вміння переказувати твір, читати уривки з нього за ролями, уміння характеризувати героя, аналізувати роль художніх засобів, пояснювати значення діалогів у творі, розвивати творчі здібності, фантазію, комунікативні вміння;
виховна:формувати дбайливе ставлення до свого життя, до інших людей, виховувати щирість, відкритість, наполегливість, відповідальність за свої вчинки.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: виставка літератури, портрет Г.Малик, виставка учнівських ілюстрацій, підручник.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання.
Гра «Назви героя за його вчинком»
1. «Я тільки хочу дізнатися, як можна вибратися з Недоладії» (Аля)
2. Приносить недороблені речі у країну Недоладію (карлик Недочеревик)
3. Одягає шолом замість голови (перший Недорадник)
4. Підписує наказ про страту Алі (Недороль Х)
5. Охороняють Алю у підземеллі (Недовус і Недоборода)
6. Просить вибачення у Алі (Недороль Х)
7. Звільнив Алю з підземелля (Недопопелюшка)
8. Відремонтував годинник (Недождень)
9. Згуртував недоладян ( Недоладько)
10. Заховали шолом Недорадника (Аля і Недопопелюшка)
11. Замкнув Недорадника за гратами (Недовус, Недоборода)
12. Гострив сокиру (кат).
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
IV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вступне слово вчителя. Символіка країни та її мешканців
Події казки «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії» відбуваються в зачарованій країні Недоладії, де живуть усі недороблені справи. Столицею є місто Недоград. Письменниця змальовує його так: «Таке місто може хіба що приснитися в примарному сні. На кривулястих вуличках безладно стояли не будинки, а якісь розвалюхи. Один будинок був наче ножем перерізаний навпіл. У деяких бракувало вікон і зовсім не було дверей. Замкові башти були криві, наче їх погнуло вітром, і кожній чогось не вистачало. Центральну вежу прикрашав величезний старовинний годинник, на якому була лише одна стрілка — хвилинна».
Цей опис дивує лише на перший погляд, але якщо пригадати, що всі речі в країні — недороблені, то все стає на свої місця. Недоладія — це символічне місце, куди потрапляють ті, хто недоробив 100 і більше справ. Та навіть коли Недорадник зник, а Недоладний залишились доробляти усі речі в країні, вона все одно була, бо щодня, завдяки Недочеревику в ній з'являють нові недороблені речі. Єдиний вихід — це доробляти усі свої справи вчасно і не залишити шансів Недочеревику. Ви згодні з цим?
2. Вибіркове читання.
- Зачитайте елементи незвичайного, що дівчинка побачила на озері.
- Чим вразило Алю місто?
- Яким був будиночок Недочеревика?
3.Словникова робота
- Поясніть, у чому полягає відмінність у вживанні слів «відмикати» «відкривати» та «відчиняти». Складіть речення, щоб продемонструвати особливості використання цих синонімів.
4.Бесіда з учнями за змістом повісті-казки, визначення елементів незвичайного
• Що незвичайне сталось із Алею при зустрічі із незнайомим маленьким чоловічком у її кімнаті?
• З чого Недочеревик ліпить країну Недоладію?
• Чому він створює таку недосконалу країну?
• На прикладі Недочеревика поясніть, що буває, коли у справу не вкладати душу?
• Що означають слова Недороля «…бути без душі – це навіть гірше, ніж без голови»?
5. Скласти інформаційне горно «Риси характеру Недочеревика»
Недочеревик: радіє з бід інших, бездушний, жадібний, підступний, будинок і речі впорядку, живе окремо.
Складання інформаційного грона «Перший Недорадник»
1. Чому Перший Недорадник переслідував жителів міста?
2. Яку він мав владу над ними?
3. Зачитайте опис очей Першого Недорадника.
4. Чому їх ніхто не бачив, крім Алі?
5. Про що свідчить злий і жорстокий погляд?
Перший Недорадник: прагне влади, злий і жорстокий, прагне знищити Алю, тероризує Недороля і недоладян.
6.Фізкультхвилинка
7.Записати позитивні і негативні риси характеру Недороля Х
(робота в парах)
Позитивні Негативні
Радо зустрічає Алю Боїться Недорадника
Хоче їй допомогти Підписує наказ про страту
Просить вибачення у в’язниці Не хоче її випустити
Працює сторожем Коли зчинився галас, зарився у
ліжко
• Чи може правити такий правитель державою?
• Хто ще зі знайомих Алі схожий на Недороля Х?
• «Друзі пізнаються в біді». Доведіть це прислів’я на прикладі Недопопелюшки і Недоладька.
• Кого зі знайомих Алі ми можемо віднести до справжніх друзів, а кого до ворогів?
• Про кого із них ви б сказали «шляхетний», «благородний».
1. Композиція твору.
Пояснення учителем теоретичного питання.
Композиція (від лат. «складання») – це побудова художнього твору, розташування у певній послідовності всіх його частин (епізодів, розділів, сцен, картин, образів), розгортання подій у творі та групування персонажів.
Бесіда про композицію і жанр казки:
- Із кількох розділів складається твір?
- Навіщо авторка кожному із 29 розділів дала окрему назву? Чи допомогли вам ці назви краще зрозуміти прочитане, викликали бажання читати далі?
- Яка роль у творі останнього розділу, що має назву "Розділ двадцять дев’ятий, останній, і хоча він дуже короткий, його не можна вважати недоробленим, бо такі вони і є, ці останні розділи, які ще звуть епілогами”? Що таке, на вашу думку, епілог?
- Що таке літературна казка? Які літературні казки вам відомі?
- Твір Г. Малик "Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії” – незвичайна казка, а повість-казка.
- Доведіть, що твір Галини Малик "Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії” – це повість-казка (метод ПРЕС).
- Назвіть місце, де відбувається дія.
Читання в особах даного епізоду.
8. Складання плану за казкою:
1) Негативні звички Алі.
2) Аля і Недочеревик.
3) Зустріч Алі із Недоладьком.
4) Розповідь Недороля Десятого.
5) У будиночку Недочеревика.
6) Дівчинка у в’язниці.
7) Недождень лагодить годинник.
8) Дівчинка прощається із жителями Недоладії.
9) Аля вдома.
9. Особливості мови твору
а) Кожному письменнику властива своя індивідуальна мова написання творів, ніби свій почерк. Давайте спробуємо зрозуміти мову казки, над якою працюємо.
• Чи використовує Г.Малик зменшено-пестливі слова? Знайдіть їх у тексті.
• Чи однакова емоційним забарвленням мова персонажів? Доведіть свою думку.
• Хто з героїв викликає у нас відразу? Хто вам подобається? Чи має значення для характеристики персонажів їх мова?
• Що символізує префікс недо- у власних іменах казки?
б) Знайдіть у тексті пейзаж, за допомогою якого письменниця запрошує читачів у незвичайний, фантастичний світ казки.
V. Закріплення нових знань
1. Прийом «Незакінчене речення…»
- Прочитавши повість-казку «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії», я зрозумів (-ла), що…
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
А. Опрацювати с. 92-95 читати виразно.
Б. Написати твір-роздум «Чому поезія важлива в житті людини».

Автор: 

Демешко Лариса Сергіївна, вчитель,
Охтирська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1
Охтирської міської ради
Сумської області

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі