ТЕМА: Мово моя українська
МЕТА: навчити учнів правильної вимови, розширювати знання про слова, близькі
і протилежні з значенням, закріпити знання про багатозначність слова,
слова—образи, висловлювання, виховувати любов до української мови,
вчити бачити її красу і багатство.
Тип уроку:
Форма проведення: урок – подорож.
ОБЛАДНАННЯ:
План-карта уроку, зупинки, стенди, ребуси, вірші, загадки, прислів'я,
приказки, багатозначні слова, слова-образи, висловлювання, сонечко,
протилежні слова, слова ввічливості, уривки з казок, скоромовки.
ХІД УРОКУ
І. . Організація класу.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Вступне слово вчителя.
У чудовій країні знань є чарівні стежини рідної мови. Крокуючи ними, кожна людина все більше і більше дізнається про красу та багатство рідної мови. Сьогодні ми теж помандруємо цими стежками, щоб поглибити знання з рідної мови.
2. Психологічний автотренінг.
Девіз уроку :
«Хай вогник знань в класі горить, він буде запорукою.»
Крокуючи чарівними стежинами по країні знань, ми зустрінемо такі перешкоди:
І. «Загадка.»
ІІ. «Тема.»
ІІІ. «Наша гордість.»
IV. «Скарб.»
V. «Ребус.»
VI. «Пауза.»
VII. «Ми творимо.»
VIII.«Гра.»
IX. «Підсумок.»
X. «Сюрприз.»
Щоб ми зайшли в чарівні ворота країни знань, нам необхідно відгадати загадку.
І. Зупинка «Загадка.»
Наладнали санки ми,
Готувались до зими.
Маєм лижі й ковзани—
Будем їздить до весни.
А один дивак, одначе,
Зроду ще зими не бачив.
Бо узимку вічно спить.
Як він зветься?
(Ведмідь.)
а) Каліграфічна хвилинка.
Ведмідь.
1. Вчителька проводить словникову роботу.
2. Пояснює орфограми.
Молодці! Справилися з завданням. Тепер сміливо давайте вирушимо в дорогу.
II. Зупинка «Тема.»
Оголошення мети і теми уроку.
Тема нашого уроку «Мово моя українська.»
На уроці ми повинні вчитися правильної вимови, розширювати знання про близькі і протилежні за значенням слова, закріпити знання про багатозначність слова,
працювати над збагаченням словникового запасу.
Мова - це засіб людського спілкування. Мови бувають різні: українська, англійська, іспанська, білоруська, російська. Українська мова - мова нашого народу.
Найважливішими одиницями мови є літери (звуки), за допомогою яких ми складаємо склади, склади в слова, слова в речення, речення - в зв'язні висловлювання.
Мова пов'язана з мисленням. За допомогою речень висловлюються думки.
Знання мови застосовують в практичному мовленні.
Мовлення.
Мовлення - це діяльність людини. За допомогою мовлення людина передає свої думки, почуття.
Робота за таблицею.
ДІАЛОГІЧНЕ МОНОЛОГІЧНЕ
МОВЛЕННЯ
ЗОВНІШНЄ ВНУТРІШНЄ
Усне Думки
Писемне
ІІІ. Зупинка «Наша гордість.»
Наша гордість - наша держава.
Діти, як називається наша держава? (Україна.)
Україна - незалежна держава, вона оспівана у віршах, легендах, казках. А чи знаєте ви вірші про Україну?
1. Україно, соборна державо,
Сонценосна колиска моя.
Ще не вмерла й не вмре твоя слава
Завойована в чесних боях.
2. Сотні літ нас розпинали,
Та не побороли.
Ще не вмерла Україна
І не вмре ніколи.
3. Встала мати Україна,
Сонце засвітила,
Пробудилась народная
Незнищена сила.
4. Слава тобі, Україно,
Невмируща слава!
Да святиться твоя мова
І твоя держава.
5. Слав тобі, Україно,
Від роду й до роду!
Як накажеш, ми поляжем
За твою свободу.
Отже, ми живемо на Україні. А як ми називаємось? Про це нам прийшли розказати Богдан та Олександра.
1. - Хто ти, хлопчику маленький?
- Син я України-неньки.
- А по чім тебе впізнаю?
- По вкраїнському звичаю:
В мене мова чиста й ніжна
І відвага духа й тіла.
2. Українка я маленька,
Українці батько й ненька.
На Вкраїні родилася,
В свою неньку удалася.
А як називається наша мова? (Українська.)
Нашу мову ми повинні берегти, збагачувати, не забувати.
1. Мово рідна, слово рідне,
Хто вас забуває,
Той у грудях не серденько,
А лиш камінь має.
2. Як ту мову мож забути,
Котрою учила
Нас всіх ненька говорити
Ненька наша мила.
3. От тому плекаймо, діти,
Рідненькую мову.
І учімся говорити
Своїм рідним словом.
Отже, наша мова українська. Послухайте уважно, як ще називають нашу мову.
Матусин заповіт.
Раз мені сказала мати:
«Можеш мов багато знати,
Кожну мову шанувати.
Та одну із мов усіх
Щоб у серці ти зберіг.»
В серці ніжну і погідну
Збережу я мову рідну.
Ой, рідненько тьохка в лузі
Соловей до солов'яти.
А мене навча матуся
Рідним словом розмовляти.
Є у нас єдина рідна Україна.
А на Україні мова солов’їна.
То ж яка наша мова? (Учні записують речення .) Мова наша українська, материнська, рідна, солов’їна.
IV. Зупинка «Скарб».
Наша мова багата і різноманітна тому, що народ український дуже талановитий на складання казок, легенд, пісень, приказок, прислів'їв. Веселить нас мова своїми усмішками, влучними образними висловлюваннями-порівняннями. Це все і справді
є скарб нашої мови.
1. Гра «З якої казки?»
(Вчителька зачитує уривки з казок, учні відгадують назву казки.)
2. А чи знаєте ви, діти, прислів'я?
1. Дерево на дерево спирається, а людина на людину.
2. Жодний ще вчений з неба не впав.
3. Де нема добрих, там і добра нема.
4. Зробиш добре - не кайся, вдієш лихо - начувайся.
5. Від страху людина може втекти, а від сорому - нікуди.
6. Біда друзів випробовує.
7. Тяжко жити людині, в якої розум легкий.
8. Де сила не візьме, там розум допоможе.
9. Ліс - не школа, а всіх навчає.
10. Справжнього друга за гроші не купиш.
11. Друзі пізнаються в біді.
12. На сонці тепло, а біля матері добре.
13. Гостре словечко коле сердечко.
14. Не кидай слова на вітер.
Молодці! А зараз давайте закінчимо прислів'я за таблицею.
1. Хто багато читає…
2. Мудрим ніхто не родився...
3. Чого навчився, того за плечима...
4. Слово до слова і складається…
З. А які образні висловлення-порівняння ви знаете?
1. Бачив, як свої вуха.
2. Величається, як заєць хвостом.
3. Вчептвся, як рак.
4. Допавсь, як кіт до сала.
5. Хитра, як лисиця.
6. Повзе, як черепаха.
Про кого ці висловлювання? (Про обманщиків, хватьків, хитрунів, лінивих і т.д.)
Діти записують на дошці та в зошити висловлення, яке їм до вподоби.
4. Загадки. (Діти розповідають загадки.)
Для того, щоб мова була цікава, гарна, потрібно вчитись правильно нею розмовляти. Для цього нам на допомогу приходять словники: орфографічний, орфоепічний, словник правопису, словник синонімів, антонімів, тощо.
(Вчителька демонструє словники.)
А чи відомі вам всі українські
слова? З деякими словами ми з вали познайомимося.
Кухлик - посудина збоку з ручкою для начерпування води, соку.
Глечик - глиняний посуд для збереження продуктів харчування зокрема молока.
(Діти записують слова у словник. Вчителька демонструє предмети.)
V. Зупинка «Ребус.»
Ребуси - це зашифровані слова. Давайте ми з вами їх відгадаємо.
(Діти розгадують ребуси)
5’ниця
, 100 РТ 40 А
VI. Зупинка «Пауза.»
Діти, а чи не здається нам трошки сумно, холодно. Давайте покличемо сонце.
Діти: Вийди, сонце, засвіти,
Нас усіх розвесели.
Вчителька показує дітям сонечко. Діти виконують фізпаузу.
VII. Зупинка «Ми творимо.»
На уроках української мови ми з вами вивчали слова близькі та протилежні за значенням.
Увага!
1. Підібрати слова близькі за значенням.
1. Метелиця-буря, хуртовина, хуга, заметіль, сніговій, віхола, завія.
2. Великий-гігантський, здоровенний, величезний.
3. Дім -хата, будинок, житло.
4. Мокрий-сирий, вологий.
5. Боротися-воювати, битися.
Ми з вами, діти, живемо в гірській місцевості, кругом нас - ліс. Та й стежина по країні знань веде нас через ліс. А чи має слово ліс близькі за значенням слова?
(Вчителька викладає слово ліс на набірному полотні і близькі за значенням слова.) Послухайте вірш В. Сосюри.
Ой, яка чудова українська мова.
Де це все береться, звідкіля і як?
Є в ній ліс, лісочок, пуща, гай, діброва,
Бір, перелісок, чорноліс,
Є ще і байрак.
а) Які ви чули близькі за значенням слова?
(Ліс, лісочок, пуща, гай, діброва, бір, перелісок, чорноліс, байрак.)
Байрак—це видолина, яма.
(Діти записують слова з дошки, вчитель перевіряє.)
б) Знайдіть спшьнокореневі слова.
(Ліс, лісок, лісочок, перелісок, чорноліс.)
2. А зараз увага! До поданих слів доберіть протилежні слова.
Вверх-, північ-, захід-, весна-, літо-, початок-, день-, плач-.
3. Додому вам було підібрати слова, які звучать і пишуться однаково, але мають різне значення.
Журавель, ключ, ручка, котики, лисички.
А зараз увага!
Прочитай скоромовку.
КОСИ РОСА
ПОКИ КОСО
(Коси, косо, поки, роса).
Чому я поставила замість слова коса два малюнки? Тому, що слово коса має два значення:
1) Коса у дівчини.
2) Коса косаря.
Учні складають речення про дівочу косу.
У моєї сестри Марійки гарна коса.
Мама розчісує Оленці косу.
VIII. Зупинка «Гра.»
а) Гра «Яке слово заблукало?»
Мова, мовний, розмова, морока.
Слово, соловей, словник, вислів.
Рідня, родина, врода, рід.
б) Звуковий аналіз слів.
(Робота по індивідуальних картках.)
IX. Зупинка «Підсумок.»
Яка тема нашого уроку?
Яка наша мова?
Як ми повинні ставитись до нашої мови?
X. Зупинка «Сюрприз.»
Фея Країни Знань дарує вам сердечка, щоб в них назавжди жила любов до рідної мови, жили спогади про наш урок.