ТЕМА: НАЗВИ ЧИСЕЛ ПРИ ДІЛЕННІ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ПРОСТИХ І
СКЛАДЕНИХ ЗАДАЧ.
МЕТА: Ознайомити учнів з назвами чисел при діленні.
Закріплювати вміння
розв'язувати приклади та задачі, використовуючи табличку множення та
ділення на 2. Вдосконалювати вміння розв'язувати прості та складені задачі.
Розвивати логічне мислення, зорову пам'ять, обчислювальні навички.
Виховувати старанність, гуманність, ввічливість, бажання допомогти друзям.
Обладнання: набір цифр, математичні розминки (геометричні фігури, силуетні
картинки), казкові герої, усна лічба, ребуси, таблиці з назвами
компонентів, скорочений запис задачі, казкова галявина, хатинка.
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: урок-наука
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
1. Привітання з гостями.
2. Вступне слово вчителя.
Стали, дітки, підтягнулись,
Один одному всміхнулись,
На урок старання не забудьте взятии,
Сіли всі рівненько, починаєм працювати.
ІІ. Повідомлення завдань уроку.
Сьогодні у нас урок-казка. Чи любите ви казки? (Любимо.)
Казок на світі є чимало і веселих і сумних,
Хіба можете прожити ви без них?
Ось і сьогодні казка нас запрошує в гості. Ця казка не звичайна, а математична.
Перевірка раніше засвоєного матеріалу.
ІІІ. 1. Зустріч з казкою.
Ось і ліс стоїть густий
Дім у ньому чепурний.
В домі хтось господарює.
А щоб дізнатись, хто господарює, нам потрібно ось ці двоцифрові числа розікласти в порядку зростання.
(Числа розставлено в будь-якому порядку. Учні по черзі накладають числа в порядку зростання.)
28 24 22 25 23 29
И Й З Ч А К
Діти (читають): ЗАЙЧИК.
Вчителька. Зайчику, що трапилось?
Зайчик. Я собі будинок змайстрував,
Так дбайливо прикрашав.
Жив спокійно, поживав.
Та лисичка хитра
Попросилась ночувати
І вигнала мене з хати.
Вчителька. Що нам діти тут робити? Треба зайчику допомогти. І справді, яка гарна хатинка в зайчика. Тільки хитра лисичка біля хатинки нам розіклала різні перешкоди. А для того, щоб нам легше було долати перешкоди, давайте підберемо девіз нашого уроку.
(Учень говорить девіз уроку, діти повторюють.)
МИ БУДЕМО ВСІ ПЕРЕШКОДИ ДОЛАТИ, СМІЛИВО ДО ПЕРЕМОГИ ІТИ.
Щоб пройти до зайчикової хатинки, нам потрібно перейти через чарівні ворота. Але ж подивіться, діти, чи можемо ми пройти через ці ворота? (Ні, тому що там є перешкода.)
2. Кмітлива.
а) Математична розминка. (Елементи геометричної пропедевтики).
Візьміть в руки олівці. Я буду показувати геометричні фігури, а ви швиденько їх запам'ятовуєте і позначаєте в зошиті.
(Вчителька показує фігурки і повертає їх іншим боком на набірному полотні)
Увага! Перевірка!
(Вчителька повертає фігури, діти перевіряють. )
б) Читання вірша.
Під якими номерами ви бачите однакових звірят?
(Вчителька показує картинку із зображенням звірят на корабликах.)
Молодці! Справились із завданням. Давайте швиденько перейдемо до наступної перешкоди.
3. Каліграфічна хвилинка.
Увага! За допомогою цифр 1,0,5 утворити двоцифрові числа
(10, 15, 50, 51. Діти самостійно записують числа.)
Перевірка.
Яке найменше число утворили?
Яке найбільше число утворили?
Скільки десятків і одиниць в числі 51?
Молодці! Дружні ми діти. Подолали й цю перешкоду, давайте підемо далі.
4. Усний рахунок.
Всім вам відома пісенька Лисички-сестрички. Вона прикрашала свою хатинку різними квіточками, і одну квіточку поставила для нас як перешкоду.
а)(Вчителька виставляє ромашку з краплинками роси. На цих краплинках—приклади для усного рахунку.)
Молодці! І з цим завданням справилися гарно. Бачите, діти, ми з вами дружно працюємо, а в дружбі і мирі все долається легко.
б) Головоломка.
25
20
45
50 30 10
?
40
35
5.Математичнии диктант.
(3-4 учні працюють за перфокартками, решта пише диктант.)
1. Яке число слідує за числом 34?
2. Знайти добуток чисел 2 і 5.
З. Число 8 :2
4. Знайти різницю чисел 17 і 10.
5. 3найти суму чисел 21 і 7.
6. Записати число, в якому 8 десятків і 7 одиниць.
7. В однієї білочки було 9 горішків, а в другої стільки ж. Скільки горішків було у двох білочок?
(Відповіді: 35,10,4,7,28,87,18. Взаємоперевірка. Несу лисичці завдання. )
Молодці! Гарно ви працюєте. (Вбігає лисичка.)
Лисичка. Я Лисичка, я сестричка,
Хитрувату маю звичку,
І за це себе хвалю я,
Бідний зайчику ти мій,
Будеш мати дім ти свій
Ось завдання ці зроби
Тай спокійно вже живи.
(Дає зайчику корзину із завданнями.)
а) ребуси (задача, приклади)
б) таблиці для вивчення нового матеріалу.
Зайчик. Любі діти, ой завдання ці складні.
Поможіть мені зробити,
Щоб лисичку злу провчити.
Вчитель. Не будемо ні хвилиники втрачати,
Треба ці завдання розв’язати.
Ой, діти, мабуть лисичка щось наплутала, щоб ми не змогли допомогти зайчикові.
6. Гра «Зайве слово».
Я вам буду показувати слова, а ви назвете зайве слово, а також дасте правильну відповідь.
Множник-додаток-добуток; та ін.
6 . Нова.
IV. Оголошення теми і мети уроку.
Ми з вами знаємо, як називаються компоненти при додаванні та відніманні. А на сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з назвами чисел при діленні. Тема нашого уроку: «Назви чисел при діленні», «Розв’язування простих і складених задач».
(Показую таблицю)
14 : 2 = 7
ділене дільник частка
(Число, яке ділимо – ділене, на яке ділимо – дільник, результат – частка.)
Гра «Мовчанка». (Робота з фішками).
(Вчителька закриває назву, учні показують на фішках).
V. Розвиток математичних умінь учнів.
№672 (усно)
а) прочитати вираз
б) сказати, що означає число 16, 2, 8.
№671 (усно)
1) Розглянути малюнок.
2) Скільки чорниць зображено на малюнку?
3) Скільки ведмедиків?
4) Зверніть увагу на схематичне зображення малюнку.
5) Складання учнями умови задачі.
Було 8 ягід. Ягоди поділили 2 ведмедикам порівну. Скільки ягід отримав 1 ведмедик?
6)Розв'язування задачі.
8 ÷ 2 = 4(ч.)
Відповідь: один ведмедик отримав 4 чорниці.
Закріплення назв компонентів при діленні на основі розв язку.
Задача.
Діти, а що означає слово "велосипед"? (засіб переміщення).
А яких видів велосипеди ви знаєте? (двоколісні, триколісні, дитячі).
№673 (усно)
(учні викладають вираз на набірному полотні)
2 × 4 = 8 (к.)
(Вчителька показує малюнок).
№674 (колективно)
1. Про які велосипеди йдеться в задачі?
2. 2. Скільки було двоколісних велосипедів?
3. Скільки було триколісних?
4. Що нам відомо з попередньої задачі?
(В 4 двоколісних велосипедах 8 коліс)
5.Як дізнатися, скільки разом було коліс в двоколісному та триколісному велосипедах?
Ребус: "ПРИказка+КЛАс=ДИня"
№675
1 прикдад—колективно.
2-3—по варіантах.
Самостійна робота (учні розв’язують додаткові приклади).
Молодці! Вміло справилися ви з завданням.
Лисичка. Рано, діти, вам радіти.
Ще задачі слід зробити.
Діти, яка лисичка хитра, вона хоче побачити, чи зумієте ви знайти, під яким номером зашифровані ці задачі?
(Діти виконують задачі).
Вчителька показує скорочений запис задач, учні називають, під яким номером записані задачі.
№675,676
(Слабші учні розв'язують № 675, а сильніші—№676 (з логічним навантаженням).
1. Пояснення вчителя.
2.Самостійне розв'язування задач.
3.Зачитування відповідей.
7.Геометричний матеріал.
Назвати геометричні фігури, які ви бачите.
Які предмети утворилися за допомогою геометричних фігур?
Вчителька. Ну що ж, лисичко, ми виконали всі твої завдання. Тепер зайчик повернеться у свій дім.
Лисичка. А цього ви не дочекаєтесь. Нікуди я не піду.
Вчителька. Ну що ж, лисичко, напевно нам потрібно ще когось покликати на допомогу. Хто нам допоможе? (Входить Півник).
Півник. Ку-ку-рі-ку! Йду до хати,
Щоб лисичку геть прогнати,
Несу прутик на плечі,
Не лежи на печі.
Йди, лисице, геть з хати!
(Лисичка втікає. Півник підходить до зайчика. )
Півник. Не плач, зайчику, втекла лисиця.
Повертайся у свій дім, тай живи тепер у нім.
Зайчик. Залишайся, Півнику, будемо разом жити. Добрий Півнику, хлопчики й дівчатка, радості немає меж. Врятували ви мене від біди. Я вдячний вам.
V. Підсумок уроку.
Ось і закінчилась наша незвичайна казка. Чи сподобалась вона вам? Що ми з вами робили на уроці? (Ми розв’язували приклади, задачі, дізналися про назви чисел при діленні, грали в різні цікаві ігри ).
Вчителька. Діти, на вашому уроці була присутня Фея Справедливості. Вона хоче подарувати вам на згадку ось такі сердечка. Бачите, вони стали ще більшими, тому що Фея Мудрості розповіла Феї Справедливості про те, що ви молодці, вмієте гарно вчитись, маєте щирі серця, любите допомогти слабшому. Тож нехай у ваших серцях завжди горить іскорка справедливості, людяності дружелюбства, згуртованості.
№777, №778.
VII. Д/з. Вивчити таблицю ділення на 2.