Основи здоров’я , 1 клас
Тема:Чистота і здоров’я. Правила особистої гігієни. Догляд за руками . Практична робота: Як правильно мити руки.
Мета:Ознайомити учнів із поняттям « гігієна», з однією з вимог гігієни – чистотою; про те, що чистота є однією з умов формування , збереження та зміцнення здоров ‘я, переконати учнів у необхідності виконувати вимоги особистої гігієни; розвивати у учнів знання елементарних правил гігієни, гігієнічні навички, вміння робити власні висновки узагальнення;виховувати у учнів санітарно – гігієнічні навички.
Обладнання: гребінець, мило, зубна щітка, носовичок, рушник; портфель в який учні складають речі особистої гігієни; вологі серветки, дзеркала, палички для чистки вух; малюнок телевізора, корабель, острови, лялька з одягом, малюнки тварин.
Тип уроку:Ознайомлення з новимматеріалом( Урок – подорож).
Хід уроку
І.Організація початку уроку.
ІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльності. Оголошення теми й мети уроку.
ІІІ.Розповідь учителя про чистоту ,як основнувимогуособистоїгігієни.
Слово «Гігієна» - здоровий спосібжиття. Одна з головнихвимоггігієни – чистота. Народнамудрість говорить « Чистота запорука здоров ‘я». Щоб бути здоровим , треба щоднябути чистим і охайним.
2) Гра – подорож по річці « Охайність»
- Діти, сьогодні ми з вами помандруємо по річці « Охайність» на кораблі і зупинемось на кожному з островів , що нам зустрінуться. Ми дізнаємось з вами про речі, які належать допредметівіндивідуальногокористування, як доглядати за зубами, вухами, носом, очима, нігтями, шкірою, волоссям.
а)Відгадування загадок.
- Щоб стати пасажирами корабля треба нам відгадати загадки:
1. Білих 30 зубчиківдлякучерів і чубчиків
По голівціходять – волосся в порядок приводять.
( Гребінець)
Гладеньке, запашне,
Миє чистенько,
Треба, щоб у кожногобуло,
Що ,малята ?
( мило)
Я - невтомнатрудівниця, менівірять люди,
Хтозі мною поведеться – той здоровий буде.
Буде часто усміхатисьбілими зубами,
Мене знає вся малеча і бабусі й мами.
Чистоту тримаю в домі. Справу знаю чітко,
Вамім‘ я моєзнайоме, бозубна я …..
( щітка)
Ліг в кишеню і вартую
Плаксі, реві та бруднулі
Витрувранці струйки сліз,
Не забуду і про ніс
( носовичок)
Я - маленькаполотнинка,
Випранадбайливо.
Не серветка, не хустинка, знаю своєділо.
Я до щічок, доголівки притулюсь ласкаво,
Я вберу усікраплинки з тілапісляванни.
Я не гість – хазяїн в домі,
І лежати я не звик
Вам ім’ я моєвідомо, пригадайте я …
( рушник)
Б) Бесіда про предметиіндивідуальногокористування.
- Діти, гребінець, мило, зубнащітка, носовичок, рушник, зубна паста - належать до предметівіндивідуальногокористування. Кожен з вас повинен матиціпредмети і сам користуватися ними. ( предметиповісити на дошку)
- Діти .вирозгадали загадки , тому ми можемо з вами вирушати в подорож.
В )Подорож до острова № 1 « Догляд за руками, тілом і волоссям»
Діти ,беремо наш кораблик і пливемо до першого острова. Наш перший острівназивається - « Догляд за руками, тілом і волоссям».
Діти, я вам роздаювологісерветки. Витрітьсвої руки.
Подивіться на чистусерветку і на ту, щотількивитерли руки.
Щовибачите?
Діти, ми повинніпостійностежити за чистотою рук. Прийшовши до школи ми з вами за все беремося: торкаємося руками до ручки від дверей, відвідуємо туалет. Тому на ваші руки можутьпотрапитимікроби. Ні в якомуразі не беріть руки дороту, а постійнослідкуйте за чистотою рук.
Давайте уявнопокажемо, як треба мити руки:
Треба спочаткузакотити рукава вищеліктів.
Відкрити не сильно кран і намочити руки.
Взяти мило і намилити руки.
Покласти мило.
Миємо руки : треба, щоб вони перекочувались одна по одній, як санчата з гори: то права з’їжджає по лівій, то ліва по правій. Потім треба покластидолонька до долоньки і потерти. А вжепісляцьогосполоснути і витерти.
Діти, а як часто випідстригаєтенігті на руках? Ногах?
Отже, руки треба мити з милом післявідвідування туалету, ігор з тваринами, якщовизвідкисьприйшли, післябрудноїроботи.
Нігті на руках слідпідстригати 1 раз на тиждень, а на ногах – 1 раз у два тижні.
Ніколи не гризітьнігті.
Своєтіло миповиннімити кожного дня. Наша шкіраповинна бути завжди чистою. Приймати ванну ми повинні 1 раз на тиждень. Своєволоссянеобхідномити в мірузабруднення, прочісувативласнимгребінцемабощіткою 2-3 рази на день. Зачіски у дівчаток і хлопчиківповинні бути зручними і охайними.
Запам‘ятайте: користуватися чужим гребінцем, заколками ,головними уборами – заборонено.
Г)Подорож до острова № 2 «Догляд за зубами»
- Беремо кораблик і пливемо до другого острова « Догляд за зубами».
- Діти, розгляньтесвоїзуби перед дзеркалом.
- Між зубами є багатонерівностей. У НИХ ЛЕГКО ЗАТРИМУЮТЬСЯ ЧАСТОЧКИ ЇЖІ.
- Діти, як називаютьлікарів, якілікуютьзуби?
- Отже, дот нас в гостізавітавлікар – стоматолог. Він нам розповість, як правильно доглядати за зубами:
1)Чиститизуби треба вранці та ввечері перед сном.
2)На зубнущіткувидавлюємотрішкизубної пасти.
3)Рухамизнизу – вгоручистятьнижнізуби, зверху – вниз – верхнізуби. Коловимирухамищіткичистятьзовнішню і внутрішнюповерхнікутніхзубів.
4)Коли почистите зуби, щіткувимийте з милом і поставтесушитися догори щетиною ( показує)
5)Ніколи не чистітьзуби чужою щіткою.
6)Післявживанняїжіслідполоскати рот теплою водою.
7) Не колупайтесяміж зубами металевими предметами.
8)Зубнущіткузмінюйте 4 рази на рік.
9)Два рази на рік треба приходити в лікарню і перевірятизуби.
- Я хочу вам на згадку про мене подаруватиці( дарує) зубніщіточки. Користуйтесямоїмипорадами і ваші зубки будутьздоровими.
- Діти, давайте подякуємолікареві за поради.
- Дякуємо!
Д)Подорож до острова № 3 « Догляд за вухами та носом»
- Діти, беремо кораблик і пливемо до третього острова .Вінназивається « Догляд за вухами та носом».
-Діти, навіщо нам потрібнівуха?
- Нашівухадужечутливі, тому бояться сильного шуму, надголосноїмузики, криків та вересків.
Не вартознущатися над власнимивухами, слухаючигучнумузику в навушникахплеєра.
Пам‘ятайте: вуха легко простудити, тому, коли на вулицісильнийвітер, то обов‘язковоприкривайтеїхшапкоюабо капюшоном. Шкіра в серединівухатонка й ніжна. Тому не можначиститивухагострими предметами. Для цього є спеціальнівушніпалички( показує), ними треба чиститивуха. Мити вуха і за вухамипотрібнощодня теплою водою з милом.
1)Гра «Впізнайчиїцевуха?
( Дітямдаєтьсяобличчятварин. Треба тваринізнайтийоговуха).
Діти, а для чого нам потрібенніс?
Нісзігріваєхолоднеповітрявзимку, очищаєзабрудненеповітрявід пилу , тому внутрішняповерхня носа має бути чистенькою. Якщо в носіутворюютьсятвердішкірочки не роздряпуйтеїх, а скористайтесяватнимджгутикомчи кремом. Обов‘язково з собою носітьносовички.
2) Гра «Чий ценіс?»
( Тваринкамзнайтиїхні носи)
Е)Подорож до острова №4 « Догляд за очима»
- Діти, беремо кораблик і пливемо до четвертого острова -« Догляд за очима».
- Природа попіклувалася про те, щобнашіочібулизахищенівіднебезпек. Брови захищаютьїхвід поту, щостікає по лобі, повікизахищаютьїхвід пилу, коли ми кліпаємо. Але ніщо не допоможе очам, якщови почнете тертиїхбрудними руками, гратися перед обличчямгострими предметами, довгими годинами не відходитивідекранателевізорачикомп‘ютера.
Люди можутьвтратитизір, якщобудутьчитатилежачи, якщо буде недостатняосвітленість.
Читати треба за столом. Учнімолодшогошкільноговікуможутьдивитисятелевізор не більше 1 часу протягом дня на відстані2 метри.(показати схематично). – Діти, на такійвеликійвідстанівиповиннідивитисятелевізор.
-Грати на комп‘ютерівиповинніне більше 30 хвилин.
1) Виконаннявправ для очей:
1)Міцнозаплющитиочі( 1-2)
Потімрозплющте (3-4) - виконати 5 -6 разів
2)Протягом 1 – 2 хвилиншвидкопокліпатиочима.
- Діти, треба слідкувати, щобочі не перевтомлювались і не хворіли, для них потрібенвідпочинок. Але якщотрапилося, щовашіочізахворіли, обов‘язковозвертайтеся до лікаря. Він вам призначить курс лікування .Саміні в якомуразі не займайтесясамолікуванням.
Є) Фізхвилинка
Раз – підняти руки вгору,
Два – нагнутисядодолу,
три – чотири – прямо стати.
Будем зновупочинати.
Раз – піднялись,
Два – присіли,
Хаймужніє наше тіло,
Руки в боки, руки так
Руки вгору, як вітряк
Раз, два, три – вперед,
Раз, два , три – назад.
-Діти, а щобдопливти нам до берега треба виконатизавдання.
Ж)Завдання 1 « Обведи малюнки»
А)Дія, яка виконуєтьсящодня – зеленим,
Б) дія, яка виконуєтьсящотижня – синім,
- Щозображено на малюнку, якийзалишився?
-Як часто вивиконуєтедію?
Завдання 2. « Одягни ляльку» ( Учнямдається лялька. Треба одягти ляльку)
Діти, а чогови так одяглиляльку?
Завдання 3 . Гра « Докажи словечко»
Квіточку роса умила, а тебе умиє … ( мило)
І дивись, не барись, в школу швидко, швидко …. ( мчись)
Але, й тут не поспішай, подивись спочатку,
Чинічого не забув, чи в портфелі все в ….( порядку)
Не носи в кишеніжуйки, крейду, яблука і булки,
Кнопки, цвяхи, сірники, а носи …( носовички)
Завдання 4 « Смішинки – веселики)
Смішинки-веселинки
Жирафа
Побачившивзоопарку жирафу, Славкомамі сказав:
От добре, що я на неїне схожий!
А то чого?
Еге, довелося б щоднямититакудовгушию.
ІV. Підсумок уроку.
- Що вас вразило на уроці?
- Які знання знадобляться у житті?