Тема.Охайність та особиста гігієна. Практична робота. Як правильно до¬глядати за порожниною рота
Мета: розповісти учням про особисту гігієну; ранкові та вечірні гігієнічні процедури; поглибити знання про значення гігієнічних навичок; учити доглядати за ротовою порожниною; вихову¬вати бажання використовувати набуті гігієнічні навички у повсякденному житті за різних умов.
Обладнання: Презентація,предмети індивідуального користування, модель зуба,плакат-карта річки «Охайність» із островами Зуб,Вухо,Ніс,Око,Шкіра,Волосся, макет кораблика.
Тип уроку: урок-подорож
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
Пропоную вам переглянути мультфільм і подумати, про що ми будемо говорити сьогодні на уроці.
III. Повідомлення теми і мети уроку
Чи погоджуєтеся ви з думкою, що ваше здоров’я значною мірою залежить від виконання правил особистої гігієни?
— Цих правил слід дотримуватися щодня.
— Які це правила, як їх дотримуватись і для чого вони потрібні, ви дізнаєтеся сьогодні на уроці.
IV. Вивчення нового матеріалу
1) Вступне слово вчителя
— Чи знаєте ви, що означає слово гігієна?
Це слово походить від імені міфологічної богині Гігієї — богині чистоти та охайності.
Отже, гігієна — це дотримання правил чистоти, охайності, акуратності. А особиста гігієна — це дотримання правил чистоти, охайності кожною людиною, особою зокрема.
У режимі дня школяра достатній час передбачається для гігієнічних процедур. Особиста гігієна включає вранішній і вечірній туалет, уранішню гімнастику з наступними водними процедурами, переодягання після школи і прогулянок тощо.
2) Робота над загадками
• Ти нас, мабуть, знаєш, друже.
Ми тобі потрібні дуже!
З нами вірно ти дружи,
Свої зуби збережи. (Зубна паста і щітка)
• Мию чисто — не лінюся.
Вам я завжди знадоблюся. (Мило)
• Маю я зубців багато,
Зачешу вас, як на свято. (Гребінець)
• Я— м’якенький і завзятий,
Люблю діток витирати. (Рушничок)
• Як голівку будеш мити —
Не забудь мене налити. (Шампунь)
3) Ознайомлення з правилами гігієни
Богиня «Гігієя» запросила вас у цікаву подорож по річці «Охайність»
Правила догляду за шкірою – Острів «Шкіра»
Учень. Тіло людини вкрите шкірою, крізь яку виділяється піт та жир. На ній збирається пил, бруд. Тому обов’язково слід звільнити шкіру від бруду.
Тіло треба мити теплою водою з милом, бажано щодня але не рідше одного разу на 3 дні. Голову також необхідно мити регулярно, використовуючи шампунь або мило.
Правила догляду за вухами- Острів «Вухо»
Учень. Дійсно, щодня вмиваючись, слід мити і вуха. Але ви так можете вимити лише зовнішнє вухо (вушну раковину). А в людини є ще й середнє та внутрішнє вуха. От їх можна чистити спеціальними гігієнічними паличками (учитель демонструє). Запам’ятайте: це може робити лише дорослий.
Правила гігієни носа- Острів «Ніс» Створення проблемної ситуації
На дошку вчитель вивішує малюнок обличчя, але без носа.
— Діти, чи подобається вам це личко? Чому? Чого не вистачає цьому личку? То, може, і не потрібний людині ніс? Для чого він?
— Так, людина носом дихає. У носі повітря прогрівається, щоб теплим потрапляти в легені. У носі повітря очищається від пилу. Тому носик теж слід мити і вранці, і ввечері. А щоб підтримувати ніс у чистоті протягом дня, усі користуються носовими хусточками або одноразовими серветками.
Правила гігієни волосся - Острів «Волосся»
Учень. За волоссям треба доглядати. Мити його необхідно в міру забруднення, прочісувати власним гребінцем 2-3 рази на день.
Ознайомлення з правилами догляду за зубами-Острів «Зуб»
1) Робота над загадкою.
На околиці вологій білі голубочки
Обіч ями край дороги сіли в два рядочки. (Зуби)
— До правил особистої гігієни належать і правила догляду за зубами.
2) Проведення експерименту.
Учитель насипає пісок поблизу стіни.
— Вам подобається, коли в нас стало брудно в класі? Що ж потрібно зробити?
— Дійсно, слід підмести. (Один з учнів підмітає.)
— Коли ми їмо, на зубах залишаються залишки їжі, подібні до цього сміття. А що ж виконує роль віника? Так, зубна щітка. Саме вона вимітає залишки їжі, вичищає щілинки між зубами. Наша промисловість випускає різноманітні зубні щітки.
Учень.— Зуби чистити треба вранці та ввечері, не користуватися чужою зубною щіткою. Почистивши зуби, щітку слід промити і поставити у склянку, догори голівкою. Не можна колупати зуба голкою чи шпилькою, слід користуватися зубочисткою. Після їжі потрібно прополоскати рот теплою водою.
Учитель. Значна різноманітність зубних паст існує тепер. Одні сприяють укріпленню ясен, другі відбілюють емаль, треті борються з карієсом. Практично всі вони рекомендовані лікарями.
Якщо ви не чистите зуби, мікроби в роті швидко розмножуються і виробляють кислоту, що руйнує зуби.
4) Демонстрування прийомів правильного догляду за зубами. Робота за слайдом «Як чистити зуби».
— Розгляньте слайд про правила чищення зубів. Розкажіть про них. (Розповіді учнів.)
• Спочатку треба вимити руки з милом.
• Зубну щітку добре промити під струменем води і струсити.
• На щітку вичавити трохи зубної пасти.
• Верхні зуби слід чистити згори вниз, нижні — знизу догори. Кілька разів, несильно натискаючи, провести щіткою праворуч і ліворуч; так само чистять зуби і зсередини.
• Потім необхідно добре прополоскати рот водою кімнатної темпе¬ратури.
• Ретельно промити зубну щітку, струсити і поставити в склянку ручкою вниз, щоб щітка добре просохла.
• Зберігати свою зубну щітку, пасту слід у зразковій чистоті, в од¬ному місці (на поличці, на підставці).
— Зуби ми чистимо вранці та ввечері. Але приймаємо їжу і в обід, і в полудень. Що ж робити? Знову чистити зуби?
— Звісно, ні. Якщо ви знаходитесь удома, то після кожного прийому їжі слід пополоскати зуби теплою водою.
— Діти, коли заболів зуб, що слід робити?
5) Читання гуморески
Йшов якось-то Гриць селом,
А дружки питали:
— Що, брат, боляче було,
Коли зуба рвали?
— Ні, — відказує Грицько, —
Не дуже боліло.
— Так чого ти так кричав
В лікаря щосили?
— Та то ж лікар так кричав,
Бо я став брикатися,
Щипці йому поламав
І вкусив за пальця.
Фізкультхвилинка
6) Гра «Що тут не так?»
• Чистити зуби зубною щіткою. Робити це двічі на день.
• Використовувати зубну пасту. Робити це один раз на тиждень.
• Для чищення рота використовувати жуйку.
• Для зубів корисні цукерки.
• Для зубів корисні овочі й молочні продукти.
V. Узагальнення та систематизація отриманих знань
1) Робота з підручником (с.27)
Гра «Позначте речі для догляду за тілом»
Учитель наголошує на тому, що якщо діти самостійно ще не можуть випрасувати або випрати свій одяг, то можна попросити про це маму, але не забувати в інший час самостійно стежити за охайністю власних речей
2) Робота в зошиті (с.19)
Доповніть правила догляду за зубами.
3) Практична робота по догляду за зубами.
Діти імітують рухи правильного чищення зубів.
4) Робота над прислів’ями
Про кого так кажуть?
• На шиї хоч гречку сій.
• У його вухах кури ночували.
4) Бліцвікторина. Розгадування кросворда
4 7
Д Н
2 З 5
Р Н С 8
Р З
3 3 Г 6 В
1 А К Р А Н М
М Ч
З
По горизонталі:
1. Яким повинен завжди бути учень?
По вертикалі:
2. Що прикрашає людину?
3. Що ми повинні мити перед їжею?
4. Щоб оцінити свій зовнішній вигляд, слід подивитися у...
5. На ногах їх потрібно обрізати прямо, а на руках — округло.
6. Народна мудрість учить: «Тримай голову в холоді, а... — в те¬плі».
7. Цю хустинку потрібно тримати в кишені або сумочці.
8. Як називають бруднулю іншим словом?
VI. Підсумок уроку. Гра «Мікрофон»
— Які ранкові та вечірні гігієнічні процедури ви знаєте?
— Які правила особистої гігієни ви запам’ятали?
— Як слід доглядати за ротовою порожниною?
— Як правильно чистити зуби і для чого це потрібно робити?