Користувацький вхід

Образи символів нашої держави у віршах і науково-пізнавальних текстах. «Як давно в Україні з’явився жовто-блакитний прапор?», «Наш прапор», «Гімн» (урок-телемарафон)

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

УРОК ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ

ТЕМА: ОБРАЗИ СИМВОЛІВ НАШОЇ ДЕРЖАВИ У ВІРШАХ І НАУКОВО-ПІЗНАВАЛЬНИХ ТЕКСТАХ. «ЯК ДАВНО В УКРАЇНІ З’ЯВИВСЯ ЖОВТО-БЛАКИТНИЙ ПРАПОР?», «НАШ ПРАПОР», «ГІМН».

Мета: вдосконалювати навички свідомого виразного читання науково-популярних тек¬стів; удосконалювати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати зміст прочитаного; формувати вміння виділяти в тексті опис, пояснення, нові поняття; збагачувати словниковий запас учнів;
розвивати образне мислення,висловлювати власні враження від прочитаного твору; виховувати шанобливе ставлення до Державних символів України, пізнавальний інтерес до уроків читання.
Обладнання: модель телевізора та картки із назвами телепередач, смайлики, силует людини, картки із надписами теми та девізу уроку, таблички для дихальних вправ, чистомовка, долоньки для вікторини, скринька із запитаннями, бібліографічні довідки, картки довідкового бюро, моделі краплинок, Конституція, Енциклопедія, картки із літерами, тестами, матеріалами для асоціативного куща, аудіо та відеозаписи.
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: урок – телемарафон
Клас: 4-Б

Хід уроку

1. Організаційний момент.
1.1 Привітання з учнями.
- Доброго дня, діти! Давайте всі разом промовимо такі слова:
- Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі,
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром.
- Ми вам раді, люди добрі,
Тож вітаєм щиро вас
І запрошуємо ласкаво
На гостину в 4 –Б клас.

- Спочатку сідають дівчатка, потім хлопчики, спочатку – краса, потім – сила!
Завжди про це пам’ятайте і поважайте своїх дівчаток!
1.2 Перевірка готовності учнів до уроку.
- Щоб наша з вами співпраця була вдало організована перевіримо, чи все необхідне є на ваших робочих столах. Для роботи на уроці вам потрібні: підручник «Читанка», щоденник, ручка!
1.3 Створення сприятливого психологічного комфорту на уроці.
- Оскільки ви вчитесь уже четвертий рік, то напевне знаєте, що уроки бувають різні: веселі, цікаві, творчі. Мені б хотілося, щоб ми сьогодні разом з вами створили цікавий, змістовний, творчий урок. А для цього, давайте його оживимо (плакат-ескіз, на якому зображено контур людини, де приклеюється зображення частин тіла по черзі)
нашому уроку потрібна:
«голова» – ми будемо думати і замислюватись;
«очі» – ми будемо дивитись, бачити і придивлятись;
«вуха» – ми будемо слухати, чути і прислухатись;
«рот» – ми будемо спілкуватися і розмовляти;
«руки, ноги, тулуб» –ми будемо виконувати ними рухи за необхідності;
«серце», адже, як говорив Антуан де Сент-Екзюпері: «Шукати потрібно серцем – найголовнішого очима не побачиш».
- Як ви розумієте ці слова?
(Завжди слід прислухатись до того відчуття, яке йде із середини, адже, зовнішній вигляд може обманути, а серце людину ніколи не підведе!)
- І ви, завжди прислухайтесь до поклику свого серця.
А зараз пропоную відкрити свої щоденники і знайти там щось цікаве!.
Давайте посміхнемось чарівним смайликам, відтворимо їх посмішку!

А тепер пропоную завітати на цікавий Телемарафон (на екрані).

(З’являються українець і українка – ведучі та розмовляють між собою).

Хто ти. хлопчику малий?
Українець молодий! Український я юнак.
Лев і тризуб — то мій знак.
Я сокіл, я бистрозор.
Жовто-синій мій прапор.
Нам поможе серед бурі
Господь Бог і Святий Юрій.

Хто ти. дівчино мала?
Українка молода!
А який твій знак рідненький?
Лев і тризуб золотенький!
Жовті ниви, сині гори.
Жовто-сині в нас прапори!
Все будуть нам помагати
Господь Бог і Божа Мати!

Діти кажуть разом! Так, усі ми –українці,
Українка: А кожен народ має свою історію.
Українка : Має і свої історичні святині.

1.2 Робота над девізом уроку Телепередача «Наш орієнтир».
Ваше завдання відновити послідовність рядків.
Все, що рідне, нехай буде
Найдорожче і святе,
Рідна віра, рідна мова,
Рідний край наш над усе!

Все, що рідне, нехай буде
Рідний край наш над усе!
Найдорожче і святе,
Рідна віра, рідна мова.

2. Актуалізація опорних знань учнів.
2. 1 Мовленнєва розминка. Телепередача «У гостях у лікаря Комаровського – Хвилинка здоров’я».
2.1.1 Дихальні вправи.
- Діти, а сьогодні ми з Вами поговоримо про безпеку органів дихання.
Дихальна гімнастика дуже корисна для організму дитини: вона покращує обмін кисню по всьому тілу, стимулює роботу шлунка і кишечника, серцевого м'яза. Це ще допоможе розім’яти ваш артикуляційний апарат, покращить постановку голосу й відпрацювання дикції.
Всім школярам добре відомо, що перед читанням слід проводити дихальні вправи.
Отже, давайте почнемо.
2.1.2 Робота над чистомовкою.
Язик угору - ша-ша-ша,
Наша маша в ліс пішла.
Язик донизу - са-са-са,
Укусила в ніс оса.
Язик угору - ши-ши-ши,
Машу в лісі ми знайшли.
Язик донизу - си-си-си,
Вуса, вуса у оси.
- Прочитайте завдання мовчки.
- Про що чистомовка.
- Всі разом учні читають чистомовку.
- Учні читають і виконують вказані завдання.
- Читають учні за вказаним темпом вчителя.
- Читання методом « Паралелі» :
- Хлопці читають склади, а дівчата доповнення.
- Робота над римами в чистомовці.
2.2 Перевірка домашнього завдання. Телепередача «Ревізор досягнень» .
Наша мета перевірити, як ви працювали вдома.
2.3 Проведення гри «Так чи Ні» за змістом біографії Тамари Коломієць.
1) Дата народження поетеси квітня 1935 року. (Так)
2) Місце народження - Київ (Ні – Корсунь, Черкаської області).
3) Поетеса була дочкою вчительки – (Ні - її мати була лікарем).
4) Перша збірка Т. Коломієць «Проліски 1956 року – (Так)
5) На початку творчості поетесу надихав І. Франко (Ні – Максим Рильський)
6) Першим редактором її збірок був М. Стельмах (Так)
7) У доробку поетес понад 15 збірок для дітей (Ні – понад 30).
8) Тамара Коломієць друкувала твори для дітей у журналах «Пізнайко», «Веселка», тощо. (Так)
9) Для дітей нею створено 5 математик ( Ні – 6 Абеток).
10) Дочка Т. Коломієць - талановита поетеса Мар’яна Рочинь (Так).
11)
2. 4 Робота в групах.
Перевіримо роботу по групах.
1 група – переказ оповідання
2 група – гра «Скринька запитань»
3 група - презентація малюнків до прочитаного тексту.
4 група - Презентація проекту «Моя улюблена ялинкова прикраса».
3. Вивчення змісту нового матеріалу.
3.1. Створення проблемної ситуації. Телепередача « Ерудит».
(вчитель зачитує запитання, а учні працюючи у групах – складають слово- відповідь)
Симво розпізнавальний знак держави - стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів.
(Прапор)
- Урочиста пісня, яка відкриває або завершує будь-яку важливу державну подію.
(Гімн)
- Державний символ у формі тризуба.
(Герб)
- Молодці!
3.2 Оголошення теми і мети уроку.
- Отже, ми сьогодні поговоримо про символи нашої держави.
3.3 Вступна бесіда. Телепередача « Я люблю Україну».
Україна - наша найдорожча і найрідніша земля,наша Батьківщина.
Україна — це отча земля, рідний край, де ви народилися. Широкі чарівні простори, прекрасні села й міста.
Україна — не тільки країна, це і держава. Вона має свою Конституцію, тобто правила, за якими живуть її люди — українці. Конституція — Основний Закон життя нашої Батьківщини. Ця невеличка книжка, що складається із вступної частини і 161 статті, є визначальною для всього українського народу.
3.3.1. Словникова робота. Телепередача « Довідкове бюро»
Конституція – це Основний Закон, правила держави, за якими живуть її люди.
3.3.2 Читання статті Конституції.
— Знайдіть в Конституції статтю 20 і прочитайте її мовчки. Що у ній декларується? Що є Державними символами України.
— На сьогоднішньому уроці ми дізнаємося, як описуються наші символи в науково-пізнавальній статті в дитячій енциклопедії і поезії Дмитра Павличка, Наталії Поклад.
(Пригадати, що таке енциклопедія).
Енциклопедія – це науково-довідкове видання, яке об’єднує в алфавітному або систематичному порядку найістотнішу інформацію з усіх або окремих галузей знань.
(Діти розглядають типи енциклопедій зокрема енциклопедію «Світ моєї України».).
3.4 Підготовка до читання твору.
3.5.1 Словникова робота.
— Прочитайте з дошки слова ,виберіть серед них малозрозумілі.
Стяг
Знаменно
Символ
Прапор
Губернія
Святиня
Державний
Животворний
Хрест
Верховна Рада
Київська Русь
Постанова
- Читання стовпчиків слів учнями в парах. Учень читає, а інші повторюють.
3.5.2 Уточнення значень слів .
Губернія - основна адміністративно-територіальна одиниця колишньої Росії.
Верховна Рада - це єдиний законодавчий орган державної влади України.
Ки́ївська Русь — середньовічна держава на території Східної Європи з центром у Києві, яка існувала з кінця IX до середини XIII століть і являла собою об'єднання руських князівств під владою династії Рюриковичів.
Постанова – правове рішення, яке приймається вищими та деякими органами управління для розв'язання найважливіших питань.
Животворний - той,який дає силу,енергію для життя,оживляє організм.
3.5. 3 Доберіть до слова прапор синоніми?
( Стяг, знамено,полотнище)
3.6 Робота за підручником. Телепередача «Історична скарбниця ».
3.6. 1 Читання вчителем.
3.6.2 Короткий аналіз змісту прочитаного.
- Про що йде мова у тексті?
- Чи зустрічались ви з інформацією, яку щойно прочитали?
- До якого стилю ми можемо віднести цей текст і чому?

Телепередача « Танці із зірками»
(Фізкультхвилинка)

4. Узагальнення знань, формування умінь та навичок учнів.
4.1 Читання учнями методом « Краплинки». Телепередача « Прогноз погоди».
У Західній частині України (Чернівецькій області, с. Замості) пройшов дрібний дощик. Учні отримують краплинки і читають за поданими на них номерках.
4. 2. Детальний аналіз змісту прочитаного. Телепередача « Що? Де? Коли?»
Учні ставлять запитання одне одному?
- Як ставилися до прапора в давнину?
- Які висновки зробили вчені, досліджуючи історію форми, зображення і кольору прапорів?
Відповідно до чого виготовляють прапор?
Що символізують кольори нашого прапора?
Коли і де жовто-блакитний прапор став Державним символом?
Доведіть, що колір українського прапора вибраний не випадково.
Який вигляд має Державний прапор України?

4.3.Вправа на розвиток швидкості читання.
Телепередача «Найшвидший»».
Знайдіть і дочитайте речення (записані на дошці).
"Жовто-блакитне знамено — це ..."
"З давніх-давен стяг….
"Учені вважають, що ..."
"Пізніше ці кольори ..."
"Вважається, що у гербах ..."
"28 січня 1992 року...."
"Ним став прямокутний ..."

4.4 Робота над аналізом малюнка с. 57. Телепередача « Художня галерея»
(Учні аналізують ілюстрацію до тексту на сторінці 57)

4.5 Рубрика «Зверни увагу».

4.6 Телепередача «Пошук скарбів».
Ми дізнались про державні символи із статті енциклопедії, тож давайте зробимо висновок про державні символи України.
Зараз ми переглянемо передачу «Пошук скарбів» і розширимо свої знання про Державну символіку України.
(Виступають учні, які самостійно знаходили інформацію по даному питанню).
1)Український прапор. Синь українського неба і золото неозорих пшеничних ланів переніс наш народ на свій прапор. Кольори ці мають ще інше значення — "мир" і "багатство", бо народ наш мирний і трудо¬любивий. Працею в поті чола здобував він славу рідній землі. Коли ж злі вороги порушували спокій народу-трударя, він ставав воїном. А синьо-жовтий прапор кликав до бою, перемоги.
Сьогодні Державний прапор постійно майорить на бу¬динках Верховної Ради України, Кабінету міністрів Ук¬раїни, місцевих рад народних депутатів; у святкові дні на будинках міністерств і відомств, інших державних і гро¬мадських організацій, установ та закладів.
Синьо-жовтий Державний прапор України підніма¬ється при відкритті міжнародних конференцій, під час офіційних церемоній, при врученні міжнародних спор¬тивних призів. Він — символ міцності й незалежності держави України.

2)Герб — це пізнавальний знак-картинка. Герби бувають різні й свідчать про те,чим славна держава. Зараз герби зображають на прапорах,грошах, печатках..
Український народ має герб — тризуб. Це дуже старовинний знак. Багато століть назад запровадив його в Україні київський князь Володимир Мономах. Уважне око легко розпізнає у гербі слово воля, бо саме волю виборювали наші предки для свого народу. У складі слова «тризуб» є число три. Це число завжди вважалося чарівним. .Наші далекі предки вважали , що тризуб(трійця)відображає триєдність сили, яка створила світ і життя у ньому:
Вогонь-Вода-Життя
Батько-Мати-Дитя
Мудрість-Краса-Розум
У християнській релігії цей знак пояснюють ще й так:
Бог-Отець-Бог-Дух Святий-Бог-Син.

3) Гімн — це урочиста головна пісня, яка уславляє Україну, є її символом дер¬жавності і національної єдності.
Державним Гімном нашої Батьківщини є музична редакція пісні-гімну "Ще не вмерла Україна". Слова написав у 1862 році поет, етнограф Павло Чубинський.
Музику до вірша створив композитор Михайло Вербицький.
Мелодія гімну звучить під час урочистих заходів,відзначення державних свят, демонстрацій, військових парадів, вшанування переможців на міжнародних спортивних змаганнях.

Запам'ятайте, що Гімн співають і слухають стоячи!

4.7 Телепередача « Цікавий лабіринт»
У своїй поезій, описував красу символів держави Д. Павличко.
Пригадаємо його біографію ( 1 учень зачитує із дошки).
Тож прогляньмо «Цікавий лабіринт», щоб дізнатися назву вірша.
ш а п
а р о
н п р

4.8 Телепередача « Декламатор».
- Учень декламує вірш.
4.9 Аналіз змісту вірша.
З яким почуттям поет говорить про прапор?
Що описує автор у вірші? Як він пояснює кольори українського прапора?
Як по-іншому поет називає жовтий і блакитний кольори?
Знайдіть у вірші порівняння. З якою метою їх ужито?
Знайдіть і прочитайте вирази, вжиті в переносному значенні. Поясніть їх.
4.10 Телепередача « Ігрові цікавинки» .
- Які рими створюють мелодійний характер твору?
Літо –
Блакитні –
Жнива –
Майорить-
4. 11 Мовно-логічне завдання «Створення асоціативного куща».
На дошці вчитель виставляє дві смужки кольорового паперу (жовтого і синього). На картках-блискавках учитель ще раз показує дітям слова. Учні читають їх і вирішують, якого кольору вони стосуються. Прочитані слова вчитель прикріплює під відповідним кольором.

4.12 Слухання тексту «Гімн»Наталії Поклад.
- Пропоную тепер прослухати ще про один символ в аудіозаписі.
4.13 Аналіз методом Телепередача «Читацький волейбол».
- Як ще називає гімн поетеса?
- Із чим порівнює слова гімну?
- Яку значення має ця урочиста пісня у долі нашої держави?
5. Підсумок уроку.
5.1. Телепередача « Підсумки».

Тест « Що з двох правильне?».
- Учні отримують тести і вибирають правильну відповідь.
1. Цей твір за жанром є:
А) оповідання;
Б) стаття.
2 ..Жовто-блакитне знамено – це…..
А) національний символ держави;
Б) емблема держави.
3. Захопити стяг ворога означало отримати….
А) поразку;
Б) перемогу.
4. Прапори виготовляють, як правило, відповідно до кольорів…
А) герба;
Б) національного одягу.
5. Державний Прапор України має такі кольори:
А) синій та білий;
Б) синій та жовтий.
6. Блакитна барва означає:
А) сонце, лани пшениці;
Б) небо, повітря.
7. Верховна Рада прийняла постанову про Державний Прапор України ……
А) 28 січня 1992 року;
Б) 24 серпня 1991 року.

Взаємоперевірка. Відповіді: 1-Б, 2-А, 3-Б, 4-А, 5-Б, 6-Б, 7-А.

5.2 Телепередача «Журналіст»
- Які твори ви читали сьогодні?
- Які вони за жанром?
- Що ви дізналися про історію нашого Державного Прапора?
- Що символізують його кольори?
- Як треба ставитись до державних символів України?
- Про що з прочитаного ти вже знав?
- Про що на уроці ти почув вперше?
5.2 Оцінювання учнів
5.3 Задання д/з .

1- ша група – виразно читати текст, скласти план.
2- га група – написати короткий текст –міркування про своє ставлення до прочитаного та проілюструвати.
3- тя група – переказувати прочитаний текст.

Автор: 

Колотило Олена Іванівна
вчитель початкових класів
Замостянської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі