Заняття на тему:«Ми повинні бути відповідальними за свої вчинки» за твором В.Сухомлинського «Чому здивувався Петрик»
Мета : Розвивати мислення, увагу, уяву, мовлення. Вчити дітей розрізняти та оцінювати сплановані та випадкові дії людей, позитивні і негативні вчинки. Вчити дітей бути відповідальними за свої вчинки, вміти управляти та керувати своїми емоціями. Формувати поняття про те, як емоції, почуття впливають на моральний вибір. Розширити знання про різні види метеликів, спосіб їх життя; правила безпечної поведінки в довкіллі. Виховувати позитивні моральні якості: чесність, сміливість, співчуття.
Хід заняття.
Вихователь: Діти привітайтеся з гостями. Ой, погляньте хто нас чекає? (Афлатун) Давайте і з ним привітаємося. (Діти вітаються з Афлатуном)
- Афлатун хоче мені щось сказати. (Афлатун шепоче вихователю на вухо) Афлатун хоче сьогодні вам розповісти про випадок, який стався з вашим однолітком Петриком.
Було це одного літнього погожого дня .( Розповідь супроводжується за допомогою мультимедійної презентації). Мама залишила Петрика дома, а сама пішла до крамниці по хліб.
Петрик сидів біля відчиненого вікна. На вікні стояла ваза. Надворі було тепло. Сяяло сонце, співали пташки.
Великий барвистий метелик сів на вазу. Петрикові захотілося впіймати метелика. Він зіп’явся на вікно, простяг руку, штовхнув вазу. Вона впала на подвір’я і розбилася.
- Що ж тепер буде? Що скаже мама? - засумував хлопчик.
- Діти, як ви думаєте, чому засумував Петрик? ( мама буде сварити, накаже, сумуватиме за вазою…).
- А тепер слухайте , що було далі.
( Продовження розповіді)
Петрик позбирав скалки, відніс їх на город, закопав маленькою лопаткою в землю. Сів і чекає маму.
- А чому Петрику захотілось впіймати метелика?
Мовленнєва вправа « Який метелик?» ( красивий, маленький, тендітний, ніжний, барвистий, легенький …)
- Що б сталося з метеликом, якби Петрик його спіймав? ( зламав крильця, лапки, посадив у коробочку…)
- Чи хотілося вам колись спіймати метелика і що ви хотіли з ним зробити?
( Підвести дітей до висновку, що метелик красивий коли живий, потрібно милуватися його красою, метеликам краще жити в їх природному оточенні).
- В природі існує багато видів метеликів. Подивіться і скажіть, яких
метеликів ви бачили і знаєте . ( Діти розглядають денних, нічних,
метеликів одноденок).
- Діти подивіться під номером 1, 2 – нічні метелики. Чи часто ви їх бачите?
- Під номером 3 – 8 - денні. Під номером 9 - метелик одноденка? Чому він так називається? ( Метелик живе один день, а потім перетворюється на лялечку).
- Подивіться на цю галявину ( слайд). Як гарно метелики тут відпочивають. Афлатун теж хотів би стати метеликом. А чи хотілось би вам на хвилинку стати метеликами? Уявіть себе таким метеликом, яким би ви хотіли стати.
Фізкультхвилинка під музичний супровід «Ми метелики».
Метелики розправили крильця і легенько-легенько полетіли по галявині.
Сіли на квіточку, склали крильця помилувалися квіточкою, помахали крильцями перелетіли на іншу квіточку і полетіли кожний у свій будиночок ( на стільчики).
Вихователь: Афлатун хоче розповісти далі, що сталося з Петриком.
- А наш Петрик сидить і думає, з якого ж матеріалу була виготовлена ваза, що вона розбилась? Діти підкажіть Петрику. (з глини).
- А з яких матеріалів зроблені ці вази? (діти розглядають вази і визначають , з чого вони зроблені). Так, з каменю - кам’яна, з металу -….
- Чи всі ці вази однакової міцності? Дидактична гра: «Побудуйте ряд» (від найміцнішої до найкрихкішої вази.
- А тепер давайте перевіримо чи правильно ви виклали. (Проводиться самоперевірка зі слайдом)
- Афлатун хоче продовжити свою розповідь.
( Продовження розповіді)
- Аж ось і мама прийшла. Петрик підбіг до неї й каже: «Мамо то не я розбив вазу. Не я скалки відніс на город і закопав маленькою лопаткою». В очах матері Петрик відчув тривогу.
- Хто ж розбив вазу? – запитала мама.
- Метелик, - тихо відповів Петрик.
Мама усміхнулась.
- Як метелик розбив вазу – це зрозуміло…сказала мама. – Але як він відніс ті скалки на городі як закопав їх – дивно.
Петрик теж здивувався. Настільки здивувався , що аж заплакав.
- Чому Петрик заплакав? ( йому стало соромно за свої вчинки, він зрозумів свою помилку).
- Які погані вчинки зробив Петрик? ( розбив вазу, сказав мамі неправду, звернув свою провину на метелика).
- Чи планував Петрик розбивати вазу?
- Як же так трапилось, що ваза розбилась? ( Це сталося випадково, ненароком, він захопився метеликом).
- Так, багато неправильних вчинків ми робимо мимоволі через те, що не думаємо наперед, що ж буде далі.
- Чи траплялися з вами випадки, коли ви щось робили не плануючи цього. Що з того виходило? ( Висловлювання дітей).
- Чи легко говорити правду про свої погані вчинки?
- Чому Петрик не сказав мамі правду? (не насмілився, він боявся, відчував свою провину).
- От, бачите, через свій страх Петрик зробив аж три негарні вчинки. Він не тільки розбив вазу, а й сказав мамі неправду, звернув свою провину на метелика.
- Які дії Петрика були випадковими, а які сплановані?
Зараз ми повчимося розрізняти сплановані і випадкові дії.
Дидактична гра «Оціни вчинок».
- Які сплановані вчинки вам подобаються, а які ні?
- Як можна сказати про Петрика, він хороший чи поганий хлопчик?
- Коли людині соромно, коли вона відчуває свою провину, це означає, що у неї є совість.
- Яку пораду ми дамо Петрику, щоб вберегти його від непередбачуваних вчинків: (вчитися визнавати свої помилки, бути відповідальним за свої слова і дії, вміти просити вибачення, думати перед тим, як щось зробити, бути сміливим, чесним).
- Афлатун надіється, що ви будете теж всі відповідальними, чесними та будете визнавати свої помилки. Афлатун вас запитує, що найбільше вам сподобалося? А що не сподобалося? Афлатун вам всім дякую за увагу. А нам час повертатися в групу.