Користувацький вхід

Українські писанки. Символічна мова писанок.

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Знайомство учнів із традиціями писанкарства в Україні, колірною гамою та символікою
Відкритий урок.
Розробка уроку: Українські писанки. Символічна мова писанок.

Тип уроку: бінарний
Вид уроку: творчий практикум
Мета уроку:
Навчальна: ознайомити учнів із традиціями писанкарства в Україні, колірною гамою та символікою писанок, розкрити зміст символічної мови писанок;
Розвивальна: розвивати фантазію, уяву, уміння застосовувати набуті знання у практичній діяльності;
Виховна: виховувати почуття національної гордості за свій народ, його культуру, мистецтво.
Обладнання:
Для вчителя: учнівські роботи з методичного фонду; проектор, ноутбук
Для учнів: альбом для малювання, прості та кольорові олівці, фломастери.
Візуальний ряд: слайди. Презентація.
Літературний ряд: старовинна гуцульська легенда «Поки люди пишуть писанки – диявол безсилий».
Музичний ряд: Марія Бурмака «Писанка» (презентація -слайди)
Інтернет-ресурси: YouTube
https://learningapps.org/

Структура уроку.

1. Організація класу-1хв.
2. Повідомлення теми уроку – 1 хв.
3. Мотивація навчальної діяльності – 3 хв.
4. Актуалізація опорних знань -5 хв.
5. Вивчення нового матеріалу – 10 хв.
6. Практична робота – 18 хв. (звучить музика)
7. Музика -5 хв. (співають пісню)
8. Підсумок уроку – 1 хв.
9. Домашнє завдання – 1хв.
Хід уроку.
1.Організаційний момент.
Привітання. Створення емоційного настрою.
2.Повідомлення теми уроку.
Одним із найстаріших і найпоширеніших видів декоративно-ужиткового мистецтва є писанкарство. Сьогодні кожен із вас спробує створити ескіз великодньої писанки.
3.Мотивація навчальної діяльності.
Правильно розписана писанка вважалася в давнину потужним оберегом. Існує старовина гуцульська легенда, яка розповідає що невдовзі після свого Воскресіння Христос переміг диявола і закував його дванадцятьма залізними ланцюгами в підземеллі під Голгофою, за дванадцятьма залізними дверима, котрі замкнені на дванадцять залізних замків. Але нечистий ще має силу, день і ніч він рветься на волю, розгриз уже одинадцять залізних замків і злизав одинадцять залізних дверей. Ще мить – і впаде остання, дванадцята перепона. Вирветься тоді диявол на білий світ, і настане світу кінець. Але саме в цю мить дзвонять у церкви дзвони, люди вітаються словами «Христос воскрес!» і обдаровують один одного писанками. Тоді враз поновлюються всі окови на нечистому, всі двері й замки. Отже сидіти там, за ними дияволу довіку – поки люди на землі писатимуть писанки і вітатимуть одне одного з Великоднем.
4. Актуалізація опорних знань.
Мозковий штурм «Що ти знаєш про писанку?»
•Що таке писанка?
•Символом чого вона є?
•Які традиції пов’язані з писанками ти знаєш?
5.Вивчення нового матеріалу.
Писанкарство – це мистецтво створення і прикрашання писанки.
Е різні види писанок:
Крашанки – яйця, пофарбовані в один колір.
Мальованки -- розмальовують за допомогою пензля.
Крапанки – віск чи фарбу наносять краплинами.
Дряпанки – зображення видряпують гострим предметом.
Поділ писанки.
Для наших предків числа були священними, у кожного було своє значення і своя сила.
Наприклад, поділ поверхні яйця на два передавав уявлення про два світи.
На три ділили зазвичай по вертикалі, так позначали три небесні сфери.
При поділі на чотири утворюється хрест, що означає чотири сторони світу.
Кожен колір на писанці мав певне символічне значення:
Білий – чистота.
Чорний – нескінченність життя людини .
Червоний – радість, любов, життя.
Жовтий колір – достигле зерно,достаток, врожай, сонце.
Блакитний – небо, повітря, воду, здоров,я.
Зелений – колір весни, воскресіння природи, багатства рослинного і тваринного світу.
Коричневий колір позначав матір-землю.
Писанки прикрашали орнаментальними візерунками, побудованих на ритмічному повторенні різних елементів:
Геометричні – хрест, кружальця, трикутники, ромби, лінії, кривульки.
Рослинні – ружа,сосонка, квітка, букет, дубові листочки.
Тваринні – олень, кінь, пташка, риба, баранячі ріжки.
Солярні (космічні) – сонце, зірки, меандр (геометричний орнамент з безперервної кривої або ламаної лінії у вигляді спіралі).
6. Практична робота учнів.
Постановка практичного завдання. Створити ескіз великодньої писанки.
Вчитель. Щоб ви правильно виконали малюнок, запам’ятайте послідовність роботи.
•На альбомному аркуші намалюйте збільшений силует яйця.
•Оберіть вид орнаменту, нанесіть його на писанку.
•Визначтеся з кольорами зображення.
Зверніть увагу на виставку учнівських робот. Схеми розташування орнаментів на поверхні писанки ви знайдете у своєму підручнику на с. 124-125. Бажаю вам вдалої роботи!
Звучить музика.
Діти працюють самостійно, учитель коректує їхню діяльність, за потреби надає допомогу.
7.Діти співають пісню про писанку.
8.Підбиття підсумків уроку.
Учитель представляє кращі роботи.
8.Клас співає пісню про писанки.???
9.Домашнє завдання. Знайдіть легенди о писанках.

Автор: 

Оніщенко Оксана Сергіївна
учитель образотворчого мистецтва Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 56

Джерело: 

Гуцульська легенда; "Українська народна писанка" Ирина Михалевич 2019, "Клуб сімейного дозвілля"

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі