Тема. Природа влітку.
Мета: розширити уявлення дітей про літо як пору року, про його ознаки і прикмети; розвивати вміння виділяти прикмети кожної пори року; виховувати любов до при¬роди, дбайливе ставлення до неї.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
- Діти, зараз у нас урок я досліджую світ, тож підготуйте все необхідне до уроку.
Тож сьогодні, любі діти, Вам не стали тягарем,
Хочу я вам побажати Побажаю всім терпіння
Всі знання з апетитом І старання.
На уроці поглинати. Тож почнем!
А щоб ці знання і вміння
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1. Аналіз діагностичної роботи.
- На минулому уроці ви узагальнили свої знання з теми «Природа навесні» та виконали діагностичну роботу (аналіз діагностичних робіт).
2. Робота над загадкою.
- Діти, послухайте та відгадайте загадку.
• Що таке: чотири кольори мають, раз у три місяці барви міняють?
3. Гра «Відгадай».
- Діти, на парті перед вами – картки-відгадки (по чотири квадрати різного кольору, кожен з яких означає певну пору року: білий-зима, зелений – весна, червоний-літо, жовтий осінь).
Я буду вам загадувати загадки про різні пори року, а ви відгадуючи піднімайте картку-відгадку. Пояснюючи свій вибір.
• Прийшла баба з вітрами
Та білими снігами,
Привела собою,
Діда з бородою (Зима)
• Посмалилися носи,
Загоріли плічки
Ми щодня тепер усі
Ходимо до річки. (Літо)
• Зацвіли усі діброви,
І долини, і луги,
І річки синіють з нову,
І не входять в береги. (Весна)
• Метелиця-хурделиця
Білою ковдрою замела лісок.
Стелиться під соснами сніжок (Зима)
• Стали трави, стежки
Золотистими
А тоненькі гілки –
Та й безлистими. (Осінь)
• Тане сніжок, оживає лужок,
День прибуває.
Коли це буває? (Навесні)
• Сонце пече,
Липа цвіте,
Жито достигає.
Коли це буває? (Улітку)
— Які пори року ви знаєте? Назвіть їх у тій послідовності, у якій вони змінюють одна одну.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Розгадайте ребус — і дізнаєтесь, про яку пору року йтиметься на уроці.
Літак – ак + о = літо
- Чи здогадалися, якою буде тема нашого уроку?
- Так, сьогодні на уроці ми будемо говорити про ознаки літа.
Фізкультхвилинка
IV. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Вивчення нового матеріалу. Робота за підручником (с. 98)
1) Робота над загадками
- Діти, розгорніть будь ласка підручник на с.98, прочитайте та відгадайте загадки.
- За якими ознаками ви впізнали, що це літо?
• Розквітають в луках квіти,
Зеленіють в лісі віти.
Все зелене, молоде...
За весною що іде? (Літо)
• Сонце пече,
Липа цвіте,
Жито достигає.
Коли це буває? (Влітку)
2) Читання в парах.
Учні читають та обговорюють текст у парах. Спочатку частину тексту читає один учень, а інший ставить йому запитання або переказує прочитаний текст. Потім вони міняються ролями.
- Яка пора року найтепліша? Чому?
- У яку пору року найдовший день і найкоротша ніч? (Улітку, 22 червня).
3) Розповідь учителя.
- Здавна люди вважають початком літа 1 червня. Але справжнє літо настає лише тоді, коли термометр протягом усієї доби показує не нижче 10 ֯ С тепла. За народним календарем, початком літа вважають, час коли починає цвісти шипшина (6 червня), а вчені вважають, що літо настає 22 червня у день літнього сонцестояння, у найдовший день року. Цього дня найвище піднімається сонце і найдужче обігріває землю.
- Який місяць літо розпочинає?
- Послухайте вірш.
Червень
Той, хто бачив, як розкішні
маки вогняно цвітуть,
як в садах дозріли вишні,
аж гілки додолу гнуть,
той, хто в пору косовиці
на узліссі поміж трав
соковиті полуниці
в повні кошики збирав,
той розкаже сам, напевно,
чом це здавна між людей
на Вкраїні зветься червнем
перший літній місяць цей.
Н. Забіла
- Діти, назва місяця «червень» (тобто «червоний», «красивий») походить від назви комахи червець, яка зʹявляється саме в цей час. З неї в давнину добували червону фарбу, якою фарбували бойові прапори князівських дружин.
Саме в цей час у садах і полях цвітуть півонії та червоніє мак. Ще кажуть, що назва місяця пішла від кольору суниць та черешень, які саме починають румʹяніти. Також у цьому місяці розпложуються садові черви.
4) Робота над прислівʹями.
- Доберіть до початку кінець прислівʹя, підручник с. 98.
• Бджоли раді цвіту • а зима зʹїдає.
• Літо запасає, • а осінь – насіння.
• Літо дає коріння, • а люди – літу.
- Поміркуйте, чому в народі кажуть: «Червень, місяць у роботі — від¬биває від пісень охоту».
- А хто знає який найспекотніший і найсухіший місяць року? Доведіть свою думку.
- Назва другого місяця літа – напевно походить від слова липа. Саме напочатку липня у нас в Україні починає квітнути це чудове дерево.
Квіт липи – гарний лікувальний засіб і джерело медозбору. З її деревини виготовляють посуд, іграшки, музичні інструменти. А ще колись робили діжечки для зберігання липового меду, який називали «липцем».
- Поміркуйте, чому останній місяць літа — серпень — має таку назву.
- Джерелом походження назви місяця серпня, звісно, є серп. Слово серп означає знаряддя, за допомогою яког колись жали зернові культури.
Фізкультхвилинка
2. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях. Робота за підручником (с.99).
1) Робота за схемою.
- За схемою назвіть ознаки літа. Які літні явища характерні для неживої природи?
- Доповніть схему іншими ознаками літа.
Висновок. Ознаки літа: день довший за ніч, підвищення температури, швидко ростуть рослини, достигають плоди. Основна ознака літа – це тепло. Сонце знаходиться високо над землею і добре прогріває ґрунт і воду. В середині літа, 22червня, - найдовший день року. Від цього дня світловий час доби зменшуватиметься, а ніч буде збільшуватись.
2) Словникова робота.
Діти зачитують значення слів «туман», «роса».
- Як ви гадаєте, туман, роса – це явища живої чи неживої природи?
- Чому росу називають діамантовою?
- Чому туман уважають небезпечним явищем природи?
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
— Підкресліть ознаки літа.
• З’являються листочки на деревах;
• найдовший день;
• птахи збираються у вирій;
• висаджують розсаду;
• збирають хліб;
• косять сіно;
• достигають фрукти;
• цвітуть сади;
• пташенята вчаться літати.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Про що ми говорили сьогодні на уроці?
— Які ознаки літа ви запам’ятали?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 115–116. Доберіть по дві народні прикмети про літні місяці. Під час літніх ка¬нікул перевірте їх.
новий