Відкрите логопедичне заняття.
Космічна подорож.
Автоматизація звука [Р] у словах та реченнях.
Мета заняття:
Корекційно-навчальна:
Автоматизувати звук [Р] у словах та реченнях;
Закріпити знання про положення органів артикуляції під час вимови звука [Р];
Продовжувати вчити знаходити звук [Р] у словах;
Активізувати словник за темою «Космос»;
Продовжувати вчити визначати кількість складів у слові;
Учити використовувати у граматично правильній формі числівники та сполучення іменників з прикметниками.
Розвивати зв’язне мовлення;
Корекційно-розвивальні:
Розвивати психічні процеси(пам'ять, мислення, увагу, образне мислення);
Виконувати вправи на регулювання м’язового тонусу;
Розвивати дрібну моторику,артикуляційну моторику, мовленнєве дихання, фонематичне сприймання, звуковимову;
Корекційно-виховна:
Збагачувати уявлення дітей про світ довкілля;
Виховувати дружні взаємини в колективі;
Обладнання: індивідуальні дзеркала, картинки-символи до артикуляційних вправ, картинки планет на ниточці для розвитку мовленнєвого дихання, килимок з гри «Твістер»,аудіо запис космічної музики, іграшка робот, зірочки, презентація «Космос,площинні валізи,прищіпки, картинки у назві яких є звук [Р], прозорі зірочки рожевого кольору та чорно-білі картинки у назві яких є звук [Р], круги Луллія і картинки символи.
Хід заняття
Організаційний момент
Добрий день малята!
Ми сьогодні не самі
До нас гості завітали!
Дуже хочеться мені
Щоб усіх ми привітали.
Логопед : - Малята ми сьогодні з вами будемо подорожувати, а подорож наша незвичайна, а космічна, але щоб в космос полетіти, треба нам вміти гарно говорити,
Язичок наш розім’яти щоб звук [Р] в словах, і реченнях чітко й легко вимовляти.
Тож швиденько за столик сідаємо
І язичок наш за допомогою артикуляційних вправ розминаємо.
Неслухняний язичок (вправа «покарай язичок»)
Дуже любить гратися,
Вийшов він на вулицю (вправа «гойдалка»)
На гойдалці кататися
Потім бачить, всі веселі (вправа «карусель»)
Діти мчать на каруселі.
Ось конячка прискакала (вправа «конячка»)
І всіх діток покатала.
Ми конячку зупинили - (тр-тррррр)
І по лісі погуляли.
Коли бачимо під пеньочком, (вправа «грибок»)
Гарні виросли грибочки.
Десь на дубі дятел - (вправа «дятлик»)
Стукає завзято.
Ну а зараз з язичка (вправа «індичок»)
Зробимо ми індичка.
Зовсім нам зробить не важко (вправа « чашка»)
З язичка глибоку чашку
Заморився язичок,
Сховався в ротик – і мовчок.
Вправа на розвиток мовленнєвого дихання «Космічний простір»
Логопед: -А зараз давайте візьмемо картинки з зображенням планет, космонавта, і дмухнемо на них, покажемо як вони літають,кружляють в невагомості. (Діти дмухають на картинки прив’язані на ниточках)
Логопед: -Я думаю, що ротик вже готовий вимовляти гарно і чітко всі звуки.
Давайте пригадаємо який звук ми чуємо коли заводиться мотор - РРРРРР , а як же ми вимовляємо цей звук?
В мене є для вас підказка
Як звук цей вимовляти
Тож слід вам всім послухати
І все запам’ятати.
Наші губки посміхаються,
Ротик трішки відкривається,
Язичок у формі «чашки»
В піднебіння упирається
Щоб почути нам звук [Р]-
Сильним вітром відривається. (Діти виконують дії і промовляють звук [Р] )
Фізкультхвилинка «Космонавти»
Хочу стати космонавтом! (Руки вгору, ніби показувати що великий)
Одягаю я скафандр, (Імітація одягання)
Полечу на зорельоті (Руки вгору «будиночком»)
І відкрию всі планети! (Руками малюють коло)
Все про космос я пізнаю, (Нахили голови праворуч-ліворуч)
Всі загадки розгадаю (Показ пальчиком)
Звуки космосу почую, (Прикласти до вуха руку)
Всі зірки перерахую. (Показ пальчиком перераховуючи)
Всі ми дружно згрупувались
До польоту приготувались (Стояти струнко)
Нас чекає зореліт ,
Тож вирушаємо в політ!
Але полетимо ми не самі, з нами полетить робот Рокотун,
Він не раз у космосі побував, багатьох космонавтів підготував,
Ось і цього разу у нього є для вас завдання.
Щоб місце в зорельоті нам зайняти,
Потрібно склади в словах порахувати. (Діти отримують картинки, визначають кількість складів у слові і займають відповідне місце на килимку з гри «Твістер»)
- Ми відлітаємо на нашому зорельоті до далеких зоряних світів.
(під космічну музику)
Вправа на регулювання м’язового тонусу «Невагомість»
На одній нозі стоїмо (Діти на одній нозі імітують рухи тіла в
Ми в невагомості пливемо, невагомості, повільно піднімають руки в
пливемо під самою стелею. сторони)
Із космосу весь світ здається
маленькою пустелею.
Поки летимо не нудьгуємо,
В небі зірочки рахуємо. (Діти рахують: одна зірочка, дві зірочки, три зірочки, чотири зірочки, п’ять зірочок, шість зірочок… не злічити всіх зірочок.)
А зараз послухайте вірш «добавлянку» і додайте слова.
В зореліт наш дружно….( сіли)
Довго-довго ми …..(летіли)
Нашу Землю….. (облетіли)
На загадкову планету…… (прилетіли)
Діти сідають за столик. Перегляд відео презентації про космос.
А які планети ви знаєте? (Сатурн,Венера,Меркурій, Марс, Юпітер, Плутон,Уран)
А на якій планеті ми живемо? (Земля)
А на якій планеті ви хотіли б побувати?
Вправа для пальчиків: «Місяцехід»
Ви погляньте місяцехід (Діти ставлять на стіл подушечки пальців обох рук,
Вирушає у похід, потім ніби крокують по черзі правою і лівою рукою.)
Будемо ним керувати -
Наші пальці розвивати
Вправа «Зберемо валізи»
- Малята робот Рокотун просить допомоги, він збирається у нову космічну подорож і хоче щоб ми йому допомогли скласти валізи, але з собою він візьме тільки ті речі у назві яких є звук [Р] , а щоб речі добре тримались у валізі просить прикріпити їх прищіпками. (Діти обирають картинки і причіплюють до площинних валіз прищіпками).
Вправа «Зорепад»
- Дітки ми з вами попали під зорепад, ці зірочки червоного та рожевого
кольорів, вони коли падають здається що все навкруг стає рожевим або червоним.
Давайте подивимось що ж у нас почервоніло,чи порожевіло.(діти прикладають прозорі,червоні або рожеві зірочки до чорно-білих картинок і промовляють словосполучення.(рожева зебра, рожевий грибок, рожевий рак……)
Гра на розвиток зв’язного мовлення та автоматизації звука [Р] в реченнях «Небилиці»
- Робот Рокотун запрошує нас погратися з дивним годинником (круги Луллія), він має 3 круги і стрілочки, але час він не показує, з допомогою нього він складає речення-небилиці, а давайте і ми спробуємо.(Діти крутять круги на яких розміщені картинки у назві яких є звук [Р] і складають жартівливі речення.)
- От і закінчилась наша космічна подорож. Час нам повертатися на нашу планету Земля. Робот Рокотун знову дав вам завдання . Щоб у зореліт сісти , потрібно віршик або скоромовку із звуком [Р] розповісти . (Діти розповідають віршики та скоромовки які вивчили.)
Ворон кухар для ворони
Вранці варить макарони,
Смачно снідає ворона
З тертим сиром макарони.
Обережний хитрий лис
Донори курей приніс.
Рак рубав з горіха дрова,с
Аж розчервонівся
Риби з річки виглядали.
Думали зварився.
Тигреня гарчати вчиться,
Тигра всякий звір боїться.
Рік-у-рік біля воріт –
Риє нору чорний кріт. Річці
Три синички, три сестрички –
Прали в річці рукавички.
Наробили двері скрипу,
Заскрипіли рипу-рипу.
На горі дуби,
Під горою гриби.
Бурі бобри брід перебрели,
Забули бобри забрати торби.
Карл у Клари украв корали,
А Клара у Карла украла кларнет.
(Діти стають на зореліт і знову під космічну музику «летять у невагомості».)
Підсумок за заняття: Про що говорили на занятті? Що сподобалось? Що було важко? Як звали робота? Який звук вчилися вимовляти?
- Робот Рокотун прощається з вами, а за те що ви так старанно працювали у нього є для вас подаруночки.