Користувацький вхід

Геологічна будова та рельєф материка, їх порівняння з Південною Америкою. Роль вулканізму та давнього зледеніння у формуванні сучасного рельєфу. Корисні копалини, закономірності їх поширення

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Мета:

Освітня:дослідити взаємозв’язок між тектонічною будовою материка і рельєфом, ознайомити учнів з рельєфом та корисними копалинами Північної Америки;

Розвиваюча: розкрити роль вулканізму та давнього зледеніння у формуванні рельєфу Північної Америки, розвивати логічне мислення; розвивати вміння працювати з тематичними картами, аналізувати, порівнювати, знаходити зв’язок між етапами пошуково-дослідницької діяльності,

Виховна: виховувати повагу до думки інших, самостійність.

Комплекс методів і методичних прийомів:

Словесні, наочні, проблемно-пошукові, репродуктивні. Прийом «Здивуй», Прийом «географічна мозаїка»,

Тип уроку: комбінований (урок-подорож).

Обладнання: фізична карта Північної Америки, фізична карта півкуль, атласи, підручники, таблиці.

Опорні та базові знання: платформа та її будова, загальні риси рельєфу материків тропічних широт, періоди горотворення, корисні копалини та їх зв’язок з тектонічною будовою, вулканізм, зледеніння, особливості формування рельєфу, встановлення причинно-наслідкових зв’язків у формуванні рельєфу, розміщенні корисних копалин.

Географічна номенклатура: низовини: Примексиканська, Приатлантична; рівнини: Великі, Центральні; гори: Кордільєри (г. Мак-Кінлі), Скелясті, Аппалачі (г. Мітчелл); Лаврентійська височина.

Навчальні і методичні посібники:

Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.

Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.

Використання додаткових джерел:

Урок Карпюк Г. І. , викладач Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка

Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник

Структура уроку:

І. Організаційний момент. …………………………………………………. 2хв.

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок учнів ………………….. 7хв.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. ……………………………… 1хв.

ІV. Вивчення нового матеріалу. ……………………………………………24хв.

Геологія і тектоніка
Рельєф материка
Родовища корисних копалин
V. Закріплення, систематизація та узагальнення знань. …………………..7хв.

VІ. Підведення підсумків уроку. Оцінювання знань учнів. ………………3хв.

VІІ. Домашнє завдання. Інструктаж до виконання домашнього завдання. 2хв.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Перевірка присутності учнів, їх підготовки до уроку, організація уваги, визначення мети і завдань уроку.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

1. Прийом «Неуважний мандрівник» ( виправлення помилок в тексті)
Північна Америка перший за розмірами материк, який повністю розташований в південній півкулі, та перетинається екватором та нульовим меридіаном. Крайня західна точка мис Сент-Чарльз на півострові Лабрадор. Омивається водами Індійського, Тихого та Північно Льодовитого океану. Більша частина материка перебуває в екваторіальних широтах. На півдні материка розташований найбільший в світі острів – Гренландія. Панамський канал відокремлює материк від Євразії.

2. Бесіда за запитаннями.
1. Що таке рельєф? Від чого залежить формування рельєфу? (Рельєф – сукупність нерівностей поверхні суходолу, дна океанів і морів, різноманітних за обрисами, розмірами, походженням, будовою, віком та історією розвитку. Сукупність форм земної поверхні, які знаходяться на різних стадіях розвитку, у складному поєднанні одна з одною й у взаємозв'язку з навколишнім середовищем.)

2. Які карти відображають форми рельєфу? (фізична карта топографічна карта)

3. Які карти відображають внутрішню будову земної кори? (тектонічна карта, карта геологічної будови).

4. Який зв'язок існує між внутрішньою будовою земної кори та утворенням великих форм рельєфу? ( основні форми рельєфу прямо пов’язані з геологічною будовою).

III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Північна Америка — разом із Південною Америкою утворює єдину частину світу Америку. Є тут і великі рівнини, і укриті вічними снігами і льодами величні гори, бідні на органіку арктичні пустелі та вічнозелені вологі ліси, високотравні степи — прерії і жаркі, майже безжиттєві пустелі.

У географічних назвах Північної Америки нерідко можна зустріти слово «великий»: Великі озера, Великі рівнини, Великий каньйон, Велике солоне озеро тощо. І дійсно, назви ці не випадкові — на просторах цього третього за розмірами материка розташовано безліч унікальних природних об'єктів, що не мають собі подібних у світі. Тут розташований знаменитий Ніаґарський водоспад, найбільша у світі карстова печера — Мамонтова, найбільша акваторія прісної води на Землі — система Великих озер, а у відкритому першим у світі Єллоустонському національному парку — найбільша на Землі кількість діючих гейзерів.

На території північноамериканського континенту розташовані найбільші країни світу — Сполучені Штати Америки і Канада, що вирізняються високим рівнем економічного розвитку і життя людей. Господарська діяльність насе­лення значно змінила природу материка.

1. Прийом «Проблемне питання»
Уже перший погляд на фізичну карту Північної Америки засвідчить складність та різноманіття форм рельєфу материка. Чим це пояснити? Як ви пам'ятаєте, рельєф формується унаслідок сукупної дії внутрішніх та зовнішніх сил. Тому, щоб знайти певні закономірності у розташуванні форм рельєфу, треба пригадати геологічну історію материка та визначити зовнішні процеси на його поверхні. Ці знання також допоможуть нам пояснити розташування відповідних груп корисних копалин.

2. Прийом «Творча лабораторія»

Учні знайомляться з фізичною картою Північної Америки і роблять висновок, що рельєф материка різноманітний та відрізняється від рельєфу материків, що вже було вивчено.

3. Прийом «Географічна лабораторія»

Перелічити основні форми рельєфу і підписати їх на контурній карті. (схема в зошиті).

Рельєф

Рівнини Гори

Низовини Височнини

IV. Вивчення нового матеріалу

Сьогодні ми здійснимо подорож Північною Америкою.

Ми подолаємо вершину г. Мак-Кінлі з висотою 6194 м, опустимось у Долину Смерті на 86 м нижче рівня моря, помандруємо ідеально плоскими рівнинами, відвідаємо знаменитий Великий каньйон, сфотографуємось на фоні вулканів та у карстовій печері.

1. Прийом «Проблемне питання»

Як ви розумієте ці слова? Г. Горшков писав: «У рельєфа нічого випадкового немає. Кожна рисочка рельєфу, від самої глибокої западини до самої високої гори, чимось пояснюється і чимось обумовлюється».

Розповідь вчителя.

Найдавніші ділянки суші Північної Америки, як й інших материків, — це платформи, навколо яких у минулому були океани — рухливі пояси, поступове закриття яких приводило до зростання суші за рахунок зменшення морських басейнів.

Приблизно 500 млн. років тому найбільш інтенсивні рухи земної кори відбувалися на північному заході, де утворився великий суходіл, що з'єднав Північно - Американську та Євразійську платформи — Лавразію. Поступово цей материк з'єднався з південними материками, утворивши єдину давню сушу — Пангею. Приблизно225 млн років тому вона почала розділятися океаном Тетіс на дві частини. Під час свого розкриття Тетіс на заході не з'єднувався 3 Тихим океаном, тому між майбутніми Північною та Південною Америками залишилася смуга суші. Потім почав формуватися Атлантичний океан, що відділив Південну Америку від Африки, а пізніше розділив Лавразію на Північну Америку та Євразію. Зв'язок між материками на півночі існував до утворення відповідної частими Атлантичного океану.

Після того відбулася взаємодія між Північно - Американською літосферною плитою та плитою Тихого океану. Наслідком цього стали зтиснення та зім'яття краю материка у складки, що супроводжувалися вулканізмом та підняттям відповідних ділянок. Саме так утворилася гірська система Кордильєр. Підняття кори водночас з похолоданням клімату материка привело до значного зледеніння у Північній Америці, яке охопило майже 65 % площі.

Завдання. Поміркуйте, чому площа зледеніння у Північній Америці була такою великою?

Розповідь учителя.

Під час зледеніння, за рахунок зниження рівня океану на 100 м, Євразія та Америка мали суходільний зв'язок. «Мостом суші» між Сибіром та Аляскою мандрували мамонти, бізони, північні олені та інші тварини.

Зледеніння значно вплинуло на формування рельєфу та самого материка: наслідки зледеніння досі зберігаються у відповідних формах рельєфу на півночі материка.

Після зникнення льодовиків у північній частині Північної Америки клімат став м'якішим, теплішим та сухішим.

У Північній Америці за рельєфом можна виділити три частини;

Кордильєри на заході,

рівнини — у північній і центральній частині,

Аппалачі — на сході.

Найчіткішим такий поділ є на 40 ° пн. ш. Схарактеризуємо докладніше кожну з частин.

Рівнинипростягнулися на схід від гір Кордильєр. Форми — плоскогір'я та низовини. До останніх належить Міссісіпська низовина, утворена річковими наносами (складена своєрідними гірськими породами — лес та піски). На північ від неї розташовані Центральні рівнини, вкриті льодовиковими відкладами. На захід від Центральних рівнин майже на 4000 км простягнулися Великі рівнини, що своєрідними сходами підіймаються до Кордильєр та складені осадовими породами материкового та морського походження.

Гори Аппалачіна сході материка — старі та невисокі (не вище за 2000 м). Аппалачі сильно зруйновані, їхні схили пологі, вершини покаті.

Гори Кордильєри— одні з-поміж найбільших гір світу, що за висотою поступаються лише горам Азії, а їхня протяжність з півночі на південь становить 6000 км. Окремі вершини Кордильєр сягають 5000—6000 м заввишки, найвища гора розташована на Алясці — Мак-Кінлі (6194 м). Вона вкрита снігами та льодовиками. Кордильєри розчленовані глибокими річковими долинами — каньйонами. Глибокі западини чергуються з великими хребтами та вулканами.

Слід зауважити, що на формування рельєфу середньої частини Північної Америки значною мірою вплинули вулканізм та давнє зледеніння, південна межа якого досягла приблизно 48 ° пн. ш.

Завдання. Проаналізуйте фізичну карту Північної Америки та визначте найбільші родовища корисних копалин. За допомогою умовних позначень нанесіть їх на контурну карту.

Корисні копалини, закономірності їх поширення.

Надра материка багаті на різноманітні корисні копалини. Найбільше значення мають поклади руд кольорових металів (міді, свинцю, цинку і коштовних металів. Найбільші родовища розташовані в межах Канадського кристалічного щита, золото — у Каліфорнії та на Алясці. На північному заході Канади протікає річка Клондайк, у басейні якої розташований один із всесвітньо відомих районів золотодобування.

Із паливних корисних копалин є великі поклади вугілля, нафти й природного газу. Із нерудних корисних копалин велике значення мають сірка, фосфорити, калійна й кухонна солі.

2. Прийом «Творча лабораторія»

Учні досліджують взаємозв’язок між тектонічною будовою материка і рельєфом, використовуючи тематичні карти

3. Прийом «Продовж речення»

• В основі материка Північна Америка лежить... (Північна Американськаплатформа)

• Виходи кристалічних порід на поверхню утворюють... (Канадський щит)

• На заході розташовані області... складчастості. (Альпійської)

• В центральній частині материка розташована давня... (Докембрійська)платформа, а на півдні... (молода) платформа.

4. Прийом «Творча лабораторія»

Встановити взаємозв’язок між тектонічними структурами і формами рельєфу. Заповнити таблицю (це завдання вже проговорювалось на початку уроку, а в другий раз іде як закріплення у вигляді таблиці). Спочатку заповнюються перша і друга колонки.

Тектонічна структура
Корисні копалини
Форми рельєфу
Платформи
Канадський щит
Магматичні, метаморфічні породи
Лаврентійська височина
Осадовий чохол Північноамериканської платформи (плита)
Осадові породи
Великі рівнини. Центральні рівнини
Молода платформа (осадовий чохол)
Осадові породи
Примексиканська низовина. Приатлантична низовина.
Складчасті області
Каледонська, герцинська складчастість
Осадові
Аппалачі — г. Мітчелл, 2037 м
Альпійська складчість (зіткнення літосферних плит)
Магматичні, осадові
Кордільєри г. Мак-Кінлі, 6194 м
5. Робота в групах

Завдання 1. Встановити взаємозв’язок між геологічною будовою і корисними копалинами. Заповнити другу колонку таблиці.

Завдання 2. Порівняти рельєф Північної Америки і Південної Америки. Знайти схожі риси. (Гірські хребти простягаються переважно в меридіональному напрямку; гори на заході, рівнини на сході; розвинений вулканізм (кайнозойський вулканічний пояс); молоді гори — Кордільєри, Анди) та відмінні риси — на сході Північної Америки — старі гори Аппалачі.

Завдання 3. З’ясуйте, які сили крім внутрішніх будуть впливати на формування рельєфу материка. (Виявлення ролі давнього зледеніння. Вплив поверхневих вод на формування рельєфу розглядається на прикладі р. Колорадо (Великий Каньйон). Тут же згадується найдовша у світі карстова печера — Мамонтова-Флінт.)

V. Закріплення, систематизація та узагальнення знань

1. Прийом «Географічний практикум»

Завдання. Назвіть основні форми рельєфу Північної Америки та покажіть їх на карті. Чим пояснюється різноманіття форм рельєфу?

2. Прийом «Мікрофон»

1. Я кі спільні риси наявні в рельєфі Північної та Південної Америки? Чим це можна пояснити?

2. Я ку роль відіграло давнє зледеніння у формуванні рельєфу Північної Америки?

3. Чому в Кордільєрах багато родовищ рудних корисних копалин? Чим пояснюється різноманіття корисних копалин на території Північної Америки?

VІ. Підведення підсумків уроку. Оцінювання знань учнів

Прийом «Роблю висновок»

• Більша частина Північної Америки розташована в межах платформи,

переважає рівнинний рельєф.

• На заході — молоді гори Кордільєри, а на сході — давні гори Аппалачі.

• На формування рельєфу впливають не тільки внутрішні сили, а і зов-

нішні.

• Територія материка зазнала впливу давнього зледеніння, що вплинуло

на рельєф.

• Особливості геологічної будови материка зумовили наявність різно-

манітних покладів корисних копалин.

156 Усі уроки географії. 7 клас

VII. Домашнє завдання

• Опрацювати відповідний текст підручника.

• Закінчити роботу на контурній карті.

Додатковий матеріал

• Сан-Андреа — великий розлом у земній корі, уздовж якого можливі тектонічні зрушення. Починається від мексиканського кордону, проходить через Лос-Анджелес до Сан-Франціско і закінчується в океані. Він має довжину понад 1100 км.

• Дивовижний дощ випав у Лос-Анджелесі в 1933 році. Вночі над містом промайнула сильна піщана буря. Вулиці виявилися засипаними дивним, незвичайно важким піском. Коли його досліджували, з’ясувалося, що це золотий пісок! Виявляється, сильний вітер підняв у повітря золотий розсип. За підрахунками фахівців, вітер висипав на Лос-Анджелес золоті крупинки на суму більше 60 тисяч доларів.

• Найактивнішим у Північній Америці є вулкан Ісалько в Сальвадорі. Його висота — 1885 м. Близько 200 років він діє безперервно. Виверження повторюються кожні 2–10 хвилин. Цей вулкан служить маяком для моряків.

• Найбільша карстова печера в Північній Америці і у світі — Мамонтова-Флінт в Аппалачах. Довжина всіх її переходів становить понад 500 км.

Автор: 

Красуля Валентина Миколаївна

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі