Мета уроку:
Освітня: поглибити знання учнів про загальні ознаки гідрологічного режиму та роботи на прикладі найбільших рік України; навчити давати їх комплексну характеристику; виявляти закономірності розташування річкових систем країни; дати уявлення про географію й значення каналів;
Розвиваюча: розвивати у школярів вміння застосовувати знання про загальні географічні закономірності природи Землі для характеристики особливостей їх регіонального прояву, пояснювати зв’язок гідрологічного режиму річок з кліматичними умовами, аналізувати водозабезпеченість території України та її окремих регіонів; удосконалювати уміння та навички роботи з тематичними і контурними картами;
Виховна: сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи; навчати учнів логічно мислити, обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння; виховувати почуття відповідальності за збереження природи, бути дбайливим господарем рідної землі.
Тип уроку: урок-подорож.
Обладнання:
• фізична карта України;
• фізична карта Європи;
• атласи школярів;
• авторська презентація ppt «Річки України»; ТЗН;
• листи опорно-інформаційних схем школярів;
Опорні і базові поняття:
Басейн моря, річка, річковий басейн, вододіл, річкова система, витік, річище, гирло, дельта, притік, пороги, канал, падіння, похил, ширина, глибина, площа басейну, витрата води, річний стік, швидкість течії, живлення річки, режим річки.
Структура уроку:
Організаційний момент………………………………………………….2хв
Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок учнів…………………7хв
Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів……………2хв
Вивчення нового матеріалу …………………………………………..20хв
Закріплення,систематизація та узагальнення знань……….………...7хв
Підсумок уроку. Оцінювання знань………………………………….5хв
Інструктаж щодо виконання домашнього завдання…………………2хв
І. Організаційний момент .
ІІ. Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок учнів.
Питання для обговорення:
1. Метод «Мікрофону».
Дайте визначення понять «річка», «річкова система», «річковий басейн», «витік», «гирло», «дельта», «річкова долина», «живлення річки», «режим річки», «повінь», «паводок», «межень».
2. Яку геологічну роботу виконують річки?
3. Які основні джерела забруднення на забруднювачі поверхневих вод? Фронтальне опитування
Поділ класу на пари і виконання практичної роботи.
- Визначити падіння річки Дніпро
- Визначити падіння річки Дунай
- Визначити падіння річки Дністер
( П = hв -hг )
- Визначити похил річки Дніпро
- Визначити похил річки Дунай
-
- Визначити похил річки Дністер
( Похил = П/Д)
—
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Подорожувати річками України надзвичайно цікаво й захопливо. А зараз здійснемо хоча б уявну подорож найбільшими річками держави.( демонстрація фото- та відеоматеріалів)
Випереджальне завдання. «Творча лабораторія».
Коротка характеристика річок України.
1 учень. Дніпро
Басейн Дніпра – найбільший в Україні. Це – одна з найбільших річок світу, третя за довжиною в Європі. Його витоки – далеко за межами України, в болотах Валдайської височини, що в Росії. Отримуючи води 32 тис. приток, Дніпро стає величною повноводною рікою.
Найбільшими його притоками є Прип’ять, Десна, Рось, Сула, Псел, Самара, Тетерів, Ворскла. На півдні України приток стає менше: впадають Інгулець, Базавлук, Саксагань.
Впадаючи в Чорне море, русло розгалужується на багато рукавів, що разом впадають у Дніпровський лиман.
Важко переоцінити вплив Дніпра на життя людей. На річці створено каскад водосховищ, виробляється електроенергія, вода використовується в сільському господарстві, для життєзабезпечення міст. Люди ловлять рибу, відпочивають, перевозять вантажі, адже Дніпро є судноплавним практично по всій довжині.
2 учень. Дністер
Ця річка протікає західною та південно-західною частиною України, утворюючи з Молдовою природний кордон. Починається Дністер у Карпатах, як і багато його приток. Найбільші із них – Стрий, Свіча, Лімниця, Бистриця; ліві притоки – Серет, Збруч, Гнила і Золота Липа, Смотрич, Мурафа.
Дністер мав багато назв. У давньогрецьких вчених це був Тірас або Тіріс. У римлян – Днаструс (Данастріс, Данастр). У Київській державі – Днестрь. У Молдові він називається Ністру, у турків – Турла.
У нижній течії Дністер є судноплавним; на ньому збудовано водосховище та електростанцію. Дністер протікає через нашу область. Усі річки краю (Лімниця, Луква, Луквиця, Бистриця, Ворона) впадають у Дністер.
3 учень. Південний Буг
Починається річка на Подільській височині, тече у південно-східному напрямку і впадає в Чорне море. Її довжина – 806 км. Притоками є близько 300 річок, найбільші з яких – Синюха, Соб, Кодима, Рів, Мертвовід та інші.
Протікаючи порогами Українського кристалічного щита, річка утворює багато перекатів, як на гірських річках. У нижній течії річка частково судноплавна. Води використовуються в народному господарстві, для зрошення полів.
4 учень. Дунай.
Дунай – велика європейська річка, що починається в Німеччині і протікає через територію кількох держав. Територією нашої країни він протікає одним із кількох рукавів – Кілійським гирлом. По ньому проходить і кордон з Румунією.
Притоками Дунаю є річки Карпат і Закарпаття, що течуть на південь. Найбільші із них – це Тиса, Ріка, Теребля, Терива, а також Прут з притоками Чорний Черемош, Білий Черемош.
Кілійське гирло судноплавне, в долині Дунаю утворились плавні – це території що затоплюються водою під час повеней. Річкою Дунай можна потрапити до багатьох країн Європи, торгувати з ними.
5 учень. Сіверський Донець.
Басейн річки охоплює східну частину території України. Починається в Росії на середньоруській височині, впадає в Дон (також на території Росії). Протікаючи в межах України, отримує води майже 300 приток. Найбільші з них – Оскія, Айдар, Казенний Торець.
Багатьма каналами річка сполучена з Дніпром (канал Дніпро-Донбас), а також містами України. Води використовуються для зрошення, життєзабезпечення міст.
6 учень. Західний Буг.
Західний Буг – річка на північному заході України, притока Вісли, що тече у Балтійське море. Починається на схилах Подільської височини. Із 120 приток найбільшими є Сан, Рата, Вишня. По річці Західний Буг проходить кордон між Польщею і Україною (Волинською областю).
Каналом (Дніпровсько-Буським) річка з’єднана з Дніпром (через Прип’ять). Тому річкові кораблі можуть перепливти з Чорного моря в Балтійське.
Гра «Трьох»
Міста, річки, області ". У грі беруть участь троє учнів. Один говорить назву річки, другий відповідає через яке місто, область вона протікає, а третій показує все це на карті. Наприклад, Десна - Чернігів - Чернігівська область. Дніпро - Кременчук - Полтавська область
Метод «Творча лабораторія»
Виконання практичного завдання учнями на основі роботи з фізичною картою атласу .
Практичне завдання:
Порівняйте дві річки та зробіть висновок
Порівняльна характеристика Південного Бугу та Дністра
План порівняння Південний Буг Дністер
- Місце витоку
- Гирло
- Найбільші притоки:
а) праві
б) ліві
- Характер течії
- Падіння
- Ухил річища
- Живлення та режим
- Господарське використання
Використання та екологічні проблеми річок України.
Води річок України давно освоєні і широко використовуються в різних галузях господарства та для побутових потреб. Річки рівнин активно використовуються людиною для судноплавства, промислових потреб, зрошення полів, рибальства. На них створені водосховища та працюють гідроелектростанції. Порожисті й стрімкі гірські річки Карпат використовуються для лісосплаву та вилову цінних видів риби (зокрема струмкової форелі). Річки кримських гір маловодні й великого господарського значення не мають. Річкові ресурси є найбільш доступними і швидко вичерпуються. Дуже небезпечним є забруднення річок стічними водами, хімічними сполуками з сільськогосподарських угідь, внаслідок аварій. Води річок необхідно оберігати від забруднення. ( Розповідь вчителя з елементами бесіди).
Заповнити таблицю.
Чинники впливу
У чому виявляються
1. Геологічна будова, рельєф
2. Грунти
3. Опади і випаровування.
4. Лісова рослинність.
5. Господарська діяльність людини
1. Тверді породи, височенний або гірський рельєф прискорюють стік.
2. Можуть вбирати талі та дощові води, створюючи запаси вологи для підземного живлення річки.
3. Якщо kзв. > 1 – річний стік збільшу-ється, якщо kзв. < 1 – зменшується.
4. Уповільнює танення снігу і річковий стік.
5. Створення водосховищ перерозподіляє річний стік відповідно до потреб.
Метод «Коло ідей»
Канали – «рукотворні ріки»
ІV. Закріплення,систематизація та узагальнення знань
Програмований контроль для письмового контролю знань “Річки”
Завдання. Знайдіть правильні відповіді на питання та запишіть їх числами-кодами.
І варіант ІІ варіант
0 Межень 11
1 Гирло 10
2 Річкова система 9
3 Річковий басейн 8
4 Річкова долина 7
5 Вододіл 6
6 Дельта 5
7 Падіння 4
8 Ухил річища 3
9 Живлення 2
10 Витрати води 1
11 Твердий стік 0
Як називається:
1. Площа, з якої річка збирає воду?
2. Різниця висоти витоку та гирла?
3. Найнижчий рівень води в річці протягом року?
4. Маса гірських порід (т), що переносить річка за рік?
5. Річка зі всіма її притоками?
6. Поповнення річки водою?
7. Відношення падіння річки (см) до довжини (км)?
8. Піщані острови у гирлі річки?
9. Об'єм води, що протікає крізь поперечний переріз річки за одиницю часу?
10. Місце, де річка впадає в іншу водойму?
11. Межа між басейнами сусідніх річок?
12. Заглиблення у земній корі, де знаходиться річка?
Відповіді:
І варіант: 3, 7, 0, 11, 2, 9 – 8, 6, 10, 1, 5, 4.
ІІ варіант: 8, 4,11, 0, 9, 2 – 3, 5, 1, 10, 6, 7. Письмовий програмований контроль.
V. Домашнє завдання.1.Опрацювати матеріал підручників: §
2. Позначити на контурній карті найбільші річки й канали України
3. Повторити поняття «озеро», «водосховище», «типи озерних улоговин».