Відділ освіти Конотопської міської ради
Конотопський дошкільний навчальний заклад
(ясла - садок) № 11 «Вітерець»
Золота осінь
Тематичне заняття
вихователя старшої логопедичної групи «Сонечко»
Жолудь Алли Григорівни
2016
Мета: Розширити та уточнити знання дітей про осінні явища та прикмети. Вчити дітей підбирати прикметники до іменника за темою «Золота осінь», вміти називати осінні місяці по порядку. Поглибити знання дітей про тваринний світ, уточнити назви їх домівок та пристосування до природних умов життя; формувати знання про рослинний світ в осінній період, вміти називати назви дерев, розрізняти їх листя та плоди. Закріпити знання про тварин та знати їх домівки. Розвивати пам’ять, образне мислення, увагу, відчуття кольорів, інтонацію мовлення, виразність мовлення, спостережливість і допитливість. Під час виконання творчої роботи розвивати дрібну моторику рук, вміння доводити розпочату справу до кінцевого результату. Виховувати усидливість, любов до рідної природи та вміння оберігати її, чуйність, вміти милуватися краєвидами рідної природи в осінній період.
Обладнання: сухе осіннє листя, альбоми для малювання, ножиці, клей, листок коричного паперу, простий олівець, серветка, клейонка, декорація осіннього лісу, мультимедійна презентація «Щедра та золота осінь», музичний супровід, дидактичний матеріал до ігор «Де чий будиночок?», «Заперечувальні знаки в природі», «Який чай», «З якого дерева листочок», костюми «Золота осінь» та «Дубовий листочок».
Ускладнення: За бажанням дітей доклеїти листя під деревом на землі.
Хід заняття
Вірш «Осіннє дерево»
Золотіє осінь, осінь золотіє,
І танцює містом золота завія.
Облітає листя золотим дощем,
Укриває землю золотим плащем.
(Демонстрація на екрані «Золота осінь»)
Вихователь: Діти, про що цей вірш?
Діти: Про осінь.
Вихователь: Давайте придумаємо та скажемо гарні слова про осінь.
Дидактична гра: «Осінь яка?» (Гарна, красива, барвиста, золота, щедра, трудова, різнобарвна, дощова, похмура, сіра, тепла, холодна, рання, пізня)
Вихователь: Діти я знаю, що ви знаєте вірші про осінь.
Діти розповідають вірші про осінь.
1 дитина:
Ходить осінь по садах,
Ходить усміхається.
Ніби в казці швидко так -
Кольори міняються.
2 дитина:
Мов господарка уміла,
Лиш пройшла лісочком -
Ген калина вже дозріла,
Виросли грибочки.
3 дитина:
Нині осінь нас чарує, неповторна, чарівна,
Різні барви нам дарує, і дивує нас вона.
Виглядає так казково восени і парк, і гай,
Розмаїттям кольоровим прикрашає осінь край.
4 дитина:
Коли із дерева всі листочки злітають,
Коли вже на південь птахи відлітають,
Коли небо сіре й холодний дощик ллється, -
Оця пора року (разом) Осінню зветься!
(Демонстрація на екрані «Осінній дощ)
Вихователь: А щоб дощик нам не дошкуляв, у нас для цього є чудові парасольки.
«Танок з парасольками»
(Демонстрація на екрані «Парасолька»)
Вихователь: А я теж хочу, не розповісти вам, а показати, яка буває щедра, гарна, красива, казкова та чудова осінь.
Презентація «Осінь» (Мультимедіа)
Прослалась осінь килимами, на ній всі гами кольорів,
Берези з золота в обнові на фоні неба аж горять,
То сонця промінь пестить знову листочок кожен ізгори.
Вгорі теж килим особливий, журлива неба сіра-синь,
Це з нього сльози журавлині добавлять ранком ще роси.
Вихователь: Осінь буває різною: золотою, щедрою. А ви б хотіли зустрітися з осінню? Тож давайте її відшукаємо. Де вона може жити?
Діти: В лісі.
Вихователь: А ви знаєте, як потрібно поводити себе в лісі?
Вправа «Заперечувальні знаки в природі» (Вихователь показує дітям «заперечувальні знаки», а діти визначають можна це робити в лісі чи ні)
Вихователь: Діти, я бачу, що ви знаєте, як поводити себе в лісі, тож вирушаємо на зустріч до Осені.
(Демонстрація на екрані «Дуб з листочком»)
Діти ідуть в ліс і бачать стоїть дуб. На ньому залишився один листочок.
Вихователь: Діти, погляньте. А як називається дерево, до якого ми підійшли?
Діти: Дуб!
Вихователь: А пам’ятаєте ми з вами вчили пісню «Рідний дубочок»? Давайте заспіваємо її.
Пісня «Рідний дубочок»
Вихователь: Діти ви чуєте ці звуки? Мені здається, ніби хтось плаче. Та це ж щось шепоче листочок. Давайте прислухаємось.
Листочок (дитина переодягнена в костюм): Мені так сумно, мені так самотньо.
Діти: Листочок, що трапилось?
Листочок: Я залишився один на цьому дереві. Візьміть мене з собою. Я хочу разом з вами відшукати осінь. Та запитати: де ж поділися листочки?
(Діти йдуть стежиною).
Вихователь: Діти, поки ми йдемо давайте пригадаємо з вами прикмети осені. Що відбувається тільки восени?
Діти: День стає коротший, а ніч довша. Відлітають птахи.
(Демонстрація на екрані «Відліт птахів»)
Вихователь: А чи всі птахи відлітають в теплі краї? А чому деякі птахи відлітають в теплі краї? (Тому що, ті птахи, які відлітають харчуються тільки комахами, а взимку комах не буває, бо вони сплять). Яких птахів ви знаєте, що зимують у нас?
А як тваринки готуються до зими?
(Демонстрація на екрані «Тварини»)
Деякі впадають в сплячку (Сплять зимою ведмідь і борсук, але, на відміну від інших, їхній сон чутливий, вони можуть прокидатися. Для того, щоб проспати цілу зиму, восени тварини мусять добре запастися жиром. І витрачають його потім дуже економно: у тварини, яка спить, знижується температура тіла, кров’яний тиск, значно уповільнюється дихання й серцебиття, загалом витрати необхідних для життєдіяльності речовин зменшуються майже в 100 разів. Жаби, ящірки, тритони, вужі й гадюки влаштовуються в ямах, норах, печерах, під старими пеньками, під купами листя, хмизу, під камінням, в погребах, в підвалах. Їжак запасів на зиму не робить і яблук на голках не носить, як це малюють у дитячих книжках. Тваринка взимку спить, і їжа їй не потрібна.)
Готують запаси (Миші, білки, бобри)
А що відбувається з водоймами пізньої осені?
Діти: Всі річки та озера вкриваються кригою, тож всі мешканці водойм ховаються на дно.
(Демонстрація на екрані «Річка вкрита кригою»)
Вихователь: Діти давайте пограємо в дидактичну гру: «Де чий будиночок?». Поселіть відповідну тваринку у свій будиночок.
Дупло – білка
Барлога – ведмідь
Нірка – їжак
Гніздо – пташка
Мурашник – мурахи
Озеро – риба
Вихователь: А що відбувається з деревами восени?
Діти: Листя жовтіє та опадає з дерев.
Вихователь: А чому так відбувається? (Тому що, сонячний день коротший, сонячного світла стає менше, а тільки при сонячних промінчиках у рослин виробляється речовина хлорофіл, без якої листочки жовтіють). А що відбувається з деревами, коли все листячко опадає? (Вони засинають до весни, тому що взимку повітря охолоджується, а дерево не може брати від землі поживних речовин та води, бо земля замерзає)
Вихователь: Бачите, діти, усі дерева скинули листя і стоять голі. Але ж де ділися листочки з нашого лісу. Напевно їх підняв і відніс кудись вітер. А давайте ми з вами закружляємо з листочками, що заніс вітер під наші стільчики.
(Демонстрація на екрані «Падаюче листя»)
«Хоровод листочків»
Виходить Осінь: Я тут почула, що ви говорите про листочки. Тож не хвилюйтеся, всі листочки вітер приніс до мене. Вони всі тут. Я вам їх віддам, якщо ви відгадаєте, з якого дерева який листочок.
Діти граються в гру «З якого дерева листочок»
Листочок: Я хочу, щоб ви зробили для мене таке деревце, на якому було б багато листочків, і тоді мені взимку було б не сумно і я зможу перезимувати зиму з моїми друзями, щоб зима пройшла швидко.
Пальчикова гра «Осінні листочки»
Раз, два, три, чотири, п’ять
Будем листячко збирать
Листя берези, листя тополі,
Листя горобини, листя осики,
Листя дуба ми зберем
Мамі осінній букет віднесем.
Осінь: Я запрошую вас в свою майстерню, щоб ви могли зробити аплікацію осіннього дерева.
Аплікація: «Осіннє дерево» (Звучить осіння мелодія)
Методичні поради: як організувати роботу
1. Показ зразка виробу. Пояснення послідовності його виготовлення.
1.1. На папері коричневого кольору обведи олівцем свою долоньку. Це стовбур дерева. Виріж його і наклей на картон-основу.
1.2. Розклади й наклей листочки до гілочок-пальчиків.
2. Повторення правил безпеки під час роботи з ножицями.
3. Практична індивідуальна робота дітей.
4. Виставка і аналіз дитячих робіт.
Осінь: Щиро дякую вам, діти, за вашу допомогу дубовому листочку. Він тепер буде не сам, а з своїми друзями. А в нагороду за це даю вам торбинку з лікарськими травами. Зимові дні холодні! Чаї ви пийте запашні. Хвороби відганяйте і сили набирайте! Я хочу пограти з вами в гру «Який буває чай?».
Дидактична гра «Який чай?»
(Осінь демонструє ілюстрації чашок з різним чаєм, а діти відгадують. Наприклад: з липою – липовий, з малиною – малиновий).
Осінь: Ну що ж діти, бачу ви все знаєте та вмієте, тож хочу попрощатися з вами, до наступної зустрічі.
Пісня «Рідний дубочок»
І. На дубових вітах листячко тріпоче
Бо його вітрисько позривати хоче
Приспів.
Жовте листячко тріпоче
Долу падати не хоче
Ой тріпоче, ой шепоче
Долу падати не хоче
ІІ. Міцно, міцно кожен держиться листочок –
Це тому, що дуже любить свій дубочок
Приспів.
Жовте листячко тріпоче
Долу падати не хоче
Ой тріпоче, ой шепоче
Долу падати не хоче