Користувацький вхід

Заняття:“Як бути щасливими?”

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

ЗАНЯТТЯ “Як бути щасливими?”
Мета: навчальна: допомога учням визначитися з позицією, яку вони займають стосовно інших людей; спрямувати учнів на позитивне мислення;
розвиваюча:розвивати бажання бути щасливим;
виховна: виховувати в учнів відповідальності за свої вчинки.
Матеріали: плакат з виразами емоцій, плакати “Сонечко” і “Хмарка”, психодіагностичні тести.
Метод: бесіда з елементами гри
Хід заняття:

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

-Доброго дня! Я вам всім бажаю щастя.

II.ОСНОВНА ЧАСТИНА.
Кожна людина, від дня свого народження має права та обов’язки, якими користується впродовж життя і яких повинна дотримуватись. А також несе відповідальність за всі свої вчинки.
Вправа “Моє ім’я – риса характеру”
(Кожен учень називає своє ім’я і рису характеру або емоції які роблять вас щасливою людиною.)
Напевно, Ви щасливі, що у Вас є ім’я. Ви знаєте, що мати ім’я у вас є право?
Ви назвали свої імена і різні риси характеру: позитивні і негативні.
Розглянемо плакат з виразами емоцій і спробуємо визначити, яка емоція є позитивною, а яка є негативною. (Додаток4)У яких емоційних станах людина є щасливою, а у яких ні? (Діти висловлюють свої думки по кожному виразу емоцій, які зображені на плакаті).
Щоб жити гармонійно і з довірою ставитися до інших, потрібно навчитися цінувати і поважати себе. Сімейне виховання, вплив суспільства часто змушують людину відчувати почуття провини і обмежувати його можливості.
Експрес-тест на визначення самооцінки учнів. .(Додаток1). Учні отримують бланки для виконання тесту і згідно інструкції роблять відмітку у бланку. Троє учнів допомагають зібрати бланки та порахувати скільки є учнів з високою, адекватною та низькою самооцінкою. На дошці є два плакати.(Додаток 3) “Сонечко” і “Хмарка”. На “Сонечко” прикріплюється аркуш, з написаною на ньому кількістю учнів, що мають адекватну самооцінку, а на “Хмарку”—що мають високу і низьку самооцінку. Дітям пояснюється, що “Сонечка” – це ті діти, котрі задоволені життям, позитивно налаштовані, впевнені, сміливі, рішучі, оптимістичні, почуваються щасливими. А “Хмарки” – це діти, котрі невпевнені у собі, або занадто перебільшують свої сили і можливості, не задоволені життям, і тому таким дітям потрібно більшого прагнення до щасливішого життя. Але це все є прояви нашої індивідуальності, настрою та налаштованості на життя. Але бути собою у нас теж є право – це право на збереження індивідувальності.
Але чи може людина бути щасливою, коли відчуває себе хмаркою? Існує безліч підтверджень, що думка зумовлює в людині певні психологічні та фізіологічні зміни. Так, негативні думки пригнічують, а позитивні – навпаки, надихають. Ви, мабуть, і самі помітили: коли думаєте про можливу невдачу, справді Вас може спіткати невдача. Або, іноді боїтеся чогось, і воно таки трапляється з Вами. Якщо Ви вважаєте, що Ви непомітні і не гідні уваги, безталані і нікому не потрібні або нікому не подобаєтеся, знайте: Вас справді не помічатимуть. Але все залежить від Вас! А також від думок, дій, почуттів. З них ми почали і ними боротимемося за щастя. Отже, спробуємо дати раду думкам.
Наші думки тісно пов’язані з позицією, яку ми займаємо відносно інших людей. Спробуйте визначити позицію, яку займає щаслива людина і з власною позицією (Ви зараз сам на сам з собою, тож будьте відвертими).
Ось позиції:
1. У мене не все добре -- у інших все добре, або Я –, інші +.
Як правило, це позиція людини, яка низько цінує себе (з низькою самооцінкою).Ті, хто дотримуються цієї позиції, вважають що вони ні на що не здатні, а успіх обходить їх стороною. Зазвичай вони діють вкрай обережно, довго наважуються на щось, передбачають усі можливі перешкоди або взагалі “закінчують роботу на початку”, заздрять іншим, не схильні до ризику і майже ніколи не досягають успіху.
2. У мене все добре – у інших не все добре, або Я+, інші -.
Це вже позиція людини із завищеною самооцінкою. Такі люди ніколи не вважають себе винними, у всіх неприємностях звинувачують інших, вони часто досягають бажаного, але не викликають симпатії в оточення.
3. У мене не все добре – у інших не все добре, або Я-, інші -.
Це позиція безнадії. Людина з такою позицією не помічає нічого доброго ані в собі, ані в інших. Світ для неї завжди у темних фарбах. Така людина ані себе не любить, ані своє оточення. Про успіх годі й говорити.
4. У мене все добре – у інших все добре, або Я+, інші+.
Це оптимістична позиція. Люди, що її займають, добре ставляться і до себе, і до інших, з-поміж вад завджи знаходять щось позитивне, а коли когось і критикують, не зачіпають гідності, не принижують, не ображають. Такій людині завжди симпатизують і вона досягає значних успіхів. Це і є позитивне мислення.
Зорієнтувалися в своїй позиції? Якщо це не № 4, то постарайтеся змінитися. Бо тільки ця позиція №4 є позитивним мисленням і робить людину щасливішою.

Вправа «Позитивне мислення». Робота в групах.
Інструкція: Тобі під силу розірвати ланцюг самопідтримки стресу, зменшивши негативні думки на позитивні. Позитивне (оптимістичне) мислення послаблює емоційне напруження, допомагає знайти ефективне рішення і діяти відповідно до обставин.
Вам потрібно змінити негативні думки на позитивні.
Негативні думки, які поглиблюють стрес: Позитивні думки, які допомагають зберегти самоконтроль:
• «У мене нічого не вийде»; • «Я зроблю все, що в моїх силах, а коли не вийде, я це переживу»;
• «Усе пропало»; • «Це не кінець світу»;
• «Я дурень»; • «Я помилився», «Я – успішна людина!»;
• «Мені обов’язково треба мати це»; • «Мені б хотілося мати це, але я не обов’язково матиму те, що хочу»;
• «Я повинен бути першим»; • «Мені б хотілося стати першим»;
• «Вони мають це зробити»; • «Сподіваюся, вони це зроблять»;
• «Це безнадійно»; • «Ще не все втрачено»;
• «Не варто й починати»; • «Треба хоч спробувати»;
• «Я не зможу»; • «Я ніколи не переймаюся через дрібниці»;
• «Я безнадійна людина»; • «Я дивлюся на світ з оптимізмом»;
• «Усе втрачено». • «Варто спробувати ще раз».
Слова і думки – це дуже сильний засіб. Ваше життя в тому вигляді, в якому воно є сьогодні, -- це фізичний прояв всіх Ваших думок, як добрих, так і поганих. Ті, хто рахують себе компетентними, розумними, успішними і результативними знаходяться в більш вигідному становищі в порівнянні з тими, котрі вважають себе безпорадними і очікують неприємностей. Більш привабливо виглядає життя людей, котрі мислять позитивно. Все гладенько не буває, але навіть в моменти труднощів цим людям вдається жити у злагоді з собою і використовувати свій внутрішній потенціал.
А зараз, для того, щоб Ви переконалися, чи вмієте Ви бути щасливими, пропоную тест. (Додаток 2).
IIІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА.

Притча про позитивне мислення

Якось старий учитель сказав своєму учневі:
- Будь-ласка, оглянь цю кімнату і спробуй знайти у ній все, що має сірий колір.
Молодий чоловік оглянувся. В кімнаті було багато сірих речей: книга, підлога, підставка під квіти, штори і ще багато різних дрібниць.
- А тепер закрий очі і назви вголос всі речі… блакитного кольору, - попросив учитель. Молодий чоловік розгубився:
- Але я нічого не помітив!
Тоді учитель сказав:
- Відкрий очі. Подивися, як тут багато речей блакитного кольору!!!
Це була правда: ваза, рамки фотографій, килим. Учень відповів:
- Але ж це хитрість! Адже я за вашою вказівкою шукав сірі речі, а не блакитні!
Учитель тихо зітхнув, а потім посміхнувся:
- Саме це я і хотів тобі показати! Ти шукав і знаходив тільки сірий колір. Так само відбувається з тобою і в житті: ти шукаєш і знаходиш тільки погане і не помічаєш хорошого!
Учень заперечив:
- Мене завжди вчили, що слід чекати гіршого, і тоді ніколи не виявишся розчарованим. А якщо гіршого не станеться, то мене чекає приємний сюрприз. Ну, а якщо я завжди буду надіятись на краще, то ризикую бути розчарованим.
На що старий вчитель відповів:
- Упевненість в користі очікування гіршого змушує нас не помічати все хороше, що відбувається у нашому житті. Якщо чекаєш гіршого, то, скоріш за все, його і отримаєш. І навпаки. Можна знайти таку точку зору, з якою кожне переживання буде мати позитивне значення. З цієї хвилини ти будеш шукати у всьому щось позитивне!
Додаток 1
Діагностика самооцінки
Намальовано 8 кружечків:

krugy.png

Запропонувати учням поставити букву “Я” в один з цих кружечків.
Якщо “Я” буде стояти в першому чи в другому кружечку – висока самооцінка. Якщо “Я” буде стояти в 3-6 ткружечках – адекватна самооцінка.
Якщо “Я” буде стояти в сьомому чи в восьмому кружечку – низька самооцінка.

Додаток 2
Тест “Чи вмієте ви бути щасливими ?”
ІНСТРУКЦІЯ: На кожне запитання виберіть один з трьох варіантів відповідей.
1. Коли задумуєтесь над своїм життям, приходите до висновку, що:
0 – все було скоріше гірше ніж краще;
1 – все було скоріше краще ніж гірше;
2 – все було відмінно.
2. В кінці дня зазвичай:
0 – незадоволений собою;
1 – день міг пройти краще;
2 – все було відмінно.
3. Коли Ви дивитесь у дзеркало думаєте:
0 – могло б бути і краще;
1 – а що, зовсім непогано;
2 – все прекрасно.
4. Якщо дізнаєтесь про вагомий виграш когось із знайомих, думаєте:
0 – ну, мені ніколи не таланить так;
1 – ах, чому ж не я;
2 – одного разу так поталанить мені.
5. Якщо почуєте по радіо, дізнаєтесь із газет про якусь трагічну подію, говорите собі:
0 – ось так одного разу буде і зі мною;
1 – на щастя мене ця біда обминула;
2 – ці репортери навмисно перебільшують та драматизують.
6. Коли пробуджуєтесь зранку, частіше:
0 – ні про що не хочеться думати;
1 – зважуєте, що Вам цей день готує
2 – задоволені, що почався новий день і можуть бути нові сюрпризи.
7. Думаєте про Ваших друзів:
0 – вони не настільки цікаві як хотілося б;
1 – звичайно у них є недоліки, але вцілому вони дуже терпеливі;
2 – прекрасні люди.
8. Порівнюючи себе з іншими вважаєте:
0 – мене недооцінюють;
1 – я не гірший за інших;
2 – підходжу в лідери, і це, напевне, признають усі.
9. Якщо Ваша вага збільшилася на 4-5кг.:
0 – впадаєте в паніку;
1 – рахуєте, що в цьому немає нічого поганого;
2 – негайно переходите на дієту і посилено займаєтесь фізичними вправами.
10. Якщо сталася неприємність,Ви:
0 – клянете долю;
1 – знаєте, що поганий настрій минеться;
2 – намагаєтесь розважитися.
Інтерпритація результатів:
17 – 20 б.: Ви настільки щаслива людина, що навіть не віриться, що таке можливо!
Радійте життю, не звертайте уваги на неприємності і життєві незгоди. Людина Ви життєрадісна, подобаєтесь оточуючим своїм оптимізмом, але … Чи не надто поверхнево і легковажно Ви відноситесь до всього, що відбувається? Дещо тверезості та скептизму Вам не зашкодить.
13 – 16 б.: Напевно, Ви “оптимально” щаслива людина, і радості в Вашому житті явно більше, ніж смутку. Ви хоробрі і холоднокровні, у Вас тверезий склад розуму і легкий характер. Не пасуєте, зустрівшись з труднощами, тверезо їх оцінюєте. Оточуючим з Вами зручно.
8 – 12 б.: Щастя і нещастя для Вас виражається формулою “50х50”. Якщо хочете схилити чашу ваг в свою користь, старайтесь не пасувати перед труднощами, зустріньте їх гідно, спирайтесь на підтримку друзів і не залишайте їх у біді.
0 – 7 б.: Ви звикли на все дивитися через чорні окуляри, вважаєте, що доля приготувала Вам участь людини невезучої, і навіть інколи мотивуєте цим. А чи треба так? Намагайтесь більше часу проводити в колі веселих, оптиимістично налаштованих людей. Добре було б чимось захопитись, знайти “хоббі”.
Бланк відповідей:
Прізвище, ім’я _______________________________________ Дата проведення__________
tab.jpg

Автор: 

Діденко А.В., практичний психолог, Марганецька гімназія

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі