Заняття з валеології для молодших школярів.
Тема: "Подорож в країну здоров'я".
Програмовий зміст.
Завдання:
- Формувати у дітей звичку до здорового способу життя.
- Розвивати увагу, мислення, пам'ять, спостережливість, допитливість, загальну і дрібну моторику.
- Розвивати уміння школярів виконувати основні види рухів при роботі на тренажерах.
- Закріплювати знання дітей про органи почуттів, які допомагають знайомитися з навколишнім світом.
- Закріпити правила техніки безпеки в природі.
- Удосконалювати знання дітей про профілактику захворювань органів почуттів.
- Тренувати в самостійному використанні гімнастики для очей і гімнастики дихання.
- Удосконалювати знання дітей про користь вітамінів для організму.
Цілі заняття:
- Вчити дітей дбати про своє здоров'я.
- Виховувати звичку до здорового способу життя і морально-етичні норми поведінки.
Матеріал до заняття:
- Атрибути - "чарівна аптечка".
- Фонограма записи музики, звуків природи.
- Макети будиночків, муляжі фруктів і овочів, натуральні шматочки заморожених фруктів, одноразовий посуд (тарілки, чарочки), шпажки для нанизування, судочках з водою (гаряча і холодна з крижаною крихтою).
Попередня робота:
1. Бесіди на теми;
"Як ми чуємо",
"Як ми бачимо",
"Звідки беруться хвороби",
"Про користь вітамінів",
"Як стати сильним.
2. Дидактичні ігри;
"Що шкідливо, що корисно",
"Носи потрібно не тільки для краси",
«Вмію - не вмію»
«Послухайте свій організм»
«Кажи тихо, голосно. Коли краще чутно і чому? »
«Чиї очі тобі допоможуть?»
«Що можна кусати зубами?»
«Як уберегтися від застуди»
«Якщо хочеш бути здоровим»
«Ми загартовується»
3. Щоденне виконання гімнастики для очей, дихальні гімнастики.
4. Спостереження; за роботою лікаря і медсестри, кухаря.
5. Читання художньої літератури за темою.
Хід заняття
Вихователь: Хлопці, сьогодні у нашого вікна весь ранок скрекотала сорока, вона принесла на хвості звістку про тому, що в казкованому лісі захворіли казкові герої. Як ви думаєте, що потрібно зробити, щоб їм допомогти? (Відповідь дітей). Нам треба збиратися в дорогу. Візьмемо з собою "чарівну аптечку", яка нам може стати в нагоді (т.б.). Все готово, можна вирушати в дорогу.
Вихователь: тримає в руці чарівний куля, який показує дорогу. По дорозі зустрічаються різні перешкоди.
1. "Розминка для ніг" - профілактика плоскостопості (діти на тренажері розминають ступні ніг, сидячи на стільцях, без взуття, діти виконують руху відповідно до тексту).
2. "Пройди через струмочок" - масажна доріжка.
Вихователь: взувати і в шлях вирушаємо.
Подивіться, на яку гарну галявинку ми вийшли, а що за хатинка? Цікаво, хто в ній живе? Давайте скажемо казкові слова, що б хатинка до нас повернулася.
Діти (хором) хатинка, хатинка, встань до лісу задом, а до нас передом!
З хатинки виходить Баба Яга (дитина).
Баба Яга: Хто по лісі ходить? Нічого не бачу. Слабка я на очі стала, того й гляди, зовсім осліпну.
Вихователь: А ти очі бережеш? Знаєш, що потрібно робити, щоб зберегти зір?
Баба Яга: Звідки мені знати? Я в лісі живу.
Вихователь: А наші діти знають. Хлопці, давайте навчимо Бабу Ягу як зір зберегти. (На ялинці знаходиться картки із зображенням правила збереження зору).
Діти (кажуть правила)
1. Не можна читати лежачи в погано освітленій кімнаті.
2. Не можна дивитися на яскраве світло.
3. Не можна терти очі брудними руками.
4. Потрібно оберігати очі від ударів і гострих предметів.
5. Для очей корисно вмиватись чистою водою.
6. Дивитися телевізор і проводити за комп'ютером не більше однієї години в день.
7. Вживати в їжу свіжу моркву і морквяний сік.
Діти (хором говорять вірш)
Пам'ятай істину просту -
Краще бачить тільки, той
Хто жує моркву сиру
Або сік морквяний п'є.
Баба Яга: Здається, я все запам'ятала, ну що мені робити, якщо я вже погано бачу?
Вихователь: У нашій "чарівної аптечці" знайдуться для тебе окуляри і вітаміни, які тобі допоможуть.
Діти: Пропонують Бабі Язі протерти очі відваром ромашки, одягають їй окуляри, пригощають морквою.
Баба Яга: Дякую! Ось тепер я набагато краще бачу.
Вихователь: А щоб зір зовсім відновити діти тебе навчать робити гімнастику для очей.
Діти показують Бабі Язі вправи і виконують руху відповідно до тексту
"Тренування"
Раз - наліво, два - направо
Три - наверх, чотири - вниз.
А тепер по колу дивимося,
Щоб краще бачити світ.
Погляд направимо ближче, далі,
Тренуючи м'язи очей.
Бачити скоро будемо краще,
Переконайтеся ви зараз!
А тепер натиснемо трохи,
Точки біля своїх очей,
Сил дамо їм багато - багато,
Щоб підсилити в тисячу разів!
Подивитися вліво, подивитися вправо.
Кругові рухи очима: наліво - вгору - направо - вниз - вправо - вгору - вліво - вниз.
Підняти погляд вгору.
Опустити погляд вниз.
Швидко моргнути.
"Мій веселий, дзвінкий м'яч"
Ти куди помчав навскач?
Червоний, синій, блакитний, не наздогнати за тобою.
Подивитися вліво - вправо.
Подивитися вниз - вгору.
Кругові рухи очима: наліво - вгору - направо - вниз - вправо - вгору - вліво - вниз.
Заплющити очі, потім моргнути десять разів, повторити два рази.
Баба Яга: Хлопці, тепер я знаю і вмію, як потрібно берегти зір.
Візьміть мене в свою мандрівку.
Вихователь: Давайте всі разом вирушимо далі, чарівний куля веде до: (Активізувати) Раптом чується гучна музика, грім, свист. Через дерева вибігає Соловей Розбійник (стогне і тримається за голову)
Вихователь: Що з тобою трапилося?
Соловей Розбійник: А ?! Що ?! Нічого не чую! І голова болить!
Діти: У тебе розболілася голова, на приклади до чола капустяний лист (дістають з аптечки). Ти став погано чути від гучних звуків
Соловей розбійник: А причому тут гучна музика ?! Не вірю я вам, не вірю !!!
Діти: Частинки повітря вдаряються об барабанні перетинки, і сигнал надходить в мозок. Якщо звуки гучні, то частинки повітря починають стукати по барабанній перетинці, як тисячі дрібних кийків. Від гучних звуків барабанні перетинки можуть навіть лопнути.
Соловей Розбійник: Ну, я так люблю музику. Порадьте, що мені робити?
Діти: Шум лісу, спів птахів, дзюрчання струмочка - це теж музика, тільки її треба почути. Така музика заспокоює і додає сил. А ще музика не повинна бути дуже гучною. Коли розмовляєш з кимось, треба говорити тихо, спокійно. Від крику і шуму може теж захворіти голова.
Вихователь: Нагадує про правила поведінки в лісі:
У лісі не шуміти, щоб не злякати тварин; не ламати дерева; не рвати квіти; не залишати після себе сміття. Треба берегти свою природу. (Увімкнути)
"Дві - три хвилини все разом слухають запис зі звуками природи".
Вихователь і діти запрошують Солов'я Розбійника з ними відправиться в подорож.
І ось бачать перед собою будинок, він покритий павутиною, з дому лунає кашель і чхання. Виходить лісовик.
Лісовик: Ось, захворів, напевно. Цілими днями кашляю і чхаю.
Вихователь: Заглядає в будинок, і теж починає чхати. Яка пил! Здається, що ти чхаєш немає від застуди. Коли ти останній раз робив прибирання в будинку?
Лісовик: Не пам'ятаю. Років 5 або 10 тому.
Вихователь: Тоді все ясно. Діти можуть дати тобі кілька порад і розкажуть, що потрібно робити, щоб більше не чхати і не кашляти.
Діти: Треба берегти органи дихання: провітрювати приміщення, в якому перебуваєш, робити вологе прибирання кожен день. Повітря буде набагато чистіше, якщо у тебе в будинку з'являться кімнатні квіти і потрібно робити кожен день дихальну гімнастику.
"Дихальна гімнастика"
(Роблять все)
1. Вдих і видих через ніс (вдих швидкий, видих повільний).
2. Вдих через ніс, видих через рот (2-4 рази).
3. Вдих через рот, видих через ніс (2-4 рази).
4. Вдих і видих через одну половину носа, видих через іншу - поперемінно (2-4) рази.
5. Вдих через ніс, видих через щільно стислі губи (2-4 рази).
6. Вдих через ніс, видих через ніс поштовхами (2-4) рази.
Лісовик: От спасибі, я буду все це виконувати.
Вихователь і діти запрошують Лісовика відправитися з ним далі.
Під деревом зустрічають Лікаря Айболить, він сидить і плаче.
Вихователь: Що сталося Доктор Айболить?
Доктор Айболить: Переплутав я всі продукти і не можу розкласти їх по вітамінах і звірів своїх ними пригостити, бо кожній тварині, як і людині потрібні вітаміни для збереження здорового організму.
Вихователь: Ми тобі допоможемо розкласти продукти по вітамінах. Хлопці, зараз я розділю вас на дві команди, і ви підійдете до столів і розкладіть продукти.
Діти виконують завдання.
Вихователь: У ході завдання, запитує у дітей для чого потрібні, вітаміни А, В, С, Д
Вітамін "А" - потрібен для росту і зору - знаходяться в продуктах: морква, помідор, червоне яблуко, персик, абрикос.
Вітамін "В" - потрібен для роботи головного мозку і роботи всього організму - знаходиться в продуктах: горох, гречка, вівсянка, риба, сир, чорний хліб.
Вітамін "С" - потрібен для захисту організму від різних хвороб - знаходиться в продуктах: цибуля, часник, лимон, апельсин, квашена капуста, солодкий перець, шипшина.
Вітамін "Д" - потрібен для того щоб були міцними наші кістки - знаходиться в продуктах: м'ясо, печінка, яйця, вершкове масло, сир.
Вихователь: Все вірно, діти правильно впоралися із завданням.
Доктор Айболить: Дякую вам, ви мені так допомогли. А ось тепер я вас теж пригощу вітамінами. Ой - ой - ой - вони заморожені, що ж робити?
Вихователь: Ми врятуємо вітаміни.
"Контрастотермія"
Діти підходять до столу з тазиками: 1 - й з шматочками льоду і фруктами 2-й з гарячою водою. Діти дістають заморожені шматочки фруктів і опускають їх в гарячу воду, проводять пальчикову гімнастику, витираючи руки вологими серветками. Розтанули фрукти викладають на тарілочку.
Вихователь: Ось тепер ми з вами можемо приготувати "фруктовий шашличок"
"Приготування фруктового шашлику"
Вихователь нагадує дітям про техніку безпеки при роботі з шпажками. Діти і вихователь нанизують шматочки фруктів на шпажки, готовий шашлик ставлять в фруктовниці.
Вихователь: Хлопці, повертатися нам пора, а повернутися нам допоможе наш чарівний кулю і казкове заклинання:
Закрути скоріше, наш кулька,
Хлопців в дружний хоровод
Підійшла до кінця гра
До групи нам поспішати пора.
Діти вимовляють ці слова, взявшись за руки.
Вихователь: Ось ми і в своїй групі і почастуємо наших гостей "Фруктовим шашликом". Сьогодні ми з вами зробили два важливих і добрих справи:
1. Допомогли казковим героям
2. І ще раз повторили, як зберегти здоровими свої очі, вуха, носи, а ще про корисні фруктах і овочах
Діти: пригощають гостей і кажуть вірш:
Щоб здоровими бути, врахуйте заздалегідь;
Що всім необхідно корисне харчування;
І пам'ятайте про це, йдучи по магазинах,
Чи не солодощі шукайте, а шукайте вітаміни